Ana Menü

İbrahim Altınsay "Beşiktaş'ın gidişi Gidiş Değil"

Başlatan NoPasaran, Kasım 25, 2010, 02:16:15

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NoPasaran

Fuat Çimen'in hazırlayıp sunduğu 'Bunu da Yazın' programının bu haftaki ilk konuğu İbrahim Altınsay oldu.

Beşiktaş'lı taraftarları ekran başına kitleyen programın  satır başlıkları;

- PARA İLE BAŞARI SATIN ALINMAZ-

Her yönetime bir 6 ay süre verilir. Ben 9 ay süre verdim ve bugün ilk defa 1903radyo'da konuşuyorum. Bu sene Metin Keçeli ve Fahrettin Cureli gibi isimler ile gelindi. Fakat Beşiktaş kulübünün anlayışında bir değişiklik yok. Zannediliyor para ile başarıyı satın alıyorsun. Önemli olan iyi bir takım kurmak. Para bir anlık birşeydir. Emek sarfetmek süreç işidir. Demirören ailesi kulübün sahibi olsaydı bu kadar rahat para harcayamazdı. Kulübün borcu ciddi bir sıkıntıya neden olabilir. Böyle bir mali tarafı var. Beşiktaş'a para ile başarı gelir mantığı yerleşti. Gazetelere baksan yapılan transferleri satmaya kalksan talip çıkmayacak. Beşiktaş kadrosuna baktığımızda  tribün için alınmış futbolcular bulunuyor. Avrupada yer bulamamış yarı emekli futbolcular var. Schuster gibi bir adamı getiriyorsunuz ve bizim şartlara göre oynat diyorsunuz. Beşiktaş'a iyi gelen Beşiktaş'ta kötü oluyor.

- SCHUSTER'İN OYNATMAK İSTEDİĞİ BELLİ -

Schuster'in ne oynatmak istediği belli. Bana sorarsanız bu kadro ile bu futbolu oynamak çok zor. Fatih Teke gibi sakatlıktan gelen oyuncuyu transfer ediyorsunuz. Biz her sene gereksiz yaptığımız transferlerin ardından Schuster'den hemen birşeyler bekliyoruz. İbrahim Üzülmez'i 2000 yılında transfer ettik ve 2010 yılı hala devam ediyor. Cenk oynayacaksa Cenk oynamalıdır. Bunu Fenerbahçe Volkan'da yaptı. Şimdi Volkan oynuyor. Bizlerde bunu yapmalıyız. Porto'da Beşiktaş'ı süper oynatan hocaya sırf o maç için bile laf söyletmem. Gençler ile oynamak istiyorsan biraz sabır edeceksin. Schuster Guti ve Quaresma gelsin diye alındı. Daha sonra Schuster'e imkan tanımıyorsun. Tigana'da ve Del Bosque de böyle oldu. Şuanda 60'lı yıllar dedi diye bağırılıyor. Neymiş Türkiye şartlarına göre oynatacakmış. Peki bu adam ne için geldi buraya? Komik şeyler bunlar.

- QUARESMA VE GUTİ İYİ OYNASA NE FARKEDER? -

Barcelona'da bugün alt yapıdan yetişmiş bir çok futbolcu var. Quaresma ve Guti seneye olmayacak. Bunlar bu sene çok iyi oynasalarda ne farkeder bana. Siz dünyanın en iyi oyuncularını getirin bir arada olmaz. Beşiktaş'ta futbolcular kendi arkadaşlarından çok rakipleri daha iyi tanıyorlar. Bugün diğer takımlar takım kavramına, hocaya göre transferler yapıyor. Takım olmaya yönelik transferler olmalıydı. Quaresma takım oyuncusu olmadığından dolayı avrupada tutunamadı.

