Ana Menü

veeee sevdamız uğruna canlar verdik biz(11)

Başlatan cagin1903, Nisan 09, 2007, 00:25:55

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cagin1903

(aşağıdaki hikaye hayal gücümün ufak bir eseridir)
Hasan usta 60 lı yaşlarda ak saçlı derin yüz çizgilerine sahip yaşamın acımasız yüzüne maruz kalmış bir baba olarak yaşamını sürdürmektedir İst-Beşiktaş semtinde. Yüzündeki her derin çizginin derin bir manası vardır onda. Bundan yıllar önce Kocaelinde otururken karısı ve 2 oğluyla çok sevdikleri Beşiktaşlarının maçını mabedlerinden izlemek üzere yola çıkmışlar fakat bir trafik azmanının yaptığı hatalı sollama sebebiyle takla atıp yolun karşı kısmına geçerek devrilmişlerdir. Arabadan fırlayan hayat arkadaşı ağır yaralanmış küçük oğlunun da akıbeti annesinden farklı olmamış küçük bedeniyle yokun karşısına savrulmuştur. Hasan ustayı acil servisin önünde acımasız bir bekleyiş almıştır. Sol eliyle kavradığı Beşiktaş armasına sarılıp hayal dünyasına dalmıştır gözerinden akan yaşla. Hayat arkadaşına hiç doyamamıştır ki o. Bir yandan da Hastahane'nin yan tarafındaki kahvehanenin görünen camından gözü maça kayıyordur eğer o trafik azmanı olmasaydı...  tam bunları düşünürken acil servisin kapısı açılır ve içerden çıkan doktor Hasan Ustanın yüzüne bakarak başınız sağolsun karınızı ve küçük oğlunuzu kaybettik. Tam bir yıkımdır bu Hasan usta için... Dudaklarından güçlükle oğlumu ve karımı son kez görebilir miyim sözcükleri dökülür. Doktor hayır diyecek olur ama hasan usta doktorun gözünün içine bakarak biri hayat arkadaşım diğeri Yavru KARTALIM sakın hayır deme doktor benim çArşı damarımı tutturma... Hasan usta  örtüyü kaldıracak gücü kendinde bulamamasına rağmen bir hamleyle kaldırırverir örtüyü. Örtünün altında henüz 7 yaşındaki oğlu kanlı Beşiktaş formasıyla yatıyordur öylece. Hasan usta o formayı aldığı günü hatırlar ''ne çok sevinmişti yavrum günlerce onunla uyumuştu İnönünün kapalısında o formayla bağırıcaktık beraber siyah beyaz çekecektik baba oğul alt tarafla coşacaktık çıldıracaktık üst tarafla. Hasan usta bunları düşünürken yığılıverir yere iç kanama teşhisi konur hemen ameliyata alınır... 3 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra açar gözlerini karşısında genç bir adam evet bu büyük oğlu Alidir bir mücizeye imza atmış ve kurtulmuştur. Küçük oğlu ölmüş fakat büyük oğlu sapasağlam karşısındadır işte. Hasan ustanın içi yanmasına rağmen sarılıverir oğluna ''senin için varım oğlum bundan sonra Bir de Kara sevdamız var tabii. Yıllar yılları kovalar ve Ali 17 yaşında genç bir delikanlı Hasan usta ise yaşlı yorgun ama mutlu bir ihtiyar. Hasan Usta kazadan sonra çok sevdiği işi olan inşaat ustalığını bırakmak zorunda kalmış bu yüzden maddi durumdan çok zor günler geçirmişlerdir. Hala da öyledir Alinin okul masraflarını karşılamak için fazla yüksek olmayan birkaç katlı apartmanların yapımında görev almaktadır çünkü daha yüksek apartmanların yapımında kazadan gelen iç kanamın getirdiği denge kaybı nedeniyle görev alamaktadır. Doktorlar kesin konuşmuştur ;asla çalışmamalısınız fakat çok mecbur kalırsanız ancak 2 katlı veya daha az katlı apartmanların yapımında görev alabilirsiniz aksi takdirde denge kaybı hayatınıza mal olur bu yıllar önce geçirdikleri trafik kazasının etkileridir işte... Kazadan sonra Hasan usta Beşiktaş semtinde Köyiçinde baraka tipinde bir ev tutmuş ve genç oğluyla burada yaşamlarını sürdürmeye karar vermiştir. Tek üzüldükler konu ise iki adım ötede olmasına rağmen en azından Yeni açıkta bir maç izleyememek... Ah şu parasızlık. Çevredekiler Hasan usta ve genç oğlunun durumuna çok üzülerek barakalarına bir bir T.V ve maçları izleyebilmeleri için uydu alırlar. Bu duruma en çok Ali sevinir çünkü o aşıktır Beşiktaşa çok sevdiği kardeşi Beşiktaş yolunda ölmüştür ne de olsa ...
