Ana Menü

Mansimov Hakkında Tüm Gerçekler !!

Başlatan ZoTi, Temmuz 19, 2008, 15:53:40

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZoTi

Başkan Yıldırım Demirören'in dün Mansimov'u ofisine giderek ziyaret ettiği öğrenilirken, Demirören'e yakın gazetecilerin konuyla ilgili yaptıkları kafa karıştıran haberlerin şifreleri de çözüldü.   

Azeri asıllı iş adamı Mübariz Mansimov (Gurbanoğlu)'nun aynı gazetede önce "Beşiktaş Başkan Adayı" olarak haberinin yapılması, ardından BJK Kulübü internet sitesinde ve yine aynı gazetede "başkan adaylığının" yalanlanması ve hemen ardından Başkan Yıldırım Demirören'in yine aynı gazetede "İki kongre geçirdim kimse ortaya çıkıp aday olmadı. Doğru bildiğimiz yolda ilerliyoruz" cümleleriyle başlayan açıklamalarının yayınlanması, Beşiktaş kamuoyunda kafaları karıştırmıştı.

Öncelikle başkan adayı olarak ismi geçirilen Mübariz Mansimov'un henüz 7 aylık BJK Genel Kurul üyesi olduğu, haberi yapan gazetecinin de, Başkan Demirören'in de gayet iyi bildiği gerçeklerdi.

Beşiktaş Kulübü tüzüğüne göre Mansimov ancak 1 Ocak 2013 tarihinde Beşiktaş başkanlığına aday olabiliyordu. Mansimov'un üyeliğe kabul belgesini imzalayan Demirören'in bu gerçekten haberi olmaması düşünülemezdi.
Peki bu haberler hangi nedenle yapıldı,  haberi ortaya atan gazeteyle Beşiktaş başkanı Demirören arasında adeta "pas-verkaç-şut ve gol" ilişkisi neden yaşandı?
Öncelikle şunu belirtelim. Mansimov'un yanında işadamları İhsan Kalkavan ve Hakan Kalkavan olduğu halde Azerbeycan'ın Başkenti Bakü'de bir reastuarantda yemek yerken Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'la karşılaştığı ve aynı masada sohbet ettiği doğru. Ancak bu karşılaşmada Aziz Yıldırım yalnız değil. Beraberinde Fenerbahçeli işadamları Ömer Temelli ve Necdet Şentürk de bulunuyor.
İş adamı Ömer Temelli, Yıldırım Demirören'in aile dostu. Vakit geçirmeden Demirören'i arayıp masada konuşulanları ayrıntılarıyla bildiriyor.
Demirören, vakit geçirmeksizin, sık sık haberler yaptırdığı bir internet sitesini arayarak, Ömer Temelli'nin kendisine aktardığı konuşmaları anlatıyor ve olayın Beşiktaşlıların tepkisini çekeceği biçimde Aziz Yıldırım'la bağdaştırılacak şekliyle kamuoyuna aktarılmasını istiyor.

Bu arada başka bir girişimde de bulunuluyor. Mansimov'un 2013'den önce başkan adayı olamayacağı gayet iyi bilindiği halde, Mansimov'un ağzından "Başkan Adayı"olduğu şeklinde haberler yapılıyor.
Dün (18 Temmuz Cuma) günü Mansimov, Hakan Kalkavan ve İhsan Kalkavan'ı taşıyan uçak öğlen 12.00 sularında İstanbul'a iniyor.
Saat 14 sularında Başkan Demirören, Mansimov'un  Etiler'deki ofisine ziyarete geliyor. Geliş nedeni hem fikir alışverişi hem de bir süredir gönderilmeyen 2008-2009 sezonu loca kartlarını hediye etmek olarak belirtiliyor.

Yalçın Sabancı'nın locasıyla Cemil Kazancı'nın locası arasında bulunan 8 kişilik loca Demirören tarafından Azeri asıllı işadamına hediye ediliyor. Ancak Mansimov bu hediyeyi kabul etmeyeceğini belirterek, parasını göndereceğini söylüyor.
Konu dönüyor, dolaşıyor, bir şekilde Mansinmov'un basında çıkan "Başkan Adaylığı" haberlerine geliyor.

