Ana Menü

Nevruz Bayramı ...

Başlatan [KralKartal], Mart 21, 2010, 14:44:53

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

[KralKartal]

İstanbul'daki Nevruz Bayramı kutlamaları, Kazlıçeşme'de düzenlenen açık hava toplantısı ile yapıldı.

Miting alanına gelen bazı kişilerin, ellerinde terör örgütünü simgeleyen bez parçaları taşıdıkları, cezaevindeki terör örgütü elebaşısı lehine slogan attıkları görüldü.
Tören alanına girişte polis geniş güvenlik önlemleri alırken, bebek arabaları, yemek tencereleri ve çocuklar da didik didik arandı.

İKİ KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Kazlıçeşme Meydanı'na gelen binlerce kişi arama noktalarında uzun kuyruklar oluşturdu. Kuyrukta beklemek istemeyen bazı göstericiler ise oluşturulan polis bariyerlerinden atlayarak alana girmek istedi. Bölgede yoğun güvenlik önlemi alan polis ekipleri, üst aramasından geçmeden içeri girmek isteyen bir göstericiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan şahıs araca götürülürken, alandaki diğer göstericiler polise tepki gösterdi. Tepkilerin artması üzerine polis ekipleri olayın daha fazla büyümemesi için gözaltına aldığı şahsı serbest bıraktı. Polis noktasında üst araması yapılan başka bir gösterici ise elindeki yasadışı pankartla alana girmek isteyince kelepçelendi. Gözaltına alınan şahıs alandan çıkartılarak polis aracına götürüldü.
Nevruz, Kriz Merkezi'nden izleniyor
Nevruz kutlamaları önlemleri kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde kriz merkezi oluşturuldu. Kriz masasında oturacak olan emniyet ve jandarma yetkilileri MOBESE kameraları aracılığıyla ulaşan görüntüleri izliyor.
Bu arada, çıkabilecek bir olaya müdahale için Jandarma kuvetlerinden oluşan ekiplerde Zeytinburnu Gazi İlkokul bahçesinde hazır bekletiliyor.
Kazlıçeşme'de 15 bin polis görevli
Emniyet Genel Müdürlüğü bugün tüm yurtta kutlanacak Nevruz için illerdeki önlemlerini tamamladı. Özellikle Diyarbakır ve İstanbul'da polis, Nevruz öncesi kutlama alanları civarını kontrol altına aldı. Bölgedeki şüpheli kişileri incelemeye alan polis birimleri, kent girişlerinde araçlarda Doğu bölgelerinden gelen gruplara yönelik kimlik tespiti yaptı. Kutlamalar bugün 40 ilde sürecek. Kutlamalar için geniş güvenlik önlemi alınırken, yetersiz olan polis sayısı da çevre illerden takviye edildi. İstanbul Kazlıçeşme Meydanı'ndaki kutlamaya 100 bin kişinin katılımı beklenirken, meydanda 15 bin polis görev yapacak. Mobil kameralar, MOBESE'ye, canlı görüntü aktaracak. İki polis helikopteri havadan görüntü alacak ve merkeze iletecek.
Meydana yakın bir noktada 1500 kişilik jandarma birliği de hazır bekleyecek. Kutlamaya gelenler, kapılarda aranarak yasadışı pankart ve dövizler toplanacak. Başta PKK olmak üzere yasadışı örgütlerin korsan gösteri yapma ihtimalleri bulunan Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Beyoğlu, Küçükçekmece, Ümraniye ve Maltepe'de ilçe polisi takviyeli çevik kuvvet polisleri hazır tutulacak.
Çapkın'dan uyarı
İstanbul'da ilk toplumsal olay sınavını verecek olan İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Nevruz kutlamalarında, miting alanlarında yasadışı faaliyet gösterenlerin, zorunlu olmadıkça, gözaltına alınmaması talimatı verdi.
Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi

NoPasaran

nevruz diye bir şey yok

buda icad oldu memlekette
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

[KralKartal]

