Ana Menü

Tribün, Biz, Çarşı ve Geleceğimiz

Başlatan kara kalem, Temmuz 23, 2007, 04:56:24

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kara kalem

Mesele ''Çarşıyız oğlum biz !''lerle. Bi' ara ismini unuttuğum bi' profesör abimiz tribün terörü ve holiganizmi genel manada 'ait olma' ve daha da şiddetli bi' biçimde 'aitlik' hissinden kaynaklandığını belirtmiş, güzelce açıklamıştı. Kendimi sıyırmak adına falan konuşmuyorum, ilk başlarda içime sindirememiş, epey dert etmiştim kendime fakat ilerleyen zamanlarda maalesef ki bu güzel abimizin haklı olduğu gerçeği gün yüzüne çıktı.

Keza şimdiden belirtmek gerekir, ''Çarşıyız oğlum biz !'' demek kadar, ''Ben Çarşı değilim kardeşim !'', ''Ulan işine gelince herkes Çarşı, başka zaman yanaşmazlar !'' vb. laflarda çoğu zaman aynı anlamı çağrıştıyor bende.

Çarşı'nın uzun zamandır ekranlarda boy göstermesi, yazılı basında manşetlere kadar tırmanması, sokakta ki insanlarda 'Çarşı' olmuş izleniminin bırakılması sonucu alınan tepkiler Çarşı'ya büyük zararlar verdi. Rıdvan abinin de dediği gibi ilk olarak Çarşı'nın lümpenlerinden ayrılması gerekir.

Elalemin şu an dahi hayal edemediklerini Karga Mustafa, Sarı Cem, Koko Cavit, Cüce Ayhan, Hürriyet, Yiğit Soner, Marlo Erdal, Javs Cengiz, Kabataş Hakan, Sarı Metin, Optik Mehmet, Bango Veysel, İnci Baba, ÇARŞI Ayhan, Alen, Deve Erol, İngiliz vs. ismini eklememekle ayıp ettiğimiz nice abilerimiz ile yıllar öncesi gerçekleştirmiş bi' grubun bayrağı devralacak adaylarıyız şu günlerde.

Bu insanlar o zamanlar kavga etmedi mi, yara almadı mı, yara vermedi mi ? Tabii ki oldu, bugün bu isim bu kadar popüler oldu ise aç televizyonlar ve basın sayesinde oldu ama bugün bu isim buralara kadar geldiyse bu abilerimiz sayesinde geldi.

Bizim yapmamız gereken bu popülerliği değil, yıllardır süre gelmiş bu ismin bayrağını alıp daha yukarı seviyelerde kardeşlerimize devretmek. Şimdilerde kıçı kırık Bursa'yı kendimize rakip görüyoruz, ota boka Çarşı'yı karşı tutuyoruz, Ankaragücü ile kendimizi kıyaslıyoruz. Yani açıkçası bu tribün için hayatını ortaya atmış abilerimizin meyvelerini yiyoruz.

Bu abilerimiz Beşiktaş için Çarşı'yı kurdu. Bu abilerimizin Beşiktaş için savaşması sonucu Çarşı büyüdü.

...ve biz şimdilerde ne durumdayız, yaşayanlarından kaç tanesine hâl-hatır soruyoruz, hangisine yeterli saygıyı gösteriyoruz, kaç tanemiz merak edip eski günleri okuyoruz, bu insanları yad ediyoruz ?

Popülerlik bize göre değil. Rahmetli Ayhan abinin gözü karalığına, Hürriyet abinin cesaretine, Yiğit Soner abinin mertliğine, ÇARŞI Ayhan abinin mütevaziliğine, Alen abinin sıcaklığına, Harun'un abiliğine, Ferdi abinin o sahip çıkan yüreğine, Erol abinin tribüncülüğüne, İnci Baba Selim abinin beyfendiliğine ihtiyacımız var.

..ve inanın bunları bulup okumak hiçde zor değil. ''olm bak burda bastık sizi işte !'' demek için video aradığımız vaktin yarısı yeterlidir.

velhasıl kelam;

Kendimiz olabilmek ve kendimizi kazanabilmek için mazimiz yeterlidir. Bu popülerlik bize göre değil.

