Ana Menü

Medya / Baki / Taraftar Üçgeni

Başlatan Non Mollare Mai, Mayıs 31, 2007, 12:46:18

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Non Mollare Mai

Öncelikle baştan söyleyim , Beşiktaş futbolcusuna yönelik olarak dalga geçme ve hakarete varan sözler sarfedecekler varsa kendilerine başka topic hatta başka forum bulsunlar

Anlaşılan o ki basın ve medya amacına fazlasıyla ulaşmış gibi ..

Forumda ki yorumlara ve oluşan ya da oluşturulan havaya bakılınca bu sonucu çıkarmak hiçte zor değil

Baki'yi beğenmeyenlere bakıyorum ..

Savaşıyor , mücadele ediyor , iyi niyetli , hırslı , azimli ama Beşiktaş'ta oynayacak kapasite de değil ?

Neden peki ?

e öyle işte , topu oyuna sokamayan adamın Beşiktaş'ta işi ne !

Başka ?

kazma !

Başka ?

yok , yeter işte !

Herkesin fikrine , düşüncesine elbet saygı duyuyoruz ama

'' Baki futbolcu değil '' , '' Baki'yi görünce televizyonu kapatıyorum '' , '' 2 ligde dahi oynayamaz '' , '' Muhamed'i getir daha fazla iş yapar ''

Bu ve buna benzer yorumları okuduktan sonra bir kaç kelam edemeden duramadım ..

Beşiktaş'a ve Beşiktaşlı oyuncuya küfür edildiğinde tepkimizi veririz. Fakat Beşiktaşlı olmamız, kendi futbolcumuza hakaret etme, dalga geçme gibi edinimleri kazandırmaz.

Gelelim Baki'ye

Evet sol bekte oynadığı maçlarda istenilen performansı tam manasıyla gösterememiş olsada , stoperde görev yaptığı maçlara bakacak olursak başarılı olduğunu çok net söyleyebilirim ..

Kesiciliği , hava hakimiyeti , mücadele gücü , bir çok pozisyonda yere yatmayıp ayakta kalarak oyundan düşmemesi , pozisyon alması , sürekliliği .. Bunlar hep Baki'nin artı / olumlu yönleri ..Bunun yanı sıra İlk toplara basması ,zira defans adamı öncelikle rakibine top aldırmayarak savunur , topu alan hucum elemanı savunma oyuncusu karşısında her zaman avantajlıdır ..MÜDAHALE GELİŞİR AMA POZİSYON ALMA İÇGÜDÜSELDİR .. İşte alt yapı budur ..Son Kayseri maçını hatırlarsak Gökhan Zan'ın bu tip pozisyonlarda Gökhan Ünal karşısında düştüğü çaresizliği hatırlayabiliriz

Kart görmeye açık dengesiz müdahaleleri , kendisine fazla güvenip riskli top kullanması eksi ve en fazla tepki alan yanı ..

Maçları kahvede izliyorum , Baki'nin en ufak bir olumsuz hareketinde homurdanmalar , içten içe tepkiler / küfürler geliyor ..Stat'da bu tür adamlara rastlayanlar da elbet vardır

Bunlar hep birilerinin gazına gelip , ön yargıları yenememekten kaynaklanıyor .. Bir isime odaklanıp onun üzerine yoğunlaşıldığı vakit adam ne yapsa batar hale geliyor ..

Öyle ki top ayağına geldiğinde daha topu kullanmadan , '' bak kesin kaptırcak , bak kesin hata yapcak '' tarzı yorumlar alıp başını gidiyor.

Maçları televizyondan izleyenler bilir ;

* Maçın yıldızı
* En fazla top çalan oyuncu
* En fazla top kaptıran oyuncu

istatiskleri maç içerisinde ekrana yansıyor

34 hafta boyunca hangi maçta '' en fazla top kaptıran oyuncu '' istatistiğinde Baki'nin ismini gördünüz ?

ya da şöyle sorayım, en fazla top kaptıran isimi hangi bir gün '' top kaptırdığından,pas hatası yaptığından dolayı '' eleştirir olduk,sadece bu eksikliğinden ötürü futbolculuğunu sorgular olduk ?

Bu alanda Serdar,Koray,Delgado hatta Bobo'nun ismine rastladım ama bir gün olsun bundan dolayı eleştiri yağmuruna tutulup , hakaretlere maruz kaldığına tanık olmadım ..

