Ana Menü

ÖSS Baraj Puanları İndirildi !

Başlatan Batuhan, Haziran 19, 2008, 18:17:39

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Batuhan

ÖSS'de taban puanlar düşürüldü. İşte yeni taban puanlar
Reklam

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite baraj puanını ön lisans ve açıköğretim için 145, lisans programları için 165 olarak belirledi.

DUYGU BEKTAŞ
ANKARA (İHA) - YÖK üniversiteye girişte daha önce önlisans ve açıköğretim için 160 olan taban puanını 145'e, lisans programları için ise 185 olan taban puanını 160 olarak değiştirdi.
YÖK Genel Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, üniversitelerin kontenjanlarının daha etkin kullanılabilmesi amacıyla ÖSYM'nin önerilerinin değerlendirildi belirtilerek, önlisans ve açık öğretim için ÖSS taban puanının 145, lisans programlarının ise 165 olarak yeniden belirlendiği ifade edildi.
Öte yandan, bazı üniversitelerin fakültelerine dekan ataması da yapıldı. Buna göre Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine Prof. Dr. Mehmet Sami Denker, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne Prof. Dr. Ahmet Korkut Tuna, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesine Prof. Dr. Tahsin Akalp, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine Prof. Dr. Kubilay Aktulum atandı. Ayrıca Kayseri'de kurulmak istenen Melikşah Vakıf Üniversitesi'ne ilişkin sunumun izlendiği ve
üniversitenin kurulmasıyla ilgili olarak olumlu görüşün Milli Eğitim Bakanlığı'na bildirilmesine karar verildiğinin kaydedildiği açıklamada, aday belirleme seçimleri yapılan 21 üniversitenin rektör adaylarının YÖK Genel Kurul'daki oylamanın 21-22 Temmuz tarihlerinde yapılmasına karar verildiği bildirildi.
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, toplantının öğleden sonraki oturumuna katılmış üniversiteye girişteki taban puanlarının değiştirilmesi için 3 öneride bulunmuştu. Yarımağan'ın sözkonusu önerilerinden ilkinin kabul edildiği öğrenildi.
Koca hestiy aya bedenem ?

ilhan mansız_melis

28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

Delirdik

Buradaki amaç ne? baraj düşükLüğü neyi sağLayacak. Bir şey anLamadım ben

üniversitelerin kontenjanlarının daha etkin kullanılabilmesi amacıyla ÖSYM'nin önerilerinin değerlendirildi belirtilerek
Bunun üni kontenjanLarına ne gibi katkısı oLabiLir ki  ::)
| җ  ģǿĸнªп  җ | Beşiktaş'ım oLey

* Şampiyon BEŞİKTAŞ.!

batuhan67

gözzde_bjk

Ya baraj niye düşürülür ki?Barajı geçemeyen adamın üniversitede okumaya hakkı var mı ya?

Ben 5 puanla istanbulda okuma şansını kaçırırken 160 yapan adam neden benim yerimi işgal ediyor?

Onun yerine her üniversite 5-10puan düşük yapan öğrenciyi alsa eğitim kalitesi yükselmez mi?

Aferin çok güzel oldu.Lise mezunluğunu kolaylaştırdıktan sonra üniversiteye girmeyide kolaylaştırın tebrikler!
Kendi yüreğimden başka sığınacak yerim yok,yurdum yok!
Tüm hayallerin sonsuzluğa
Ve sona erebildiği yerdeyim!
Esir değil kul hiç değil
Kendimde yaşıyorum!

hepsiyAh

neden bu kadar bencilsiniz ?

basta bende tepki gösterdim neden düşürülüyor diye.. ama mantıklı düşününce biz 240 gibi bi puanla barajı coktan geçtik.. altta kalanlar için baraj düşürülmüşse yerimizi işgal edemezler zaten bu konuda bi rahatlıgınız olsun... benim 240 la giremedgm yere adam 180 le giremez sanırım .. bu sadece aöf önlisans ve özel ünilerin işine gelen bir uygulamadır...

