Ana Menü

Tek forvet mi Dört forvet mi ??

Başlatan carlito1903, Eylül 02, 2008, 13:32:30

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

carlito1903

Sistem olarak bakıldığında tek forvet oynuyoruz gibi görünüyor ama bana göre 4 forvetle oynuyoruz...

Sol tarafta oynayan S.Özkan'ın son iki maçta ceza sahası içinde girdiği bir çok gol pozisyonu var, Holosko kanat gibi oynamasına rağmen oda ceza sahası içinde bir çok kez gol pozisyonuna girdi dün golünü de attı, Delgado da benzer şekilde ceza sahasında gol kokluyor Antalya maçında attığı gibi goller atabiliyor...

Forvet oynayan Bobo ise yaptığı koşularla hem kanattan arkadaşlarına pozisyon hazırlıyor hemde gerektiği anlarda kendisi golü arıyor...

Dün Holosko'nun attığı golü bir kez daha izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız...

Geçtiğimiz yıllarda çift forvet oynarken ceza sahasında sadece forvetlerimiz olurken şimdi hücumun geldiği tarafa göre ceza sahasında ve etrafında daha iyi çoğalıyoruz...

Zamanla bu sistem daha da iyi oturacak ve iyi sonuçlar alacağız, ben inanıyorum bu sisteme...

Üstelik bu oyuncuların boşalttığı alanlarda hemen geriden gelen oyuncular tarafından kapatılıyor, Delgado ceza sahasında iken dönen topların bir çoğunu Uğur aldı ve pozisyon devam etti, keza beklerimizde hücuma iyi destek verdiler...

Biraz sabredersek Ertuğrul hocanın yanılmadığını göreceğiz...

ilhan mansız_melis

Ertuğrul Hoca'ya güveniyorum ben sistem iyi
28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

husoeagle

dün bu yorumun bi benzerini ben maç topiğinde yapmıştım

carsi52

Cisse öLü gibi oynuyor.
KesiLip biraz akıLLanmaLı.
Bölünür senin için uykular!

NoPasaran

Modern futbol stiline göre oynuyor Beşiktaş buna itiraz eden yok

Ancak

Şu anki kadro yapımız buna uygun değil malesef..

Appiah ve Guinti yi yan yana koy sonra bu sistemi koy, bak bakalım karşısına bir tane rakip çıkabiliyor mu?

Yıllardır savunduğum düşünceler aynı ve inanıyorum ki başarı bu şekilde gelecek..

Defans yapan oyuncuların kesinlikle hücum yönü olmalı..

Şimdi Uğur İncemanın yokmu var

Ama arkadaş onunda özgüven sorunu var.Beşiktaşta oynamak kolay değil. Bir maç tüm herşeyini verebilkiyor diğer maç sahada göremiyorum. Daha bir kaç maç oldu ama ilk izlenimim öyle..

Durum böyle olunca

Rakipler senin 4 silahını kitlersek sorunu çözeriz diyor..Holosko, bobo, delgado ve serdar özkanı kilitleyince takım çöküyor. Rakipler bizim ön libero ve defansların ileri çıkışlarından hiç rahatsız olmuyorlarki..

Eskiden Zago vardı ronaldo vardı. Eğer ilerde kilitlenirsek ikiside ileri çıkar mecburen rakip onlara basar onlarda isabetli paslarla hücum oyuncularını buluştutururlardı..

Bu sene herşey farklı olsun dedik ama değişmiyor arkadaş..

Defansa sivok alındı 2 maç sonra yedek kaldı.
Zaponun ben oyuna sokuşlarında çok başarılı olacağına inanmıyorum. Daha çok markaj özelliğinden yararlanacağız gibi duruyor
Cissenin malesef katkısı hücum olarak çok yetersiz savunma olarakta yetersiz
Uğur İnceman konusunda ısrarcı olmak gerekiyor bu takımda en iyi yine o oynar sanırım o mevkide..

Bunlar düzeldiğinde TEK forvette oynasan 3 forvette oynasan rakibi ezersin boğarsın..

Dediğim gibi

Bir Appiah
Bir Guinti

Bu takımı adam eder  ;)
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

carlito1903

Appiah ve Guinti'nin yanyana oynadığı bi orta sahayı düşünmek bile istemiyorum abi :)

Bu iki oyuncuya benzer iki futbolcu bulmak çok zor değil ama bizim transfer politikamızla çok zor...

carsi52

VoLkan abi dedikLerine noktasına virgüLüne kadar katıLıyorum.
Bir Guinti 10 tane cisse eder.
Appiah-Guinti ikiLisini düşünemiyorum.
Bölünür senin için uykular!

alper_1903

Alıntı yapılan: carsi52 - Eylül 02, 2008, 15:16:38
Cisse öLü gibi oynuyor.
KesiLip biraz akıLLanmaLı.

katilmamak mümkün degil cok dogru tespit, hem cisse kesilir, hem de stoper de sivok-zapo oynatilir
Toraman gecen sezon yapabildigini gösterdi ön libero da, ya Toraman ya da Kurtulus oyniyabilir orda...
Besiktasim senin icin herseyimden vazgecerim...

