Ana Menü

"Meğer Kanını Akıtıyormuş"

Başlatan ERHUN, Kasım 30, 2011, 13:37:41

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ERHUN

Ricardo Quaresma' nın Beşiktaş'a transfer olduğu gün yazdığım yorum okurlarım arasında infiale yol açmıştı. Quaresma bizim ligde Holosko kadar istatistik yapamazsa şaşırmayın, demiştim.. Bu yorumu yaparken elbette sıkı şekilde ders çalışarak yargımı oluşturmuştum. Özellikle kazma olarak yorumlandığını bildiğim Holosko'yu kıyaslamamda örnek olarak seçmiştim. Quaresma'nın oyun stilini, Türk futbolunun oyun yapısı göz önüne getirdikten sonra , oyuncunun son dönem performans istatistiklerini kafamda karıştırıp harmanlamış ve bu neticeye varmıştım. Özetle oldukça bilimsel bir yargıydı ve neticede doğru çıktı, Holosko'nun geçmiş ve mevcut Süperlig istatistiklerini Quaresma yakalayamadı. Halen şunu anlamak istemeyenler var : Bu öngörü yetenek, göz zevki, kabiliyet gibi konularını kapsamıyor. İstatistiklerin mini etek gibi olduğu söylenir, bu yanlıştır, istatistikler kesindir, bilimseldir. Mini etek kısmı bu sayıları yorumlayan insanların verilere yanlış bakmasından kaynaklanır.

BEN ÇOK ÖNEMLİ BİR VERİYİ ATLAMIŞIM
Dün Quaresma'nın istatistiklerini bir daha incelerken çok önemli bir noktayı atladığımı gördüm. Kariyerinin en iyi istatistiklerini yeterince dikkate almamış ve yazılarımda onu öyle yargılamışım. Evet, Quaresma'nın hepimizin ona aşık olduğu 2007-2008 sezonu Porto performansı kariyerinin zirvesini temsil ediyor. 51 maç oynayıp 12 gol atmış ve 17 asist yapmış.(tüm maçlar) Önceki yıllarda ve sonraki yıllarda bu sayıların yanına bile yaklaşamamış. Sizin için kanımı akıtacağım dediği Beşiktaş'a gelmiş ve ilk sezon 45 maç oynamış 11 gol atmış ve 18 asist yapmış. (tüm maçlar) Nerdeyse efsane Porto performansını aynen tekrarlamış.

HEM İYİ HEM KÖTÜ BİR HABER
Bu bariz gerçeği ancak keşfetmiş olabilmem benim fikriyatımı ve Quaresma ile ilgili düşüncelerimi hem iyi hem kötü yönde etkileyecek. İyi kısmı şu, ben açıkca ahlaksızlık yaptığını ve kendini tamamen Beşiktaş'a vermediğini düşünüyordum. Onda çok daha fazlasının olduğuna inanıyordum. Meğersem dürüst bir oyuncuymuş elinden gelenin en iyisi buymuş. Kötü kısım ise bu tespitin öbür boş tarafı, gerçek Quaresma'yı geçen sezon izlemişiz daha fazlası yokmuş, zaten hiçbir zamanda olmamış. Bazılarınızın "daha ne olsun?" dediğini duyar gibi oluyorum. İşte bu noktada Quaresma'dan büyük beklentileri kesip ona bir takım oyuncusu olarak davranmaya başlamak gerektiğini söylüyorum. En başta Carvalhal'in bu konuya çok özen göstermesi gerekir. Tribünlerin sürekli Q7 şapkadan tavşan çıkaracak beklentisinden kurtulması gerekir. Q7 bizim ligimizde bir sezonda en fazla 30 maç oynayıp  5 gol atıp 8 asist yapacak bir oyuncudur. Daha hafif kupa ve ön eleme türü maçlarda uçurur, Avrupa kupaları maçlarında ise istatistiksel olarak çok daha iyidir. Bu gerçekleri kabul edersek herşey yerine oturur, Q7'den alacağımız verim artar ,en azından düşmez.

Rüzgar SAĞNAK / KartalBakışı

El Maestro

Yani kısacası Q7 yıldız değil diyor ..

Övmüşmü övmemişmi orasıda ayrı konu, bi Holosko ile eş değer tutuyor, diğer yandan istatistlikleri kötü değil diyor ..

Uydurma bir yazı gibi olmuş sanki .
Kalabalık vardı; ama ınsan cok azdı... ~

ERHUN

Öncelikle bariz olarak gördüğüm bir şeyi belirteyim. Rüzgar Sağnak'a karşı duruş var çoğu sitede. Ben yazıları okuyorum, isimlere göre yorum yapmıyorum onu belirteyim.

Geleyim yazısına.
Bence gayet güzel anlatmış. Quaresma mükemmel yeteneklere sahip, çok kaliteli bir oyuncu. Rakibi maymun eder, dikkatini çeker, defansı rahatsız eder. Ama çok gol atacak bir oyuncu değil. Ben şahsi oynamadığı zaman, takım oyunu oynadığı zaman Quaresma'yı her zaman bu takımda görmek isterim. Şahsi oynayacağı, şov yapacağı zaman tabii ki olacak ama her dakika, her maçta olacak işler değil onlar.
Quaresma gol atsın/atmasın, attırsın/attırmasın çok sorun yapmıyorum. Dalga geçer gibi oynamadığı zaman, rakibi rahatsız ettiği zaman, devamlı mücadele ettiği zaman rakibi çok yoruyor takıma bu şekilde katkı sağlıyor. Böyle Quaresma'nın başımın üzerinde yeri var.

NoPasaran

Kotu istatistik degil..

Ancak q7 verimsiz bi oyuncu

Bunuda kimse kabul etmemizlik yapmamli
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

CR7

valla atmasa da asist yapması da yeterli benim için.

yeter ki skora etki etsin.
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

NoPasaran

Bende artik asisti gectim, golu gectim, oldurmesin ataklari yeter
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

[KralKartal]

Cok kotusun Quaresma,  kapak ustune kapak yapilir mi?
Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi

keskinli

son maclarda iyi,zaten ondan beklenende bu
fakat genel anlamda kötü
oynadigi maclara,attigi gollere yaptigi asistlere ve  bakarsak kötü
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

Ozan Doğan

ne yani şimdi quaresma kariyerinin en iyi performansına mı ulaştı?  :ok

CR7

bu adama kapak üstüne kapak gelmesine bayılıyorum
rüzgar sağnak kadar lüzumsuz adam yok.
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)