- BORÇ PLANLANMALI -

Borç yükünü planlayacaksınız. Kriz var gibi yapılandırıp tutumlu bir ekonomi ile yürüteceksiniz. Bugün çağdaş futbol herşeyden önce uzun vadede yararlanabileceğiniz futbolculardan oluşuyor. Porto en iyi örnektir. Bütçesine göre transferler yapıp altyapıdan oyuncu çıkardılar. Şampiyon olduğunuz senedeki kadronun arkasından yüksek transfer ücreti olan oyuncular geldiğinde sonucu belirlersin. Beşiktaş'ın tüzük değişikliğine biranönce gitmesi gerekiyor. Harcanan paraların karşılığı olmalıdır. Kazandığın kadar harcayacaksın denmilidir. Geliriniz kadar bütçe ayırırsanız borçlanma gibi bir sorun olmaz. Yönetimlerin hukuki sorumlulukları yok. Herhangi bir şirkette 300 milyoon dolar borç yapsanız anında içeri girersiniz.

- DEMİRÖREN TEKLİF YAPTI -

Yıldırım Demirören'den yöneticilik teklifi aldım. Demirören'in yönetim anlayışını beğenmedim. Bana ne zaman birşey sorsa koşarak gider yardım ederim. Beşiktaş başkanının söylediği birşeyi emir olarak kabul ederim.. İbrahim Altınsay düşüncesi ile zor olan ve inadı ile tanınan birisi. Camia benim başkanlık adaylıgıma destek vermelidir ki ben birşeyler düşüneyim.

- ALİ KÜÇİK'İ TRANSFER EDERDİM -

Ben Beşiktaş'a Ocak ayında futbolcu almak yerine futbolcu yollardım . Ali Küçik'i transfer ederdim. Beşiktaş'ta kimler geldi kimler geçti herkes bunları gördü. Süleyman Seba sabrı göstermemiz gerekiyor. Hocanın arkasında durmak olay değildir. Yöneticiler futbolculara yasak koyuyor kendileri haberleri sızdırıyor.

- İSİMLERİN PEŞİNDE KOŞAN TRİBÜN KÜLTÜRÜ OLUŞTU -

Taraftarlarımızıda anlamıyorum isimlerin peşinde koşan tribün kültürü oluşmaya başladı. Herşeyden önce Beşiktaş oluşumu ve duygusunu vermemiz gerekiyor. Ben artık yeni açıkta maç seyrediyorum. Orada kendimi daha rahat hissediyorum. Türkiye'de ki değişen anlayışlar Beşiktaş'ta da etki gösteriyor. Beşiktaş tribünlerinin eşit olmasını isterdim. Öte yandan baktığımızda ne olursa olsun büyük bir coşkusu var, bağlılıkları var.

İnönü stadının isminin değişmesinede değinen Altınsay ;

'' Beşiktaş nerede oynarsa oynasın benim için orası Şerefbey stadıdır.'' diyerek bu konuya nokta koydu.

- SOSYAL SORUMLULUK DEYİP FATURA İSTEMEYECEKSİN -

Kulüpler marka değil, birer arma duygusal bir üründür. Bizim esas sermayemiz duygudur. Bu duyguyu ne kadar sömürmezseniz taraftarın kulüplerine bağlılığı artar. Şirketler sizi daha değerli görmeye başlarlar. Sizin lisansınız ile ürünler yapmak isterler. Sponsor ile bir iş değeri kurduğunuzda Beşiktaş'ın değerini yüksek tutmalısınız. Yapılan anlaşma sonunda hem o marka hem sen büyümelisin. Anlaşma yapılana kadar kardeşsin, anlaşma yapıldıktan sonra verilen sözleri unutuyorsun. Bana kalırsa Sırta reklam alınmasına karşıyım. Sosyal sorumluluk yapıyorum deyip fatura istemeyeceksiniz. Bu konulara fazla girmek istemiyorum. İki gösteriş için kendi çalıştığın kişilerin ekmeğini kesiyorsun.