Bir gece Ali çok gecikir dışarıda gök yarılmışçasına yağan yağmur gelecek kötü haberin habercisi gibi kırbaçlıyordur camları. Kapı açılır Ali içeri girer o kadar ıslanmıştır ki titremekten konuşamaz. Babası ne oldu diyecek olur. Ali anlatır babasının konuşmasına fırsat vermeden; ''Kapalının önünde saatlerce bekledim baba belki içeri girerim de Beşiktaşımın maçını izlerim diye saatlerce bekledim yağmur yağıyordu baba benle inatlaşırcasına yağıyordu ben de inat ettim bekledim haykırdım gökyüzüne isyan edercesine Beşiktaşlılık bir eşkiyanın hayata itirazıdır susarsa çatışma konuşursa savaş yazarsa DEVRİM olur ... İsyan ettim baba isyan Tanrı bile Beşiktaşımla birleşmemizi istemiyo gibiydi ben de isyan ettim baba bekledim iliklerime kadar ıslandım kız hadi bana baba kız hadi... Hasan Usta hiç bir şey demez gözlerinden bir damla yaş süzülür sarılır oğluna ağlarlar siyah yaşamlarındaki beyaz hayallerine inat... Ve Beşiktaş şampiyonluğa koşuyordur şimdi ilk devredeki 8 puan farkı kapatmış hatta öne geçmiştir iki gün sonra oynanacak olan Fenerbahçe maçı şampiyonluk düğümünü çözecektir Hasan usta Ve Ali iki adım ötede aşklarının zafere koşuşuna tanık olmak istiyorlar fakat maddi imkansızlıklar buna engel oluyordur. Bir gün hasan usta alinin hıçkıra hıçkıra ağladığını görür sormaya lüzum görmez bilir ki Maça gidemeyeceği için ağlıyordur. Hasan usta yavaşça sokulur oğlunun yanına söz veriyorum oğlum bu maçı kapalıdan izleyeceğiz söz . Nasıl olacak bu baba Nasıl diye çıkışır Ali. Hasan usta ertesi gün İnönü stadının arka tarafındaki gökdelenin en üst kolunun tamiri için becerikli bir usta arandığını bildiği için başvurur. Gökdelenin sahibi bu ünlü ustaya hemen yüksek miktarda para verir ve yarın akşam tamir için gelmesini söyler.Hasan usta tamir için aldığı parayla hemen İnönü stadının kapalısından bir bilet alır oğlu için. Eve gider Ve aliye gösterir bileti Ali nerdeyse bayılacaktır sevinçten nasıl oldu bu baba nasıl nerden buldun bu bileti alacak parayı. Hasan usta olanları anlatır. Alinin yüzü tamamen değişmiştir ''ama baba sende kazadan sonra oluşan bir denge kaybı var. Doktorların ne dediğini çok iyi biliyosun bırak gökdelen yapmını 2 kattan fazla olan apartmanların yapımında bile görev alman tam bir intihar bunu asla yapamam baba asla sen öleceksin ve ben kapalıda maç izliycem hayır baba hayır. . Babası söze girer sakin bir tavır içinde. ''yavrum hatırlıyor musun sen bir gece eve sırılsıklam gelmiştin hayata isyan ettiğini anlattın sırılsıklam bir halde ben sana hiç bir şey söylememiş hatta sarılıp ağlamıştık beraberce. Şimdi ne olur sen de benim bu yaptığıma bir şey söyleme sen bu maçı kapalıdan izliyceksin şu kahrolası para yüzünden ben oğlumu aşkından ayırmam. Sen dememişydin Beşiktaşılık bir eşkiyanın hayata itirazıdır diye. Evet Beşiktaşılık Filistinli bir çocuğun sadece taşla İsrail tanklarıyla savaşmasıdır aynı zamanda. Ali ağlıyordur şimdi babasına sarılıp aşk değil sevgi değil delilik bu baba delilik bu. Ertesi gün gelir çatar akşam vakti Hasan usta Aliyle vedalaşıp çıkar evden Ali de aynı zamanda fb ile oynanacak olan maç için kapalıdaki yerini almak üzere ayrılır evden . Hasan ustanın tamirini yapacağı gökdelen İnönü stadının arkasındaki eski açık tarafında inönüyü kuşbakışı gören bir yerdedir. Ve hasan usta tamirini gerçekleştireceği gökdelenin en üst katına çıkar. İnönü stadı ayaklarının altında gibidir. Statta yapılan tezahuratlar çok net Hasan ustaya ulaşıyordur. Alinin de bedeni kapalıda aklı babasının yanındadır kazadan sonra doktorun yasaklamasına rağmen ölümü göze alarak sırf oğlu için gökdelen tamirine girişmiştir. Hasan usta gökdelenin en üst katında tamire başlar sorun gökdelenin dış cephesinde olduğu için her an yere düşme tehlikesi mevcuttur. Bir ara gökyüzüne bakar küçük oğlu sanki gökyüzünden KARAKARTALINI izliyor gibidir onu görür. Tam o sırada Beşiktaş kapalısı hep bir ağızdan haykırır.''SENİNLE AĞLADIK SENİNLE GÜLDÜK BİZ SEVDAMIZ UĞRUNA CANLAR VERDİK BİZ SİYAHIN ZİNDAN OLSUN BEYAZ AYDINLIK HERKESE NASİP OLMAZ BEŞİKTAŞLILIK. Ve işte doktorların dediği ne yazık ki gerçek olur Hasan ustanın yıllar önce geçirdiği trafik kazasının etkisiyle denge kaybına uğrar ve metrelerce yüksekten aşağı uçar. Ali kapalıda heyecenla maçı izlerken gökdelenden aşağı bir adamın düştüğü haberi tez ulaşır ona. Bu adamın babası olduğunu anlaması uzun sürmez. Evet babası oğlunun kapalıdan maçı izlemesi uğruna ölümü göze almıştır. Ali gözleri ağlamaklı Bir kartal edasıyla güçlü duruşunu korur. Beşiktaş şampiyonluğu ilan etmiş ama Hasan usta bunu görememiştir. Ali Hasan ustayı defnederken paltosunun cebinde bir not bulur. Ben sevdamız uğruna canımı verdim eğer  aynı fırsat gelirse baban gibi davranmaktan çekinme oğlum. Beni sakın merak etme ben karasevdamızın her maçını gökyüzün en üstünden kardeşinle izliyor olucam....
(cagin_1903@hotmail.com)

