Ana Menü

Çirkin Kral

Başlatan mdc, Eylül 09, 2007, 15:32:47

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mdc

23. Ölüm Yıl dönümü
9 Eylül 1984 Paris

HAYATTA BEŞİKTAŞ

CHEm !

Yılmaz Güney, (1 Nisan 1937, Adana - 9 Eylül 1984, Paris),yönetmen, sinema oyuncusu, senarist ve öykü yazarıdır. Yumurtalık hakimini tabanca ile öldürmekten 19 yıl hapse mahkum olmuş ve cezasını tamamlamadan hapisten kaçıp, ölünceye kadar yurtdışında yaşamıştır

Yılmaz Güneyin gerçek adı Yılmaz Pütün'dür. Şanlıurfa Siverek ilçesinin Desiman köyünde 1 Nisan 1937 yılında doğdu. 10 yaşındayken evden kaçarak Adana'daki akrabalarının yanına gitti. Bir süre Kemal ve And Film şirketlerinin bölge temsilcisi olarak çalıştı. Üniversite okumak üzere Ankara'ya gitti ve Atıf Yılmaz ile tanıştı. Bu süreçlerde bir yandan da hikayeler yazıyordu. Daha sonra Atıf Yılmaz'ın da desteğiyle sinemada çalışmalarına başladı.

1972'de, Mart'ın 16'sında hakkında açılan bir dava nedeniyle tutuklandı. Yapılan mahkeme sonucu 10 yıl ağır hapis ve sürgün cezasına çarptırıldı. 1974 Eylülü'nde, bir cinayet olayına adı karıştı ve on dokuz yıl mahkum edildi.Cezaevindeyken GÜNEY adlı bir sanat-kültür dergisi çıkardı. 13. sayıdan itibaren ülkede ilan edilen sıkıyonetimin sonrası dergisi kapatıldı ve hakkında yazdıklarından ötürü on ayrı dava acıldı. İstenen ceza toplamı yüzyıl idi. 1981 Ekiminde izinli olarak çıktığı İsparta Cezaevi'ne bir daha dönmeyerek yurt dışına çıktı.

Yılmaz Güney 1972 yılında "anarşistlere yardım ve yataklık yaptığı" gerekçesiyle 2 yıl hapse ve sürgüne mahkum edildi. Yılmaz Güney içeride kaldığı süre boyunca sinema ve sanat ile ilgili fikirlerini; şiir ve öykülerini O dönemde çıkarmaya başladığı Güney dergisinde yayınlamıştır.1974'te cezaevinden çıktı. İki yıldan fazla cezaevide kalan Yılmaz Güney aynı yıl Arkadaş filmini çekti. Yine aynı yıl Endişe adlı filmi çekerken Yumurtalık hakimini öldürmekten tutuklandı ve yargılama sonucu 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezaevinde sinema ile olan ilgisi devam etti. Bu dönemde yazdığı Zeki Ökten tarafından çekilen Sürü ve yurt dışnda ve yurt içinde büyük ilgi gören ve Şerif Gören tarafından Yol çekildi.
12 Eylül döneminde kendi dergisi olan Güney'de yazdığı yazılardan dolayı yaklaşık yüz yıla yakın ceza istemiyle yargılanıyordu. 1981'de Isparta yarı açık cezaevinden izinli olarak ayrıldı ve yurt dışına kaçtı. Cezaevinden kaçtıktan sonra Yol'un kurgusunu tekrar yaptı ve Cannes Film Festivalinde ödül aldı. Yurt dışına çıktıktan sonra Duvar filmini Fransada çekti.

1984 mide kanserinden ölen Yılmaz Güney son yıllarını Paris'te geçirdi.

Allah kitap Beşiktaş

CHEm !

