Ana Menü

Zammın adı "Güncelleme" oldu :) ÖTV zammı..

Başlatan NoPasaran, Ekim 16, 2011, 02:08:28

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NoPasaran

Motorlu araçlar, içki, sigara ve cepte ÖTV zammı Sigara, alkollü içki, cep telefonu, elektrikli araçlar hariç 1,600 cc üzeri otomobillerde ÖTV oranları artırıldı.

Levent Kırca - Zamına Korum :)

:D
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

ilhan mansız_melis

Sözcü'nün manşetiyle Öldüren Tayyip Vergisi.

Hükümet işçiye,memura,emekliye de güncelleme yapsana.
28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

Simurg

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

DIABLO

Bı basın toplantısında sizde sigara icmeyin canım Allah Allah diyor ;D
Haklı :) sigara icmeyelim bolbol cocuk yapalım :P
1 Sehit  için menemeni yakan Atamı özledim.

forzaChelsea

El Maestro

Kime yaradı bu ? Pkkya

Kaçakçılığın büyük bir oranına sahip olan Pkk'nın çok çok işine geldi bu olay ..

Ulan ayıptır be 1 paket sigara 10 tl olurmu en ucuzu 7 tl nerden baksan .

Milleti zorla esrara başlatcaklar içenler için .
Kalabalık vardı; ama ınsan cok azdı... ~

Banucan

zam birtek onlara gelmedi yaklaşık bir ay önce elektriğe de geldi
şimdi ben soruyorum sayın başkanım ne yapalım nefes almamızada bence vergi çıkarın!
FEDA

ERHUN

Akpartiyi gram sevmem ama bu zamlardan dolayı laf edesim gelmiyor.

Sigara, alkol, cep telefonu, 1.6'dan büyük motora sahip araçlara zam...
Temel gıdalara zam yapsalar, elektriğe, doğalgaza, suya, benzine vs. zam yapsalar çok laf ederdim ama ne bileyim bu sefer içimden gelmiyor.

Ben olaya şu şekilde bakıyorum: Sigara ve alkol keyif için içilen şeyler. Yani temel bir ihtiyaç değil. Cep telefonu her ay başı değiştirenler için kötü bir haber ama geri kalan kısım için büyük bir önemi yok. 1600 motordan büyük araçlar ülkemiz için uygun değil zaten. Neden böyle dediğime gelince benzin fiyatları yüksek. Ayriyetten ne kadar büyük motor o kadar çok hava kirliliği.

Sigara-alkol kullanmadığım için, cep telefonunu sadece mesajlaşmak ve konuşmak için kullandığım için (yani bozulmadığı sürece kullandığım için) ve dediğim gibi ne kadar büyük motor o kadar çok benzin masrafı+hava kirliliği olduğu için bence sıkıntı yok. 4000 motor Amerikan alıp lpg takacaklarına gidip 1200-1400-1600 Japon alsınlar, Alman alsınlar. Hee derlerse sanane ben Amerikan arabası seviyorum, onu diyen vatandaş gidip ötvsinide ödeyecek o zaman. Bizde isteriz ucuz fiyata araba almayı ama olmuyor ne yazıkki. Bulgaristan'da 3000 €'ya 2000 model üstü BMW satılıyor, Mercedes satılıyor, Almanya'dan gelme.

Katılmadığım tek nokta yanılmıyorsam Bülent Arınç demişti "sigarayı zenginler içiyor" diye, işte buna katılmıyorum. Sigara içen tanıdıklarımın hiç biri zengin değil. Hatta sigara parasını zorla denkleştirenler çoğunlukta.

NoPasaran

Bunu bile savunuyorsani diyecek bisey yok

Otv nedir ?
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

ERHUN

Alıntı yapılan: NoPasaran ! - Ekim 16, 2011, 15:21:09
Bunu bile savunuyorsani diyecek bisey yok

Otv nedir ?

Fikrimi söylemekte sakınca bulmuyorum.
ÖTV denen şey başlı başına saçmalık ona lafım yok. Ama elektriğe, doğalgaza vs yapılan zamların yanında bunun çok bir önemi yok ben bunu söylemek istedim.

El Maestro

Yanlış düşünüyorsun bence ..

İçki ve sigara sağlığa zararlı ve dine aykırı diye %100 zam yapalım o zaman ? 2 günde bir içki içip mutlu olan adam şimdi napsın .. Adamın keyifi bu, sen maç izlemekten zevk alırsın o içki içmekten.. Bu zevke bu kadar zam çook fazla, gereksiz, saçmalık .. Adam gibi keyiflerini yaşamadıktan sonra yaşam çekilmez hale gelmiyormu sizcede ? Ot gibi olsun millet istenen bu, koyun olsun yani ..

Araba konusuna gelince;

Benim bi arkadaşım var 3 tane büyük taşıt arabaları var ve mecburiyetten .. Elektirik işi yapıyorlar ve sürekli malzeme taşımak zorundalar .. İşleri sürekli şantiyeyle, inşaatla orayla burayla ..

