Ana Menü

Vicdani ret

Başlatan keskinli, Kasım 15, 2011, 19:02:24

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ersin Develi

İşte tam olarak onu söylemek istiyoruz Büşra :)

Simurg

Tam olarak o değil ya  :D
Askerlikten kaçmanın türlü türlü bahaneleri
Tümer metine kızmadıkmı askere gitmecem diye fenerli oldu
O tarz :D
Çıkar, bana dokunmayan yılan bin yaşasın durumu söz konusu
Ömür boyu asker olmak için değil vatan borcu
ve ek olarak olası bir savaşta vatan millet asker kavramını pekiştirmek için gidilen yüzyıllardır kökleşmiş olan olayı
gerekçesi yabani olan sebeplerle köreltmesine karşı yazıyorum.
İleride askere gidenler ve gitmeyenler ikilemi çıkması olası.

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

keskinli

ne yalan söyleyim yorumlara cok sastim,bu kanuna bu kadar destek beklemiyordum
vicdani ret bencede hak olmali
ama bunun kurallari belli
ya dininden dolayi yada dünya görüsünden dolayi silaha karsi olmak gerekir
en ufak tartismada bicak ceken,silahla adam yaralayan,kafa göz kiran,tehdit eden insanlarin böyle bi hakki olamaz,yani böyle insanlarin vicdani reddi yalandir
vicdani ret meselesi askere gitmeyi istemek ve istememekle alakali degil
dini inanclarin,dünya görüslerin(antimilitarizm)ve yasama tarzin(cinsel secenek)buna uygun olmali
türkiyede bu hakka gercekten sahip olabilen cok az insan vardir,hepmiz biliyoruz erkek cocuklarin nasil yetistirildigini
ayrica askerligi hakli bi sekilde reddedenler,kamu görevi yapmak zorundalar
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

Simurg

Hangı kamu görevi askerlikle denk ?
bedelli askerlik kadar saçma bir olay bu

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

ilhan mansız_melis

Ablacım aslında Serkan çok güzel açıklamış. Ben vergimi vererek vs. ülkeme borcumu yerine getiriyorum zaten. Neden zorla silah verilsin elime,vatan borcu adı altında. Profesyonellere bırakmak lazım aslında bu işi. Sonra dağda 20-21 yaşındaki evlatlar ölünce niye diyoruz.
28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

keskinli

Alıntı yapılan: Simurg - Kasım 16, 2011, 18:50:34
Hangı kamu görevi askerlikle denk ?
bedelli askerlik kadar saçma bir olay bu
söyle bi sey var büsra
yaslilar yurdunda yaslilara hizmet,esirgeme kurumunda coculara sefkat,hastahanelerde hastalara refakatta kutsal görevlerdir
reddin kendisine gelirsek
escinsel bi erkegi asker yapmak yanlis degilmi?
veya dini inanci geregi eline silah almamasi gereken birini inancindan vazgecidirmek dogrumu?
sadece askere gitmemek icin zaten red hakki olmaz,samimi bi sekilde redde sebep olan yasam bicim olmasi lazim
diger konuda haklisin
vergi vermekle,okula gitme mecburiyeti kalkmaz
askerlik borcu kalkmaz
vergi vermekle ise gitme mecburiyeti kalkmaz
okulda türkce ödevimi  yaptim diye  matamatik ödevi ortadan kalkmaz
trafik lambalarina uymak  trafik isaretlerine uymama hakki getirmez

ERHUN

Dini görüşümden dolayı askere gitmem diyenler için yazıyorum; Müslümanlıkta ülkeni düşmanlara karşı savunmak farz olan bir şey değil mi? Çeşit çeşit komutan var genelleme yapmadan söylüyorum, asker ocağı Peygamber ocağı değil mi?

Ülkesini sevdiğini söyleyenler için yazıyorum; vatan borcu para vererek karşılanacak bir şey mi? Vatanını düşmanlardan savunmak gerekmez mi? Profesyonel ordu tabii ki iyi bir şey ama sırf profesyonel orduyla olmaz bu iş. Sıcak çatışma bölgelerinde profesyonel askerler diğer bölgelerde en azından herkesin askerlik görevini yapması gerekir.