ÖNEMLİ FİLMLERİ

Duvar (1983)
Yol (1982)
Sürü (1978)(Senarist)
Arkadaş (1974)
Zavallılar (1974)
Baba (1973)
Ağıt (1971)
Umutsuzlar (1971)
Acı (1971)
Vurguncular (1971)
İbret (1971)
Kaçaklar (1971)
Yarın Son Gündür (1971)
Canlı Hedef (1970)
Umut (1970)
Piyade Osman (1970)
Yedi Belalılar (1970)
Aç Kurtlar (1969)
Bir Çirkin Adam (1969)
Pire Nuri (1968)
Seyyit Han (Toprağın Gelini) (1968)
Bana Kurşun İşlemez (1967)
Benim Adım Kerim (1967)
At Avrat Silah (1966)
Allah kitap Beşiktaş

mdc

HAYATTA BEŞİKTAŞ

mdc

Bir köle olarak yaşamaktansa
Bir özgürlük savaşçısı olarak ölmek daha iyidir

Yılmaz Güney
HAYATTA BEŞİKTAŞ

freedom forever

Türk sinemasında gerçekleri ortaya döken tek insan . . .
Paris'te 72 gün boyunca fabrikalar çalıştı, atölyeler üretti, fırınlar yiğit Parislilere ekmek yetiştirdi. Paris'te 72 gün boyunca ücretin, sermayenin, karın, paranın olmadığı bir dünya kuruldu.

freedom forever

Nedense,böyle insanların kıymetini ölünce anlayabiliyoruz , ve onlara ölene kadar eziyet ediyoruz,hapislerde ,sürgünlerde hayatı onlara dar ediyoruz. İşte Yılmaz Güney'de bu eziyetleri çekmiş,yazmaktan,çizmekten,oynamaktan asla korkmayan harbi delikanlı bir insandı.
Paris'te 72 gün boyunca fabrikalar çalıştı, atölyeler üretti, fırınlar yiğit Parislilere ekmek yetiştirdi. Paris'te 72 gün boyunca ücretin, sermayenin, karın, paranın olmadığı bir dünya kuruldu.

CHEm !

düşüncelerinden dolayı değil adam gibi adam olduğu için gerçekleri saklamadığı için büyük bi oyuncu olduğu için seviyorum.
Allah kitap Beşiktaş

CooLDumaN

[IMG]http://img183.imageshack.us/img183/3280/bscap0007rc0qu5.jpg[/img]

Onun hakkında ne denebilirki.Türk sinemasının en gerçekçi en doğal filmlerini çekti.O herkeze gösterilenden fazla saygıyı hek ediyor.

Umut filmini herkezin izlemesini tavsiye ediyorum.

Seni unutmadık!

Dizlerini çökerek yaşayacağına..

ayaklarının üstünde öl!

mdc

Alıntı yapılan: mdc - Eylül 09, 2007, 15:38:28
Bir köle olarak yaşamaktansa
Bir özgürlük savaşçısı olarak ölmek daha iyidir

Yılmaz Güney

üstüne söylenecek söz yok
HAYATTA BEŞİKTAŞ

CooLDumaN

Onunla bir kere tanışmak için nelerimi vermezdim.

Öbür tarafta özgürlerin mekanında buluşmak dileği ile...

ayaklarının üstünde öl!

CooLDumaN

''Hüznün sayısız tonu,birçok yüzü vardır;çiçekler,kuşlar ve rüzgarlar gibi.Ben,bazı yakın arkadaşlarımın ayrıcalığıyla,hüznü,sevgiyi ve kaderi anlatmaya çalıştım;her ne kadar bazıları tarafından anlaşılmaz ve inanılmaz bulunsada.Öyle hissediyorumki,insanlar yaşadıkça,hüzün,sevgi,keder çeşitli biçimlerde varolmaya devam edecek.Çünkü,farkında olsun veya olmasın,sevgi,hüzün ve kederi,sadece insan birarada yaşayabilir.''

Yılmaz Güney

ayaklarının üstünde öl!

Simurg

nickimi bu abiden çaldım
unutulmaz ya
çok seviyoruz

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

Dem@

gelmiş geçmiş en büyük özgürlük savaşçısı YILMAZ GÜNEY

Simurg

biz yaptığı flimlerden bahsediyoruz

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..