Ana Menü

Beşiktaş İnönü Stadı.. [Ana Konu]

Başlatan NoPasaran, Mart 12, 2011, 15:46:22

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NoPasaran

Beşiktaş'ın en büyük hayali İnönü Stadı'nı yıkıp daha modern bir stad yapmaktı. Anıtlar Kurulu'ndan sabırla beklenen izin geçen ay içinde nihayet çıkmıştı. Başkan Demirören, "Mayıs'ta ilk kazmayı vuruyoruz" bile dedi. Ancak ne yazık ki Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Dolmabahçe Sarayı'nı tehlikeye atamam. Kararı Yüksek Kurul gündemine taşıdım, kararı durdurdum. Beşiktaş oraya yeni stad yapamaz" diyerek umutları boşa çıkardı.

Sezon başında tüm takımlar arasında en havalısı bizimkiydi. Guti ve Quaresma transferleri beni bile yeniden heyecanlandırmıştı. "Yıldırım Demirören başkanlığı bırakmadan bir daha stada gitmem" diye kendi kendime söz veren ben, yine her maç stada koşar olmuştum. İlk yarıda umduğumuzu bulamadık. Devre arasında Simao, Almeida ve Fernandes transferleri yeni bir rüzgar daha yaptı. Bucaspor ile oynanan maçta seyrettiğimiz takımın ardından sevgili Mehmet Tezkan ile birlikte "17'de 17 neden olmasın" demeye bile başladık. O balon çabuk söndü.

Camiayı afyonlayacak, sportif başarısızlıkları örtbas edecek yeni şeylere ihtiyaç vardı. Başkan Demirören mali genel kurulda Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'e, "Faşist ve diktatörsünüz" diyerek ilk afyonu verdi. Mali Kurul'da kulübün borca batık durumu ve bu durumdan nasıl çıkılabileceği konuşulmalıyken, güne ve ertesi gün spor sayfalarına Demirören'in federasyonu hedef alan bu sözleri taşındı. (Kulübün mali durumu ve finansalları ile ilgili karanlık bilançoyu bir başka yazıda ele alacağım.)

Ve ne yazık ki İnönü Stadı ile ilgili proje de rafa kalkmak üzere...

İki gün önce ITB Turizm Fuarı için Berlin'e gittiğimde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile konuşma fırsatı buldum. Günay, Kültür ve Tabiatı Koruma Kurulu'nun Beşiktaş İnönü Stadı ile ilgili vermiş olduğu karardan epey rahatsızdı:

-İnönü Stadı'nı yıkıp kapasitesini büyütme projesi ilk bana geldiğinde 'hayır' demiştik. Boğaz'ın kıyısına üstelik dolgu bir bölgeye böyle bir stad yapamazsınız dedik. Ben konu kapandı zannediyordum. İmar planını Kültür ve Tabiatı Koruma Kurulu'ndan geçirmişler. Bunu uygulamaya koydurmadım. Yüksek Kurul gündemine taşıdım ve dolayısıyla kararın uygulamasını durdurdum.

Beşiktaş Dergisi'nin Mart sayısına röportaj veren Başkan Yıldırım Demirören'in, "Kulübümüz dünya kulübü olmayı sadece takımlarımızın şampiyonlukları ile değil, tesisleşme konusunda attığı adımlarla da başaracaktır. Tahminimizden hızlı ilerleyen stad projemizle ilgili gerekli izinleri çıkarttık. Bir aksilik olmazsa Mayıs'ta ilk kazmayı vuracağız" sözleri aklıma geldi. Ancak Bakan kararlı görünüyordu ve kurul kararını durdurma gerekçesini de şöyle aktardı:

