Ana Menü

Serdar Adalı Lig Tv'de

Başlatan Ersin Develi, Ocak 29, 2011, 16:31:13

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ersin Develi

Beşiktaş Futbol Komitesi Başkanı Serdal Adalı Lig Tv'de yayınlanan Süper Futbol adlı programın konuğu oluyor. Haber1903 sizler için Adalı röportajını canlı aktarıyor...

- ADANASPOR'UN YERİ AYRI -
15 Seneden fazla Adanaspor'da yöneticilik yaptım. Adanaspor'un bende ayrı bir yeri var. Adana'da Beşiktaş forması giyip  ilk senelerinde cesaret edip Adana stadına gittik.

- ELİMİ TAŞIN ALTINA SOKTUM -

Yıldırım Demirören ile ortak arkadaşlarımız vasıtası ile tanıştık. Beşiktaş taraftarı olarak ufak tefek eleştirelerde bulundum. Başkanda, dışardan eleştirmek kolay madem çok eleştiriyorsun diye lafa başladı bende elimi taşın altına soktum. Başkanımız bu konumu uygun gördü. Futbol Şubesi zor bir görev. Başkanımız bu görevi verirken güzelde bir ekip kurdu. Bilmiyorum iyi bir ekip oldu ve herşey iyi gidiyor.

- QUARESMA KENDİ İSTEDİ -

Aile yaşantısı düzenli bir futbolcunun Türkiye'ye daha çabuk alışacağını düşünüyorum. Quraesma ben geniş bir ev istiyorum. Ailece geleceğim dediğinde çok rahatladım. O teklifi ben yapacaktım. Sonrasında Guti'de çocuklarını getirmek istedi. Diğerleride aşağı yukarı ailesi ile yaşıyor.

- BAŞLANGIÇ NOKTASI SCHUSTER -

Almeida'yı almamızda  Quaresma yardımcı oldu. Bütün transferlerin oluşmasında başlangıç noktası Schuster'dir. Gelecek futbolcular gelmeden hocasını soruyor. Ricardo'dan sonra Guti'yi yaparken sıkıntı yaşarmıyız diye düşündüm. Kolay değil iki yıldız oyuncuyu bir arada tutmak. Guti geldikten sonra çok iyi anlaştıklarını gördük. Şuanda transfer ettiğimiz her futbolcu birbiri ile çok iyi anlaşıyor. Takımda herhangi bir tartışma hiç bir zaman olmadı.

- GUTİ MÜTEVAZİ VE SEVİLİYOR -

Guti çok sevilen ve mütevazi bir futbolcu. Guti ile diğer futbolcularımızda personellerimiz ile araları çok iyi. Guti sonradan katılmasına rağmen Ümraniye'de çalışan personelle bile iyi ilişkilere girdi.

- ALTYAPIDA A TAKIM SİSTEMİ İLE OYNAYACAK -

Oyuncuları transfer ederken illaki Portekiz'li olsun diye tercihimiz olmadı. Sezon başında transfere başlarken geçtiğimiz dönemde ne hatalar yaptığımızı düşündük. Yurt dışında uzun yıllar takımının başında olan hocalar görüyoruz. Böyle olduğunda takımın bir sistemi oluşuyor. Bunun sonunca hazır olan sisteme oyuncular alıyorsunuz. A2'den aşağıya doğru tüm amatör takımlarımıza şuandaki mevcut sisteme uygun oyun sistemi oynatmayı düşünüyoruz. Allah ömür verirse uzun yıllar Schuster ile çalışmak istiyoruz.

- SCHUSTER VE PORTEKİZ'LİLER TÜRKÇE ÖĞRENİYOR -

Yönetim olarak Portekiz'ce kursları düşünmüyoruz. Schuster ve Portekizlilere Türkçe dersleri vermeye başlandı. Biran önce Türkçe öğrenmeleri gerekiyor.

- FB-TS DERBİSİ BİZİ İLGİLENDİRMİYOR -

Bizim için Fenerbahçe ve Trabzonspor karşılaşmasını kim kazanmış hiç farketmiyor. Biz İBB'yi yenelimde gerisi bizi ilgilendirmiyor.

