Ana Menü

insanlar neden savaşır ???

Başlatan freedom forever, Ocak 16, 2007, 22:06:38

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

freedom forever

tarih derslerinde bize bunu hiç anlatmadılar.ve müfredattaki büyük bir eksik olduğunu düşünüyorum

aslında herkes çıkar için savaşır;vatanını savunan da işgalci de...

tabi önce çıkarı tanımlamak gerekir.insan olmanın getirdiği bazı ihtiyaçlar vardır.herkes iyi bir hayat yaşamak ister,herkes özgürlük ister,herkes çocuklarına bırakabileceği bir vatanın sahibi olmak ister.

ama bunlara herkes sahip olamaz!

kurtuluş savaşında kaybedilen on binlerce hayatın nedenidir bu.

işgalciler;ileride kendi çocuklarının hür ve bolluk içinde yaşayabileceği bir ülke olabilmek için stratejik öneme sahip olan anadoluya egemen olmalıydılar.

anadolunun insanları;ezilmeden,kendi kaderini etkileme şansı olan bir neslin atası olabilmek için(tabi şimdi ne kadar özgürüz bu tartışılır...),üstünde mutlu insanların yaşayabileceği bir vatanın efendisi olabilmek için kan döktüler.

burada anadolu insanlarının kazanmasının en büyük nedenlerinden biri de "kaybedecek hiç bir şeylerinin kalmamış olmasıydı".

düşünün ki ailenizin yarısı ölmüş,yokluk içindesiniz ve ileride sizi idare edecek olanlar size ve çocukarınıza köpek muamelesi yapacak.

artık hayatınızdan başka kaybedecek bir şeyiniz yoktur ve bu şartlar altında o da çok değerini yitirir.

insanlar düşünü ki;"daha kötüsü ne olabilir ki...bu gün savaşırsak belki kazanırız!"

arkadaşlar aslında en büyük gücü çaresizlik doğurur.tarih boyunca bu hep böyle olmuştur.

fikirlere saygılı bir şekilde tartışma beliyorum
Paris'te 72 gün boyunca fabrikalar çalıştı, atölyeler üretti, fırınlar yiğit Parislilere ekmek yetiştirdi. Paris'te 72 gün boyunca ücretin, sermayenin, karın, paranın olmadığı bir dünya kuruldu.

Unforgiven

Olmayan şeyleri kazanmak için savaşirlar insanlar.  özgürlük, para bunların başinda gelir 
Kimbilir sen benim halimde sakinliğimde ne buldun,bense yorgundum kendi kendime sokuldum,uyuya kaldım AKLIMIN İPLERİNİ SALDIM o giderken biran durup peşinden baktım nedersin,umarım beni affedersin nedersin,umarım beni affedersin,belkide terkedip gidersin,nedersin[/b

mdc

Kendi çıkarları için yapmadık şey bırakmazlar.
İnsan öldürmekse sonuna kadar,ama kendi ülkelerinden bu yoktur.
O ülke özgür bir ülkedir.
Zulümlere karşıdır.
Ama en babasını yaparlar.
İnsan öldürüyor diye başkasının ülkesine girer.
O adamın öldürdüğünden daha fazla adam öldürür.Farkına varmaz!!! ??

Benim evladım rahatlık içinde,bolluk içinde büyüsün,
Diğerleri ne halt ederse etsin.
Bütün sorun burda başlıyor.

insanların kafasını değiştirmesi gerek....
Ama bu devirde çok zor be
HAYATTA BEŞİKTAŞ

freedom forever

Paris'te 72 gün boyunca fabrikalar çalıştı, atölyeler üretti, fırınlar yiğit Parislilere ekmek yetiştirdi. Paris'te 72 gün boyunca ücretin, sermayenin, karın, paranın olmadığı bir dünya kuruldu.

mdc

Arkadaşım
Daha önce bazı şeyler yaşanmış ve belli bir kurallar bağlanmıştır.
O konularda ilerde sakınca yaratacağı için kilitlenmiştir.
Forumda malesefki insanlar birbirlerine saygılı bir şekilde yaklaşmıyorlar.
Bunu öğrendiğimiz an hiç bir topic kilitlenmeyecektir .
Merak etmeyin.

Saygılarımla
HAYATTA BEŞİKTAŞ

eyup1903

emeğine sağlık çok doğru bi konu açmışsın kardeşim

Anarchy*

coq dogru bı konu kardesımm valla tebrık ederım emegıne saglıkk

freedom forever

sevgili renktaşlarım,kardeşlerim biz iii sekilde tartışmayı başarabilirsek daha renkli konularda açıcam ama risk taşıo,mod ve admin arkadaşlarımı sıkıntıya sokmak istemiyorum . . .

buyrun topicimizin konusuna dönüp fikirlermizi paylaşalım . . .

Delirdik

| җ  ģǿĸнªп  җ | Beşiktaş'ım oLey

* Şampiyon BEŞİKTAŞ.!

eyup1903

neden mi savaşırlar bu soruyu cevaplasalr kimse savaşmaz zaten

aras_daglı26

para petrol silah denemek super guc olduğunu istaplamak vs
VATANSEVER TURKUN ATEŞLE İMTİHANI