Ana Menü

Serbest Bölge.. -Ulusal Geyik Topic'i...

Başlatan AsA, Kasım 18, 2006, 19:10:27

0 Üyeler ve 17 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ERHUN

$ 1  =  2.39 TL

Dövizle borçlananların işleri zor.

-------

1-2 haftadır 12-18 derece arasında gidiyordu İstanbul, genellikle de 15 civarındaydı. Kış gibi değildi yani. Dünden beri 0-6 derece aralığına indi. Bir günde 12 derece düştü. Sabah 0 dereceydi şuan 1 derece. Allah dışarıdakilerin yardımcısı olsun.

ilhan mansız_melis

28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

RCA

Alıntı yapılan: ERHUN - Ocak 27, 2014, 12:30:09
$ 1  =  2.39 TL

Dövizle borçlananların işleri zor.

-------

1-2 haftadır 12-18 derece arasında gidiyordu İstanbul, genellikle de 15 civarındaydı. Kış gibi değildi yani. Dünden beri 0-6 derece aralığına indi. Bir günde 12 derece düştü. Sabah 0 dereceydi şuan 1 derece. Allah dışarıdakilerin yardımcısı olsun.

2.40 a dayandi dolar. Şirketlerin kepenkleri kapatmasina az kaldi yani.
İnşaat mühendisliğini bitirip sinema oyuncusu olmak isteyen bir abzürd adam profili.

That's me.

ERHUN

PPK yarın olağanüstü toplanacağını açıklayınca dolar 2.31'e euro 3.16'ya geriledi.

Yolsuzluk lobisinin foyası ortaya çıktığından beri artıyor döviz.

RCA

hay arkadas mazot 4.68 e cikti zam yapildi yine.
İnşaat mühendisliğini bitirip sinema oyuncusu olmak isteyen bir abzürd adam profili.

That's me.

ERHUN

Dolar 2.26'ya Euro 3.08'e geriledi.

Batuhan

daha da düşeceğini tahmin ediyorum.
dolar 2.1 , euro 2.9-2.8 aralığında olacaktır yaza kadar.
Koca hestiy aya bedenem ?

RCA

Batu arabayı paylaş da görelim yahu :)

That's me.

NoPasaran

Dolar düşmez..

Yakında yeniden yükselişe geçer..
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

Batuhan

Alıntı yapılan: RCA - Ocak 28, 2014, 21:58:08

Abi bugun Aydın'dan alır almaz otogaza verdim arabayı,yarın muhendisler odasından belgeyi alirim aksam eklerim fotograflari,çekme fırsatım bile olmadı :)

Cok guzel oldu aradık icimize sinen arabayı zor olsa da bulduk.

Tek sorun debriyaj biraz yukarda kavrıyor,dizel arabadan sonra buna alışmak cok zorlayacak özellikle yokuslarda

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
Koca hestiy aya bedenem ?

RCA

Alıntı yapılan: Batuhan - Ocak 29, 2014, 01:13:18

Alıntı yapılan: RCA - Ocak 28, 2014, 21:58:08

Abi bugun Aydın'dan alır almaz otogaza verdim arabayı,yarın muhendisler odasından belgeyi alirim aksam eklerim fotograflari,çekme fırsatım bile olmadı :)

Cok guzel oldu aradık icimize sinen arabayı zor olsa da bulduk.

Tek sorun debriyaj biraz yukarda kavrıyor,dizel arabadan sonra buna alışmak cok zorlayacak özellikle yokuslarda

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Yakışır sana kardeşim en yakın zamanda oğlunun fotoğraflarını bekliyorum :D

Dizel ile benzinlinin gerçekten öyle bir farkı olduğunu biliyorum ona zamanla alışacaksın, ben ehliyeti zor alıyordum direksiyon sınavında valla sırf benzinli araba kullanamadığımdan dolayı :D

That's me.

RCA

Biriniz faiz artırımını enine boyuna açıklayabilir mi?

Araştırıyorum da bize yararı da çok zararı da. Ama daha çok bu sefer yararından bahsediyorlar

That's me.

NoPasaran

Faz artması demek..

Kredi faizlerinin artması demek
Fiyatların artması demek..