- YENİ STADA GEREK YOK -

Yeni stadın olmasına gerek yok. Fakat ciddi bir kontrolden geçmesi gerekiyor. Ben Galatasaray'ın stadını beğenmiyorum. Maç günleri orası panayıra dönecektir. Beşiktaş semt kulübü ise stadı ile organik bir bağı vardır. Stadımızında ciddi bir restorasyona ihtiyacı olduğu kesin. Aslında İstanbul'un değerini artıracak birşeylerde yapılabilir. Futbol ile ilgilenmeyen insanların takdirini kazandıracak birşeyler yapılmalıdır.

- BAŞKAN OLSAM...-

Beşiktaş'ın kültürü ve ruhunu bilen Beşiktaş için imkansızı bilen insanları yönetimime alırdım. Bu insanlarla yola çıktığınızda inanın bu işler olur. İşinde gücünde başarılı olmuş birsürü insan var. Bunları seferber edip özgürlük verip en faydalı olduğu yerlere koyduğun andan bu büyük denilen borcun altından bile kalkılır. Beşiktaş camiası herşeyden önce camiasına güvenmelidir. Şampiyonlar liginde nasıl başarılı olurum bunun hesabını yapcaksın. Kulübün ruhunu bilen profesyonel insanlar ile çalışacaksın. Hiç bir kulüp başkanı profesyonel çalışan birine güvenmiyor. En iyi yönetim işlere en az karışan yönetimdir. Yabancı hoca kullanıyorsanız futbol direktörü olmalıdır. Önce Beşiktaş'ın ne olduğu belli. Bugün Porto,Barcelona gibi değerleri olan bir kulüptür. Beşiktaş'ı hiç bilmeyen biri nasıl Beşiktaş ürününü pazarlayabilir ki? Ondan ancak danışman olarak yararlanabilirsin.

- TRANSFER YASAĞI GELEBİLİR -

Beşiktaş'ın şuandaki borcu Türkiye'de ki ciddi bir holdingi sıkıntıya sokar. Önümüzdeki sene Beşiktaş'a transfer yasağı bile gelebilir. Fifalık davalar devam ediyor. Ben çok karanlık bir tablo çizmek istemiyorum ama bu gidiş gidiş değil.

- BJK TV HAKKINDA BİLGİM YOK -

Beşiktaş Tv hakkında bir bilgim yok. Fenerbahçe şuanda çok iyi bir televizyonculuk yapıyor. Bana sorarsanız televizyon pazarlama sosyal tesisler hepsinin iyi yönetilen kurumlar haline gelmesi gerekir. Beşiktaş tv de fikir özgürlüğü olmalıdır. Yasaklar ve korkularla kitle iletişim aracından yararlanamazsınız.

- BEŞİKTAŞ'LI BEŞİKTAŞ'LIDAN KORKAR HALE GELDİ -

Gördüğüm insanların ardından en az Beşiktaş'lı benim diyorum. Böyle insanların kongre üyesi olması gerekiyor. Beşiktaş'ın kongresine bütün Beşiktaş'lıların katılması gerekiyor. Giriş aidatını 2bin lira yapıyorsun ve aydadı 50 liraya bağlıyorsun. Beşiktaş'ın değeri 50 lira mı? Beşiktaş'lı Beşiktaş'lıdan korkar hale geldi. Transfer bile taraftara göre yapılmaya başlandı.
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

CR7

Schuster hakkında söyledikleri,takım hakkında söyledikleri her şey çok doğru çok haklı.
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

Brestgerfich

Yeni stad şart. Hemde en büyüğü 60.000 kişilikse 60.001 kişilik stad yapılmalı. 1 fazlası olmalı,, hep fazla olmalı
Bugün YorumBlog'u ziyaret ettiniz mi?

IL Capitano

arkadasim , biz buyuk maclar disinda 35 bini doldurmakta zorlaniyoruz, 60 binlik stat biraz fantazi oluyor ama renkli bir takimla olan sidik yarisimiza devam edelim diyorsan orasini bilemem.
Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....

NoPasaran

Hiç gerek yok 60,000 kişiye bencede..

40,000 kişilik stad tamamen bize yeterl..

Ayrıca stadın şeklide çok önemli..

