Ana Menü

"İnönü Seba'nın golüyle kapansın"

Başlatan akbaba71, Mayıs 05, 2008, 16:49:39

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

akbaba71

Beşiktaş'ta sezon sonunda yıkılarak yeniden yapılacak olan BJK İnönü Stadı için bir taraftar grubu kampanya başlattı. Moda Kartalları tarafından başlatılan kampanyada, 27 Kasım 1947'de İnönü Stadı'nda ilk golü atan Beşiktaş'ın onursal başkanı Süleyman Seba'nın, temsili olarak son golü atmasıyla stadın hizmete kapatılması isteniyor.

Moda Kartalları'ndan yapılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Süleyman Rıza Seba, Beşiktaşımızın onursal başkanı. Aynı zamanda, Beşiktaş İnönü Stadı'nda ilk golü atan sporcumuz. Bütün Türkiye'nin, adı telaffuz edildiğinde saygıyla ayağa kalktığı büyük başkan. Mevcut yönetim kurulumuz, tarihi stadımızın yenilenmesi doğrultusunda bir karar aldı. Eğer izinler yetişirse, bizlere yansıtıldığı kadarıyla haziran ayında yıkıma başlanacak. Bizler için 'Mabet' sayılan yerde, bu hafta sonu son kez Beşiktaşımızı izleyeceğiz mevcut haliyle. Sonrasında, çok daha modern bir stadımız olacak. Dünya spor tarihinde, belki de başka bir camiaya ve başka bir sporcuya nasip olmayacak bir olayın, 'Beşiktaşlı duruşu' doğrultusunda bizlere armağan edilmesini istiyoruz.

Son maçımızda; ilk golümüzü atan sporcumuz, şimdiki 'Onursal Başkanımız' Sayın Süleyman Seba'yı orada görmek istiyoruz. İlk golü atan Sayın Süleyman Seba'nın, atacağı son gol ile stadımızın hizmete kapatılmasını bekliyoruz. Beşiktaş camiasının, eski sporcusu ve 'Onursal Başkanına' olan vefa borcunu yerine getirerek, kenetlenmesini ve yarınlara umutla bakabilmesini arzu ediyoruz.''

05.05.2008   

Kaynak : AA
http://schwarzadler.blogspot.com/

2008-2009 TSL Şampiyonu Beşiktaş

keskinli

gercekten cok iyi bi fikir
fikir sahiplerini kutlarim,ve tesekkür ederim
insaallah sayin seba kabul eder
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

osi_bjk

Şampiyon Ol Beşiktaş'ım Mesut Et Bizi

eyup1903

carlito1903

Taraftarla Seba'nın arasında ki buzlar da biraz olsun erimiş olur böylece...

akbaba71

Seba ve Gooooolll...

Yıl 1947...
İnönü'de ilk maç heyecanı..
İsveç'in AIK Solna takımıyla karşılaşan Beşiktaş, sahadan 3-2 galip ayrılırken ilk golü Süleyman Seba atıyor...
Aradan geçen tam 61 yıl.
Şimdi İnönü yıkılacak.
Önümüzdeki hafta Beşiktaş, adeta tarihe ışık tutan İnönü Stadında son maçına çıkacak.
Düşünün; İnönü Stadı'nda 1947 yılında Süleyman Seba ilk golü attıktan sonra yaşananları. Tribünlerden yükselen "Goool" sesi, nasıl yankılanmıştır... Tribünler nasıl coşmuştur...
Şimdi İnönü Stadı'na veda vakti...
Veda ederken İnönü Stadı'na da, Süleyman Seba'ya da hakettiği değeri vermeliyiz...
Birbirleriyle bütünleşen iki ismin veda gününde de birbirleriyle özdeşleşmesini sağlamalıyız....

İnönü'de ilk gol heyecanını yaşamış ve yaşatmış, yıllarca Beşiktaş Kulübü'ne ve Türk futboluna hizmet etmiş Süleyman Seba'ya, bir dönem "Ahmet Dursun, Seba gitsin" diye bağıranların sergilediği vefasızlık, ancak o gün ortadan kalkabilir.

Şimdi, hayal edin. Ama bir gerçeği hayal edin...
Sezonun ve İnönü Stadı'nın son maçında, tribünler tıklım tıklım...
Her zamanki asil ve dik duruşuyla, yıllara meydan okuyan, ulu çınar Süleyman Seba İnönü stadına çıkıyor... Yanında takım arkadaşları...
İnönü stadı'nda oynanan ilk maçın kadrosunda oyuncuların isimleri çimlerin üzerine altın hafrlerla yazılmış.

Işıklar kararmış...
Bir spot sadece Süleyman Seba'yı aydınlatıyor...
Tribünler tıklım tıklım...

