Ana Menü

Ermeni meselesini Çarşı çözer

Başlatan hAlil21, Şubat 04, 2007, 20:14:33

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hAlil21

Alıntı Yap

"Ermeni meselesini Çarşı çözer !"

Beşiktaş tribünlerinin güçlü tribünü Çarşı'nın başında kim var? O da bir Ermeni değil mi?

Ermeni meselesini Çarşı çözer

Hrant Dink'in ölümünün ardından atılan sloganlar, üslup itibariyle akıllara Beşiktaş tribünlerinin güçlü grubu Çarşı'yı hatırlattı. Çarşı'nın kullandığı kimi sloganların dönüştürülmüş halini duyduk kalabalığın dilinde.

Ne demek istediğimi biraz daha açayım. "Hepimiz Hrant'ız!", "Hepimiz Ermeni'yiz!" türünden sloganlar, bir dönem önce çeşitli olayların ardından Çarşı'nın tepki koyuş biçimiyle aynıdır. Pascal'a "zenci arkadaş" diye hitap eden hakemi protesto etmek için "Hepimiz zenciyiz" diye pankart açan Çarşı, İspanyol faşistlerin Eto'o'ya ırkçı hareketlerde bulununca "Hepimiz Eto'o'yuz" diye tepki koydu. Dolayısıyla slogan üslubu Çarşı'yı hatırlatıyor ister istemez. Burada Çarşı'yı hatırlamamızın önemli bir nedeni daha var. Çarşı'nın başındaki isim Alen Markaryan. Alen, Türkiye'nin gördüğü en donanımlı tribün amigosu. Hatta bu düzeydeki tek adam diyebiliriz. Çünkü yazıyor, konuşuyor, idare ediyor. Binlerce insan Alen'in tek hareketiyle ayağa kalkıp, gerektiğinde oturuyor.

Peki Beşiktaş tribünlerindeki binlerce Türk'ün, Kürt'ün, Laz'ın, Komünistin, İslamcının, Liberalin, Ülkücünün Alen'e bu kadar saygı göstermesi, kabullenmesi neden? Bunca yıldır imayla bile olsa tepki göstermemesi neden? İşte Ermeni meselesi denilen şeyin Beşiktaş tribünlerinde aşılmış olduğunun göstergesi burada yatıyor. Şimdi bazıları durumun ciddiyetini kavrayamayabilirler. Eğitimsiz kişilerin stadyumlarda deşarj olması türünden basmakalıp kabullerle vaziyeti izah kolaylığına düşebilirler. Hiç de öyle değil! Bunu görebilmek için Beşiktaş kapalısına en azından bir kez uğramak gerekiyor.

Bu tribünde üst düzey eğitim almış, hayata ideolojik tutumlarla yaklaşan, kendini değişik sosyal katmanlarla tanımlayabilen binlerce insan var. Öyle kolaycılıkla izah edilemez. Bu konuyla ilgili yapılan ciddi araştırmalar da bahsettiğim durumu anlatıyor. Bir arada yaşama meselesi denilen şey nedir diye soracak olursanız bunun küçük bir örneği Beşiktaş kapalısında yaşanıyor derim.Bu tribünün çocukları ve Alen, bu ülkenin sahici evlatları. Bu yüzden birbirimizi anlıyor ve sevebiliyoruz. Yerlilik dediğimiz kavram tam da bu noktada kendini gösteriyor. Duygulanım biçimlerimiz birbirine o kadar benziyor ki kim Türk, Kürt, Laz, Arap, Ermeni anlaşılmıyor. Sorun hangi ırktan olduğumuz değil, sorun bu topraklarla nasıl bir duygu bağı kurduğumuzdur. Bu topraklarla kurduğumuz ilişki ne kadar yapaylaşırsa o kadar yabancılaşıyoruz birbirimize. Irk temelli yaklaşımlardan söz etmeye başladığımız anda güzelim Anadolu'yu paramparça edeceğiz demektir. Kapalının çocukları Alen'e sevgiyle sarılıyorlar. Alen'i de, tribünden bir arkadaşımızın yakınlarının cenazesinde dua ederken görebilirsiniz. Böyle gerçek duygular paylaşılıyor bu ortamda. Birinci Paylaşım Savaşı'nın ardından işgalciler buralardan defolup giderlerken arkalarında yüzlerce yıl giderilemeyecek kelimeler, cümleler bıraktılar. "Araplar Türkleri arkadan vurdu" yu bıraktılar, "Türkler yüzyıllarca Araplar'ı sömürdü"yü bıraktılar. "Türkler ve Kürtler birbirine benzemez"i bıraktılar. Millet-i Sadıka'dan bir düşman yarattılar.