Keskinli yazmıştım sanırım yukarıda şaşırdım vicdani redde bu kadar destek gelmesine. Aynı şekil bende şaşırdım ağzım açık kaldı hatta.
Hele ki askerliği her hangi bir kamu göreviyle kıyaslanmasını hiç anlayamadım.

-------------------------------

Unuttuğum, ekleme yapmak istediğim bir kaç şey daha var.
Geçtiğimiz sayfalarda ben bilmem kaç kişilik koğuşta yatmak, komutanların işlerini yapmak istemiyoruz denmiş. Keşke her insan dünyada sadece istediklerini yapsa, ama maalesef çok az insan sadece istediklerini yapıyor.
Bir diğer konu, vicdani reddi kullanıp askere gitmeyenler devlet kadrosunda çalışamayacakmış. (Vicdani ret hakkını emir altında çalışamadığı için tercih ettiği varsayarak devlette emir altında çalışamayacak adama yer yok diyorlarmış, kaynak: adını hatırlamıyorum Tv8'de dün haberlerden sonra açık oturum tarzı bir programda anlattılar.)

keskinli

Alıntı yapılan: ERHUN - Kasım 16, 2011, 20:23:00
Dini görüşümden dolayı askere gitmem diyenler için yazıyorum; Müslümanlıkta ülkeni düşmanlara karşı savunmak farz olan bir şey değil mi? Çeşit çeşit komutan var genelleme yapmadan söylüyorum, asker ocağı Peygamber ocağı değil mi?
bunu ben yazdim ama din derken islami kastetmedim
bizim dinimizde askerligi engelleyecek bi durum yok zaten
hani olur ya herhangi bi dinde böyle bi durum olabilir diye yazdim
böyle bi din varmi hic arastirmadim,ki mutlaka vardir
cok sacma ama söyle bi örnekleme yapabiliriz,askere gidenler silah tutmayacak ama domuz yiyecek diye bi madde ols[kufur otomatik degistirilmistir]abul edilmez demi?
bu acidan bakmak gerek olaya
bu hakka sahip olmasi gerek kisiler kesinlikle var,yukaridada örnegini vermistim
kesinlikle yargilamak icin yazmiyorum ama cinsel tercihini ters yapmis birinin askerligi reddetmesi yanlis olamaz,kendini kadin gibi hisseden birine böyle bi hak cok olmaz

NoPasaran

Hristiyanlikta adam oldurmek olumcul gunah mesela. Yani affi yok :) hic bi sekilde

İkincisi busra saka bi yana, askerligi nadil bir yer saniyorsun

Komutanlarin bi altina yatmadigimiz kaliyor biliyormusun bilmem

Bir selam verirken elim tam acilmadi diye kufur yedigimi, aksama kadar sinirden agladigimi dusundugumde bu kararin sonuna kadar arkasinda durmamin
Nedenini daha iyi anliyorum
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

ERHUN

Benim bildiğim Hristiyanlığın sadece bir mezhebinde ne olursa olsun insan öldürmek günahmış. Mesela bizde ülkeni, vatanına korumak için insan öldürmek günah değil. Toprağını savunuyorsun. Ayrıca ülkenin çok büyük oranı Müslüman. Yani Hristiyanlar var diye ona göre mi kanun çıkarılacak? Demek istediğim askere gitmek istemeyebilir insanlar, ama bunda dinin arkasına savunmak komik.

Anlamıyorum bu şeyleri ve nefret ediyorum. Avrupa nedir ya? Bize ne Avrupa'dan? Neden hep onlara göre kanun çıkıyor? Keşke o beğenmediğiniz Rusya kadar, İran kadar, Çin kadar omurgalı olabilsek Amerika'ya ve Avrupa'ya karşı.

