Ana Menü

"Şampiyonluk bizim, kupa bizim"

Başlatan Simurg, Ocak 09, 2010, 09:16:32

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Simurg

"Şampiyonluk bizim, kupa bizim"
Fabian Ernst şampiyonluktaki rolüyle, Fink ise Fenerbahçe derbisinde attığı müthiş golle taraftarların gönlünde taht kurdu

Ernst: Geçen sezonun benzerini yaşıyoruz. Ruhumuzu ortaya koyup, yine zirveye yerleşeceğiz...

Fink: Şampiyon olmak ya da kupalar kaldırmak için buradayız. Geride kalsak bile sezon sonu güleceğiz.

Ernst: Hatalarımızı biliyoruz
"Geçen sezonun ortasında geldiğimde herkes 'Beşiktaş'tan bir şey olmaz'diyordu. Ama biz inatla ve sabırla oynayıp iki kupayı birden kazandık.Şimdi de benzer durum var. Bizi pek fazla hesaba katmıyorlar. Ya dakatmak istemiyorlar. Bu hiç önemli değil. Yine arkadan gelip aynıbaşarılı tekrarlayacağız. Bu bizim elimizde. İlk yarı boyunca ne kadaraksilik, ne kadar olumsuz durum varsa hepsini yaşadık. Artık o günlergeride kaldı..."

'Kadro mecburen değişiyor'
"Hiç hesapta olmayan puanlar kaybettik. Bu durumda takım olarakhepimizin payı var. Doğal olarak kim nerde hata yaptı, çok iyi biliyor.Bu kampın teknik açıdan öte, en önemli yanı kanımca bu oldu. Hatalardanarınmak ve tekrarlamamak için yoğun bir çalışma temposu içindeyiz.Beşiktaş çok iyi bir ekip. Tamamen takım oyunu ortaya koyuyor. Ancakkritik maçlar öncesi sürekli kadroda mecburi değişime gidilmesi sistemialt üst etti. İkinci yarıda alacağımız sonuçlar bizi zirveye taşıyacak."

Fink: Bu golleri hep çalışıyoruz
"Gelmeden önce Fabian ile ayrıntılı olarak konuştum. Ne dediyse, bugünekadara o çıktı. Şimdi ben de onun gibi düşünüyorum. Eğer geçen yıl ikikupa birden geldiyse, şimdi neden gelmesin. Rakipler güçlendiyse,Beşiktaş da güçlendi. O atmosferi görmek yaşamak istiyorum. Banaolumsuz eleştiriler yapıldı, biliyorum. Bu çok normal. Hedefi olanbüyük takıma geliyorsunuz. İnsanlar sizden beklentiler içindeoluyorlar. Frankfurt'ta oynarken benzer durum yoktu hiç. Bu değişimbeni etkiledi."

'Ronaldinho değilim ki'
"Fenerbahçe'ye attığım gol çok güzel ve önemliydi. Ama bunu futbolumunönüne koydular sanki... Top ayağımdayken öyle Ronaldinho gibi biroyuncu değilim elbette. Ama takım içinde verilen görevi, eksiksizyerine getiren yapıya sahibim. Buna gol veya gol pası da eklendiğindebenim için daha da mutluluk verici durum ortaya çıkıyor. Kaldı ki,idmanlarda bu tür pozisyonları hocamız çalıştırıyor. Benimsöyleyebileceğim en önemli şey şu: Şampiyon olmak ve kupa kaldırmakiçin buradayız. Önümüzde iki tane hedef var ve şu an geride kalsak bileikisini de sezon sonu kaldıracağız..."

Orhan Yıldırım-Fanatik

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

Simurg

Fabian Ernst: Kartal'ın 10 numarası olamam
Beşiktaş'ın yıldız futbolcusu Fabian Ernst, övgülere cevap verdi: "Ben işimi
Fabian Ernst: Kartal'ın 10 numarası olamam

Beşiktaş'ın yıldız futbolcusu Fabian Ernst, övgülere cevap verdi: "Ben işimi yapıyorum." Lider eksikliği çeken Kartal'da bu görevi başarıyla üstlenen Alman oyuncu, taraftarın mücadelesini doğru yorumladığına inanıyor. Ernst, şampiyonlukta 5 takımı iddialı görüyor.

Beşiktaş'ın geçen sezonki çifte kupa şampiyonluğunda hiç kuşkusuz en önemli pay sahiplerinden birisi de Fabian Ernst'ti. Mücadeleci futbol yapısıyla devre arasında gelmesine rağmen birkaç maç sonra Siyah-Beyazlı taraftarların gönlünü kazanmayı başardı. Teknik Direktör Mustafa Denizli'nin vazgeçemediği isimlerin başında gelen Alman futbolcuya, Beşiktaş'ın şampiyonluk yarışındaki şansını ve performansını sorduk. Aldığımız cevaplar hem ilginçti hem de Kartal'ın futbol anlayışına ışık tutuyordu.