Tüzük gereği başkan adayı olamayacağını baştan beri bilen ve zaten bu konuda "adayım" şeklinde bir açıklaması olmayan Mansimov konuyu uzatmamak için, "Başkan Adayı Olmadığı" şeklinde yazılı bir açıklama yapıp altını imzalayabileceğini söylüyor.

Mansimov'dan alınan yazılı açıklama vakit geçirilmeden 15:44'de BJK Resmi İnternet sitesine konarak işlem tamamlanıyor.
Bu gün ise, "Hayali Başkan Adayı" haberini yapan aynı gazetede, konu "1 Günde Bizi Sattı" başlığıyla manşet yapılarak, habere Mansimov'un açıklaması da eklenerek, birkaç gündür yapılmakta olan işlemin cilası tamamlanıyor.
Peki tüm bunların sonucunda ne elde ediliyor?

• Mansimov, Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım'dan icazet alan, onun tavsiyelerine göre hareket eden bir işadamı olarak gösteriliyor.  Başkan adayı olamayacağı bilinen bir kişi, önce başkan adayı gösterilip, ardından başkan adayı olmadığı açıklaması yayınlanıp Beşiktaş kamuoyu önünde güvenirliliği tartışmaya açılıyor.  Her türlü olumsuzluğa rağmen dikkatler başka yönlere çekiliyor. Bilgi kirliliği yaratılarak kamuoyuna "Demirören'in rakipsiz, tek başkan olduğu. Beşiktaş'a kimsenin sahip çıkmadığı, çıkamayacağı, çıkamadığı" mesajı veriliyor.  Öyle ki, sadece 2007 kongresinde tek aday olarak başkan seçilen Yıldırım Demirören'in ağzından "İki kongre geçirdim kimse ortaya çıkıp aday olmadı" ifadesi yazılarak, kasıtlı biçimde kamuoyu yanıltılıyor.

Sonuç:
Beşiktaş camiası Mübariz Mansimov ismini ilk kez 2005 Kasım ayında İhsan Kalkavan'ın Tuğrul Yenidoğan'a verdiği ve Habertürk Şeref Tribünü programında yayınlanan röportajda duymuştu.
Mansimov'un uzun süredir gündemde olan BJK Genel Kurul üyeliği ise 31.12.2007 tarihinde gerçekleşti.

Mansimov'un uzunca bir süredir, kendisine çok yakın olan İhsan Kalkavan ve Hakan Kalkavan'la birlikte hareket ettiği, Beşiktaş'a alternatif bir yönetim oluşturmak amacıyla yapılan bazı toplantılara konuk olduğu biliniyor.
Bir başka altı çizilmesi gereken gerçek de, Mansimov'un hiçbir zaman "Başkan Adayıyım" diye ortaya çıkmamış olduğu, sadece "Hakan Kalkavan'ın başkanlığını maddi manevi destekliyorum" şeklinde ifadesinin bulunduğu.
Bir süredir Medyaspor'un yaptığı gazetecilikten ve habercilik anlayışından rahatsızlık duyan kesimlerin telaşa kapılıp harekete geçtiğinin farkındayız.

"Bir internet sitesinde yayınlanan haber doğru değilmiş. Biz konuştuk, böyle böyleymiş..." tarzı haberlerin yapılmaya başladığının da farkındayız.
Şunu altını çizerek belirtelim, Medyaspor'un gerek telefonla, gerek yüz yüze aldığı tüm beyanatlar ses ve görüntü kayıt cihazları ile kayıt altına alınmakta ve arşivlenmektedir.
Masa başı haberciliğiyle mücadele eden Medyaspor, kutsal bildiği gazetecilik görevi gereği, spor camiasında yer alan bireylere ayna tutmaya çalışmakta, onların aktardığı bilgileri en saf haliyle okuyucusuna yansıtma uğraşısı vermektedir.

