Ana Menü

Seba'nın heykeli dikilecek

Başlatan Kralkartal21, Ağustos 03, 2008, 14:20:44

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kralkartal21

Beşiktaş'ın efsane başkanı Süleyman Seba'nın adı ölümsüzleştiriliyor.

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Beşiktaş'ın unutulmaz başkanlarından Süleyman Seba'nın heykelini yaptırdı. Seba Caddesi'nde dikilecek heykelin açılışına Deniz Baykal da katılacak.
Bir insanın "heykelini dikmek", üstelik bunu yaşarken gerçekleştirmek o faniye yapılacak en büyük "iltifat" sanılabilir.
Oysa, toplumsal bir iletişim şeklidir bu.
Mesaj, heykeli dikilene değil o heykele bakanlara verilmektedir:
"Örnekte gördüğünüz şahıs gibi olursanız size de saygı gösterilir".

Bundan, heykeli yapılanın "örnek insan" olduğu sonucu çıkıyorsa, helal olsun ona.
Evet... İnsanoğlu bir heykel yapıyorsa, motivasyonu "inanç, sanat, siyaset" olabilir.
Lakin hepsinin ortak paydası "saygı"dır.
İnançsa, inanılana...
Sanatsa, sanata.
Siyasetse lidere.
Peki Süleyman Seba'nın heykeliyse?..
Salt saygı...
İnsanlığına, centilmenliğine, spor aşkına, Beşiktaş sevgisine, asaletine, duruşuna, yaptıklarına saygı.
İtirazı olan var mı?..
İşte bir heykelin yapılması değil ama dikilmesi için bu sorunun cevabı alınmış olmalı:
"İtirazı olan var mı"?
Çünkü, meczup ve art niyetliler hariç toplumsal bir karardır heykel dikmek ve onun üzerinden gelecek nesillere mesaj iletmek.
Model Süleyman Seba ise, tam adamı...
Üstelik tam zamanı.
Onunla gurur duyduğumuza o da şahit olmalı.
Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal işte bunu yaptı....

Yıllarca Beşiktaş için Seba ile omuz omuza veren, onun yaşam kalitesini en iyi bilen Ünal onursal başkanını şu sözlerle tarif etmeye çalıştı;
"Seba'yı kelimelerle anlatmak kolay değil. O'nun yaptıklarına bakılmalı. Beşiktaş'ı nerelerden alıp, nerelere getirdiği ortada. Kelimenin tam anlamıyla Seba "Dev Başkan"dır... Kurumsallaşma ve tesisleşmede inanılmaz adımlar atmış bir efsanedir. Sadece tesisleşme, ya da kurumsallaşma mı? Asla. Tüm bu başarılara bir de erişilmesi zor 21 kupa eklemiştir. 16 yılda 21 kupa, kim bunu başarabilir ki? Alt yapıya verdiği önem ve az transferlerle inanılmaz rekorlara imza atmıştır Seba."
Başkan İsmail Ünal'a 'heykel' hatırlatmasını yapıyoruz:
"Bu karar bir günde oluşmadı. İki yıl öncesine dayanıyor. Belediye Meclisi'nden karar çıkardık ve Seba'nın heykelinin yapılmasına karar verdik. Bugün gökdelenler, plazalar, tesisler fışkırıyorsa, bunun en büyük mimarı Seba'dır. Bunu kimse inkar edemez, rakamlar asla yalan söylemez. Böylesi rekortmen bir başkanın heykeli dikilir."

SORSAK, İZİN VERMEZDİ
1984 yılında Seba ile yola çıkan, yönetim kurulu üyeliğine kadar seçilen Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, "Ben Süleyman Seba okulunun öğrencisiyim. Biliyorsunuz ki Seba okulu kolay kolay mezun vermez, ben de bu okulun öğrencisiyim" diyor.
Seba'nın mütevazzi olduğunu ve bu tür gelişmelere sıcak bakmadığını da hatırlatıyoruz Başkan İsmail Ünal'a:
"Evet, doğru. Kendisinden izin almadık, almaya kalksak vermeyeceğini de biliyoruz... Böylesi değerler, yaşarken anılmalıdır. Heykel düşüncemizin temelinde yatan da budur. Bir Seba daha yetişir mi? Elbette hayır. Bu açıdan yola çıkarak heykel kararını verdim. Kaldı ki ben de mimarım, ben de sanatla uğraşıyorum. Heykelde sanatın bir parçasıdır. Seba, sadece Beşiktaş'a değil, Türk futboluna da büyük katkılarda bulundu. Nedir bunlar? Centilmenliği aşıladı, örnek mi, bir rakipten oyuncu alırken bile, o kulübün başkanını arar izin alırdı. İşte, Seba böyle örnek bir başkandı."

"AÇILIŞ MUHTEŞEM OLACAK"
Açılışın ve de en önemlisi heykelin nereye dikileceğini merak ediyoruz... Açılışın eylül ayına doğru gerçekleşeceğini belirten Başkan Ünal, heykelin nereye dikileceğini konusunda 'sır' vermek istemedi... Ama biz israr ettik, adresi aldık:
"Neresi olabilir? Elbette Beşiktaş'ın en güzel yeri... Seba heykeli adıyla özdeşleşecek bir yere dikilecek... Açılışı da Seba adına yakışır şekilde olacak. Tüm kulüp başkanlarını, yönetimlerini, onun döneminde birlikte top oynayan, yaşayan efsaneleri çağıracağız. Federasyon Başkanı ve yönetimini, Milli Takım teknik direktörünü ve yardımcılarını, eski kulüp başkanlarını, Beşiktaş'ta yaşayan herkesi açılışa çağıracağız. Biliyoruz ki o gün trafik tıkanacak, yer yerinden oynayacak. Adresi, Seba Caddesi, tam kulüp binasının karşısı."