Kralkartal21

Stoperlerimiz iyi olursa bu sene bu taktikle iyi şeyler yapabiliriz.4'lü forvet şeklinde oynuyor gözükebiliriz ama etkili olamamızın sebebi stoperdeki sorundur bana göre..

Oyunu iyi yönlendiremiyorlar..Çıkarken hep hata yapıyoruz.
Kalbimizde Renklerin Bitmese de Dertlerin Doyamam Doyamam Sana..

Mattech

Cisse Yerine Tek isim Amaral.. Bu ismi Cogunuz Biliyor.. Bu adam Appiah ve Guinti den bile iyi.. Biraz Yaşlandı tabi :D Ama İBB oynayan Tjikuzu DAalınsın isterdim Ben cunku cisseden DAha ısrarcı ve yırtıcı..

TEk önlibere Oynarsa(AVrupada hep çifÖnlibe Oynuyorlar CUnku ORtasaah Oyuncuları HEm Ofansif HEmde DAfansif Oynaya biliyorlar Cogu) forvette 3 ÇAkılı forvet bile Oynar cunku kadrasu buna musait
Sosyal içerikli mesaj:
Irak savaşında 1 milyonu aşkın masum öldü Kimse ses Cıkartmadı.. İnsanlardaki bu gazze sevgisi nedir anlamadım :s ... Yoksa Türklere özgü bir paradox mudur mu? kendi içimizde çatışıyoruz..

carlito1903

Beşiktaş'ın bu sezon oynadığı sistemde, malzemesi hazır bir eleştri konusu var; Beşiktaş tek forvet oynar mı, çift önlibero ne iştir? gibi... Bu bana göre kalıplaşmış bir mantığın sonucudur. Hiç sahada ne oynandığına bakmadan, kağıtta yazan sistemde tek bir forvetin ve iki ön liberonun yazıyor oluşu yeterli bu eleştri için.

Geçen sezon en berbat oynadığımız, pozisyon üretemediğimiz, hakkaten galibiyeti haketmediğimiz maç hangisiydi diye sorsam, hafızası kuvvetli arkadaşlarımızın hepsi "Gençlerbirliği Oftaş deplasmanı" der heralde...
Hani şu sıfır şutla kapattığımız, Tello'nun defanstan uzaklaştırayım derken 80 metre gidip, herkesin ıska geçmesiyle Bobo'nun kucağına düşen topla aldığımız maç.
O maçın kadrosunu yazayım hemen;

.....................Rüştü

Ali Tandoğan Koray Baki İ. Üzülmez

.....................Cisse

....S. Özkan ...Delgado ...Tello

..........Higuain .........Bobo

İşte size özlenen tek önliberolu, çift forvetli, iki kanatlı, Ali Tandoğan gibi ofenzivvv bekli bir takım. Ama ne hikmettir ki, kısmet bir golle maçı alıyoruz.

*İlla bu maç için değil, geçen sezon çift forvet ve tek önliberoyla oynayıp pozisyon fakiri kaldığımız bir çok maç var. En çarpıcı örnek bu olduğu için seçtim.*

Demek ki "kadroda ne kadar ofansif futbolcu tutarsan, o kadar çok pozisyon bulursun, baskılı oynarsın" diye bir şey yokmuş...

Şimdi bu seneki görüntümüze bakalım;

En başta savunma hattı olarak, geçen seneden mağaza dolusu gömlek üstün bu seneki Beşiktaş. Ama konumuz "ofans" olduğu için sadece savunmanın bu yönüne bakıp değerlendirme yapacağım. Sivok - Zapo ikilisi, topu aldığında mutlaka ayağa sert paslarla ileri çıkmayı seviyorlar. Sivok'un arada bir uzun pas fantazisi dışında top hemen hemen hiç yerden kalkmıyor. Ve en önemlisi bu sene solbekimizde Tello var. Topu kalecisinden alıp, oyun kurmaktan korkmayan, enlemesine pas atıp atak yönünü değiştirebilen, "zamanında" bindirme yapan ve o bindirmeden aldığı topu çok daha olumlu kullanan bir solbek.
Bu savunma kurgusunun bir diğer önemli "ofansif" özelliği, topun bizde olduğu sırada ortasahanın önüne kadar çıkarak ataklara destek vermesi. Özellikle Sivok bunu çok sık yapıyor.

Gelelim o meşur 2 önliberoya. Bir kere bu "önlibero" kavramı yanlış algılanıyor ve çok sık dile getiriliyor. Libero kavramı "son adam" demektir. İngilizlerin süpürücü dedikleri, iki stoperin arkasında takılıp, sarkan toplara 2. bir hamle yapma şansı doğurmak için yaratılan pozisyon. Dünya futbolunda aynı modelde fakat bu kez ortasahanın süpürücüsü olan futbolcular türemeye başladı. Onların ismine de biz önlibero dedik. Yani ortasahanın en gerisinde bulunan, ortasaha oyuncularının müdahale edemediği toplara koşan, iki stoperin arasında mekik dokuyup, topu aldığında hemen ayağından en basit şekilde çıkartan oyuncu modeli.
Ama biz gittik herşeye önlibero demeye başladık. Tıpkı Uğur İnceman ve Cisse'ye "çift önlibero" dediğimiz gibi. Peki, onlar önlibero, Delgado da forvet arkası, Holosko-Serdar kanat, Bobo forvet. Eeee bu takımda ortasaha yok mu? Ortasaha kim? Diye sormak lazım bunu ortaya atıp dillendirenlere...

Uğur ve Cisse hatta oynadığı zaman Serdar Kurtuluş bu sistemde birer ortasahadır. Defansa da hücumlara da yardım eden, dönen topları alıp atakların devamını sağlayan, şut pozisyonları kovalayan ortasaha. Hatta, şayet bir rakip takım iyice kendi sahasına gömülmemiş, ileriye hamle yapıyorsa, iki ortasahayla oynamak çok daha avantajlıdır pozisyon bulmak, daha atak oynamak için. Çünkü ortasahayı ne kadar kalabalıklaştırırsan, o bölgeye düşen toplara o kadar hakim olursun.

Ayrıca ortasahayı ikilememizle Delgado da çok daha rahatladı ve kendini rakip kaleye yakın yerlerde daha sık göstermeye başladı. Tek Cisse'yle oynadığımız dönemlerde Delgado, hem savunmasına yardımcı olmak için daha fazla geriye geliyor hem de daha sağlıklı atak girişimi yapmak için mecburen Cisse'ye yaklaşıp topu daha geriden alıyordu. Şimdi 2 ortasaha olunca, tabi defansın da ayağa oynamada daha yetenekli oluşuyla, topun geriden tehlikeli bölgeye paslarla gelmesi için Delgado'nun oraya yaklaşmasına gerek kalmadı. Delgado aynen Basel'de olduğu gibi, topla cezasahasına daha yakın buluşmaya başladı.

Gelelim tek forvet Bobo'ya. Düz mantıkla bakıldığında "Beşiktaş tek forvetle oynamaz, korkak futbol." denir. Peki yine düz mantıkla bakalım ve "tek forvet" Bobo'nun son Siroki maçında 2 asist yaptığını ve bir asistinde eşiğinden döndüğünü (Delgado'nun direkten dönen topu) hatırlayalım. -Bu adam zaten "tek" değil miydi, eee pası veren de kendisi nasıl gol oluyor?- diye de soralım.... İşte o düz mantık bu noktada dümdüz olur...

Bobo, o asistleri ve gol olmayan etkili paslarını verirken mutlaka, ön direğe, arka direğe koşu yapan ve cephede top bekleyen bir oyuncu buldu. Yani kağıt üzerinde tek forvet gözüken sistemde, etkili bir atak başlangıcında o forvet sayısını hemen arttırdı. Zaten sağda oynayan Holosko, soldan gelen veya cepheden gelen ataklarda ikinci bir forvet oluyor, aralara koşu yapıyor. Aynı şekilde solda oynayan Aydın veya Serdar Özkan... Delgado zaten hep tehlikeli bölgede oynuyor bu sezon, yukarıda anlattığımız nedenlerden dolayı. Ve geçen sezonlardaki gibi tek bir adamı değil, sağından - solundan bir çok boş koşu yapan adam buluyor ve daha rahat top dağıta biliyor.

Sözün özü; kağıttaki dizlişe bağımlı kalmadan, sahada ne oynandığına, takımın hücumu ne kadar düşündüğüne ve ne kadar çoğaldığına bakalım. Bu takım ortasahasıyla, bekleriyle, wingerlarıyla hatta stoperleriyle hücumu düşünen ve hücumda çoğalan bir takım. Zaten takım yavaş yavaş forvet - defans arasındaki uzunluğu daraltıyor. Savunma ne kadar öne çıkarsa oynadığımız alan da o kadar dar olur. O zaman forvetin kaleye uzaklığı 15 metreyse, önlibero denen adamların da aynı kaleye uzaklığı 25 - 30 metreye kadar iner. Yani hem o atağa destek verip, tekrar kendi bölgesine yerini alması için eziyet çekmez.