Kirli ağızlarıyla yaydıkları bir sürü kahrolası yalanı bıraktılar arkalarında. Biz hâlâ bu yalanların içinde boğuşup duruyoruz. Biraz duralım Allah aşkına! Biraz durup nefes alıp, hatırlamaya çalışalım. Bir arada yaşama tecrübesini yüzyıllar boyunca tek bir kan dökmeden yaşayan bir medeniyetin çocuklarıyız biz.

Bugün
Tarık Tufan

Haberin/Yazının Linki: http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=203758
http://happygrasshopper.blogspot.com ' behind this mask there is an idea and ideas are bulletproof.

carsiköln

carsi herseye karsiii

carsi bir numaradir, ve o bir numara basta alen abi olmak üzere tüm besiktaslilara gider, herkes alen abiden örnek almasi lazim, yoksa cok adam gibi adam kayip ederiz, umarim ne dedigim cok net ve aciktir, saygilar

amigomusun??? kebapcimisin??? yoksa reklam yildizimisin??? anlayamadik, sen ne ayaksin?? alen abi sen manyakmisin??? :D
Inadina Beşiktaş

Delirdik

Birgün deydi sanırım tam hatırLamıyorum ama bu oLayLardan nice önce yazıyordu. "Ermeni sorununun çözüLdüğü tek yer İNÖNÜ Stadyumu'dur."  gerçekten de öyLe değiL mi ?

aLen abi gibi bir insana sahip oLduğumuz için şansLıyız. o ermeniLiğinden çok abimiz ya.. kürt oLmuş Laz oLmuş ermeni oLmuş ne farkeder ki sonuçta aşkı, kaLbi herşeyi BEŞİKTAŞ
| җ  ģǿĸнªп  җ | Beşiktaş'ım oLey

* Şampiyon BEŞİKTAŞ.!

carsi52

Trabzonlulara sinir oldum bu akşama sinir olmamım sebebi beşiktaş taraftarının maçta "hepimiz ermeniyiz" pankartına tepki göstermeleri bu açtığımız pankarta çok sinirlenmişler nedense.Bu yüzden trabzonlulara sinir oldum :oklava
Bölünür senin için uykular!

rico_ pasa

Alıntı yapılan: carsi52 - Şubat 04, 2007, 21:09:23
Trabzonlulara sinir oldum bu akşama sinir olmamım sebebi beşiktaş taraftarının maçta "hepimiz ermeniyiz" pankartına tepki göstermeleri bu açtığımız pankarta çok sinirlenmişler nedense.Bu yüzden trabzonlulara sinir oldum :oklava

ne demek hepimiz ermeniyiz  hepmiz Turkuz kardesim cok ermeni olmak istiyorsanız konsolosluk orda sen baska seye sinir olmussun kardes
Adaletin Bittigi Yerde TÜRK'ÜN Kudreti Başlar.

GöKHaN

Alen abiye saygilar.. Fakat ben ermeni falan degilim..!! Gururlu Türk ve Müslümanim.. ve cokda mutluyum..
Hrant Dink ölünceye kadar hergün verdigimiz Sehit kardeslerimizin arkasindan aglasin medya 1 ay olcak adam öldü degere bindi.. neyse..
BESIKTAS   Kartallar Yüksek Ucar..!   BESIKTAS

carsiköln

saddam öldü o bile bu kadar tutulmadi ulannn
Inadina Beşiktaş

freedom forever

ben 'ERMENİ MESELESİNİN TEK ÇÖZÜLDÜĞÜ YER İNÖNÜ STADIDIR ' diye bir topic açmıstım 1 ay önce ama sevgili modumuz duru  kardeşim 'FAZLA EKŞIN A GEREK YOK' diyerek kilitlemişti .
Şimdi bu konuyu açan sitenin admini ,Duru Kardeşim gel yine kilitle istersen ekşın olmasın fazla :D
Paris'te 72 gün boyunca fabrikalar çalıştı, atölyeler üretti, fırınlar yiğit Parislilere ekmek yetiştirdi. Paris'te 72 gün boyunca ücretin, sermayenin, karın, paranın olmadığı bir dünya kuruldu.

