Ana Menü

Güntekin Onay "Psikolojik bir vaka"

Başlatan NoPasaran, Şubat 25, 2011, 10:30:04

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NoPasaran

ORTADAKİ tablo iç açıcı değil. Her maç 4 gol yiyen ve kaybeden bir futbol takımı. Psikolojisi bozulmuş, dibe vurmuş. Her maça yeni sayfa açmak, yeni bir başlangıç yapmak için çıkan ancak tuhaf bir şekilde rakibin ilk atağında golü yiyip yine yenik duruma düşen bir futbol takımı..

2. golü yedikten sonra zaten maç bitti. Dipte olan psikoloji sıfıra indi. Sonra maç farka gitti. İlk maçın benzeri. Derbide 2-2'den sonra ortaya çıkan durumun aynısı. Maçı bırakan oyuncular. Halbuki tarafsız ve yabancı bir futbol adamını getirip ilk yarıyı izletseniz " Beşiktaş, Kiev'den çok daha kaliteli takım, ilk maçı nasıl 4-1 kaybetmiş" der.

2-0'dan sonra da "Tamam anladım bunlar golü yemiş, yine maçı bırakmışlar" der. Futbolda her şey var. Ancak maçı bırakmak, disiplinden kopmak yok. O anki psikoloji kolay kolay izah edilebilir bir durum değil. Teknik, taktik ve fizik olarak yorumlanamaz. Tamamen bir moral çöküşü.

2 maçta rakipten 8 gol yediysen ve 1 gol atabilmişsen bunu izah edemezsin. Zaten ligden kopmuşsan, son bir haftada 12 gol yediysen ve de takımının direnci bu kadar kolay kırılıyorsa bunu kimseye anlatamazsın. Mazaret üretilmez. Futbol bunu gerektirir. bunu emreder. Şimdi bir şok lazımdır. Bunun adı nedir ? Teknik adamın gönderilmesi midir?

GÖRÜNEN o ki artık Schuster bu terapiyi bu takıma yapamaz. Bu hastayı hayata döndüremez. Sağlam bir Schuster karşıtı olun veya Beşiktaş'ın çok başarısız olduğunu düşünen herhangi biri. Bir futbolsever olarak Beşiktaş'ı izlerken izah edemediğiniz yanıt bulamadığınız bir çok şey var.

HER hafta 10-15 maç izleyen biri olarak ben bazı şeyleri izah edemiyorum. İzah edecek birini de bulamıyorum. Çok ilginç.. Rakipler Beşiktaş ile oynarken ilk atakları bir şekilde gol ile sonuçlanıyor. Sonra da skoru çevirebilmek için debelenip duran bir takım izliyoruz.

HER maça henüz olgun bir atak bile yemeden yenik başlamak üstesinden kolay gelinebilecek bir hadise değil. Hiç kimse bu yenik başlama durumunu teknik adam veya sistem yanlışına bağlayamaz. Çünkü mantıken izahı yok. Son dönemlerin tuhaf gerçeği bu Beşiktaş için. Tüm bu maçlara golle başlasa bence her şey farklı olabilirdi.

GÜN sakin kalma ve akılcı düşünme günüdür. Schuster'in görüşleri alınmalı , Guti ve Rüştü gibi deneyimli isimlerin Beşiktaş'ın bu durumuyla ilgili fikirlerine başvurulmalıdır.
Aşk bu Aşk !

volkanca.net