NEVRUZ: Kuzey yarımküre insanlarının ortak bahar bayramıdır...
Nevruz Azerbaycan'da Novruz, Kazakistan'da Novrız, Kırgızistan'da Nooruz, Kırım Türklerinde Navrez, Batı Trakya Türklerinde Mevris olarak kullanılır. Kelime manası olarak Farsça "Yenigün" anlamına gelir. Çin'den Avrupa içlerine kadar kuzey yarımküre insanlarının ortak bayramıdır. Bugün Türkiye'de bir gelenek Türk Cumhuriyetleri'nde ise resmi bayram olarak kutlanır. Baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Türk kavimleri tarafından M.Ö.VIII yy'dan günümüze kadar her yıl 21 Mart'ta kutlanır.
Oniki Hayvanlı Türk Takvimi ve Melikşah'ın Celali Takvimi'nde yılbaşı olarak belirlenen 21 mart, Divânü Lügati't-Türk'te de ilkbaharın gelişi olarak belirtilir. Türk edebiyatı ve musikisine de Nevruz; Nevruz-ı Asl, Nevruz-ı Arap, Nevruz-ı Bayati, Nevruz-ı Hicaz, Nevruz-ı Acem ve Nevruz-ı Seba olarak girmiştir. Tarihte pek çok devlet tarafından bayram ve gelenek olarak kutlanmıştır. Bunların başında Anadolu beylikleri, Eski Mısır, İran, Safavi, Sasani, Moğollar, Selçuklu ve Osmanlı gelir.
Selçukulu ve Osmanlı'da milli bayram olarak kutlanan Nevruz, Nevruziye adlı şiirlere ve şenliklerle ziyafet verilerek kutlanırdı. Alevi ve Bektaşiler arasında da kutlanan Nevruz'da özel ayinler yapılırdı, yine Zerdüştler ve Yezidiler'de 21 Mart'ı bayram olarak kabul etmişlerdi

alintidir
Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi

NoPasaran

Neymiş efendim...

Türkler Nevruz diyormuş.

Kürtler Newroz diyormuş.

Hadi len!

*
Kimse kimseyi yemesin.
Nevruz bayram değildir.
*
PKK dayattı, kutluyoruz.
Hepsi bu.
*
Eminim mesaj yağacaktır bugün... Göktürklerde bile varmış, vay efendim, omuzlarında yılan taşıyan zalim krala haddini bildiren demirci Kawa'yı nasıl bilmezmişim filan.
*
Lafonten misiniz kardeşim...
Bu ne masal merakıdır böyle?
*
Hafızanızı yitirdiyseniz... Mitoloji kurcalayıp, taaa milattan önceye gitmenin âlemi yok, ananıza babanıza sorun, var mıydı bu ülkede böyle bi bayram?
*
Bazıları da çiçek çocuk... "Buzul çağının bitişini müjdelediğinden beri kutlandığını" iddia ediyorlar... Buzul çağı 1991'de mi bitti Türkiye'de? PKK'dan önce bahar gelmiyor muydu?
*
(Yek, dü, cihar diye zar atıp, "Tavla Türk icadıdır" demeye benzer, Nevruz... İran geleneğidir çünkü, Farsçadır. Türkçe değildir. Kürtçe de değildir. Kürtçe olsa, newroj demen lazım... Niye newroz diyorsun? Beri yandan... İnternete girerken "www" yazacaksın, "show" tiviyi izleyeceksin, ampul kaç "watt" diye soracaksın, bin yıllık kenefe "wc" yazacaksın... Sonra da "newroz"daki "w"ya itiraz edeceksin! Böyle mi koruyorsun Türkçeyi?)
*
Koca koca bakanlarımız örs dövüyor, yumurta tokuşturuyor, olimpiyat ateşi gibi meşaleler yakılıyor, göbekli göbekli valilerimiz el ele tutuşup ateşten hopluyor, sanırsın çocukluğundan beri kutluyor...
*
Benim anam Mardin doğumlu, şark çıbanını kaşıkçı elması gibi taşır yanağında... Dedem desen, hayatı Diyarbakır'da geçti, karayollarındaydı, Bingöl'ün Muş'un Hakkâri'nin asfaltında emeği var, "nevruz" diye bi bayram kutladıklarını duymadım... Sülalede ateşten atlayan bir ben varım, o da 21 Mart'ta değil, 5 Mayıs gecesi, hıdrellezde.
*
Kimse kimseyi yemesin... Bugün 40 yaşında olan biri, 5 yaşındayken çekilmiş nevruz bayramı fotoğrafını göstersin, lastik yakıp atlamazsam namerdim.