Unforgiven

:bayrak: :bayrak: :bayrak:  :bayrak:     :-X :-X :-X
Kimbilir sen benim halimde sakinliğimde ne buldun,bense yorgundum kendi kendime sokuldum,uyuya kaldım AKLIMIN İPLERİNİ SALDIM o giderken biran durup peşinden baktım nedersin,umarım beni affedersin nedersin,umarım beni affedersin,belkide terkedip gidersin,nedersin[/b

NoPasaran

Konuyu saptırmayalım lütfen ve siyasete çekmeyelim...
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

hAlil21

Yazıyı okuduktan sonra yorum yazın.
http://happygrasshopper.blogspot.com ' behind this mask there is an idea and ideas are bulletproof.

burak_bjk

Alıntı yapılan: Unforgiven - Şubat 05, 2007, 03:13:51
Hepimiz Hrantız hepimiz Ermenıyız diye Bağiranları perşembe günü taksimde bir travesti(CANSU) tinerciler tarafından bicaklanarak öldürüldü.

Orda Hrantiz,Ermeniyiz diyenleri cuma günü HEPİMİZ CANSUYUZ HEPİMİZ TRAVESTİYİZ diye bağirmalarini bekledik.

Duyarlilik ya buda ama kımse yoktu.

valla katiliyom sana bu memlekette her gun onlarca kisi oluyo o zamn bu insanlar nerde orda ermeniyiz diye bagiranlar yarin cikip hepimiz ahmetiz mehmetiz diyede ulkenin bicok yerine gidip duyarli olduklarini gostersinler HEPIMIZ TURK UZ
Bu sevdadan vazgecersek ALLAH belamızı versin....

hAlil21

Alıntı yapılan: burak_bjk - Şubat 05, 2007, 11:47:12
Alıntı yapılan: Unforgiven - Şubat 05, 2007, 03:13:51
Hepimiz Hrantız hepimiz Ermenıyız diye Bağiranları perşembe günü taksimde bir travesti(CANSU) tinerciler tarafından bicaklanarak öldürüldü.

Orda Hrantiz,Ermeniyiz diyenleri cuma günü HEPİMİZ CANSUYUZ HEPİMİZ TRAVESTİYİZ diye bağirmalarini bekledik.

Duyarlilik ya buda ama kımse yoktu.

valla katiliyom sana bu memlekette her gun onlarca kisi oluyo o zamn bu insanlar nerde orda ermeniyiz diye bagiranlar yarin cikip hepimiz ahmetiz mehmetiz diyede ulkenin bicok yerine gidip duyarli olduklarini gostersinler HEPIMIZ TURK UZ

Adamın yazdığı yazıda sizin anlattıklarınızdan bahsetmiyor.Bizi öven bir yazı  ama siz okumaya üşendiğiniz için konu nerelere geliyor.

Alıntı yapılan: NoPasaran - Şubat 05, 2007, 10:06:39
Konuyu saptırmayalım lütfen ve siyasete çekmeyelim...

[KralKartal]

Halil guzel bir yaziyi bulmus bizimle paylasmis,hakikaten cok guzel bir ornek...
ama var iste bazi arkadaslarimiz hala SEHITLERDEN ve TURKLUKTEn bahseden,
burda konu bu degil,INONU STADINDA sorun cozulmus hepsi kardesce bir arada
yillardir deniliyor,ermeni olan amigo Alene, hep sevgi/saygi gostermistir demek isteniyor,
ama hala yok ermeni degiliz biz turkuz, ermeni kim, sehitler verdik
gibi laflar ediliyor, simdi bu yazinin bu sehitlerle ilgisini anlamadim..

yani sehitlerin bir KIYMETI DEGERI bir SAYGISI olsunda her konuya SEHIT laflariyla
girmiyelim... ne kadar kolay agiza alinir oldu SEHIT kelimesi...

Ayrica hepimiz ermeniyiz pankartini en iyi BESIKTASLINIn bilmesi gerekir,
hepimiz ZENCIYIZ derkende biz ZENCI mi olduk?? yada TEPKI mi gosterildi???
ermeniyiz derkende olay TEPKIDIR...

Toplumsal olaylarin icindedir CARSI herzaman, bu IRAK savasi olsun, ülke sorunlari olsun,
ve nice sorunlara karsi hep bir DURUSU vardir CARSINIn...
Besiktaslinin durusu farklidir zaten...

Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi

Unforgiven

Amacım ne konuyu saptırmka nede siyaset yapmak yada siyaseti başlatmakti sadece söğlenleri yrumlamaktı.
Kimbilir sen benim halimde sakinliğimde ne buldun,bense yorgundum kendi kendime sokuldum,uyuya kaldım AKLIMIN İPLERİNİ SALDIM o giderken biran durup peşinden baktım nedersin,umarım beni affedersin nedersin,umarım beni affedersin,belkide terkedip gidersin,nedersin[/b