Ana Menü

Serbest Bölge.. -Ulusal Geyik Topic'i...

Başlatan AsA, Kasım 18, 2006, 19:10:27

0 Üyeler ve 17 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

IL Capitano

Gunaydin Kartallar,

Bizim cocuklarin ikiside sucicegi geciriyor. Bende hemen bi telas yaptim, acaba ben gecirdim mi diye, Allahtan cevap hizli geldi "gecirmisim".  :)
Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....

ilhan mansız_melis

:D Geçmiş olsun abi.

Bir ailem, bir Beşiktaş, bir de Sıla.

28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

Simurg

en ağır çocuk hastalığı sanırım su çiçeği yada ben çok ağır geçirmiştim aklımda kalan yönüyle geçmiş olsun :D

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

IL Capitano

Sagolasin MelisCan.

Allaha sukurler olsun bizimkiler rahat geciriyor , heralde cocuktan cocuga degisiyor.

Un cavaliere non lascia mai una Signora !

Banucan

geçmiş olsun abicim :)
ben ayakta geçirmiştim su çiçeğini ama kızamık felaketti 20 gün hiç birşey yiyip içmeden yattım eğer aşıları yoksa doktoro danışıp yaptırmanızı tavsiye ederim :D
FEDA

IL Capitano

Tesekkurler BanuCan. Kizamik neredeyse hic görulmuyor burda. 1,5 yasinda asi oluyorlar. Oda koruyor.

Herkese iyi pazarlar  ;;D

Banucan

sanada iyi pazarlar abicim ve tabi herkese :D
FEDA

RCA

meloyu seven arkadaslar ciksin disari derse girmesin diyen karayolu hocamiz var :D
İnşaat mühendisliğini bitirip sinema oyuncusu olmak isteyen bir abzürd adam profili.

That's me.

ERHUN

Eredivisie'de Ajax deplasmanda Heracles'le 1-1 berabere kalarak şampiyon oldu. Ligin bitimine 1 maç kala Feyenoord'un 4 puan önüne geçti. Konusu yokmuş o yüzden buraya yazdım.

ERHUN

Bu gece Regaib kandili. Cümleten hayırlı kandiller.

El Colgado

bu kandil olayı bütün islam dünyasında var mı?
yoksa sadece türklere mi özgü?
hayırlı kandiller herkese.

galaxy note II - tapatalk

ERHUN

Alıntı yapılan: El Colgado - Mayıs 01, 2014, 15:02:25
bu kandil olayı bütün islam dünyasında var mı?
yoksa sadece türklere mi özgü?
hayırlı kandiller herkese.

The five holy evenings on the Muslim calendar are called Kandil. During the Ottoman Empire Sultan Selim II of 16th century lit candles on the minarets of the mosques in order to announce these holy nights to the public. Since this calendar is calculated with the revolution of the moon around the earth the dates of the Kandils differ every year.

Mevlid Kandili (Mawlid an-Nabi) - The birth of Prophet Mohammad
Regaip Kandili – The night of Muhammed's conception
Miraç Kandili (Lailat al Miraj) – Prophet Mohammad's rising to sky
Berat Kandili (Mid-Sha'ban) – The forgiveness of the sins
Kadir Gecesi (Laylat al-Qadr) – The Koran's first appearance to Prophet Mohammad

İngilizce bilmeyen arkadaşlar için çat pat İngilizcemle çevireyim (özetle):
Müslümanların 5 kutsal akşamı vardır, bunlara kandil denir. 16.yy'da Osmanlı Sultanı II.Selim tarafından bu günlerin halka duyurulması için akşamları camii minarelerinde mum yakılması emredildi (Ramazan'da iftar vakti minarede yanan ışığa kandil diyoruz hatta, oradan geliyor). Her yıl ayın konumuna göre hesaplanır (yani her yıl aynı ayın aynı günü değildir demek istiyor).

Yani burada yazana göre Osmanlı zamanında başlamış, diğer ülkelerde devam ediyor mu bilmiyorum ama pek yok gibi duruyor. İngilizce wikide günler Türkçe olarak yazılmış. Yanda başka dilde bilgi yok.

Tabii bu yazdıklarım bir kaç dakikalık wikipedia araştırması sonucu, gidip oraları görmüş kişiler veya net bilgisi olanlar daha iyi bilgi verebilir.

ilhan mansız_melis

Benim bildiğim kadarıyla sadece Türkiye'de var kandil meselesi. Hatta Kutlu Doğum Haftası için de aynısı geçerli diyorlar.

Bir ailem, bir Beşiktaş, bir de Sıla.

28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

ERHUN

Diyorlar değil öyle zaten. Kutlu doğum yeni çıktı, 5-10 yıl öncesinde hatırlamıyorum böyle bir şey.

Şimdi baktımda 1989'da Nur cemaati başvurmuş diyanet kabul etmiş. Türkiye dışında bir yerde yokmuş.

CR7

"Kandil" sadece Türkiye'de var. O da Osmanlı'da yakılan kandillerden dolayı
yoksa her yerde bu geceler var.
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)