Barajı gecen sayısı arttıkca ortalama yükselecek diye bir korkunuzda olmasın.. çünkü assalar bile sizden düşükler asacaklar bir zararı yok bze.. Ayrıca girsinler önlisans ve aöf ye bence güzel oldu düşrülmesi. baraj düşürülr egitim kalitesi düştü derler, puanlar yükselir egitim zorlastı derler.. insnalarda ne yapacagını şaşırdı artık! amac bu sene herkesi bi yerlere yerleştirip seneye daha iyi bi sistem uyguyalabilmek..

Ben destekliyorum bunu... çünkü hiçbirşey yapamıyorlarsa aöf okusunlar.. işsiz olsalar bile ülkenin egitim seviyesi yükselsin bundna yanayım ben... bizim hakkımızın yendigini asla düşünmüyorum çünkü bizimle aynı durumda değiller...

Ayrıca ösym söyle bir sistem uygulayack bu sene , dogru cevaplara daha cok puan verecek. taban puanlarda oynama yapmayacak fakat dedigim gibi dogru cevaba daha cok puan verecek .. 15 puan civarında bi yükselme yasanacak.. lisans kontenjanlarıda dolacak

diyecegim sudur ki; bu sene yerleşmek her seneden daha kolaydır..

Herkes istedgi yere yerleşir umarım

gözzde_bjk

Baraj düşüyor ama bu seferde barajı geçen insan sayısı artıyor.
Bakınız 2 sene önce millet 280 puanla(okul puanına eklenmiş olarak) büyük ünüversitelerde örnek vermek gerekirse Hacettepe,Yıldız TÜ,İstanul üni. gibi mühendislik fatülkelerine yerleşti.Barajı düşürmek aöf için bir kazanç olabilir ama barajı düşürerek eğitim kalitemiz yükseldi diyemezler herhalde değil mi?

Neyse seninde dediğin gibi umarım herkes istediği yere yerleşir.
Esir değil kul hiç değil
Kendimde yaşıyorum!

hepsiyAh

ben egitim kalitemiz yükseldi diye birşey demedim kimsenin de öyle bir şey dedigini iddaa etmedim...eminim yök te böyle bir şey düşünmüyordur bunu düşünseydi böyle bir uygulama getirmezdi

egitim seviyesinin yükselmesinden bahsettim... bana göre problem yok.. istiyorlarsa barajı 200 yapsınlar..

ben sadece türkiyedeki %45 ilkokul mezunu %8 lise ve %25 hiç okuma yazma bilmeyen degerlerin azalmasını okuyan sayısının artmasını istiyorum hepsi bu.. işsiz olacaksa bile üniversite mezunu işsiz olsun.

gözzde_bjk

Ben de sen öyle birşey söylüyorsun demedim :) Ama benim anlatmaya çalıştığım şu:Eğitim seviyesini yükselticez diye barajı aşağı çekerek niteklikli eleman saysını yani kaliteyi düşürmüş oluyoruz.

Söylediğin gibi ilkokul mezunları bu kadar fazlayken şimdi herkesin üniversite okumasının önünü açarak bu seferde üniversiteliler arasında bir haksızlığa neden olmuyor mu yapılan?Zaten iş bulmak zorken şimdide bukadar mezun arasından seçim daha da zorlu olucak.

Umarım Yök bunu deneme yanılma yöntemiyle değil sonuçlarını bilerek yapıyordur.
Esir değil kul hiç değil
Kendimde yaşıyorum!

hepsiyAh

evet egitim kaltesi düşüyor diye düşünüyorsun cokta güzel düşünüyorsun

ve 2 yıl sonra işsiz üniversiteli sayısı cok daha fazla olacak.. Bunun yök farkındadır sanırım

ama barajı assagı cekmesydi biliyorlar ki cok fazla kontenjan acıgı olacak.. taban puanları assagı neden cekmiyorlar? üniversite kalitesini düşürmemek için..  ben basta cok karsı cıkmıstım çünkü tabiri caizse biz eşşek gibi çalışttık.. şimdi  hiç calısmayanlar sanslı.. önlisans ve aöf için tabii birde özel üni ler için.. fakat bize göre bi durum yok biz yine iyiyiz.bu anlamda da madem acık olacak girsinler önlisans ve aöf ye.. iyi olur inşallah.. kültürleri artsın :)

ve şimdi egitim kalitesini devlet düşünsün..