MUSTAFA HOCA KENDİ BIRAKMAK İSTEDİ -

Mustafa hoca ben görevi bırakmak istiyorum diyene kadar hiç bir hoca ile görüşmedik. Başta ben Beşiktaş kulübü Futbol Şubesi sorumlusu olarak her zaman B Planı yapmak zorundayım. Böyle bir hakkımız var. Beşiktaş'ın bir B planı olmak zorunda. Bu konularda art niyet aranıyor. Hoca arayışımız Mustafa hocanın akşam rahatsızlanıp, ertesi gün Mete Düren'e affımı istiyorum demesinin ardından hoca teklifleri yaptık. Denizli bırakmak istiyorum deyince boşta ne kadar hoca varsa bizimle çalışmak için irtibata geçti. Bende Ricardo Quaresma'yı transfer etmek için İspanya'daydım. Hoca teklifi gelince buradamı diye sordum ve evet cevabı alınınca görüştük ve oldu.

- ERSAN'A ÇOK ÜZÜLDÜM -

Ersan'ın sakatlanmasının şokunu hala yaşıyorum. Çok üzgünüm. Umarım kısa zamanda iyileşir. Onun haricinde B planı yapacak bir fırsatımız olmadı.  Geçtiğimiz dönem alt yapıdan  2-3 tane Mustafa hocanın tavsiyeleri ile A takıma aldığımız , bu senede Schuster'in Antalya'ya götürdüğü gençlerden takviye yapacağız. İBB karşılaşmasından sonra hoca ile oturup alternatifleri hocaya sunacağız. Schuster'den gelecek cevaba göre hareket edeceğiz. Sezon sonunda Adanaspor yönetimi ile oturup bonservisi için oturacağız. Adanaspor'unda Ersan'dan beklentisi var. Ersan için belirleyeceğimiz bir rakam var. Uygun bir fiyata gelirse oturup alacağız

- ŞEYTANIN BACAĞINI KIRACAĞIZ -

Olimpiyat stadında şeytanın bacağını kıracağız.

- ALMEIDA'DA KURUŞ PARA ÖDEMEDİK -

Aslında daha önce Quaresma'nın transferinde Fon teklifi geldi. Türkiye'de bu ilk olduğu için anlatmamız gerçekten çok zor. Cebimizden kuruş para çıkmadı. Fon ile karşılıklı tahhütnamede Almeida'nın satışından minimum 13 milyon Euro belirledik. Almeida'nın satış fiyatının  yarısı Beşiktaş'ın kasasına girecek.

- TABATA KATAR'DA -

Tabata ikinci yarıda Katar'da. İkinci yarıdaki maaşını onlar ödeyecek. Almak istedikleri taktirde 4 milyon Euro satış opsiyonu koyduk. İnşallah iyi oynarda satarız.

- TT ARENA'YA RESMİ MÜRACAT YAPMADIK -

TT Arena'ya resmi bir müracaatımız olmadı. Yönetim kurulunun vereceği kararlar doğrultusunda başka şehirde de oynayabiliriz. Oturup Galatasaray yönetimi ile görüşmemiz olmadı. Görüşmek için niyetimiz var. Kasımpaşa ve TT Arena'da oynayamassak Olimpiyat stadında oynayacağız.

- BAŞKAN TAKİP EDİYOR -

Stada kazma vurma konusunda detaylar bilmiyorum. Bu konuyu tamamen Başkan Yıldırım Demirören takip ediyor. İleriki günlerde başkanımız geniş bir açıklamada bulunacak.

QUARESMA'DAN ÜRKTÜM -

Yabancıların yerlilerden farklı istekleri ev ve araba oluyor. Onun haricinde çok özel uçarı bir talebleri olmadı. Benim için ikna konusunda en zor transfer Quaresma oldu. Hocayı ve Türkiye'yi tanımıyordu. Her gidişimizde bunları anlattık. Quaresma ile 2-3 kez yanyana geldik. 2 tanesinde görüşmemiz olmadı. Şampiyonlar Ligi karşılaşmasında yanyana oturduk fakat baktım Quaresma'da çift telefon değişik bir fülar biraz ürktüm kendisinden. (gülerek). Bu kadro Beşiktaş'ın en iyi kadrosudur.