Bu konu ile tribünümüzün geçmişini yad edebileceğimiz, geçmişten anıları paylaşabileceğimiz, tribünümüzün günü ve yarını ile ilgili fikirlerimizi paylaşabileceğimiz bi' başlık olması umudu ile; Özellikle yaşı büyük abilerimizden şiddetle tüm bildiklerini ve anılarını paylaşmalarını istiyoruz.
kalem sana akan, kara senin sevdan.

alper_1903

Carsiyiz oglum biz lafina katiliyorum cok dogru insan en azindan
Carsi bir ruhtur ve ben bunu icimde tasirim falan diyebilir

Ankaragücü ve Bursa konusundada cok dogru tespitler yapilmis birakalim artik
Besiktasim senin icin herseyimden vazgecerim...

NoPasaran

Malesef Beşiktaş trübün gruplarından çarşı , bir kaç sene içerisinde çok kan kaybetmiş ve kaybetmeye devam etmektedir..

Bunun çeşitli nedenleri olsada en önemli nedeni içinde barındırdıkları insanlardan kaynaklanmaktadır...

Beşiktal kapalı trübününü kendilerinin kavga yeri küfür etme yeri yapmış, oranın kralı biziz havaları ile insanları trübünlerden soğutmaktadır..

Beşiktaş Çarşı grubunun önde gelen liderleri bir araya toplanmalı ve artık bir karar vermesi gerekmektedir. Çarşı ismini herkesin kullanmasına asla izin vermemelidir. kralcarsi.com gibi temiz futbol forumlarına hırsız damgasını yerleştiren! çarşı grubu, elalemin anasınına bacısına sövmeyi kendine görev kabul edip çarşı ismini kullananlara dur demelidir..

Herneyse,

Yazacak çok şey var ama hepsi boşuna. Kısacası Çarşı 10 yaşındaki tabiri caizse bebelerden kurtulmalı sonra trübünü temsil etmeli..
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

kara kalem

''Oranın kralı''ndan kastın tam olarak ne bilmiyorum ama şayet ki orayı sahiplenmekse ben bunu kesinlikle benimsiyorum. Sonuçta bu insanlar yıllarca oranın mücadelesini verdiler ve orası için yara alıp yara verdiler. Bugün stadın kalbi orasıdır, bugün maça gelemeyenin RUHU ORADADIR ! Kapalı'yı sahiplenmeleri tabii ki gerekiyo.

Elalemin anasına-avradına küfür eden Çarşı değil, lümpenleri ama asıl mesele de zaten bunlardan arınmak diyorsan ki amenna.

enginvirus

BU ALEMDE KRAL ÇARŞI

hAlil21

Çarşı furyasıdır son senelerde gidiyor.Her Beşiktaşlı'nın Çarşılı Olmadığını anlata anlata dilimde tüy bitti ama ''Çarşı bir ruhtur..'' diye avuttular hep kendilerini.Tamam Çarşı Bi ilahtır hayran kalınır ki ben de çocukluğumdan bu yana hayranımdır.Ama olmadığımız birşeyi Ben ''o''yum diye haykırmak salaklıktan başka hiçbirşey değildir.Tribunler artık ''Ben holiganım,çarşılıyım asarım keserim..''havalarında uçan tek tip bebe olarak tabir ettiğimiz insanlarla doldu.Geleceğimiz için gerçek Çarşılı abilerimizin bu fabrika çıkışı insanları biran önce defetmeleri gerekiyor.

Diğer bir konu; Çarşı Ankara,İzmir,Adana vs.. vs. Neden Ankara Kartalları Değil de Çarşı Ankara,Neden İzmirli Beşiktaşlılar değil de Çarşı İzmir.? Hani uA'dan GFB'den farkımız.? Yakında polar vs. de çıkartacakmış forza tamamen aynı oluruz artık.usuldan bereydi atkıydı derken herkesin elinde bi çarşı materyeli.Sonra birileri bebeciklere ayar verdiklerinde Çarşı'ya gider yapmış oluyorlar.Anlatmak istediğim Çarşı poları giyince kimsenin Beşiktaşlılığı artmıyor.Eskiden ÇARŞI denince ötekilerin dizleri titrerdi.Hala kimse bizle aşık atamaz fakat Çarşı'nın eski ağırlığı gerçekten kalmadı.
Bırakın Çarşı Kutsal Kalsın.