Sadece Kleberson fazla pas hatası yapıyor diye eleştirildi,yerden yere vuruldu o da malum basın ve medyanın ekranlarda ve gazete köşelerinde önümüze yem olarak atmaktan çekinmediği 3-4 isimden biriydi ve her zaman olduğu gibi sahada yaptığı tüm olumlu işleri görmeksizin,asıl vazifesinin,sahada kendisine verilen görevin dahi tam olarak ne olduğunu bilmeden , Kleberson'un ne işe yaradığını anlamadan yazılanlara,söylenenlere kulak verip adamların yarattığı rüzgara kapılıp gittik !

Sonuç hep aynı yere çıkıyor , kimse kendi futbol bilgisine itimat etmiyor , ne duyarsa , ne okursa, saha da onu arar / onu bekler gözlerle maçı takip ediyor sonrasında kafasında oluşturduğu,canlandırdığı hatalara en yakın bir pozisyonda hurrraa küfür, tepki, ıslık ..

Sıra kelle almaya , adam asmacaya , teknik direktör seçmeye gelince herkes Booby Robson'un yanında staj yapmış yeni yetme antrenör kesiliyor ..

Baki hata yapsın diye bekleyenler , sakatlansada kurtulsak diyenler , en ufak hatasını dört gözle bekleyip Baki'yi savunanlara kapak takma peşinde koşanlar, hiçbir zaman Baki'nin sahada ne görev yaptığını,sağladığı verimi asla göremeyecek ve bunun yanı sıra; Baki, Beşiktaş'ın futbolcusu değil demeye devam edeceklerdir ..

On pozisyonun dokuzunda olumlu iş yapar , bir pozisyon hata yapar ve tepki toplar

Bir başka isim on pozisyonun bir çoğunda kademe hatası yapar,adamını kaçırır ama son anda kritik bir müdahale yapıp gole mani olursa kahraman ilan ederiz ..

ama o futbolcu, o gol pozisyonuna son anda müdahale edip engel oluyorsa zaten pozisyon hatası yapmış,adamını kaçırmış ve anca son anda yetişebilmiş olduğu gerçeği hep göz ardı edilir ama dokuz pozisyonda doğru yerde , doğru müdahaleyi yapan,olması gereken yerde bulunan Baki bir hatasından sonra yerden yere vurulur

Türk futbolunun , Türk savunma oyuncularının genel sorunudur; savunmadan oyun kurabilmek , başarılı / isabetli uzun paslar atabilmek ..

O yüzden Popescu , Ronaldo gibi isimlere ihtiyaç duyulup , uzun yıllar forma verildi

Beşiktaş'ta forma giymiş yerli savunmacılardan;

Kesiciliğini,hava hakimiyetini; tekniği ve fundamentali ile birleştirebilen ve defanstan oyun kurabilme konusunda gerçekten başarılı olarak nitelendirebileceğim bir isim sayamıyorum.. Anlatılanlar , eskilerden bahsedenler bir Gökhan Keskin der durur yıllardır onun dışında bu bölge de Ronaldo ve defanstan atılan uzun toplar konusnda biraz da Rahim dışında akla gelen isim yok , sayamıyoruz .. Sonra da sırf bu eksikliğinden dolayı Baki'yi silmeye kalkıyoruz

Bu sene savunmada görev yapan diğer üç isimin eksi yönlerine dair bir kaç şey söylemek gerekirse

* Toroman'ın, hızına duyduğu güven yüzünden pozisyonununu kaybetmesi

* Zan'ın , maç içinde zaman zaman ki laubaliliği , savunmanın göbeğinden orta sahanın ortasına yerden dikine attığı paslarda ki top kayıpları ve hucuma çıkarken kalemizde gördüğümüz pozisyonlar.

* Üzülmez'in çoğu pozisyonda kademesine sarkan adamları kaçırması , pozisyonunu yitirmesi , hucum dönüşlerinde ki yavaşlığı vs vs ..

Bunlar en fazla göze çarpan olumsuzluklar olarak dikkat çekti bir sezon boyu .. Bunun yanı sıra sahanın her bölgesinde basit top kayıplarına,pas hatalarına rastlıyoruz ama hiçbirinde Baki'ye verilen tepki ya da homurdanmalara tanık olmuyoruz ..Bunların nedenlerine , sebeplerine yukarda değindim .. Umarım önümüzde ki sezon bu formayı taşıyan bu forma için mücadele eden her ismi sahiplenmeyi başarabiliriz

Sabretmeyip tepkilerin boyutunu biraz daha arttırsaydık devre arasında Runje'yi de bu saydığım futbol ulemalarının,Beşiktaş düşmanlarının gazına gelip kaybedebilirdik .