Fabian, takımın orta sahasının en önemli futbolcusu olduğunu çok iyi biliyor. Ekibin tüm yükünü üstlendiğinin farkında; ancak bunun çok da bilinçli olarak geliştiğini düşünmüyor. Takıma katkı yaptığını hissettiğinde huzurlu ve mutlu olduğuna işaret eden deneyimli futbolcu, "Bu benim işim ve oynadığım mevki itibarıyla da bunlar benim asli görevim. Evet, takımın en fazla koşan oyuncularından biriyim. Fakat sahaya çıktığımda çok koşayım, mücadele edeyim demiyorum. Çünkü yapmam gereken doğal işler bunlar. Oyun içinde üzerime düşen her şeyi yapmaya çalışıyorum. Bu da taraftarın hoşuna gidiyor." ifadelerini kullanıyor. Zaman zaman takımın 10 numarası gibi algılandığını hatırlattığımızda Ernst'in verdiği cevap bizi de şaşırtıyor. Kendini övmek yerine şunları söylüyor: "Bu dışarıdan belki öyle görülebilir. Ancak benim işim sahada farklı. Kendimi asla bir 10 numara gibi görmüyorum. Takımın oyun lideri olacak yeteneklere sahip değilim. Sadece bana verilen görevi en iyi şekilde yerine getiriyorum."

BEN BEŞİKTAŞ'IN HAMALLIĞINI YAPIYORUM

Bu sözleriyle bir anlamda Siyah-Beyazlı takımın ağır işçilerinden biri olduğunu kabul eden Fabian Ernst, röportajımıza yardım eden Eray Akyürek'in de yardımıyla, "Evet kabul ediyorum ben bu takımın oyun hamallığını yani ağır işçiliğini yapıyorum." değerlendirmesinde bulunuyor. Geçen sezon takımın şampiyonluğuna yaptığı katkının önemli olduğuna işaret eden Ernst, bunu ekip olarak başardıkları gerçeğini göz ardı etmiyor. Ligin ikinci yarısındaki çekişmenin geçen yıldan daha çetin olacağını düşünen Ernst, düşüncelerini şöyle aktarıyor: "Biz güçlü bir takımız. Kaliteli oyuncularımız var. Ancak rakiplerimiz elimizdeki şampiyonluğu almak için daha da güçlendi. İyi transferler yaptı. Yarış 5 takım arasında geçecek ancak yine şanslı olan biziz ve ligin sonuna doğru farkımızı ortaya koyarız."

Bu sezon en fazla hangi maçta üzüldüğünü sorduğumuz Fabian Ernst, İnönü Stadı'nda kaybedilen 1-0'lık Kayserispor maçını anlatıyor. Sevindiği karşılaşmaların daha çok olduğunu vurgulayan Ernst, esas hayal kırıklığını Şampiyonlar Ligi'nde yaşadığının altını çiziyor: "Biz gruptan çıkacak kadar iyi bir takımdık. Hâlâ neden çıkamadık diye üzülüyorum. Çünkü rakiplerimiz bizden daha iyi değildi. Evimizde oynadığımız Wolfsburg ve CSKA maçları gerçekten bize yakışmadı. Devler Ligi'nde devam edememek Beşiktaş için büyük bir kayıp." Türkiye'deki oyuncu kalitesine de değinen Ernst, "Süper Lig, dışarıdan göründüğü kadar kolay bir lig değil. Türkiye'de çok yetenekli futbolcular var. Ama her zaman ben kendi oyunuma bakarım ve takımımın kazanması için çaba gösteririm." açıklamasını yapıyor.

Beşiktaş'ın ligin en az gol yiyen takımı olmasında bireysel başarıdan çok takım olgusunun önemine işaret eden Alman futbolcu, gol atma konusunda sıkıntılar yaşadıklarını belirtiyor: "Puan sıralamasındaki yerimize bakıp bizi eleştirmesinler. Biz iyi bir takımız ve bunu kalemizde az gol görerek kanıtladık. Gol atma şanssızlığımızı da yendiğimiz takdirde zaten sıralamadaki yerimiz de farklı olacaktır. Bizim iyi bir takım olduğumuzun göstergesi bence yediğimiz gol sayısının azlığıdır." Son olarak taraftarla arasındaki bağı sorduğumuz Ernst'in ilk yorumu, "Sevilmek çok güzel." oluyor. Sözlerini ise şöyle noktalıyor: "Ben onların desteğini aldığım zaman iyi oynadığımı, takımın iyi olduğunu düşünüyorum."

Temel Yirmibeşoğlu - ZAMAN

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..