Ana Menü

Komik/iLginç ResimLer Buraya..

Başlatan Non Mollare Mai, Kasım 20, 2006, 23:43:45

0 Üyeler ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ERHUN

Küfür içerir![spoiler][/spoiler]

NoPasaran

Aşk bu Aşk !

volkanca.net

ERHUN

Sonrada "aaaavvv Atatürk alfabemizi, dilimizi değiştirdi, tarihimizi silmek istedi" diyorlar.

Simurg

Türkçe'nin sadeleşmesiyle alakalı bi durum bu dediginle paylaştığın resimde kurmak istedigin bağ nedir ? :)

♥ BEŞİKTAŞ♡

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

ERHUN

Kurmak istediğim bağ: Atatürk'ün tarihi silmek istediğini söyleyenlerin iftira attığı. Eğer bu yapılan tarihi silmekse, Osmanlı Türkçesi'ne geçtiğimiz zamanda da tarihimiz silinmiştir. Osmanlı zamanında kullanılan Arapça-Farsça kelimelerin çokça girdiği dilin eski dilimizden daha anlaşılmaz olduğu, Kök Türkçe'yle günümüz Türkiye Türkçesi'nin birbirine daha benzediği.

Alfabe konusuna gelecek olursak yine Osmanlı Türkçesi zamanında Farsça-Arapça türevi bir alfabeye geçilmiş. Japonlar-Koreliler veya Slavlar gibi kendi alfabemizle devam edebilirdik.

Simurg

Ama işte böyle sende aslında eleştirdiğin kişiler gibi tek yönlü bakıyorsun.
Atatürk bir çok konuda köklü değişikler yaptı.
Alışma ve geçiş sürecinde bu tarz diyalogların olması ve bilgilenmemiş insanların bunları konuşması çok doğal diye düşünüyorum ben.
He, destekler miyim desteklemem ama bu konuda direttirilecek bir konu değil.
İslamiyeti yaşadığın ülkede kur'anı daha iyi anlamanı sağlayan bir dilden kopmakta devrin şartlarına göre kolay değil.
Dinden kopma duygusu, şuan İran mı olacağız korkusu gibi bişey :D
Bu değişimin neden yapıldığının idrakinde olmayanların böyle düşünmesi de kınanacak bir olay değil.
Adamlar ne neden oluyor bilmiyor, kimse anlatmamış
Ben Osmanlıyı kınama merakımıza her daim şaşkınlıkla bakıyorum.
Şişirme bilgilerle hareket ediliyor.. Tıpkı eleştirilen insanlar gibi
Sade türkçenin, aslı beylikler dönemine dayanıyor kınanan osmanlı kurulmadan önce,
Aslında Türk Beylerinin cahilliği ile ortaya çıkan, kurulan yeni beylik devletlerin de otoriteyi sağlamlaştırmak için sadece türkçe konuşulması isteniyor.
Yoksa Harf inkılabıyla dilde sadeleşme çok uç şeyler.
Arap harfli metinler gel gelelim yabancı kelimeler olmasa türkçeden pek bi farkı yok.
Çok kolay okunuyor.
Latin alfabeside bir türk alfabesi değil, o zaman uygur harfli alfabeyi kullanmamız gerekirdi dediğine göre..
Ayrıca sadeleşme çok da ırkçı bir olay.
Ben bunu bilgi verme amaçlı yazıyorum kendin güvendiğin tarih kaynaklarından da merakın varsa elbetteki araştırabilirsin.
Fakat şöyle geçmişe küsmeyin arkadaş.
Şuan hala değeri biçilemeyen kınanan o farsça - arapça ağırlıklı zirve sanat eserlerinin yerini tutacak eserler yok.

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

ERHUN

Şimdi gördüm bunu.
Latin alfabesine geçilme amacı dünyaya adapte olmaktı diye düşünüyorum.
Osmanlı'yı kınadığım yok. Daha doğrusu bana göre yanlış olan şeyleri kınıyorum ama bu konuda kınadığım doğru değil. Burada kınadığım kişiler bu şekilde Atatürk'e laf edenler. Dediğim şey Latin alfabesine geçmek tarihi silmekse, Osmanlı zamanında o alfabeye geçmekte tarihi silmekti. Bana göre fark yok. Yani ben birine laf edip diğerine laf etmeme gibi bir şey yapmıyorum. Sanırım edebiyat okuyordun senin kadar bilgim olamaz tabii ama fena değildi benimde edebiyatım, tarihim.

Konuya asıl girme amacıma geçip karikatürü koyayım: ;D

ilhan mansız_melis

28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

ERHUN

DIABLO

1 Sehit  için menemeni yakan Atamı özledim.

forzaChelsea

ilhan mansız_melis

28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

ERHUN

ERHUN

beckyZWICKY

Alıntı yapılan: ERHUN - Şubat 27, 2014, 21:31:44

zekice ve ince olmuş  ahahahah.. caps'i yapanın pratik mizah zekasını kutlamak gerek ahahahah ;D ;D ;D
tutmam gereken bir matemim var, hislerim var.

unutmam gereken..

ERHUN