30,000 kişi bile cehennem için yeterli aslında ancak şekli İnönü gibi olmayacak..

İnönünün her yeri açık olması bana hiç rakibi boğar havası vermiyor..
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

erdibatmaz

gerekirse profesyonel insanlardan, rakibi en çok boğan stadyum nasıl olur konusunda bir fikir almalılar.
bitti, dağılın.

4-8-15-16-23-42 :P

Cem Goren

Alıntı yapılan: Free Idea - Kasım 25, 2010, 11:45:54
gerekirse profesyonel insanlardan, rakibi en çok boğan stadyum nasıl olur konusunda bir fikir almalılar.
altın kapılarımız kan oldu tayfun

carsi52

Alıntı yapılan: NoPasaran! - Kasım 25, 2010, 09:30:24
Hiç gerek yok 60,000 kişiye bencede..

40,000 kişilik stad tamamen bize yeterl..

Ayrıca stadın şeklide çok önemli..

30,000 kişi bile cehennem için yeterli aslında ancak şekli İnönü gibi olmayacak..

İnönünün her yeri açık olması bana hiç rakibi boğar havası vermiyor..

Volkan abinin söylediklerine katılıyorum.
40 kişilik stat yeterli bize..
Bölünür senin için uykular!

Brestgerfich

Alıntı yapılan: Cem Baba - Kasım 25, 2010, 08:54:12
arkadasim , biz buyuk maclar disinda 35 bini doldurmakta zorlaniyoruz, 60 binlik stat biraz fantazi oluyor ama renkli bir takimla olan sidik yarisimiza devam edelim diyorsan orasini bilemem.

Medya büyüklerin köpekliğini yapıyorsa, TFF eşitlik yerine büyüklerin tarafını tutuyorsa, MHK desteğini büyüklerden eksik etmiyorsa ve biz tüm bunlardan rahatsızsak eğer herkesin sahip olduğundan daha büyüğüne sahip olmamız gerekiyor ki daha büyük olalım.
Türkiye'yi geçtim, Avrupa'da ve Dünya'da büyük takım imajı için gerekli bunlar. Şu an Ali Sami Yen'de Barcelona oynuyor olsaydı bu kadar büyük olur muydu sizce?
Bir stadyum kaç yılda bir yenileniyor? Kaç yılda bir kapasite genişlemesi yapılıyor? 15-20 sene sonrasını görebiliyor musunuz?
Zenginler artıp tribünler kaldırılıp localar yapıldığında o 40 bin kişilik stad 25binlere indiğinde Yıldırım Demirören Yeter! diye bağırmaya hakkı olmaz hiç kimsenin.
Sidik yarışı ? -> Bjk Tv ? Taraftarlar tarafından isteniyor mu? İsteniyor
Sidik yarışı ? -> KartalCell ? Taraftarlar tarafından isteniyor mu? İsteniyor
Sidik yarışı ? -> Daha kaliteli takım otobüsü ? Taraftarlar tarafından isteniyor mu? İsteniyor
Sidik yarışı ? -> Daha kaliteli bilet gişeleri ? Taraftarlar tarafından isteniyor mu? İsteniyor.

Benim sözüm sidik yarışıysa tamam zaten bişey demiyorum. 

[KralKartal]

Gençler ile oynamak istiyorsan biraz sabır edeceksin. Schuster Guti ve Quaresma gelsin diye alındı. Daha sonra Schuster'e imkan tanımıyorsun. Tigana'da ve Del Bosque de böyle oldu. Şuanda 60'lı yıllar dedi diye bağırılıyor. Neymiş Türkiye şartlarına göre oynatacakmış. Peki bu adam ne için geldi buraya? Komik şeyler bunlar

ne güzelde konusmus  :alkis
Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi

IL Capitano

Alıntı yapılan: Brestgerfich - Kasım 25, 2010, 18:15:07

Medya büyüklerin köpekliğini yapıyorsa, TFF eşitlik yerine büyüklerin tarafını tutuyorsa, MHK desteğini büyüklerden eksik etmiyorsa ve biz tüm bunlardan rahatsızsak eğer herkesin sahip olduğundan daha büyüğüne sahip olmamız gerekiyor ki daha büyük olalım.
Türkiye'yi geçtim, Avrupa'da ve Dünya'da büyük takım imajı için gerekli bunlar. Şu an Ali Sami Yen'de Barcelona oynuyor olsaydı bu kadar büyük olur muydu sizce?
Bir stadyum kaç yılda bir yenileniyor? Kaç yılda bir kapasite genişlemesi yapılıyor? 15-20 sene sonrasını görebiliyor musunuz?
Zenginler artıp tribünler kaldırılıp localar yapıldığında o 40 bin kişilik stad 25binlere indiğinde Yıldırım Demirören Yeter! diye bağırmaya hakkı olmaz hiç kimsenin.
Sidik yarışı ? -> Daha kaliteli takım otobüsü ? Taraftarlar tarafından isteniyor mu? İsteniyor
Sidik yarışı ? -> Daha kaliteli bilet gişeleri ? Taraftarlar tarafından isteniyor mu? İsteniyor.

Stadin modernize edilmesi karsiti degilim,yorumundan karsitiymisim gibi bir dusunce cikiyor, tek karsi oldugum yapmak icin/göz boyamak icin "derbi/avrupa maclari" disinda 30bini zor bulan bir kulubun gidip 60 bin kisilik bir stad yapmasi. Taraftar konusunda genel yargi cinconun ve eziklerin bizden daha fazla olmasi yanlis miyim, buyuk ihtimal degilim. yanlis anlama ne kadar cok bagirdigimiz/ ne kadar iyi besteler yaptigimizdan bahsetmiyorum/ sayidan bahsediyorum. 50binlik stadi dolduramiyor ezikler. biz 60bini nasil dolduracagiz?

barcelona demissin , barcelonada aylik gelir 2500euro, istanbulda 1000euro oldugunu zannetmiyorum. maalesef Besiktas taraftarinin buyuk kismi kapitalizme yenik dusuyor ama o dedigin buyuklugu yakalamak icin kulubun en buyuk gelir kaynagi parali taraftar, maalesef.

Ayrica senin dusuncene göre 100binlik yapalim, avrupanin en buyugu olalim. :) bide biz 60binlik stad yapdik diye, tffnin esit olacagini, medyanin köpekligi birakacagini zannetmiyorum. tekrar barcelonaya dönersek, her hafta 90bini dolduruyorlar ama atesli taraftar yok, beste yok, kesinlikle karsi takim uzerinde baski kuran bir taraftar grubu yok. zengin, parali bir taraftar kitlesi var ve onlarin harcadigi paralarla sahada kosturan muhtesem futbolculari var.

bizim taraftarimizin artik birseylere karar vermesi gerekiyor ya barcelona olma yolunda kapitalizmin gereklerini yerine getirip mali ve sportif basariyi yakalamak icin kabugunu kirip, semt takimi degil universal bir takim olma yolunda ilerlemeye calisacaksin. buda zengin ama "ruhsuz" taraftar kitlesine gecisdir.
yada a.demir/g.tepe/k.yaka gibi atesli taraftara sahip olup 2.liglerde boy göstermektir. en guzel besteleri yaparak. 2.lig belki biraz abarti oluyor ama nedemek istedigimi anliyorsundur insallah.

+18 !

Boşuna hayranı degilim bu adamın.

Çok güzel konuşmuş,özellikle Schuster konusunda.

IL Capitano

unutmusum , sidik yarisina gelince bjk tv, kartalcellden filan bahsetmemistim. bursanin bile televizyonu var artik.

topuzu elinden kacirip gidip ihtiyacin yokken ispanyadan nerdeyse"zorla" + ucuruk bir parayla Nihati getirmekten bahsettim, tumeri aldilar diye gidip Rustuyu getirmek + bi alexim olsun diye tabata,delgado,kleberson, rikardinholara milyonlarca euro harcamaktir bence sidik yarisi. o harcanan paralarla  Kara Kartallar diye yeni bir takim kurulur ve sampiyon olunurdu superligde.  :)  attim tabii birazda.