Çarşı Tüm Türkiye Ve Dünya Tribunlerinin,Beşiktaş'ın Taşıdır ve Taş Yerinde Ağırdır.O Taşın Yeri de İstanbul Beşiktaştır.
http://happygrasshopper.blogspot.com ' behind this mask there is an idea and ideas are bulletproof.

CHEm !

herkesin bu konuda çok farklı düşünceleri var

benim kendi görüşüm ; her deplasmana giden,beşiktaş için gençliğini feda etmiş,harçlıklarını kombine için biriktirmiş,her maç kapalı üstte 5-0 yenilsek bile gırtlağını koparırcasına bağıran,basket maçlarını dahi kaçırmayan,beşiktaş ismini duyduğunda her faaliyetinde aktif olan insan benim için çArşı'dır..bu insan diğer insanlardan hep farklı olmuştur benim için
Allah kitap Beşiktaş

Non Mollare Mai

Benim görüşüm çarşı hayranları ve çarşı olanları ayırt etmeliyiz. Ben bir çarşı hayranıyım. Beşiktaş için izmirde verebildiğimiz elimizden gelenin sonuna kadar mücadelemizi veriyoruz. 3 Deplasmana gidebildim şu ana kadar.
Ama bu sene okul bitti. Artık İnönü ve deplasman yolları başlayacak hafiften.
Çarşı'yım demek için insanın o cesareti o yüreği bulması gerekir. Eğer bu yolda herşeyi göze almışsa ve yıllardır mücadele veriyorsa haklıdır.
Halil kardeşimiz neden çarşı izmir çarşı ankara demiş. Ancak bu kişilerin Beşiktaş için ne mücadeleler verdiğini göz ardı etmek ve onları çarşı ruhunu taşımıyor diyip arka plana atmak ne kadar doğru tartışılır.
Ha bu mücadeleyi verdi diye neden çarşı oluyor ? çarşı olmak zorundamı ? Beşiktaş'lı kalsın diyebilir. Ancak çarşı herşeyi göze alarak siyah-beyaz uğrunda canını bile vermeye hazırsa bu kişilerde çarşı'dır.
çarşı'ya asıl zarar veren evinde bir tarafını büyütüp dışarı çıktığında asıp kesen çarşı'nın tarihini bilmeden hiç bir mücadele vermeden ben çarşı'yım diyenlerdir. Bunlar çarşı'yı basit kılar.
Delikanlılık asıp kesmek oldu son zamanlarda. Böyle yaparak çarşı olunacağını düşünenler çok fazla..
Ama asıl delikanlılık efendiliktir. Çarşı herşeyden önce Beşiktaş'lı Duruşunu sergilemektir..
edit

bjkclub

söylenenlerin çoğuna katılıyorum..kücüklügümden beri gittigim bjk tribünlerinde eski hava yerini tuhaf bi yetki kargaşasına bırakmış sanki..oğlum bak ben çarşıyım deplasmana gidiyorum adam kovalıyorum psikopatım akıllı olun gibi..hayatında belki de bjk carsısında oturup bi çay bile içmemiş bi adamdır belki de kendisi..ama hepten de kötümser olmamak lazım..tribünlerde hala omuz omuza,zengin fakir okumus okumamıs umrunda olmaya ordaki tek amacı bjk olan insanlar da var. .  ama bi kesim varki gercekten de cok cahil..hayatta hiç bir işe yaramayan kendisini orda bi yere aitmiş gibi hissedip ruhunu tatmin etmek isteyen adamlardan arındırırsak tribünleri bence o zaman bize miras bırakılan tribünleri aynı basarıyla devam ettirmenin ilk adımını atmıs oluruz. . tüm besiktaslılara sevgilerimler. .