- KONTEJYAN ELİMİZİ KOLUMUZU BAĞLADI -

Alırken başarılı olduğumuz kadar satmada başarılı değiliz. Mevcut yeni alınan yabancılarda bu sıkıntıyı çekmeyeceğiz. Yabancı kontejyanının dolu olması bir yer ile görüşürken elimizi kolumuzu bağladı.

- IVERSON PAZARTESİ BELLİ OLUR -

Allen Iverson'un önümüzdeki günlerde durumu belli olacak. Alınan parça'nın sonucunu bekliyorlar. Şeref Yalçın bu konu ile ilgileniyor. Tahminim Pazartesi elimize kesin bir bilgi ulaşır.

- BU TAKIMA 2 ADAM DAHA LAZIM -

Uefada ne kadar ilerleriz bunu zaman göstercek. Fakat önümüzdeki sene kupa diyorum. M.City'i geçersek final oynarız. D.Kiev'i 2.karşılaşmaya bırakmayız. Cengiz Zülfükaroğlu ile Bucaspor karşılaşmasında  enteresan bir durum oldu. Bucaspor karşılaşmasında 2.gol oldu. Bende arkadan sarılıp öpecek sandım. Kulağıma eğilerek 2 transfer daha lazım bu takıma dedi. (gülerek) Gizli kalmayan hiç bir transfer hedeflediğiniz paralar ile bitmiyor

- SCHUSTER'İN DEĞİL SİSTEMİN ARKASINDAYIM -

Ben Schuster'in değil bu sistemin arkasındayım. Bir parça daha sabredersek eğer bu konuda başarılı olacağız. Bizim en büyük avantajımız taraftarımız. Hoca ile ilk bir araya geldiğimde para pul konuşmadık. Hocanın bana sorduğu ilk soru nasıl bir futbol istiyorsunuz? Bende kendisine, saldıran bir Beşiktaş istediğimizi söledik. Yanındaki menajerine bak 2-3 kişi kalmış bu düşüncede dedi ve gülüştük. Hoca ayrıldıktan sonra başka sistemli bir hoca getirirseniz bugün çok iyi transferler dediğimiz futbolcular kötü oynayabilir. O yüzden önce sistem sonra Schuster ile yola devam.

- SCHUSTER ESPİRİLİ BİR ADAM -

Schuster espirili bir adamdır. Bende maçın tekrarını seyrederken kendimi tanıyamıyorum. Schuster Alman fakat İspanyolca konuşuyor. Hocanın söylendiği gibi arıza bir durumu yok. Zaman zaman takım ile ilgili oturup tartışıyoruz. Bize sıkıntı veren bir durumu yok.

- FULYA PROJESİ 13 İLE 15 MİLYON DOLAR GETİRİYOR-

Fulya Projesinde emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Böyle geliri olan başka bir takım yok. Bugün aşağı yukarı 13 ile 15 milyon dolar 1 senelik geliri var. Kredi alabileceğiniz bir gücünüz var elinizde. Bana göre dünya genelinde mali açıdan hiç bir zaman sıkıntıya düşmeyecek takımdır. Fulya altyapısını yeni bir yere taşıma konusu var. Altyapıda Sinan Vardar ilgileniyor. Büyük bir ihtimal ile altyapıyı taşıyacağız yada yeniden yapılacak.

- 120 BİN FORMA SATIŞI OLDU -

Geçtiğimiz haftalarda aldığımız rakamlarda 120 bin sadece forma satmışız. Bu rakam geçtiğimiz sene 60 bin miş. Rakam olarak memnunuz. Taraftar elinden geldiğince destek oluyor. İlla forma alacaksınız diye birşey demeye hakkımız yok. İlla forma olması şart değil Kartal Yuvalarından 10 liralık birşeyde alsalar kulübe katkıdır. Taraftarlarımıza rica ediyorum Korsan Ürün almasınlar.

Haber1903