Ana Menü

Erik! sevmeyen var mı? :)

Başlatan Simurg, Nisan 17, 2008, 16:10:45

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Simurg

Erik

Erik meyvesini veren erik ağacı, gülgillerdendir. İlkbaharda çıkan eriğin yeşil, kırmızı ve sarı meyvesini sonbahara kadarki dönemde, kurutulmuşunu da yıl boyunca severek yeriz.
Latince adı 'Prunus domestica' olan erik, en eski yazılı belgelere göre 2000 yıldır biliniyor. Kafkasya ve Hazar Deniz'i çevresinden dünyaya yayıldığı sanılıyor. 'Prunus institia' adlı bir diğer erik türünün anavatanı ise Şam bölgesi.
Erkenci dönem can eriğini (P. Cerasifera), yaz ortalarında olgunlaşan Japon yada İtalyan eriği (P. Salicina) takip eder. Ağustosta olgunlaşmaya başlayan Avrupa eriği (P. Domestica) ise ekim ayına kadar yenebilir. Farklı dönemlerde olgunlaşan eriğin, farklı biçim ve büyüklükteki meyvelerinin ince kabuğu, türlere göre yeşil, sarı, kırmızı ve mor renklerdedir. Ülkemizdeki en tanınmış erik çeşitleri can eriği, papaz eriği, mürdüm eriği ve tatlı üryani eriğidir.
Erik, ülkemizin hemen her yöresinde yetiştirilmekte. Daha çok taze meyve olarak tüketildiği gibi komposto, hoşaf, şurup, pekmez, reçel, marmelat ve pestili yapılır ya da kurutularak saklanır. Satın alırken, canlı yeşil, sert, sulu ve lekesiz olan erikleri seçin.

Eriğin yararları
Erik bol miktarda B vitaminleri içeriyor. Uzmanlar eriğin bağırsakları yumuşatıcı bir etkiye sahip olduğunu söylüyorlar. Erik ayrıca potasyum ve magnezyum minerali açısından da zengin bir meyve. Uzmanlar; karaciğer, kalp ve böbrek hastalıklarına, sindirim rahatsızlığı çekenlere, tuzsuz rejim yapan ve romatizma rahatsızlığı olanlara da öneriyor.
100 gr taze erik; 66 kalori, 17.8 gr karbonhidrat, 299 mg potasyum, 17 mg fosfor, 2mg sodyum, 18 mg potasyum, 0.5 mg demir, 0.4 mg lif içeriyor. Ayrıca A, B1, B2, B3, B6, C, E vitamini içeriyor. Kuru eriğin besin değerleri tazesine göre daha fazla ve pişirilmeden yenmesinde yarar var.

Sevmeyen var mı?
Tuz dök ye :)

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

Dem@

canım çekti yaaa nopasaran alıcaktı bana güyaa

salvador

her aksam 1 tabak yiyorum tuzlu off süper canım cekti
www.cansuyu.biz/forum/index.php

sizleride bekleriz...

Alves

Daha bugün manavdan alayım diye içimden geçirdim ama öğrencilik hali
Sen taraftar olarak elini taşın altına koymuyorsan,futbolcudan da tekmeye kafa uzatmasını bekleyemezsin...

CHEm !

Allah kitap Beşiktaş

erdibatmaz

"Erik" deyip öyle birden karşısına konulurmu insanın ya :D canlı gibi
bitti, dağılın.

4-8-15-16-23-42 :P

Anarchy*

SeviLmez mi ya ;D
Canım çekti görüonuz mu (=

gözzde_bjk

Allah'tan bugün pazara gidiyoruz yoksa bu konunun  ardından evde erik diyip durucaktım :)
Kendi yüreğimden başka sığınacak yerim yok,yurdum yok!
Tüm hayallerin sonsuzluğa
Ve sona erebildiği yerdeyim!
Esir değil kul hiç değil
Kendimde yaşıyorum!

Simurg

erik alamayanlar tuz yesin ;D ;D

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

Delirdik

Erik sevmeyen yaşamasın
Ölsün öLsün
| җ  ģǿĸнªп  җ | Beşiktaş'ım oLey

* Şampiyon BEŞİKTAŞ.!

mdc

HAYATTA BEŞİKTAŞ

Delirdik

:D
iLk resim yokmu
insanın harbi canı çekiyor yaa :(
| җ  ģǿĸнªп  җ | Beşiktaş'ım oLey

* Şampiyon BEŞİKTAŞ.!

Banucan

resimler gerçek olsaydı keşke :D
erik sevilmez mi?
FEDA

sercAn1903

kilosu bi 10-20 var galiba :D kiraz 40ytl :D

ama eriği çok severim hele o ağaçlarına dalmak felaket güzel oluyor :)
...
Aşk'ımız Renklere Kişilere Değil !

Aşığım Siyah'ına Beyaz'ına kutsal Arma'na senin sevgin bir başka !

Banucan

zevk işi gerçi bende şeftali yiyemem
FEDA