Ana Menü

Çin'de 7,8 büyüklüğünde deprem

Başlatan akbaba71, Mayıs 12, 2008, 16:56:31

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

akbaba71

Çin'in Sincan-Uygur Özerk Bölgesi'nde meydana gelen şiddetli depremin merkez üssünün, bölgenin başkenti Çengdu'nun 93 kilometre yakınları olduğu bildirildi. Depremdeçok sayıda okul binası çöktü. Çöken okullardan birinde toprak altında 900 öğrencinin kaldığı bildiriliyor.

Çin resmi haber ajansı, depremde 3 bin ile 5 bin arasında ölü olduğunuduyurdu.

Amerikan Ulusal Jeofizik Enstitüsü, 7,8 büyüklüğündeki depremin Çin'in başkenti Pekin'in yanı sıra başka kentlerde de hissedildiğini duyurdu.

Öte yandan Çin'de meydana gelen deprem, Tayland ve Vietnam'da da hissedildi. Depremin etkisiyle Tayland'ın başkenti Bangkok'da ilk sarsıntının hissedilmesinden sonra yüksek binaların 7 dakika sallandığı belirtildi. Sarsıntının Vietnam'ın Hanoi kentinde de hissedildiği kaydedildi.

Binlerce kişi tahliye edildi
Bu arada, deprem, bölge ülkelerinde de hissedildi. Depremin ardından, ülkenin büyük kentlerindeki yüksek binalardan binlerce kişi tahliye edildi.

Şanghay'daki ticaret merkezinde bulunan ülkenin en yüksek binası Jinmao Kulesi de güvenlik nedeniyle boşaltıldı.

Çevre ülkelerden de hissedildi

Depremin eyaletin başkenti Çengdu'ya 92 kilometre mesafede ve yerin 10 kilometre derininde olduğu bildirildi.

Görgü tanıkları, sarsıntının yaklaşık 2-3 dakika sürdüğünü, büyük depremin ardından hala küçük artçı sarsıntılar hissettiklerini aktardı.

Yer sarsıntısı, Pekin, Şanghay gibi büyük kentlerin yanı sıra Tayland'ın başkenti Bangkok'ta da hissedildi. Deprem, Tayland ve Vietnam'da da hissedildi.

Depremin meydana geldiği Sichuan bir sanayi bölgesi; bölgenin nüfusu ise 80 milyondan fazla.

http://schwarzadler.blogspot.com/

2008-2009 TSL Şampiyonu Beşiktaş

Adriano

Allah kimseye göstermesin. Çin'e büyük geçmiş olsun.

7.8 büyüklüğünde Türkiye'nin herhangi bir ilinde deprem olsa sonuçlarını düşünemiyorum..  :(
Uçurumlardan düşmeden tut elimizi..

Simurg

katılıyorum türkiyede öyle bir deprem olsa dümdüz olur her yer :(
önlem ne zaman alıcaz oda meçhul

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

Onur*

duymadığım kalmadı; kalmayanı duydum aklım almadı..!

Cem Goren

Allah boyle felaketler yaşatmasın Allah yardımcıları olsun
altın kapılarımız kan oldu tayfun

keskinli

gecmis olsun
ben 17-18 yasindayken ne zaman düzelecek bu ülke ne zaman bazi seylere önlem alinacak ne zaman rüsvet ve adam kayirma bitecek diye veryansin ederdik yasitlarimla.
sonra bu düzeni ben ve benim yasitlarim aldi,hic bi sey degismedi bal tutan parmagini yalar diyerek bu ülkeyi yontmaya devam ettik.
kendi neslim icin gelecek nesile özür borcumuz var
simdinin gencleri sizler bi kac yil icinde bu ülkenin yönetimini alacaksiniz,siz bari bizim nesil gibi sözlerinizi yemeyin,düzeltin bu ülkeyi!
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

carsi52

öLenLere aLLah rahmet eyLesin.
diğerLerinin Allah yardımcıLarı oLsun.
Bölünür senin için uykular!

KeePSaKe

bizim ülkedede olabilir deniliyor ama önlem olarak hiç birşey yapıldığı yok
Since 1903

hepsiyAh

KeePSaKe

deprem için evinizde önlem alanlar var mı acaba merak ettim :)
Since 1903

eRe

denızlıde cok sallanıyorum ben
ozellıkle gecenler olan deprem sabah 8 de benı cok korkutmustu dualar etmeye baslamıstım gıdıyorum dıye

aslında bu konuyu acarken adamlara bak sımdı sen bu sıddette neredeyse kımse olmemıstır dıcektım
ama bekledıgımden cok can kaybı var
ama tabıkı turkıyede olsa sonuclarını dusunmek bıle ıstemıyorum.bugun 5 sıddetınde sallanınca oluyorz sanıyoruz
www.erdemeksi.com
www.facebook.com/erdemeksifotografcekimleri
www.instagram.com/erdem_eksi
www.istockphot[edit]om/erdemeksi

akbaba71

Sokaklar ceset dolu   
Çin'de dün meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremin bilançosu korkunç. Yetkililer ölü sayısının 20 bine çıkacağından endişe ediyor
Depremin merkez üssü Wenchuan bölgesine komşu Mianyang kentinde, 18 bin 645 kişinin enkaz altında olduğu açıklandı. Çin resmi haber ajansı Şinhua, Mianyang'da şimdiye kadar doğrulanan ölü sayısının 3 bin 629 olduğunu duyurdu. Çin'in Sichuan eyaletindeki 7.8 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısının 12 bini geçtiği açıklanmıştı.   

