Ana Menü

Özgürlük!

Başlatan Simurg, Eylül 02, 2008, 14:53:47

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Simurg

Özgürlük!
'Ne futbol ne de hırs var. Tribünlerde herkes birbirine soruyor "Top patladı mı" Oruç için mi? Futbolun açılımını öğrenmek için mi?..' Hürriyet Gazetesi yazarı İsmail Er yazdı:

Özgürlük!

RAMAZAN ayından olacak tribünler de oruç tutuyor. Tribünlerin büyük bölümü boş. Sahada mücadele eden oyucular da tribünlere eşlik ediyor.

Ne futbol ne de hırs var. Tribünlerde herkes birbirine soruyor "Top patladı mı" Oruç için mi? Futbolun açılımını öğrenmek için mi?.. Ben de anlayamadım. Maçı Şeref Tribünü'nden izleyen İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Mesut Parlak sahayı izlerken sanırım Spor Akademisi'nde okuyan gençleri düşünüyordu, "Profesyoneller böyle yapıyorsa amatörler ne yapmaz." Futbolun lezzeti yoktu. Çok paraların harcandığı sektörde bu kadar ucuz fizik ve teknik gücü olması düşündürücü.

Konya oyunu çirkinleştirmek için ne katı defans yaptı, ne de sert oynadı. Mülayim oynasa ne yazar! Buna rağmen Beşiktaş ilk 19 dakikada 19 top kaybı ile oynadı. Beşiktaş bu kadar süre geçmesine rağmen isabetli pas oranı düşük ve hala tatmin edici oynayamıyor. Kötü takımlara karşı hep kötü düşünüyor, ya da düşündürülüyor!

Ertuğrul Sağlam, Bobo'nun hemen arkasındaki üçlüde Holosko'nun kanatta Delgado'nun da orta da oynanmasında neden bu kadar ısrar ediyor anlamak mümkün değil. Altını çizerek söylüyorum Holosko ortada Delgado kanatta oynar. Nitekim 50'nci dakikada gelen golde Delgado kanattan vurdu savunma dokunamadı, tesadüfen de gol oldu. Bu da Delgado'yu kanatta buluşturursan etkili olur mantığını kanıtlamış oluyor.

İnanç var oyun yok

75'nci dakikada Delgado yine kanattan orta yaptı ve Holosko golünü attı. Zaten her kontratakta kanatlardan gelişti. Orta sahanın ortasında Cisse bal yapmaz arı gibi. Yaptığı pozisyon ve kademe hatalarında yanındaki Uğur İnceman'ı da çoğu kez oyundan düşürüyor. Cisse'nin oynadığı futbol eğer geçerli olsaydı keleleri taç çizgisine koyarlardı! Bu da Cisse'nin ne kadar yan yapmış olduğunu gösteriyor. Bir ara Fahri ile arasındaki farkı çözmek istedim, maçı izleyen menajer Reşat Çağan'ın düşüncelerini öğrenmek istedim. Yanıt gelmedi. Anladım o da benim gibi olumsuz düşünüyor.

Sağlam bile Cisse'ye 78 dakika dayanabildi. Serdar Özkan takımın ayakta kalan ve koşan tek yıldızı. İbrahim Toraman yerini özlemiş, sıfır hata ile oynadı.

Futbol sonuçta skor oyunu. Eski yöneticilerden Haşmet Kürüm'ün "Kötü oynasan da kazan. İyi oynayana puan vermiyorlar" sözünü hatırlayarak Sağlam ve talebelerinin almış olduğu galibiyeti kutlamak gerek. Siyah beyazlılar kötü oynaya oynaya iyiyi de bulacak hedeflerine ulaşacaktır. Önemli olan inanmak. İnanç var ama oyun şimdilik yok. Sabrediyoruz!

Konyaspor'un gol yememek düşüncesiyle sahaya çıktığından onlar için top çoktan patlamıştı. Çünkü büyük takımlarla oynamak için büyük oyunculara gerek var. Bir tek Fahri yetmez.

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..