Ana Menü

Milli maç ve Delgado

Başlatan Simurg, Eylül 12, 2008, 13:44:41

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Simurg

Milli maç ve Delgado
'Bayılıyoruz kendimizi kandırmaya. Futbol fakiri Ermenistan'a karşı futbol değeri taşımayan oyunla kazanınca, 'İyi oynamasak da kazanmayı öğrendik' gibi bir 'değerli özellik' icat ettik!...' Türk spor medyasının duayenlerinden Güven Taner'in Star Gazetesi'ndeki köşe yazısı:

Milli maç ve Delgado
Milli maç ve Delgado

Bayılıyoruz kendimizi kandırmaya. Futbol fakiri Ermenistan'a karşı futbol değeri taşımayan oyunla kazanınca, 'İyi oynamasak da kazanmayı öğrendik' gibi bir 'değerli özellik' icat ettik! Kazanmayı bildiğimizi dünyaya duyurduğumuz günün ertesinde sahamızda un ufak edeceğimizi sandığımız Belçika'ya karşı beraberliği zor kurtardık. Hani biliyorduk kazanmayı?

Yetersiz oyunların nedenini araştırıp tartışacağımıza, buna boş verip maçı kazanmış olmanın arkasına saklanmaya kalkışmak gördük ki hiçbir şey kazandırmıyor. Hüsranı yaşarken hırçınlaşıp, hedef saptırma arayışına girişiyoruz.

Fatih Terim aslında oyun kalitesi yetersizliğimizin farkında. Ama düzeltemiyor ve de bunu söyleyemiyor. Hele sonuçlar da iyi olunca, koyuver gitsin... Gerginliği biraz da bundan.

Eksikleri gidermenin yolu, onların varlığını kabul etmekten geçer.

Gerçeği görmeyi ve söylemeyi bilmeliyiz.

Milli maç öncesinde Beşiktaşlı Delgado ile birlikte idim.

Kaptanlığını sordum, hiç şişinmedi. 'Önemli bir şey değil, beni değiştirmez' dedi.

'Arjantin milli takımında mı Türkiye milli takımında mı oynamak istersin', dedim. 'Arjantin' diye yapıştırdı. 'Sizin milli takımda oynamak şereftir' gibi yapay okşamalara girmedi!

'Beşiktaş şampiyon olur mu', dedim, 'evet' diye gazı vermedi, 'bugünden söylenemez' dedi.

'Trabzon maçını alır mısınız', dedim, 'çok zor maç' dedi! Hatta onun arkasından gelen maçların zorluğunu da işaretledi.

'Çok pas hatası yapıyorsun, bu senden mi, yoksa arkadaşlarının senin kadar hızlı düşünmeyişinden mi kaynaklanıyor', dedim, 'Ne yazık ki benden' dedi, hatayı kendinde gösterdi, kimseye fatura göndermedi.

Beşiktaş'ın futboluna yüz üzerinden not vermesini istedim, gerçekten sapmadı '60-70' dedi.

Hiçbir yanıtta uçmadı, hiçbir yanıtta birilerine hoş görünme amacı gütmedi. Düşündüğünü söyledi...

Ona çok teşekkür ettim. Düşündüğü gibi konuştuğu için. Bu teşekkür gerekçemi de yadırgadı, 'neden düşündüğüm gibi konuşmayayım ki...' dedi.

Delgado söyleşimin ayrıntılarını Beşiktaş dergisinin Ekim sayısında bulacaksınız.

Bir zamanlar, 'bırak seni başkaları alkışlasın, övsün' derdik. Şimdilerde bu tam tersine döndü. Kimse kimseyi alkışlamıyor, herkes hak etmemiş olsa da kendi kendini alkışlıyor.

Bizim gibisi yok.

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

eRe

ıste budur ya
kımseyı kandıramaya palavralar sıkmaya ucmaya gerek yok
bugun hersey ortada ama
turk ınsanı sısmeyı sısırmeyı sevıyor artık ne yazık kı
delgado gozumde bıraz daha buyudu sımarık olmadıgını gostererek
www.erdemeksi.com
www.facebook.com/erdemeksifotografcekimleri
www.instagram.com/erdem_eksi
www.istockphot[edit]om/erdemeksi

+18 !

abi türk insanı derken genelleme olmuş bence simdiki milli takımın başındakiler 'haydi kocum,yaparsın aslanım'la bi yere gidilmeyecegini ögrenmeli..

ilhan mansız_melis

28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

CR7

delgado seviyoruz seni!
ekimi de iple çekiyorum.
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)