Dolar neden düşer. Faiz artar , yatırımcı doları paraya çevirir yatırır dolar düşer..

Ama aradan 2-3 ay geçer dolar yine 2,4 görür faizler yüksek kalır..

Hiç bir karı yok..

Türk ekonomisi çöküşteydi zaten artık delik dikilmeyle kapanmıyor..

Bizim yandaş basın hükütmetin bitmiş ekonomik politikasına laf söylememek için özel çaba şarfediyor..

Durum bu..

Türkiyede gelinen durumu izleyin..Rezillker

om/haramzadeler3/videos]http://vime[edit]om/haramzadeler3/videos
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

NoPasaran

Sabah-ATV 2 Başbakan'ın Emriyle ATV-A Haber-Sabah (Turkuaz) Medyayı Satın Alan Patronlar: Bu MİLLETİN ..MINA KOYACAĞIZ!
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

ERHUN

Alıntı yapılan: RCA - Ocak 29, 2014, 15:23:13
Biriniz faiz artırımını enine boyuna açıklayabilir mi?

Araştırıyorum da bize yararı da çok zararı da. Ama daha çok bu sefer yararından bahsediyorlar

Finans okuduğum için az çok biliyorum ama 2'nci sınıfım o yüzden yanlış bir şey söylemek istemiyorum.
Twitter'ın varsa Kerem hocaya (https://twitter.com/keremalkin) veya kardeşi Emre hocaya (https://twitter.com/emrealkin1969) sorarsan detaylı bilgi alabilirsin. İkisi de aktif kullanıyor ama Emre hoca daha aktif.

Yukarıda yazdığımla uğraşmak istemeyenler için bir şey yazayım bildiğim kadarıyla; faiz oranı artımı ve döviz kuru artımının belli etkileri oluyor. Faiz oranı artımı bir vatandaşın cebine direkt olarak yansımıyor (alınmış kredi vs. yoksa-yoksa diyorum ama çok fazla kredi kullanan var, yani hemen hemen herkesi etkileyecek), ancak kredi alıp şirketini büyütecek yatırımcıların şu durumda kredi almaya yanaşmaması  (tamamının olmasa da bir çoğu kredi kullanmak istemeyeceği için) ülke gelişim oranını azaltacak. Döviz kuru artımında benzini osu busu zamlandığı için direkt vatandaşın cebini etkiliyor. Döviz artımı ithalatı azalttığı için doğal olarak ithal malın kıymeti artıyor. Hocalarda ikiye ayrılmış durumda. Kimisi faiz oranı artımı iyi oldu, faiz oranı düşüklüğü demek ekonominin iyi olduğu demek değildir diyor. Kimisi yanlış hamle, bu kadar ciddi bir oran artışı yapılmamalıydı diyor. Oran konusunda iki taraf olsa da herkes MB'nin acemice davrandığını söylüyor. Önümüzdeki günlerde döviz kurlarında düşüş olacağını düşünüyordu Emre hoca (ydı yanlış hatırlamıyorsam, takip ettiğim bir kaç hoca var karıştırıyor olabilirim), bir süre sonra tekrar bu seviyelere geleceğini yazmıştı. Siyasi karışıklık sona ermeden düzelmeyeceği belirtiyordu. Kararın alınmasından bu yana ciddi değişiklik olmadı, bakalım ilerleyen günlerde ne olacak.

20 Ocak'ta "TCMB, döviz kurlarındaki artışın geçici olacağını, faiz oranlarındaki artışın ise kalıcı hasarlar vereceğini biliyor. Buna göre hareket edecektir." diye haber varmış, az önce rastladım. Brezilya'nın da durumu bize benziyor diye aklımda kalmış, onlara da bakayım dedim. Endonezya-Türkiye-Brezilya-Hindistan-Güney Afrika'yı 5'li olarak ele almışlar. Diğer 4 ülke de faiz artışı yapılmış geçtiğimiz aylarda ama döviz kuruna etki etmemiş, siyasi karışıklıklar devam ederken bizde de aksini beklemek hayalperestlik olur diye düşünüyorum.

Enine boyuna olmadı ama bir fikir vermiştir umarım.