Cem Goren

sadece bu sene içinmiş yanılmıyosam
altın kapılarımız kan oldu tayfun

lambkuzu

AKP nin emridir kapasite olmadığı halde koyun gibi dizecekler öğrencileri üniversite anfilerine. :kart
Hayatı süsledik izharı ittihatla bugün,
Yolunda gençliğin ulvi değil miydi birleşmek.
Sebatı bayrağımız yaptık, i'tilamız için
Neticesiz ve boş olmaz sebatla hiçbir emek.
Dakikalar bize bir nağbe nişad olsun.
Kulübümüzde müceddet nücumu mevc vursun

gürol

bırakın insanlar okusun bırakın kimseyi eleştirmeyin hemde üniversite okutuyor diye.
liseler 4 sene olduğu için bu sene liseden kimse giremedi sınava.o yuzden liseden giremeyenlerin kontenjanını barajı geçemeyen tarzda insanlarda okusun diye barajı düşürdüler.
ama maaşallah bunu da eleştriyoruz.
ösym yi tebrik ediyorum.
Bir insanın zekası verdiği cevaplardan değil, sorduğu sorulardan anlaşılır.
http://gurolbjk.blogcu.com/

lambkuzu

Peki güzel herkesi alsınlar tamam ama 70 kişilik sınıflara 170 kişiyi nasıl sığdıracaklar nasıl herkes eşit miktarda dersten faydalana bilecek özel üniversiteler için hava hoş her öğrenci bir müşteri , bakalım devlet üniversiteleri ne yapacak. Ben çok merak ediyorum bu sorunlu sistem böyle mi aşılacak.
Hayatı süsledik izharı ittihatla bugün,
Yolunda gençliğin ulvi değil miydi birleşmek.
Sebatı bayrağımız yaptık, i'tilamız için
Neticesiz ve boş olmaz sebatla hiçbir emek.
Dakikalar bize bir nağbe nişad olsun.
Kulübümüzde müceddet nücumu mevc vursun

gürol

Alıntı yapılan: lambkuzu - Haziran 20, 2008, 17:43:37
Peki güzel herkesi alsınlar tamam ama 70 kişilik sınıflara 170 kişiyi nasıl sığdıracaklar nasıl herkes eşit miktarda dersten faydalana bilecek özel üniversiteler için hava hoş her öğrenci bir müşteri , bakalım devlet üniversiteleri ne yapacak. Ben çok merak ediyorum bu sorunlu sistem böyle mi aşılacak.
bu ülkenin sorunu genellikle erkek olan şehir magandaları ve kro erkeklerimiz.
üniversiteye girmeleri okuyamasalar bile kalsalar bile.en azından o üniversite havasını almaları o magandalıkları bir kenara bırakmalarında yardımcı olur.
üniversiteye gidip te derslere giren kim var ben pek bilmem derslere gire bi üniversiteli ara sıra girerler.zaten boş olan sıralar da bu yoğunlukla sadece biraz daha yoğun hale geçer bu da kantinciye yarar sadece :)
ayrıca dediğin gibi 70 lik sınıf 170 olmayacak.liseden bu sene giren kimse yok o kontenjanı kullanacaklar.yani değişen bişey yok.sadece üniversite kazananlar liseliler değilde daha önce kazanamamış insanlar.
şahsen ben işveren olsam 2008 üniversite girişlilere iş vermem :ahaha
Bir insanın zekası verdiği cevaplardan değil, sorduğu sorulardan anlaşılır.
http://gurolbjk.blogcu.com/