Ana Menü

Sergen demisti..!

Başlatan [KralKartal], Mayıs 04, 2009, 17:52:39

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

[KralKartal]

BEŞİKTAŞ açısından derbinin klasik anlamını geçtim, bu 90 dakika sezonun en önemli maçı.. Puan kaybı şampiyonluğa veda demek.. Zaten bu sezon hiçbir büyük maçı kazanamayan, F.Bahçe ile ligde oynadığı son 5 derbiyi de kaybetmiş Beşiktaş, bu sefer de galip gelemiyorsa şampiyon olmaktan filan bahsetmesin.. Şapkasını önüne koysun, bu grafiğin sebeplerini araştırsın.

GAZETEM 'Beşiktaş nasıl oynamalı?' diye soruyor bana.. Böyle maçlar, taktiksel olduğu kadar psikolojik önem de taşır.. Beşiktaş öncelikle ilk yarılarda sergilediği hımbıl futboldan kurtulmalı.. Tribünleri arkasına alması ve F.Bahçe'ye 'Bizim karşımızdaki takım şampiyonluğa oynuyor' dedirtebilmesi için hücum etmeleri gerekiyor.. F.Bahçe'nin zaafı çok net: Arka göbekteki iki oyuncusu da sakar.. Edu ve Lugano'dan vazgeçtim, Önder bile yok.. Muhtemelen Yasin ile Can Arat (Deniz) burada forma giyecek.. Bana sorarsanız, Deniz'in stopere çekilmesi daha akılcı olur.. Hem daha tecrübeli hem daha sert..

BEŞİKTAŞ başlama düdüğüyle beraber buraya saldırmalı.. F.Bahçe mutlaka 2 stoperin önüne Emre-Selçuk ikilisini koyup oyunu dondurmayı deneyecektir.. Sezon başından beri aynı anda iyi oynadıklarını pek göremediğim öndeki yabancıların, kalabalıkta kaybolmak yerine çok gezerek savunmanın dengesini bozmaları gerekiyor.. Nobre sakat olduğuna göre Bobo kesin oynamalı.. Tek forveti akla getirmek bile intihar olur.. Bobo ile Holosko beraber en önde baskı yapmalı, kenarlarda Tello ile Delgado, göbekte ise Ernst-Sivok dizilmeli.. F.Bahçe zaten çok adamla hücum etmeyeceği için, Beşiktaş baskıyı erken kurmalı ve oyunu sarı-lacivertli sahaya yığmalı..
İŞTE burası çok önemli, çünkü Beşiktaş'ın en kötü özelliği ilk 45 dakikaları çöpe atması.. Aynı laubalilik bugün de sergilenirse, başlarına bela alırlar.. Bu tip maçlarda ilk 30 dakikada golü bulursanız, defansa önde basarsanız, rakibin direncini ilk 30 dakikada kırarsanız, hakimiyetinizi kabul ettirirsiniz.. Al gülüm ver gülüm futbolu F.Bahçe'nin ekmeğine yağ sürer.. Eğer 60. dakikaya kadar maç 0-0'da kilitlenirse, F.Bahçe araya sıkıştıracağı bir golle Beşiktaş'ı komaya bile sokabilir..

DENİZLİ'NİN her zamanki gibi şapkadan tavşan çıkarmasına hiç gerek yok.. Hele Yusuf ile Delgado'yu beraber oynatmaya kalkarsa bu, mücadele futbolundan başka şansı bulunmayan F.Bahçe'nin işine yarar.. Yusuf ve Serdar Özkan kenardan girip son yarım saatte daha etkili olurlar..

BENİM Beşiktaş 11'im şöyle:

Rüştü-Ekrem, Gökhan Zan, İbrahim Toraman, İ.Üzülmez-Delgado, Sivok, Ernst, Tello-Bobo, Holosko..

PEKİ EKSİK F.BAHÇE NASIL OYNAMALI?

F.BAHÇE'NİN prestijden başka bir derdi yok.. Rahat oynayacaklar, en büyük avantajları da bu.. Kaptan Alex'in sakatlığı nedeniyle forma giyemeyecek olması da önemli bir eksiklik değil.. Ligin 2. devresinde ben Alex'i pek göremedim zaten.. Böyle bir Alex yerine koşacak bir adam her zaman daha çok iş yapar..

F.BAHÇE, yumuşak karnının defansın göbeği olduğunu biliyor.. O bölgede hele Can ile Yasin oynarsa yerden çok açık verirler.. Aragones, bu nedenle orta sahayı kalabalık tutup, Beşiktaş'ın havadan oynamasını sağlamaya çalışacaktır.. Çünkü duran toplar dışından Bobo-Holosko-Tello-Delgado'lu hücum hattının kafa hakimiyeti yok denecek kadar az.. 2 ön libero mutlaka geriye yakın ve agresif oynayacak ki, sıkıntı olmasın.. Beşiktaş işte bu bölgeden sürpriz duran toplar kazanabilir.. O zaman da Tello ile Delgado'nun yetenekleri ortaya çıkabilir..