-Belki birşeylere inat, belki bir kasıt buraya stad yapılmış vakti zamanında. Ancak burası doldu bir bölge. Swissotel yapıldığında Dolmabahçe Sarayı etkilendi. Ardından Gökkafes ortaya çıkarıldı. Bunlar uzun vadede saraya zarar veren yapılar. Swissotel ve Gökkafes'i belki buradan artık kaldıramayız ancak stadı büyütmeyin diyebiliriz. Burası zaten riskli bir bölge. Stadı büyütürseniz toprağın hafızasını bozarsınız. Kesin olan bir şey var ki sarayın, saat kulesinin olduğu bölgenin hava alması lazım. İTÜ'den de Dolmabahçe Sarayı'nın çöktüğüne dair bir rapor isteyeceğim. Anıtlar Yüksek Kurulu da bu konuyu daha ayrıntılı inceleyecek. Ben sonuç olarak tarihe karşı sorumluyum. Birilerinin rant üretmesine izin veremem. Kendime 'Dolmabahçe Sarayı'nı denize iten bakan' dedirtmem.

Peki bundan sonra ne olacak. Bu hassasiyet sadece Bakan'a mı ait yoksa Hükümet de böyle mi düşünüyor. Yani sonuçta burası Türkiye, Beşiktaş da büyük camia. Bakan Günay gider, başkası gelir o izinler tozlu raflardan tekrar çıkabilir. Günay, İnönü Stadı ile ilgili olarak ellerinde geniş kapsamlı bir çalışma olduğunu, hatta Beşiktaş Kulübü'ne stadı kendilerine terketmeleri halinde başka bir stad yapmayı teklif ettiklerini söylüyor. Anladığım kadarı ile bu 'Hayır' sadece Bakan Günay'ın hayırı değil.

-Burayı eski dokusuna kavuşturalım istiyoruz. Elimizdeki eski gravürlerde buranın eski hali belli. Bölgeyi tekrar eski dokusuna kavuşturabiliriz. Akaretler Sıraevler gibi bir ortam burada yaratılabilir. Kafeler, sergi alanları, restoranlarla donatılmış bir kültür merkezi bir konser alanı oluşturulabilir. Bu plan daha önceki Beşiktaş yönetimlerine sunuldu 'Size istediğiniz yerde yeni stad yapalım' teklifi götürüldü ve onlar da 'Haklısınız. En doğrusu bu' demişti.
Şimdi Beşiktaşlılar, Kültür Turizm Bakanı'nı düşman ilan edebilir. Ben de kendisine sordum hangi takımı tutuyorsunuz? diye.

Futbolla hiç arası olmadığını, hiçbir kulübün taraftarı olmadığını, top görse karakola götürebileceğini söyledi.

Yeni statta kapasite 42 bin 500 olacaktı

Maçtan önce Beşiktaş Balık Pazarı'nda Ahtapot, Turgut'un Yeri, Babalık ya da Kazan gibi mekanlarda buluşmak, stada sonra gitmek biz Beşiktaşlılar için yıllardır değişmeyen bir ritüel. Ancak Bakan Günay, Çarşı'nın coşkusundan korkmuş görünüyor. 32 bin kapasite ile 132 desibel ses çıkaran ve dünya rekoru kıran taraftarın 42 bin 500 kapasitede herhalde Dolmabahçe Sarayı'nı sesi ile yıkabileceğinden korkuyor...
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

djinonu

bu takim avrupada tur atlasaydi ligte arka arka kötü sonuclar almasaydi nah laf sokabilirlerdi...simdi yönetim federasyonla bozuk futbol takimi ne avrupada nede türkiyede oynayabiliyor... buldular yarali zamani..ne yapsalar yanlarina kâr ne diyim..

Brestgerfich

Yaptırmayacaklar bize bu stadı. 40 takla atıyor şeref yoksunları.
Bugün YorumBlog'u ziyaret ettiniz mi?

carsi52

Alıntı yapılan: Brestgerfich - Mart 12, 2011, 19:20:06
Yaptırmayacaklar bize bu stadı. 40 takla atıyor şeref yoksunları.

Aynen bunu yazmak için girdim konuya.

+Rep
Bölünür senin için uykular!