Brestgerfich

Alıntı yapılan: Cem Baba - Kasım 26, 2010, 12:19:51
Alıntı yapılan: Brestgerfich - Kasım 25, 2010, 18:15:07

Stadin modernize edilmesi karsiti degilim,yorumundan karsitiymisim gibi bir dusunce cikiyor, tek karsi oldugum yapmak icin/göz boyamak icin "derbi/avrupa maclari" disinda 30bini zor bulan bir kulubun gidip 60 bin kisilik bir stad yapmasi. Taraftar konusunda genel yargi cinconun ve eziklerin bizden daha fazla olmasi yanlis miyim, buyuk ihtimal degilim. yanlis anlama ne kadar cok bagirdigimiz/ ne kadar iyi besteler yaptigimizdan bahsetmiyorum/ sayidan bahsediyorum. 50binlik stadi dolduramiyor ezikler. biz 60bini nasil dolduracagiz?

barcelona demissin , barcelonada aylik gelir 2500euro, istanbulda 1000euro oldugunu zannetmiyorum. maalesef Besiktas taraftarinin buyuk kismi kapitalizme yenik dusuyor ama o dedigin buyuklugu yakalamak icin kulubun en buyuk gelir kaynagi parali taraftar, maalesef.

Ayrica senin dusuncene göre 100binlik yapalim, avrupanin en buyugu olalim. :) bide biz 60binlik stad yapdik diye, tffnin esit olacagini, medyanin köpekligi birakacagini zannetmiyorum. tekrar barcelonaya dönersek, her hafta 90bini dolduruyorlar ama atesli taraftar yok, beste yok, kesinlikle karsi takim uzerinde baski kuran bir taraftar grubu yok. zengin, parali bir taraftar kitlesi var ve onlarin harcadigi paralarla sahada kosturan muhtesem futbolculari var.

bizim taraftarimizin artik birseylere karar vermesi gerekiyor ya barcelona olma yolunda kapitalizmin gereklerini yerine getirip mali ve sportif basariyi yakalamak icin kabugunu kirip, semt takimi degil universal bir takim olma yolunda ilerlemeye calisacaksin. buda zengin ama "ruhsuz" taraftar kitlesine gecisdir.
yada a.demir/g.tepe/k.yaka gibi atesli taraftara sahip olup 2.liglerde boy göstermektir. en guzel besteleri yaparak. 2.lig belki biraz abarti oluyor ama nedemek istedigimi anliyorsundur insallah.

Barcelona örneğinin bu kadar uzatılabileceğini hiç düşünmemiştim :) Sadece büyüklüğün, kulübe ve camiaya ait mal ve mülklerle de tastikleneceğini anlatmaya çalışmıştım. Başaramamışım galiba.

Sürümden kazanmak diye birşey vardır ayrıca, biliyorsunuzdur. 20bin kişilik stadyumda her bileti 100 liraya satarsan gelirin 2milyon lira olur. Ama 60bin kişilik stadyumda tek bir bileti sadece 40 liraya satarsan gelirin 2,4milyon lira olur. Bu da zengin olmayan az sayıdaki taraftardan (Dediğiniz Barcelona taraftarına kıyasla) maksimum geliri etmek olur uzun vadede. Mantık ve akıl bunu gösterir. Ha diyorsanız ki büyümeye gerek yok. Tribün geliriyle transfer yapmayalım, tamam. Ya da biz her sene 100 kişilik genişletme yaparız, o zaman buna da tamam derim :)

IL Capitano

eger buyumek buyuk stad yapmakla oluyorsa 100bin kisilk yapip 30 liradan satalim o zaman..
3 milyon gelir  ;D

neyse heralde Demirören oldukca bu stad zaten yapilamayacak. degisik tellerde caliyoruz onun icin bir yere varamayacagiz.