BEŞİKTAŞ mutlaka kazanmak zorunda.. F.Bahçe, ilk dakikalarda üzerine gelecek bu hücum dalgasını atlatabilir ve oyunu dengeye getirebilirse, Semih ve Güiza'ya kontratak topları çıkarabilir.. Bu topları atabilecek adamlar Deivid ile Emre.. Özellikle Emre son haftalarda çıkış yakalamıştı, tekrar sakatlandı..

Oyun içinde devamlılık sağlayabilirse, F.Bahçe'yi hücuma çıkartacak adam olur.. Aynı şekilde Uğur Boral'ın sol kanattan yapmayı sevdiği sürpriz dalışlar F.Bahçe açısından önemli silahlardan biri.. Tabii Sevilla ve Sivas maçlarındaki Uğur'dan bahsediyorum.. Normal Uğur, Aragones'e saç baş yoldurtabilir..

UĞUR BORAL OYNAMALI

F.BAHÇE'NİN puana ihtiyacı yok ama Aragones'in şablonunu artık ezberledik.. Her deplasmanda öncelikle '1 puan iyidir' düşüncesine sahip.. Gökhan Gönül ile Roberto Carlos'u hücuma fazla çıkarmasını beklemiyorum.. İlk 60 dakikayı korakor oynatıp, son bölümde atak yapmayı planlayacaktır her zaman olduğu gibi.. Bu tip futbol bugün işlerine gelir.. F.Bahçe böyle maçlarda çok pas yapıp kontrolü eline aldığı zaman tehlikeli bir takım olabiliyor.. Pas bağlantısını bozamazsanız başınıza iş alırsınız..

F.BAHÇE elindeki kadro itibarıyla fazla seçeneğe sahip değil.. Soğukkanlı davranır, kontratak futbolu oynarlarsa kazanma şansları olur.. Yine de ben bugünkü maçta Beşiktaş'ı banko favori görüyorum..

F.BAHÇE için ideal 11'im:

Volkan-Gökhan Gönül, Deniz, Yasin, Roberto Carlos-Selçuk, Emre Belözoğlu, Uğur Boral, Deivid-Semih, Güiza..

Baska hicbir söze gerek yok, TD olmak var Futbolu bilmek var,
Sergen TD degil futbolu biliyor, Denizli TD ama futbolu bilmiyor..
Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi

IL Capitano

Buda mactan sonra Denizli hakkinda yazisi;

HOCA NE YAPSIN?
MUSTAFA Denizli ile ilgili söyleyecek birşey yok aslında. Çünkü hoca takıma bir yere kadar müdahale edebilir. Kağıt üzerinde en iyi 11'i sürmüştü sahaya... Ama o ne yapsın oyuncular mücadele etmeyince, şampiyonluğu istemeyince. Nerede 9 milyon Euro ödenen Sivok, Zapo? Yusuf sahada geziniyor. Tello korner olsun da orta yapayım diye bekliyor. Ya gerçekten bu Tello ne iş yapar? İnsan bir kez ceza sahasına girer, dripling yapar, adam geçer. Ama o sahada saklanmaktan başka iş yapmıyor. 33 bin kişi önünde bu F.Bahçe'yi yenemiyorsan, hadi onu da geçtim 3-4 pas yapamıyorsan yazıklar olsun.

Belki hocanin cok hatalari oldu ama fb macinda minimum hatali olan oydu.
Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....

[KralKartal]

İŞTE burası çok önemli, çünkü Beşiktaş'ın en kötü özelliği ilk 45 dakikaları çöpe atması.. Aynı laubalilik bugün de sergilenirse, başlarına bela alırlar.

Puan kaybı şampiyonluğa veda demek.

F.Bahçe ile ligde oynadığı son 5 derbiyi de kaybetmiş Beşiktaş, bu sefer de galip gelemiyorsa şampiyon olmaktan filan bahsetmesin.. Şapkasını önüne koysun, bu grafiğin sebeplerini araştırsın.

Böyle maçlar, taktiksel olduğu kadar psikolojik önem de taşır.. Beşiktaş öncelikle ilk yarılarda sergilediği hımbıl futboldan kurtulmalı..

Semih ve Güiza'ya kontratak topları çıkarabilir..

pek cok sey yazmis mac öncesi, sadece Semih ve Guizayi adam gibi tutsak
demek ki maci 1-0 alirdik...
Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi