Ana Menü

Zehirli denizanası Tekirdağ'da görüldü

Başlatan KeePSaKe, Haziran 10, 2009, 19:54:32

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KeePSaKe

İlk kez İzmit Körfezi'nde görülen ve sayısı hızla artan zehirli "Pusula Denizanası" Çanakkale Boğazı'nın ardından bu kez de Tekirdağ'da görüldü. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alparslan, Çanakkale Boğazı'nda görülen kahverengi denizanalarıyla temasta bulunanların ilk yardım servislerine başvurmaları gerektiğini bildirdi. Denizanalarının başta deniz kirliliğinin yaşandığı bölgelerde görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Alpaslan, "Denizlerin altı çölleşse bile denizanaları üremeye devam edecektir. Öncelikle sorunun nereden kaynaklandığını tespit etmek gerekiyor" dedi.  Kahverengi denizanalarının tehlikeli olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Alparslan, şöyle konuştu: "Denizanalarının bulunduğu yerlerde yüzülmemesi gerekmektedir. Denizanalarının ölüsüne dahi dokunmamak gerekiyor. Temas edilmesi halinde ise amonyak, sirke gibi maddeler ile temas edilen bölgenin temizlenmesi gerekiyor. Ama en iyisi ilk yardım ünitesine gitmek. Özellikle göz ve hassas bölgeler denizanasıyla temas etmemeli."

Bir bu eksikti zaten tatil yapmayada gidemicez artık !
Since 1903

ilhan mansız_melis

Ya Gelibolu'da da var bunlardan bugün arkadaşlarl sahile gittik hepsi insan başı kadar bir kişi kürekle topluyordu ama nereye kadar Hamzakoy'da denize de giremicez
28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

KeePSaKe

Evet Çanakkale,Tekirdağ,İzmit te var ölümcül değilmiş (tansinyon hastaları hariç) ama temas edildiği zaman yanm[kufur otomatik degistirilmistir]ızarık,şişme ler meydana geliyormuş bunlar çok eskiden beri varmış ama bu kadar fazla değilmiş iklim bozukluklarından dolayı çıkmışlar meydana...
Since 1903

ilhan mansız_melis

KeePSaKe

Tekirdağ dan başka yer bulamadımı ya :P
Since 1903

Bircan*

ilk önce melis msn'de söylemişti. :D
KralKartalAjans :D :D
UNUTMAYIN! ÇELİK GİBİ SABIR ÇİÇEK GİBİ SEVİNÇLERLE YAŞADIK BU ŞAMPİYONLUĞU..!! [ 2008-2009 Süper Lig ve Türkiye Kupası Şampiyonu BEŞİKTAŞ...! ]

ilhan mansız_melis

+18 !

Evet önce MeLis söyLedi fotoğrafı feLan var mı bu hayvancığın :)

edit: Benim esprim meLis  ;D  BHA

ilhan mansız_melis

+18 !

pAscAliAnUmut

Ben bunlarla ilgili belgeseller izliyodum Bunların ölülerine bile dokunmamak gerekiyor  :-\
Efsane yazdın tarihe Beşiktaş
Aşık oldum renklerine Beşiktaş
Ölüm olsa dönmeyiz bu yoldan
Canım feda olsun sana Beşiktaş

Simurg

Arkadaşlar panik yapılacak bir durum yok aslında diğer deniz analarından farkının yaktığı yeri kızartmasıymış
uzmanlar yaptıkları araştırma sonucu bu sonuca varmışlar

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

Bircan*

UNUTMAYIN! ÇELİK GİBİ SABIR ÇİÇEK GİBİ SEVİNÇLERLE YAŞADIK BU ŞAMPİYONLUĞU..!! [ 2008-2009 Süper Lig ve Türkiye Kupası Şampiyonu BEŞİKTAŞ...! ]

sercAn1903

istanbul boğazındada var.

öldürücü bir hayvan değil ama normal torpilden çok yakıyor.tuzlu suyla iyice temizlemek gerekiyor çarpılan yerin. üst kısmına dokununca torpilde olduğu gibi bir zararı yok.(ayrıca tvde balıkçı adam eline alıyordu adama hiç birşey olmuyordu biz alışkınız diyor :) ) bazı kişilerin bunlara alerjisi oluyormuş onlar üzerinde etkisi daha büyük. denildiği gibi göz çok önemli bölge aman ha balık atlamayın denizanasının nereden çıkacağı hiç belli olmuyor.

yani en fazla 2-3 saat acı yanma ve kaşıntı olur. amonyakla deniz suyuyla yıkayınca torpilde olduğu gibi acının fazla süre olacağını sanmıyorum.

Deniz kirlenirse deniz anasıda kirlenir işte böyle !
...
Aşk'ımız Renklere Kişilere Değil !

Aşığım Siyah'ına Beyaz'ına kutsal Arma'na senin sevgin bir başka !

+18 !