2 dia 2 muerto

Yazı gerçekten çok anlamlı ama anlayana .
Özellikle popülerlik kısmına katılıyorum . Çeşitli dergilerde,dizilerde daha doğrusu neredeyse bütün platformlarda çarşı ' nın adı kullanılıyor. Tamam biryere kadar buna müsade var ama adamların amacı reklam .
Ayrıca bu popülerlik bize de negatif yönde yansıyor.
Umarım bu sene bu tür olaylarla fazla karşılaşmayız ...

umut86

bi arkadaşımız yazmış 10 yaşındaki bebeler die.ben 22 yaşındayım ve 10 yıl önce dogrusunu sölemek gerekirse bebeydim.yaşım küçüktü ebadım boyum herşeyim küçüktü bana abilerim sen bebesin çek git demedi birlikte büyüdük.Böylece bugün 1.80 boyunda 82 kiloda ALLAH a ÇOK ŞÜKÜR BEŞİKTAŞ iin canımı verecek bir insanım.yani demek istedigim şu biz gençleri hevesli çocukları tribünden uzaklaştırırsak o zaman KAPALININ GELECEGİNİ BİTİRİRİZ BİZ sanki bu yaşımıza gözümüzü açtıkta mı geldik.Herkes çocukluk bebelik asilik devreleri geçirir.Benden büyüklerimin bir hatam olduysa düzeltecegini düşünüyorum.Evet ben ÇARŞI yım ama önce BEŞİKTAŞLIYIM.Herkes şunu idrak edebilirse çok güzel olur.ÇARŞI OLMASADA BEŞİKTAŞ OLUR.AMA BEŞİKTAŞ OLMAZSA ÇARŞI olur...bu gerçegi kabullenirseniz kimsenin burnu havalarda olmaz.Yanlışım varsa düzeltin..SAYGILAR

umut86

yanlış yazmışım BEŞİKTAŞ OLMAZSA ÇARŞIDA OLMAZZZZ

ismailcem

bakın sevgili arkadaşlar sizin tribünde vay be ne adam dediğiniz (ŞİMDİKİ NESİL İÇİN DİYORUM ) arkadaşların çogu elinde emaneti varken trabzonda korkudan otobüsten inemediklerinide gördüm ben bazı şeyler inönüde arkadaşlarının yanında yapmak kolay ama dısarda yapmak zordur gecen sene kupa macında izmirden dönerken otobüslerimiz taşlandı bir çok abiler otobüsün durmasına izin bile vermeden olay yerinden uzaklastı yani demek istediğim bazı şeyleri artık anlayın çarşı nın adını kullanarak birşey yapmaya çalışanaları ayırmak lazım yoksa gidişat iyi değildir bugun kapalı yukardan yüklenmekle CARSI olunmuyor yada inönüde kendi gariban seyircine vurmakla büyük olunmuyor bilgilerinize

kara kalem

Son cümlende kesinlikle haklısın. Tribünün belki de en büyük sorunlarından birisi de bu. Şeref Bey'de renkdaşa posta koymakla ilerlemiyor maalesef bu işler ama abilerin arabaları durdurmama konusunda pek katılamayacağım. En basitinden Alen abinin bu konuda cidden samimiyetine inanıyorum, gençlerin kavgaya girmelerine sebep olmak istemiyorlar ve bunun bi' şey sağlamayacaklarının bilincindeler.

Anarchy*

Bence Çarsı oLmakLa oyLe hıssetmek cok farkLı seyLer..
AnıLın dedıgı gıbı Beşiktas ıcın herseyınden vazgecmıssse Mucadelesını verıyorsa kesınLıkLe carsı grubundandır en azından o ruhu tasımaktadır !

haaa o PoLar meselesınde de sızLere Hak Verıyorum Her Onune Gelen gıymemeLı o KutsaL seyı!
eger kendınde o ruhu hıssedıyorsa Kendısı de cabaLayıp bısıLer yapacaktır!