Hafta sonu arka arkaya Real Madrid - Deportivo ve Barcelona - Getafe maçlarını izledim ..

Ramos - Cannavaro ve Puyol - Thuram ikilisini izledikten sonra , özellikle Cannavaro ve Thuram'ın geriden çıkardığı uzun toplarda ki düşük pas yüzdesi dikkatimi çekti

Kesicilikleri ,yerden ve havadan geçit vermemeleri adamlara bak be '' her halleri tecrübe kokuyor '' dedirtecek cinstendi .Öyle ya, biri Fransa diğeri İtalya ile Dünya Kupası kaldırmış , La Liga'da son 2 haftaya girilirken de şampiyonluğun en güçlü iki adayının stoperleri konumundalar ..ama maç içinde uzun toplarda ki düşük pas yüzdesini gördükten sonra , biz bu adamları da Türkiye'de de barındırmayız demeden edemedim ..

Halbu ki öyle 10-15 tane hataları da yoktu .. Altı üstü kullandıkları 2-3 uzun pasta isabetsiz olunca haliyle yüzdeye vurulduğu vakit başarısız olduğu ortaya çıkıyor .. ama maç içinde bunlar fazlasıyla göze çarpmıyor ( Biz kendi stoperlerimizi bu konuda eleştiriyoruz da, acaba Avrupa'nın dev kluplerinde oynayan savunmacılar gerçekten bu konularda oldukça başarılı mı diyerekten onlara odaklandığınız vakit kendi oyuncularımıza bu konuda fazla yüklendiğimizi anlayabilmek mümkün oluyor )

Barça ve Real'de bu bahsettiğim bölge de görev alıpta, hep eleştirdiğimiz; savunmadan oyun kurma ve uzun pas olayının bariz bir şekilde dikkat çekmemesinin ve göze batmamasının nedenlerinden biri de ; orta saha ve ön libero da görev yapan Edmilson , Xavi , Deco / Diarra , Emerson , Beckham gibi adamların gerçekten futbolu biliyor olmalarından kaynaklanıyor..

Öyle ki , bu bölgenin adamı , çift stoperin önünde sadece rakip ataklarda alan daraltıp , atak kesebilmenin yanın sıra , top kendi takımındayken de oyun kurup ,adam eksiltip , takımı hucuma sürükleyebilme meziyetlerine sahip olup,sorumluluk almaktan kaçınmayacak adamlar olmalı ..

Defanstan bir uzun top çıktı , isabetsiz.. Ardından bir daha .. bir daha baktın ki olmuyor .. Saha kenarında hocanın talimatını beklemeden o sorumluluğu kendin alıp takımı ileriye taşıma görevini sırtlıcaksın..

Runje aut ya da degaj kullanacağı vakit veya topu eliyle oyuna sokmak istediğinde neden hep isyan ediyor , neden takım arkadaşlarına kıçını yırtarcasına bağırıyor , neden ellerini iki yana açıp çoğu pozisyonda isyan ediyor

Aslında bazı şeylerin cevabı bu yukarda ki iki örneğin içinde saklı ..

Yoksa bu top kayıplarının nedenleri sadece beceriksizlik ya da yeteneksizliğe bağlanacak kadar basit ve kolay değil ..

Hepimiz gideceğiz , BAKİ kalan Beşiktaş olacaktır !

Seviyoruz seni Baki  ;)

[ Forza ' dan Eser Gokulu Adlı üyeden alıntıdır. ]
edit

keskinli

1 sezon boyunca hemen hemen ayni seyleri yazdim durdum
biz birini sevdikmi bütün sezon kötü oynasada laf etmiyorz ama sevmedikmi...
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

carlito1903

yazı için saol kardeş yazılanlara aynen katılıyorum,malesef bi futbolcuyu sevdik mi ne yaparsa yapsın ses çıkarmıyoruz ama sevmedik mi de ne yapsa batıyor...yere göğe sığdıramadığımız nobre ve ya rico bu sezon kaç maç kazandırdı bi bakalım isterseniz,bunlar sadece iki örnek ancak baki ve ya burak yılmaz topu ayağına alınca hata yapsa da yuhalasak diyenler var bu bir gerçek kabullenmek istemesekte...
bize yakışan yüreğiyle oynayan bu takım için elinden gelenin en iisini yapan futbolcualrı desteklemek ve arkasında durmaktır...