Geçen sene kendi kalesine yakın oynayan bir defans, tek bir ortasahayı oraya buraya koşturan bir mantık vardı. Hal böyle olunca ne atak oynadığımız ne defans yaptığımız belliydi. Gazla oynanan İnönü maçları haricinde, CL'de çıktığımız her deplasmanda "ne olduğunu anlayamadan" mağlup olduk döndük.
Bu kez izlediğim takımda öyle bir görüntü yok. Bu oyun anlayışının "geleceği var".

alıntıdır

TurkishTank

takim saldiriyor...bu benim icin suan yeterli.. siste dahada isledigi zaman gorceksinizki gecen seneki rangers (rangers 10 kisiyle fiorentina'yi dagitiryordu gecen sene) gibi hizli hucumlar falan yapip bir anda ilerde 3-4 adam buluruz... bu sistem oyle bisey... ilerde adamlar orda topu bekliycegine, topun gidicegi yere kosu yapicaklar boylece durum rakip defans icin dahada tehlikeli olucak. (orda adam sabit kalsa topun nereye gelicegi belli oluyor, oraya yigilirlar..)
imza dedigin boyle olur...

Saygilar, @hmEt

CR7

(Serbest Vuruş) 4-2-3-1.... İşte Beşiktaş...        Kimi zaman eleştirilen kimi zamansa övülen Ertuğrul Sağlam'ın Beşiktaş'ta uyguladığı taktiği bir de Goal.comcular'dan Fatih Çakıltaş'tan dinleyin

(Serbest Vuruş) 4-2-3-1.... İşte Beşiktaş...                                                                                                 
Nedense Ertuğrul Sağlam oynattığı taktik nedeniyle haksız yere eleştiriliyor. Takımın eksikleri elbette var.  

Skorer bir sol kanat yok

Örneğin tek forvet ardındaki üçlüden      sol kanatta olanı biraz daha skorer biri olmalı. Ama orda genellikle tipik      kanat oyuncuları deneniyor. Bazen bunu ters kanatta Serdar'ın oynatılmaması şeklinde de görülebiliyor.

Savunmanın da solu tehlikede

Bununla beraber defansın solu da      her maçta hallaç pamuğu gibi atılmaktadır. Buraya hücumu da seven ve      defansif yetenekleri kusursuz bir oyuncu monte edilmelidir.

Orta ikili daha çok oyuna girmeli

Takımın en önemli eksiklerinden biri de orta ikilinin hücuma yaptığı katkı. Zaten buranın ikili olmasının sebebi      bu oyuncuların savunmanın yanında hücumda da zenginlik yaratmasının      istenmesidir.  

Barca, Hollanda ve Real'in taktiği

Tabi sezon başında bu kadar mükemmel bir durumu düşünmek zor bir ihtimaldir. Haftasonu izlediğim spor programlarında birçok yazar saçma bir biçimde Beşiktaş'ın defansif oynadığını düşünmekteydi. Fakat dünya futbolunu izlediklerinde bu sistemin dünyanın en iyi ofansif takımı olan Barcelona (Rijkaard döneminde) ve son büyük şampiyonanın en ofansif ve zevk veren takımı olan Hollanda'nın oyun dizilişlerinden bir farkı yoktur. Ya da Real Madrid geçen sezon böyle şampiyon olmadı mı?

Bir teknik direktör kadar kafasını yormayan insanlar bunu anlamadan ve bilemeden eleştirerek, zaten güven eksikliği olan Ertuğrul Sağlam'ı iyice güçsüz duruma getirmektedir. Beşiktaş eğer ki bu dizilişin gerekliliklerini uygularsa eminim ki iyi yerlere gelecektir. Fakat bu 5 hafta falan değil.

Yine Barca'dan bir örnek; Rijkaard ilk geldiğinde takım ligin dibindeydi. Fakat orta alana Edgar Davids'i kiraladıktan sonra 11 maç üst üste kazarak sezonu ikinci tamamlamışlardı.

Dolayısıyla Beşiktaş bu taktiktle diretmeli ve transfer döneminde bu taktiğe göre gerekli gördükleri isimleri takımalıdır. Bu taktiğin oturması uzun vadeli biri iş olabilir, ancak tüm başarılar böyle bir çabanın sonucunda gelmektedir. Günlük kazanımlar kulüplere pek bir şey katmaz.

Fatih Çakıltaş
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

melankolizm

bazen çok defansif geliyor ki ben defansı çok seviyorum ama.
İnönü'de ki maçlar için çok defansif. biraz saldırı olmalı biraz hücum. tek forveti teketek markajda çok kolay bunaltabilir sıkabilir oyundan düşürebilirler.

Ama İnşallah iyi gider taktik ve her şey yolunda gider.