YILMAZ ÖZDİL / HÜRRİYET
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

CR7

Sülalede ateşten atlayan bir ben varım, o da 21 Mart'ta değil, 5 Mayıs gecesi, hıdrellezde.

aynen ben de bugün de atladığımızı nevruz mevruz da bilmediğimizi biliyorum
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

keskinli

bayram veya bayram degil konusulur tartisilir
ülkemizde bu günü bayram olarak görüpte kutlayanlar varsa onlarin bayrami kutlu olsun
ister türk olsun ister kürt olsun,yeterki baris icinde kutlansin
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

+18 !

Nevruz Bayramımız kutlu olsun..

Kralkartal21

Hayatımda hiç bir zaman kutlamayacağım şey !
Resmen Pkk yandaşlarının bayramı oldu ! Tabi ki istisnalar var ama gördük BDP nin konuşmalarını tv de !
Kalbimizde Renklerin Bitmese de Dertlerin Doyamam Doyamam Sana..

KeePSaKe

Bugün onlar yüzünden dersaneye geç kaldım.Yolları kapatmışlar...
Ya bir kere adamların niyetleri bayram değil ki bakıyorum suratlarına kimisi yeşil,kırmızı,sarı boktan renkleriyle bağlamış kafasına dagara dugara bağırıyorlar.5 te bitirmişler akşam 8 gibi çıktığımda zaten kutladıkları yerler berbattı çöp içindeydi resmen iyicene batırmışlar artık nasıl kutlamışlarsa...
Since 1903

KeePSaKe

Mezarlığa gitmek için bile rahat yok 3 saat bekledik bu barzolar yüzünden...
Since 1903

NoPasaran

Aşk bu Aşk !

volkanca.net

KeePSaKe

Ya ne saygı duyucam abi neyin saygısından bahsediyorsun ?

Benim dedem vefat etmiş ikindide cenaze namazını kılıcaz 3 saat bekledik bunlar yüzünden bana saygıdan bahsediyorsun evin önünden helallik bile zor aldık hemen gittik cenaze namazından sonra gömmeye o yol tıkanmış ilerlemiyor herkesten bahsetmiyorum ben zaten anlayan anlamıştır ellerinde kırmızı sarı yeşil bayraklar atkı tutanlar bunlara mı saygı duyayım ben ?
Since 1903

Banucan

kim saygı duymalı Volkan abi?
böyle bir bayramı icat edip kutlayıp bide bizi o ve ya bu şekilde mağdur edenler mi?
yoksa bu şekilde kutladıkları için kızanlar mı?(pekala büyük parklarda kutlanabilir hıdrellez gibi)
kim?

Andaç başınız sağolsun Allah varsa günahlarını affetsin ve mekanını cennet eylesin.
FEDA

KeePSaKe

Amin Banu Allah razı olsun sağol.
Since 1903

NoPasaran

Yahu devlet kabul etmis.yasak mi koyacaksiniz adamlara.nevruz kac senedir kutlaniyor. Bosjna kiziyorsunuz.bu olanlarin hepsinin nedeni bizleriz ve artik kizma mevsimi gecti
Aşk bu Aşk !

volkanca.net