Ana Menü

Nokta Dergisi Çarşı Bölümü

Başlatan noumAyberk, Ocak 07, 2007, 05:20:01

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noumAyberk

1.SAYFA
Alper Görmüş  ogormus@noktadergisi.comtr

Çarşı!ların efendisi

Benim rahmetli, sevgili arkadaşım Reha Mağden çok geç yaşta Beşiktaşlı olmuştu.O da birçokları gibi "Çarşı" grubu üzerinden yapmıştı bu tercihini.En çok da "Çarşı, kendine de karşı" sloganını seviyordu.
Benim sevgili kızım Eylül ise aksine, çok küçük yaşlarda yaptı Beşiktaş tercihini: 13-14 yaşlarındaydı.Galatasaraylı bir baba olarak Beşiktaş'a doğru çıktığı yolda sessiz bir destek verdim ona.Galatasaraylı olması için hiçbir gayret göstermedim.Neden böyle yaptığımı tam olarak bilimiyorum.
Eylül'ün Beşiktaşlılığı, o zamanlar kendisini de bir parçası saydığı Beşiktaş semti üzerinden gerçekleşmişti.15 yaşındayken yazdığı satırlar, Beşiktaş aşkının ne kadar sahih olduğunu bence çok iyi gösteriyor:
"Bir pazartesi sabahı, Kabataş'tavapurdan inip,Beşiktaş'a kadar yürümeniz lazım.(...)Sağınızda deniz ve Dolmabahçe, karşınızda takımınızı size bağlayanların en büyüklerinden:İnönü orada.
"Ya da bir maç günü, sadece yürümek için çarşının içine girmelisiniz önce.Tüm dükkanlardan sarkan Beşiktaş bayraklarını görüp, takımınızı ve bir semti yaşamanın ne olduğunu hissetmelisiniz.Köftecilerin fazla mesai yapışını görmeli, etraftan gelen skor tahminlerini duyup, hepsine kendi içinizden yorumlar yapmalısınız.
"Sonra stada varış.Orada, normal bir zamanda, erkek değilseniz eğer laf atılmadan bir saniye dahi duramayacağınız o yolda, yada herhangi bir yerinde Beşiktaş'ın boynunuzda atkınız varken saatlerce dikilseniz bile hiç bir şey olmayacak, sizi koruyacaklardır! Onlardan birisi olmuşsunuzdur, kimse dokunamaz size. İnanın, orada gerçekte güvendesinizdir.
"Ve maç çıkışı ya da öğlen iş arasında, ara sokaklardaki köftecilere girmelisiniz.Kartal heykelleri suratınıza çarpacaktır , evet:orada herkes Beşiktaşlıdır.Duvarlarda eskinin efsane kadroları, çerçevelenmiş maç biletleri, ve onlarca kartal figürü:her açıdan!
"Düşünün:Gece.Stattasınız.Karanlıkta, çimlerin ortasına uzanmış gökyüzüne bakıyorsunuz:Beşiktaş'ın gökyüzü.Neyin hayali bundan daha güzel olabilir?"
Dergimizin bu haftaki kapağını, Beşiktaş'ın çeyrek asırlık tribün grubu "Çarşı" süslüyor.Benim takımımın taraftarları alınmasın, Fenerbahçeliler de alınmasın.Hiç bir tribünde "Çarşı" kadar ilginç bir grup yok."Hasta Beşiktaşlı" Rıdvan Akar, benim bu iddiamı, Türkiye'nin en ciddi yayınevlerinden biri olan İletişim'in bir tartışmasını Çarşı'ya ayırmasından yola çıkarak tekrar etti:
"Çarşı'yı diğer taraftar gruplarından ayıran en basit örnek, Çarşı'nın İletişim Yayınlarının paneline konu olabilimesidir."
Bence haklı.
Sonra, kaplının 25 yıllık müdavimlerinden bir taraftarın şu sözleri:
"Alen Markayan elini kaldırıyor 7 bin kişilik Beşiktaş kapalısı susuyor.Sahanın ortasına iniyor bu seferde 35 bin kişi susuyor.Alen bir elini kaldırıyor taraftar 1 diyor Alen diğer elini kaldırıyor taraftar 2 diyor Alen eliyle son bir haraket yapıyor taraftar İnönü Stadını inletiyor.Düşünebiliyormusunuz?Bir Ermeni'ye gösterilen saygının sevginin boyutunu?Robert Koçaryan sizce el haraketiyşe Ermenistan'da 35 bin kişiyi geçin 35 kişiyi bile yönlendirebilirmi?Beşiktaşın Çarşının zenginliğide burda.Türkiyede Ermeni sorununun çözüldüğü tek yerdir İnönü Stadı."
Yok yok.Kimse alınmasın ama Çarşıdan ilginci yok.
Hepinize iyi haftalar

arkadaşlar 1. sayfadaki yazı bu en kısa zamanda diğer sayfalarıda sizinle paylaşacağım

carsı_55

helal olsun ayberk cok saol cok guzel olmus
Beşiktaş'ın askeri c@rsının neferiyiz

@LAYINA GİDER

Brestgerfich

Derginin fiyatı 1ytL arkadaşlar..İsterseniz alaiblirsiniz...

Uşaklı arkadaşlar,ben çok yerde bulamadım ama Beşiktaşlılar Lokalinin altındaki markette satılıyor.
Bugün YorumBlog'u ziyaret ettiniz mi?

mdc

HAYATTA BEŞİKTAŞ

Adriano

Uçurumlardan düşmeden tut elimizi..

noumAmokachi

BENDE BUGUN SEFAKÖYDE ARABA PAZARINA GİDERKEN Bİ ARABANIN İÇİNDE GÖRDÜM KOCAMAN ÇARŞI YAZISIYLA A HARFİ KIRMIZI RENKTE ANARŞİ BİÇİMİNDE DEDİM USTA HELAL OLSUN SANA KOYMUSSUN ORAYA ÇARŞIYI DA DİYO HER ZAMAN ABİ MEĞER NOKTA DERGİSİNİN YAZISIYMIŞ ŞİMDİ MERAKLANDIM BAK ALAYIM ONDAN Bİ TANE EN İYİSİ :D
BEŞİKTAŞ BİR ÖLÜM KALIM MESELESİ DEĞİLDİR ÇÜNKÜ ÇOK DAHA MÜHİMDİR.

unicorn

Ne Olmuş Yani Büyük Adam Olamadıysak,

Hayallerimizi Satmadık Ya !

sedokajmeran

resimler icin cok saoll..... eziklere gönderdim :)
BEN İMZA ATMASINI BİLMİYORUM... PARMAK BASSAM OLUR MU :)

eyup1903

çok güzel olmuş emeğine sağlık

unicorn

Ne Olmuş Yani Büyük Adam Olamadıysak,

Hayallerimizi Satmadık Ya !

richee_4ever_jk

çok güzel yazı olmuş büyük bi keyifle okudum

noumAyberk

Arkadaşlar diğer sayfaları yazmama gerek varmı yoksa resimden okurmusunuz?

naturelkartal

En Güzel AŞKlar İmkansız Geliyorsa İnsana,İmkansız Oldugu İçin Deliler Gibi Aşıgım Sana KARTALIM

IL Capitano

cok tesekkurler, resimlerden cok rahat okunuyor...
Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....