Ölen yabancı uyruklu yok

Şiddetli depremde hayatını kaybedenler arasında yabancı uyruklular bulunmuyor. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, düzenlediği kısa basın toplantısında, 12 bin kişinin ölümüne yol açan depremde, şimdiye kadar yabancıların öldüğüne dair bir bilgi almadıklarını söyledi.

38 milyon dolar yardım

Hong Kong da Çin'e 38 milyon dolarlık yardım açıkladı. Hong  Kong hükümeti, paranın Çin'in başkenti Pekin'deki yardım koordinasyon merkezine aktarılacağını kaydetti.

Hong Kong'un ayrıca depremin en çok yıkıma uğrattığı Sichuan eyaletine bir itfaiye ve sağlık ekibi göndereceği belirtilirken, Fas'ın Çin koordinasyon merkezine 12.82 milyon dolar yardımda bulunacağı, İngiltere'nin de yardıma hazır olduğunu ilettiği açıklandı.

Depremin merkez üssü, güneybatıdaki Şiçuan Eyaleti'nin başkenti Çengdu'nun 92 kilometre kuzeybatısında. Deprem, yerel saatle 14.28'de yerin 29 kilometre altında meydana geldi. Sarsıntıları Doğu ve Güneydoğu Asya'nın geniş kesimlerinde hissedilen depremde, Çongking kasabasında bir okulun çökmesi sonucu 900 kadar öğrenci enkaz altında kaldı.                 

Demiryolu seferleri durdu

Görgü tanıkları, bazı yerlerde birbirine bitişik onlarca apartmanın iskambil kağıdı gibi üst üste devrildiğini bildirdi. 1500 km uzaklıktaki başkent Pekin'de binalar iki dakikadan fazla sallandı. Çengdu'da havaalanı trafiğe kapatıldı. Demiryolu seferleri durduruldu.     

Pekin ve Çengdu'daki işyerlerinde çalışanlar binaları terk edip sokaklara kaçtı. Elektrik ve telefon hatları kesildi. Turistler otellerden kendilerini bornozlarla dışarı attılar. Deprem bölgesindeki Üç Kral Barajı'nda görünür bir hasar oluşmadığı bildirildi. Japon Meteoroloji Kurumu ise herhangi bir tsunami uyarısının yayınlanmadığını belirtti.

Bu felakete yenilmeyeceğiz

Çin lideri Hu Jintao, kapsamlı bir kurtarma ve yardım faaliyeti çağrısında bulundu. Felaketten etkilenen bölgelere askeri birlikler gönderildi. Çin Başbakanı Wen Jiabo da, depremi "büyük felaket" olarak niteledi ve halka itidal çağrısında bulundu. Deprem bölgesini ziyaret eden Jiabo, Çin devlet televizyonuna yaptığı açıklamada "Felaket karşısında en önemli şey sakin olabilmek. Güven, cesaret ve güçlü liderlik sayesinde bu felaketle başa çıkabiliriz. Bu büyük felakete kesinlikle yenilmeyeceğiz" dedi.

http://schwarzadler.blogspot.com/

2008-2009 TSL Şampiyonu Beşiktaş

KeePSaKe

abi yollar yarılmış resmen ya... geçen gün bir deprem uzmanı söyledi tv8 veya kanal A dı.Adamın ismini tam hatırlamıyorum ama her tv ye çıkışında kafasında şapka var uzun beyaz saçlı neyse diyorki İstanbul da beklenen deprem çok büyük olmayacak diyor ne kadar doğru orası bilinmez herkez farklı şeyler söylüyor.
Since 1903

gözzde_bjk

Ölülerin dışında kimyasal ve nükleer tehditle de boğuşuyorlar.Yıkılan bir tesisten 80 ton likit amonyak çevreye sızmış.60 bin kişiden haber alınamıyormuş ve 2binden fazla turistinde kaybolduğu bildirilmiş.

Kendi yüreğimden başka sığınacak yerim yok,yurdum yok!
Tüm hayallerin sonsuzluğa
Ve sona erebildiği yerdeyim!
Esir değil kul hiç değil
Kendimde yaşıyorum!

Cem Goren

ölü sayısının 20.000i aştığı söyleniyor allah kimseye böyle bir acı yaşatmasın
altın kapılarımız kan oldu tayfun