gözzde_bjk

ya varya yazıdıgnı gordugum anda okadar mutlu oldumkı tabı bu mutlulugum yazını okuyana kadardı elıne saglık devamlarını beklıorummmmmm(z)!
Kendi yüreğimden başka sığınacak yerim yok,yurdum yok!
Tüm hayallerin sonsuzluğa
Ve sona erebildiği yerdeyim!
Esir değil kul hiç değil
Kendimde yaşıyorum!

Dem@

çağın seninde maşallahın var ne kadar geniş hayal gücün var forzada da okudum yazını hatta beşiktaşın bir sitesinede senden izin alıp koymuştum sağol paylaşımın için yüreğine sağlık

Brestgerfich

Bugün YorumBlog'u ziyaret ettiniz mi?

BerkAy1903

19o3

ilhan mansız_melis

28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

sercAn1903

tebrikler. hepsi birbirinden güzel bunların. çok teşekkürler bu paylaşımlar için.
...
Aşk'ımız Renklere Kişilere Değil !

Aşığım Siyah'ına Beyaz'ına kutsal Arma'na senin sevgin bir başka !

maTem

Onur*

duymadığım kalmadı; kalmayanı duydum aklım almadı..!

carsi52

Ben 11.sini okumayı kaçırmışım ya nasıLda kaçırmışım.
Yüreğine sağLık kardeşim.
Bölünür senin için uykular!