PALA'NIN ESERİ
Heykeltıraş Neslihan Pala tarafından ortaya çıkarılan eser, uzun bir süreç aldı. Elindeki birçok fotoğraftan faydalanarak Süleyman Seba'nın heykelini ortaya çıkarmak için büyük titizlik gösteren Pala, "Portre çok önemliydi. Başkan İsmail Ünal, Seba için çok hassas davranıyordu. Ona en iyi şekilde benzemesi için, çalışmalarımızı ziyaret etti, ayrıca Süleyman Seba'yı tanıyanlarla birlikte gelerek fikir verdi" diye konuştu. Seba'nın heykelini yapan Pala'ya, hangi takımı tuttuğunu sorduğumuz da ise, "Oğlum Beşiktaşlı. Ben de fahri Beşiktaşlıyım" dedi.
Bilal Meşe / Milliyet

Kalbimizde Renklerin Bitmese de Dertlerin Doyamam Doyamam Sana..

1BabaKartaL

gözlerimiz seni arıyor başkan hani heykeli dikilesi insan derlerya çok iyi oldu büyük beşiktaşımızın büyük başkanı
Edirne Köprüsü Taştan Varmı Büyük Beşiktaştan !!!

pascalyptica

Bakalım heykeli ne zaman istifaya davet edecekler..
Sonunda Nouma olmayan Pascal üçgeninden bi' hayır gelmez..

carlito1903

'Beni üzmesinler'

"Ben böyle birşey istememiştim" diyen Süleyman Seba, sözlerini şöyle sürdürdü: Başkan İsmail Ünal'la da birçok kez konuştum. 'Yapmayın, gereği yok, istemem' dedim. Ama madem yapılmış, şimdi bu saatten sonra geri dönüşü olmaz. Tek isteğim var, benim arkamdan konuşmasınlar, beni üzmesinler. Bu heykel için beni sevenler, sayanlar çok mutlu olacak. Ancak birkaç sevmeyenim var. Onlar da tabii ki üzülecek. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim...

ferdikoclu

Dervişlik baştadır, tacda değildir
Kızdırmak oddadır, sacda değildir
Eğer bir müminin kalbin yıkarsan
Hakka eylediğin secde değildir...
Ararsan Allah'ı kalbinde ara
Kudüs'te Mekke'de Hac'da değildir..

Simurg

Arkamdan konuşmasınlar yeter!
Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal'ın heykelini yaptırdığı efsane başkan Seba, "Emeği geçenlere teşekkür ederim ancak beni üzmesinler" dedi

O hiç unutulmadı
Beşiktaş tarihinin en önemli isimlerinden biridir Süleyman Seba... İnönü Stadı'nda ilk golü o atmış, yıllarca Siyah-Beyazlılar'ın başkanlık koltuğunda oturmuş, efsaneler arasına adını yazdırmıştır. Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal büyük bir jest yapıp, yaşayan efsane Süleyman Seba'nın heykelini yaptırdı. Milliyet Gazetesi'nden Bilal Meşe'nin yayınladığı bu haber sonrasında, Beşiktaş'ın unutulmaz Başkanı Süleyman Seba, Fşöyle konuştu.

'Beni üzmesinler'
"Ben böyle birşey istememiştim" diyen Süleyman Seba, sözlerini şöyle sürdürdü: Başkan İsmail Ünal'la da birçok kez konuştum. 'Yapmayın, gereği yok, istemem' dedim. Ama madem yapılmış, şimdi bu saatten sonra geri dönüşü olmaz. Tek isteğim var, benim arkamdan konuşmasınlar, beni üzmesinler. Bu heykel için beni sevenler, sayanlar çok mutlu olacak. Ancak birkaç sevmeyenim var. Onlar da tabii ki üzülecek. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim...

Orhan Yıldırım-Fanatik

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

keskinli

seni sevmeyen besiktasliyi,besiktasli kabul etmem
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

ferdikoclu

Alıntı yapılan: keskinli - Ağustos 04, 2008, 12:43:48
seni sevmeyen besiktasliyi,besiktasli kabul etmem

Başkanken küfür edenler nasıl yüzlerine bakacak acaba?? Herkes anladı kimi söylediğimi.. 15 sene doldu ama seba değişmedi hala adam gibi adam ama küfür edenler bukalemun oldu..

delidumrul

Belki kopunca anlıyoruz bir takım değerleri. Koptuğumuzda üzülüyoruz. Süleyman Seba deyince aklıma gelen ilk şey " Beşiktaş'ı anlamak " geliyor.
Öpüyorum o güzel ellerinden süleyman dede...
Geçip karşımda dursan. Sabaha kadar salya,sümük bağırsam!

BJK_06

ne yapsak ne etsek yaptıgımız suçu affettiremeyiz..
beşiktaşıun bir çöpü yokken şu anda a.ş durumuna gelip borsada işlem gören bir kurumsal şirket oldugsa bu süleyman sebanın eseridir...
adam gibi adam lafının bile az kaldıgı bir şahsiyetin heykeli bu zaman kadar kaldıysa b8u günde biz eger bundan grur duyuyorsak bu bizim ayıbımız

ferdikoclu

Düşünce güzel ama o heykelin önünden bazıları nasıl geçecek??