Dem@

hatta ne diyoruz ne bir lokma ekmek ne bir kızı sevmek seviyoruz seni baki mercimek baki mercimek sadece sahada yeterli bulmuyoruz ogollerin hemen hemen hepsini sol kanattan bakinin ordan yediğimiz için tepki veriyoruz ki bu onu sevmediğimiz anlamına da gelmiyor

ugur24

iyi niyetinden hiçbir zaman şüphem olmadı..ama beşiktaş'ın futbolcusu değil..kim beğenipte getirdi anlayamadım.. :)

2 dia 2 muerto

Yazıyı forza da okudum yazan arkadasın ellerine sağlık .
Baki sol bekte oynadıgı zaman hata yapabiliyor ama göbekte  adam geçirmiyor sadece uzun paslarını biraz daha ilerletmesi lazım.

allen ıverson

Çok güzel iyi biyi kompozisyon yazmışında,sen baki üzerinden taraftarı baya eleştiriyosun bende kapalı trübünde maç seyrediyorum BAKİiye tepki duyanlardanım BURAK  ta dahil mesela BAKİ gençlerbirligindede sonradan oyuna giriyodu ama ne hikmetse beşiktaş aldı..BAKi tigananın vazgeçmemesinin tek nedeni onun iyi bir profosyonel olmasıdır,taraftar tabiriyle anteraman topçusudur.İyi çalışıyo koşuyo çabalıyo ama karşısında iyi bi topçu olunca dolmabahçede denize girip tekrar geliyo,ilk topu kesti kesti yoksa arka taraf kiraz bahçesi göbekte iyi oynamasının sebebide ilk topa tek vuruş yapıp uzaklaştırması.BEşiktaş büyük takımdır iyi takımda büyük oyuncularla olur,çabasına saygı duyuyorum ama biz altını çiziyorum SERGEN YALÇIN gibi efsane olan yada benim için öle olan koşmuyo diye göndermedik mi?kimse beşiktaşdan önemli degildir oynayaman gider daha iyisi gelir..Baki olan BEŞİKTAŞ'tır..

Non Mollare Mai

Alıntı yapılan: allen ıverson - Mayıs 31, 2007, 16:56:30
Çok güzel iyi biyi kompozisyon yazmışında,sen baki üzerinden taraftarı baya eleştiriyosun

Ben yazmadım arkadaşım bu yazıyı.. Yazının sonuna bakarsan görürsün.. ;)
edit

allen ıverson

Sen yazmadıysan üstüne alınmana ne gerek var,katılıyosun ki burada yer vermişin çokta önemli degil aslında kimin yazdıgı böyle düşünen insanlara cevap vermek istedim.. :haydaaa

keskinli

kötü topcu olsa bile onunla alay etmek ona hakaret etmek yakisirmi?
asil soru bu

allen ıverson

Hakaret ,alay etmek beşiktAş taraftarında olmaz.TÜMER METİN ona bile hakart edilmedi.Begenmedigimi söylemek suç mu?niye ibrahim üzülmeze sahip çıkılmadı yıllardır onu anlamadım aynı homurtular onada oluyo..

keskinli

Alıntı yapılan: allen ıverson - Mayıs 31, 2007, 18:32:14
Hakaret ,alay etmek beşiktAş taraftarında olmaz.TÜMER METİN ona bile hakart edilmedi.Begenmedigimi söylemek suç mu?niye ibrahim üzülmeze sahip çıkılmadı yıllardır onu anlamadım aynı homurtular onada oluyo..
tümere küfür bile edildi
yazi bakinin adinda hakareti ve tepkileri haketmeyen tüm sporcularimiz icin gecerlidir,en azindan ben öyle düsünüyorum

allen ıverson

Arkadaşım küfür edilmesini savunan bi adam degilim kendi takımımdan hiç bi futbolçuyada küfür edilmesi taraftarı degilim.Bahsettigim konu bu degil devamlı buraya geliyo konu,ben baki mercimegin beşiktaşın topçusu olduguna inamıyorum yateneklerinin yeterli olduguna inanmıyorum olayın özü bu arkadaşım...

allen ıverson

Oynadıgı oyuna bakılırsa en sabredilen futbolcuda baki mercimektir..

robinho

Alıntı yapılan: allen ıverson - Mayıs 31, 2007, 18:45:33
Oynadıgı oyuna bakılırsa en sabredilen futbolcuda baki mercimektir..

Bunu hiç bir zaman unutmaki her zaman en sabredilen futbolcu her takımda takımın forvetleridir...