Ana Menü

Korsan Film ve Müzik Türkiye'de tarihe karışabillir

Başlatan NoPasaran, Ağustos 01, 2012, 00:48:44

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NoPasaran

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeni bir düzenleme ile Fransa ve Amerika'da kullanılan ve internette film, müzik gibi paylaşımları 'yakalayan' sistemi Türkiye'de de hizmete sokacak. Sarkozy'nin gündeme getirdiği bu sisteme benzeyen maddeler içeren ACTA, Avrupa Parlamentosu tarafından antidemokratik olduğu gerekçesiyle reddedilmişti.

Nasıl işleyecek

Yasa taslağındaki 73/B maddesi bireysel kullanıcıları kapsıyor. Burada ilgili eserin nereden indirildiği değil hangi İP tarafından indirildiği dikkate alınıyor.

Buna göre önce hak sahibinden izin almaksızın bir eseri indiren bireysel kullanıcıların İP adresleri telif birliklerince Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından akredite edilmiş bir yazılım tarafından tespit edilecek.

TİB tarafından tespit edilen kimlik bilgileri ve iletişim bilgileri de ihtarda bulunmak üzere Bakanlığa bildirilecek.

Bakanlık ihtarın gönderilmesinden itibaren 6 ay içerisinden ihlal yapan kişilere e-posta yoluyla, sonra da iadeli taahhütle mektupla ikinci bir ihtar gönderilecek.

İkinci ihtardan sonra geçecek 6 ay içerisinde ihlal yapan bireysel kullanıcılar hakkında Cumhuriyet Savcısı tarafından idari para cezası uygulanacak.

Söz konusu para cezasının ne kadar olacağı kısmı ise taslakta boş bırakıldı. Miktarı Bakanlar Kurulu belirleyecek.

AP bu sistemi antidemokratik olduğu için reddetti

Ancak Çelik'in bahsettiği sistem kişilerin izlenmesi demek. Yani özel hayatın mahremiyeti anlamına geliyor. Avrupa Parlamentosu sırf özel hayat mahremiyeti nedeniyle yine kişilerin izlenebilmesine olanak veren ve ACTA denilen Korsanlık Karşıtı Ticaret Antlaşması'nı reddetmişti.

Eğer böyle bir yasa çıkarsa  havaalanı ve benzeri yerlerde, müzik dinleme cihazlarının korsan müzik ve diğer multimedya içerip içermediğinin kontrol edilmesi bile gündeme gelebilir
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

ilhan mansız_melis

Anlamadım ben ya artık netten müzik indiremeyecek miyiz yani ?
28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

ERHUN

Yıllardır çıkaracağız diyorlardı ama artık baya ciddiye aldılar bu işi. Bence gereksiz bir şey, Amerika'daki gibi binlerce dolar/lira/euro para cezası verilse ne olacak? Millet nasıl ödeyecek onu? Ödemeyeni/ödeyemeyeni cezaevine mi atacaklar? Saçmalık.

El Maestro

Kalabalık vardı; ama ınsan cok azdı... ~

CR7

filmlerdeki gibi yaparız. başka ip kullanırız. dünyayı dolaşır sinyal şsddhgfksdh
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

Cem Goren

altın kapılarımız kan oldu tayfun

DIABLO

Devletimiz diyorki yasal olmayan müzikleri, filmleri vs vs indirmiceksin bende sorarım bu devlete ayda 710 lira asgari maaşla geçinen bir aile 3 çocuk yapıp çocuklarınamı bakıcak evinimi geçindiricek yoksa yasal müzik cd ve dvd' mi alcak geçiceksiniz bu ayakları geçiniz efendim !
1 Sehit  için menemeni yakan Atamı özledim.

forzaChelsea

CR7

artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

Alp Erdem

yasa yürürlüğe girdi mi

yani şuanda indirsem sorun olur mu?

NoPasaran

Aşk bu Aşk !

volkanca.net