Medyaspor'un tek yaptığı şey, zaman zaman bu beyanlarda bulunan kişilerin açıklamalarındaki, kendilerine zarar verebilecek bölümleri yumuşatmak ve yasal sakıncaların önüne geçmektir.

Haberci, gazeteci kisvesi altında bu tarz tetikçilik yapanlara ve doğrudan olmasa da akıllarınca Medyaspor'u karalamaya çalışanlara şimdilik cevap vermeyi düşünmüyoruz.

Ancak gerektiğinde, en gelişmiş teknolojiyi kullanarak, arşivimizdeki her türlü ses ve görüntü kayıtlarını sitemizde yayınlamaktan çekinmeyeceğimizin bilinmesini isteriz.
MANSIMOV KİMDİR?
Kızıl Ordu'daki ilk Azeri istihbarat subayı
Çocukluktan beri asker olmak istiyordum, dedem de asker. 13 yaşında Bakü'de askeri okula girdim, 18 yaşında mezun oldum. Oradan Moskova yakınlarındaki bir askeri yüksek okulu kazanıp 3 sene iç istihbarat üzerine okudum. Çeşitli görevlerden sonra 1985'te yüzbaşı rütbesiyle Doğu Almanya'ya tayin edildim. Sovyet Ordusu tarihinde Berlin divizyonunda iç istihbarat subayı olarak görev yapan ilk Azeri, ilk Kafkaslı benim. Birkaç sene sonra başımıza bir Ermeni general geldi. Ben Ermenileri hiç sevmem, içimde her zaman onlara karşı negatif bir görüş vardır. Ermeni generalle büyük problem yaşamaya başladım. Bir gün arkadaşlara Karabağ konusunda yalan yanlış şeyler anlatmış. Çatıştık ve o kavgadan sonra 1989'da istifa ettim ordudan.

Azerbaycan'da doğup büyüdüğüme göre, denizi de, petrol işini de çok iyi biliyordum. Böyle bir gerçek var ki, dünyada her zaman taşımacılık iyi bir iş. 1989'da ordudan ayrıldıktan sonra 1,5 sene gemilerde aşçılık yaptım, yemek en büyük hobilerimden biridir. O vakte kadar biriktirdiğim para, askerlik dahil 20 bin rubleydi, o günkü parayla 100 bin dolar kadar. İlk gemim 150 tonluk bir balıkçı gemisiydi, Türkiye'den bir şirketle çalışmaya başladım. Sovyetler dağılıp özelleştirme prosedürü başlayınca Malta'da off-shore şirketi açtım ve ilk kuru yük gemimi aldım. Şu anda 78'i kendimize ait olmak üzere, toplam 120 gemimiz var.

Yunanistan'dan Ukrayna'ya, Rusya'dan İran'a kadar toplam 21 ofisimiz var. Karadeniz'de ve Rusya iç kanallarında, Hazar Gölü'nde petrol ve petrol ürünleri taşımacılığının lideriyiz. Dünyanın her yanına petrol taşıyoruz, en büyük müşterimiz BP. Azerbaycan ve Rusya'da inşaat şirketimiz, tuğla fabrikalarımız var. Depreme hakikaten dayanıklı büyük siteler yapıyoruz.
(11 Nisan 2005 /Hürriyet/ Yener Süsoy Röportajı)

Yurtdışında yaşayan en zengin Azeri olarak bilinen Mubariz Mansimov'un soyadı ne oldu?
İstanbul'a yerleşen ve yurtdışında yaşayan en zengin Azeri olarak bilinen Mubariz Mansimov, kısa süre önce Türk vatandaşı olduğunu açıklamıştı. Mansimov'un Türk vatandaşlığına geçerken soyadını da değiştirdiği ortaya çıktı.
Bakanlar Kurulu'nun 17.07.2006 tarihli kararıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı hakkı kazanan Mubariz Mansimov, nüfus cüzdanını çıkarırken 'Mansimov' soyadını bırakarak 'Gurbanoğlu' soyadını aldı.

http://www.medyaspor.com/v02/news.aspx?id=4340

Çok çarpıcı şeyler var arkadaşlarr...  :SHOCK
YETER ULANNN!