İnönü Stadı'nın bir bölümünde, Süleyman Seba'nın attığı ilk golü o gün yine tribünlerde izleyenler oturuyor.
Eski açık tarafında kale arkasında dev bir ekran kurulmuş...

Dev ekranda tozlanmış arşivlerden Süleyman Seba resimleriyle adeta bir tarih izliyorsunuz...
Tam anlamıyla bir belgesel...

Belgeselin fonunda Seba'nın en sevdiği şarkı;
"Unutulmuş birer birer
Eski dostlar eski dostlar
Ne bir selam ne bir haber
Eski dostlar eski dostlar
Hayal meyal düşler gibi
Uçup giden kuşlar gibi
Yosun tutan taşlar gibi
Eski dostlar eski dostlar"

Ve belgesel bitiyor. Dev ekranda bir yazı:
"Büyük futbolcu, büyük başkan, büyük insan, seni seviyoruz Süleyman Seba. Seni unutmayacağız".
Işıklar iyice kararıyor...
İnönü Stadı'nın tribünleri simsiyah...
Siyahla beyazı birbirinden ayıran çizgi misali...
Hayat ve ölüm misali...
İnönü tribünleri simsiyah, sahanın tam ortasında bembeyaz aydınlanmış ulu çınar Süleyman Seba...

İşte tam o anda, altı pas çizgisi üzerinde duran Süleyman Seba'nın önüne doğru, top yuvarlanarak geliyor.
Nefesler tutulmuş...
Tüm gözler, Süleyman Seba'da...
Seba, önüne doğru gelen topa sağ ayağıyla dokunuyor.
Top, yavaş yavaş kaleye doğru giderken, tribünlerde bir uğultu...
30 bin taraftar ayağa fırlıyor...
Spiker yırtınırcasına haykırıyor...
"Süleyman Sebaaa ve Goooollllll... Süleyman attı, İnönü yıkılıyor".

Gerçekten İnönü yıkılıyor!
"İnönü stadının tarihinde tribünlerden böyle bir gol sesi yükselmemiştir" diye ekliyor spiker...
Karşılaşmanın hakemi düdüğünü çalıyor ve yıllara meydan okuyan İnönü stadı, Süleyman Seba'nın golüyle kapanıyor...

O anda Süleyman Seba'nın gözlerinin içine bakmak isterdim.
Tam 61 yıl öncesinden gelen ilk gol sesinin, bugün hissettirdiklerini bir kez daha ama çok daha farklı duygularla yaşayacak olan Seba'nın gözlerine... Gözlerinden yüreğine uzanmak, onu yaşamak isterdim.

İnönü Stadı'na yaklaşan veda vaktinde, Moda kartallarına binlerce teşekkürler...
BJK İnönü Stadı, Seba'nın golüyle kapansın.

Erdem EROL
Ligtv.com.tr
Haber Müdürü
http://schwarzadler.blogspot.com/

2008-2009 TSL Şampiyonu Beşiktaş

ist.hatirasi/3-4

Yıkılacağına inanıyormusunuz?ben seneye yeniden kombine mi almayı düşünüyorum!
YÖNETİM İSTİFA !!!

M34

Seba bildigim Seba ise kabul etmez ... Cok da dogru yapar ... Vicdanlari rahatlatmak icin büyük bir destek görür ama rahatmalasin, dolu kalsin cünkü görülüyor ki ders alinmiyor.

TurkishTank

imza dedigin boyle olur...

Saygilar, @hmEt

erkann

Güzel olur ama bende kabul edeceğini sanmıyorum

Brestgerfich

İnşallah kabul eder. Çok güzel olur.
Bugün YorumBlog'u ziyaret ettiniz mi?

ismailcem

onaT

Alıntı yapılan: metini34 - Mayıs 05, 2008, 23:02:08
Seba bildigim Seba ise kabul etmez ... Cok da dogru yapar ... Vicdanlari rahatlatmak icin büyük bir destek görür ama rahatmalasin, dolu kalsin cünkü görülüyor ki ders alinmiyor.

Seba ne yapsa doğru kabul ederim bu olayda.

tepki koysa yeridir, buzları eritmeye çalışsa yeridir.

Cem Goren

altın kapılarımız kan oldu tayfun

saldır beşiktaş

çok güzel olur inşallah kabul eder büyük başkan seba
"Kariyerim boyunca 9000'den fazla başarısız atış yaptım, 300'den fazla oyun kaybettim, 26 kez oyun kazandıracak atışı ıskaladım. Çabaladıkça başarısız oldum, başarısız oldukça çabaladım. İşte başarımın sırrı." Michael Jordan