NoPasaran

Artik sesler yuksek cikiyor. Tek ses olan bir hukumet icinde karar degismez herhalde ,tabi hepsi bir oyun degilse...
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

El Maestro

Bu herif ne içmişse aynısından bende istiyorum.Yeni stad yapılınca toprağın hafızası bozuluyo saray denize doğru kayıyor.Yerine kafeler,restorantlar,sergi alanları yapılınca hiç bişi olmuyor öylemi ?

İnönü için çıkarttığınız tatavayı swiss otel ve gök kafes için yapabiliyormusunuz?
Sandık KAYABİLİR .
Kalabalık vardı; ama ınsan cok azdı... ~

IL Capitano

maalesef sandik herseyden önemli. YD yerine M.Aksu gelseydi son secimde bu stad olayi cok bitmisti. Akillari sira bizi cezalandiriyorlar..
Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....

keskinli

yönetim yönetim degil
önüne gelen vuruyo
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

Cem Goren

şöyle bir durum var. Ertuğrul günay denen herif "10000kişi her hafta tepiniyor dolmabahçe sürekli kayıyor" gibisinden ifadeler kullandı.

daha öncede yazmışımdır ama burayada yazayım.

Beşiktaş takımını Beşiktaş semtinden tamamen çıkarmak istiyorlar. şunu anlamaları lazım Beşiktaş semt takımıdır köyiçinden başlayarak her tarafı buram buram Beşiktaş kokan bir yerden bizi çıkarmak o kadar kolay değil. Şu dünyada yeri değişmeyecek 2 yer vardır. Biri Kabe Biri Beşiktaş Stadı. Ertuğrul Günay adam olsun.
altın kapılarımız kan oldu tayfun

NoPasaran

Ne yapabiliriz ki...

Tam bir dikta sistemi var...

Olmaz derlerse olmaz.akp 10bin oy bile kaybetmez olur biter
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

Cem Goren

abi şöyle söyleyeyim. bu iş tribününden başlayacak. hani tribün işi çözecek demiyorum bi kıvılcım akabinde gerekli yerlere gerekli mesajlar verilecek ve son olaraka yönetim Beşiktaş'ın bazı değerlerinin vazgeçilemez olduğunun farkına varıcak ve akabine bu işi durdurucak.

gerekirse stadı kendimiz yapıcaz kimseden para almadan. kaldıki bu stadın kapasitesinin artırılmasına gerek yok ama tadilata ihtiyacı var bu alenen ortada. bir çok eksik var bu eksiklikler çözülsün yeter varsın 40bin olmasın.

NoPasaran

Cem orayi almaya kafayi takmislar.bir buyuk baligin gozu var ama kim yakinda belli olur.buze kazlicesmeyi verecekler stad yapacagiz oraya.bu dedigimi unutma
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

Cem Goren

Alıntı yapılan: s.volkan :) - Mart 14, 2011, 00:35:24
Cem orayi almaya kafayi takmislar.bir buyuk baligin gozu var ama kim yakinda belli olur.buze kazlicesmeyi verecekler stad yapacagiz oraya.bu dedigimi unutma
abi bunu bende biliyorum daha doğrusu ondan bende korkuyorum ve korktuğumuz başımıza gelicek büyük ihtimalle bunuda biliyorum.

NoPasaran

Bak goreceksin yakinda baslayacaklar..

Ulasimm super kolay
Alan genis
Bedava stat
Yuksek kapasite
Arada gecen surede seyirci kaybi olmayacak
Vs vs vs

Bunlar on plana cikacak :)

Yonetimin yillardir acizligi bu hallere getirdi bu isi
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

Cem Goren

seyirci kaybı olmayacak dedikleri an kaybederler işte. ben maça giderken 3er4er adım atıyorum bunda takım arma sevdası olması kadar ulaşımın rahatlığıda var.

yönetimin yıllardır sürdürdüğü acizliğin bi karşılığı bu haklısın valla abi. söyleyecek birşey bırakmıyorlar bize. AB yasa tasarısı ve güzellik modernleştirme adı altında Beşiktaş semti yakın zamanda Milano-Londro gibi bi yer olacakmış öyle diyolar.