Ana Menü

Kübra tarihe geçti

Başlatan CR7, Ağustos 21, 2008, 12:09:32

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CR7

Kübra tarihe geçti!
Beşiktaş Kulübü'nün sporcusu olan Kübra Öztürk, Bayan   Büyükusta "WGM" Normu alan ilk Türk sporcu olarak, Türk satranç tarihine geçti.. Kübra, en büyük hedefinin   erkeklerde büyükusta unvanını almak olduğunu belirtirken, samimi açıklamalarda bulundu..
Tarih21 Ağustos 2008 , 10:22  
Kübra tarihe geçti!  
Kübra Öztürk, Gaziantep'te düzenlenen   Dünya Gençler Şampiyonası'nda, Hint sporcu Harika Dronovaelli ile final   mücadelesi verdi. Erkek Büyükustalardan Dronovaelli'ye yenilerek Dünya   ikincisi olan Öztürk, bu başarısının yanı sıra bir büyükustayla oynadığı   için bir WGM normu almaya hak kazandı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Öztürk, en büyük$ hedefinin   erkeklerde büyükusta unvanını almak olduğunu belirterek, ''Büyükusta   olmak için 3 WGM normu ve 2300'ün üstünde ELO puanı almalısınız. ELO,   satrançta bir tür resmi puanlama şekli ve bu puanları almak için belli   bir performansı geçmeniz gerekli. Benim şu an 2230 ELO puanım var. Zor   olan WGM normu almak, çünkü her WGM normu için 1 büyükustayla maç yapmak   gerekiyor. Ben bu normlardan birini aldım ve büyükusta olmak için ilk   adımı attım. Bu Türkiye'de bir ilk. Çok mutluyum'' diye konuştu. 

Dünya ikinciliğinin yanı sıra yaş gruplarında Avrupa şampiyonlukları ve   7 Türkiye şampiyonluğu bulunan Öztürk, ailesinden ve Satranç   Federasyonu'ndan çok büyük destek gördüğünü kaydetti. 

Satranca ilkokulda   yapılan seçmeler sonunda başladığını ve ailesinin bu sporla daha önce   hiç ilgisinin olmadığını ifade eden Öztürk, şöyle konuştu: 
''Ailemin satranç hakkındaki tek bilgisi, babamın askerde oynadığı   kadardı. Akrabalarım da ilk başladığımda satrancı taşlarla oynadığım   öylesine bir oyun sanıyorlardı. Şimdi hepsi bu sporu tanıyor.   Başarılarımdan dolayı çok mutlular. Bu bir beyin sporu. Tüm genç   arkadaşlarıma satranç oynamalarını tavsiye ediyorum. Doktorlar   hiperaktif çocuklara satrancı öneriyormuş. Satranç çok pahalı veya zor   ulaşılabilen bir spor değil. Herkes evinde, internetten bile bu sporu   öğrenebilir.'' 

Türkiye'de artık satrancın daha çok tanındığına değinen Öztürk, ''Belki   2 yıl önce sokakta sorsanız çok az insan satranç hakkında yorum   yapabilirdi ama şimdi herkesin az da olsa bu spor hakkında bilgisi var''   dedi. 

Öztürk, Haluk Bilginer ve Özgü Namal'ın baş rollerini paylaştığı   ''Polis'' isimli Türk filminde, Özgü Namal'ın satranç oynayan bir kızı   canlandırdığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: 
''O film 2006 yılında çıkmıştı. Ben de 2006 yılının başında ilk Avrupa   şampiyonluğumu kazanmıştım. Filmi görünce 'Acaba benden mi esinlendiler'   diye düşünmeden edemedim. Çok hoşuma gitti. Bu tür filmler bizim   branşımızın tanıtımında büyük rol oynuyor. Keşke satrançla ilgili daha   çok film yapılsa.''
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

ilhan mansız_melis

28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

Cem Goren

altın kapılarımız kan oldu tayfun