Şimdi bu adamın emeği ve birsürü kazancının çoğu vergiye gidecek .. E bu adam napsın ? Eli mahkum, mecbur büyük araç kullanacak iş imkanından dolayı .

Yani anlıyacağımız bu zam tüm kesimi vuracak ,

Bu zammın zararı yalnızca tüketiciye değil, tüketicinin tüketimi düşeceği için perakende satıcı olan esnafa, esnafın satışı düşeceği için üretici firmalara, dolayısıyle o firmalarda çalışan işçiye, en nihayetinde ürettiği ürün fabrika tarafından alınmayacak olan çiftçiye yansıyacaktır..

Yani bir zamla milyonlarca insan zarara uğrayacak ..

Hükümet vergi gelirini artacağını sanırken tam aksine düşecek,

Bu nedenle 75 milyon bu zamdan zarar görecektir .. Yani neresinden tutarsanız tutun savunlacak hiç bir yanı yok .

Olaya geniş bakmak lazım ..

Kısacası ben böyle zammın içine ....... pardon 'güncelleme' olacaktı.
Kalabalık vardı; ama ınsan cok azdı... ~

KeePSaKe

Since 1903

ERHUN

Öncelikle detaylı yorumun için sağol.

Ben vergi yanlısı da değilim, iktidar savunucusu da değilim. Günahım kadar sevmem. Vergiler geçmişte de oldu şuanda var gelecekte de olacak. Kötü şeylerin iyi tarafına bakmaya çalışıyorum.

Dediğin büyük araçtan kastın nedir bilmiyorum ama bu durumda insanlar farklı yollara başvurmak zorunda bırakılıyor. Mesela ticari araçla işi olan adam 1.3 dizellere yönelmek zorunda. Büyük motorlu bir ticariye ihtiyacı varsa mecburen kampanya yapan firmalara yönelecek. Bazı firmalar belli zamanlarda "ötv bizden" tarzı kampanyalar yapıyor. İnsanların buna yönelmekten başka yapacağı bir şey maalesef yok.

Sigara ve alkol konusu için mesajımın sonunda söyledim. Ben kullanmıyorum ama kullanan ve zar zor sigara parasını denkleştiren bir ton insan var. Zam geldi diye bırakacaklar mı? Tabii ki hayır dahada zorlanacaklar o zamlar olmasa daha iyi ama temel gıdalara zam gelmesinden iyidir dedim. Keşke içmeseler hem sağlıklarına hem ceplerine zararı var ama alışmışlar bir defa. Olayın din boyutu beni ilgilendirmez, kimin dinine ne kadar bağlı olduğu, hangi dinin mensubu olduğu veya dinsiz olması kimseyi ilgilendirmez.

Düşüncelerim bunlar, katılırsınız-katılmazsınız. Eğer cevap istiyorsanız sağlıklı yorumlar yapın cevap vereyim.

Banucan

özelliklede benzene en çok vergi veren ülke biziz
telefon vs önemli değil diye birşeyde yok zaten o kadar fazla vergi alıyolar ki herşey çok önemli
bence çok sakin bi milletiz kim ne derse desin
başka ülkelerde zam olduğu zaman insanlar sokaklara dökülüyor ve sakinliğimiz suistimal ediliyor yine söylüyorum kim ne derse desin
ve anladığım kadarıyla Erhun kötünün iyisi demek istiyor
ama insanların ona bile tahammülü kalmadı :)
FEDA

Brestgerfich

Sağlık bakanlığı ucuz ve sağlıklı bir liste versin. O şekilde sürdürelim yaşamımızı. Tayyip Baba'nın da dediği gibi "Sigarayı içmezük, alkolü az içerük olur biter."
Bugün YorumBlog'u ziyaret ettiniz mi?

ERHUN

Sonunda derdimi anlatabildim.

Kimsenin tahammülü kalmadıysa halk protesto yapacak. Dünyanın her yerinde protestolar oluyor. Yunanistan, İtalya, Şili hatta kapitalizmin kalesi Amerika. Amerika'daki Wall Street'ten sonra Roma'da 200 küsur bin kişi gösteri yaptı. Almanya'da 20 küsur bin, daha bir kaç ülkede binlerce kişi yürüyüş yapmış (detayları unuttum ht'de okumuştum.) Aynı gösteriden dün Taksim'de de yapıldı. Katılımcı sayısı: 70 (yetmiş) kişi.
Halk olarak çok seviyoruz oturduğumuz yerden laf etmeyi, beğenmediğimiz şeylere saydırmayı. Ama iş icraate gelince 0. Bunun en büyük nedeni polisin tutumu. Yüzlerce kişiyle olacak iş değil bu, polis direk çöker tepesine. Binlerce kişi organize olup yürüyüş yaparsa (internet yasağında olduğu gibi) o zaman sesini duyurabilir.