Not: keskinli ben o yazıyı görmemiştim, yani cevap verme niyetinde değildim. Ben farklı ortamlarda gördüklerim üzerine yazıyorum bunları. Sırf bu forumda gördüklerim değil, genel yani televizyondan olsun, internetteki farklı sitelere yapılan yorumlarda gördüğüm insanlardan olsun. O  dinin arkasına sığınıp yazanlar oluyor. Bu tarz konularda ben genele göre yorum yapıyorum, bu forumdaki yorumları baz alarak değil. Yanlış anlaşılma kurbanı olmayayım.

keskinli

iste tam burada yanlis yapiyorsunuz bana göre
cok bilmislik yapmakta degil niyetim
konu yanlis yere gidiyor
kim askerlik yapmak ister kim yapmak istemez konusuna geliyoruz
bu ayrica tartisilabilir
askerlik mutlaka zor,kimsenin süphesi yok bundan
gencecik cocuklar,annelerinin dizlerinden  ayriliyorlar aylarca ayri kaliyorlar
bu bile tek basina askerligin zorlugunu anlatmaya yeter
lakin vicdani red hakkinin askerligin zorluguyla alakasi yok
bu hak sadece dini gerekcelere,cinsel tercihlere,ve antimilitarist yasam tarzina dayandirilabilir
fazla bi bilgim yok ama hiristiyanlikta ve islamdada adam öldürmek yasak ama islamda savas halinde adam öldürmek yasak degil,sanirim hiristiyanliktada böyle
dolayisyla dine dayandirmak zor türkiyede
cinsel tercih ve yasam tarzina dayandirmak mümkün
kimse olmadigi halde escinselligide kabul etmeyecegine göre
tek secenek yasam tarzi kaliyor
antimilitarist yasam tarzinida kabul ettirmek icin gercekten böyle yasamak gerek
ben antimilitariszim diye stadda adam bicaklamissan yediremezsin bunu
kisacasi yasa ciksa dahi bu haktan yararlanmak kolay olmayacak

ERHUN

Alıntı yapılan: keskinli - Kasım 16, 2011, 21:48:29
kisacasi yasa ciksa dahi bu haktan yararlanmak kolay olmayacak

Bu vicdani reddin her ayrıntısını bilenlerin söylediği de bu. Gerçi 2 şekilde uygulanıyormuş. Amerikan şekli, Alman şekli. Amerika'da 10 yılda 10 kişi vicdani ret hakkını kullanabilmiş. Almanya'da önüne gelen kullanıyormuş (kullananlar kamuda görev alıyor). Hükümet Amerikan şeklini baz almayı düşünüyormuş. Amerikan şeklinde kamu diye bir olay yok. Hatta vicdani ret alan adam emir altında çalışamaz veya dinden dolayı aldıysa dini gerekleri yerine getirmekten işine gereken özeni gösteremez diye devlette çalışması yasakmış (Amerika'da). Tabii bunlar bilirkişi diye ortada olanların paylaştığı bilgiler, doğruluğunu bilemem. Neyse düşüncelerimi oldukça fazla paylaştım, bazı şeyleri tekrarlamaya başladım daha fazla yazmaya lüzum yok sanırım.

Cem Goren

Ya birisi vicdani red nedir açıklayabilirmi. Hani az çok biliyorum ama baya uzak kaldım gündeme bu ara bi açıklansa
altın kapılarımız kan oldu tayfun

keskinli

Alıntı yapılan: Cem Goren - Kasım 16, 2011, 21:58:03
Ya birisi vicdani red nedir açıklayabilirmi. Hani az çok biliyorum ama baya uzak kaldım gündeme bu ara bi açıklansa
Vicdani ret, bir bireyin politik görüşleri, ahlaki değerleri veya dinsel inançları doğrultusunda zorunlu askerliği reddetmesidir. Vicdani retçiler kendilerini antimilitarist ya da pasifist olarak tanımlayabilmektedirler.
bana görede türkiyeye almanya modeli zor uygulanir
daha zor  ulasilabilir bi yasa cikar

Cem Goren

Alıntı yapılan: keskinli - Kasım 16, 2011, 22:10:48
Alıntı yapılan: Cem Goren - Kasım 16, 2011, 21:58:03
Vicdani ret, bir bireyin politik görüşleri, ahlaki değerleri veya dinsel inançları doğrultusunda zorunlu askerliği reddetmesidir. Vicdani retçiler kendilerini antimilitarist ya da pasifist olarak tanımlayabilmektedirler.
bana görede türkiyeye almanya modeli zor uygulanir
daha zor  ulasilabilir bi yasa cikar
Tamamdır abi. tam düşündüğüm gibi
altın kapılarımız kan oldu tayfun