Ana Menü

Soma'da maden yangını !

Başlatan Simurg, Mayıs 13, 2014, 19:24:23

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ERHUN

Alıntı YapBU HİÇ TARTIŞMASIZ BİR İŞ CİNAYETİDİR
Madenciliği bilen herkes bilir ki ocakta ihmal olmazsa ne suretle olursa olsun trafo patlamaz... O şekilde yüksek korunaklı standartlarda imal edilmeleri gerekir çünkü...
Patlasa da ortama zarar vermez... Anti grizu (alev sızdırmazlık) özelliğine sahip olmaları gerekir çünkü...Bu şu demektir: Yeraltında çalışan herhangi bir makine ve teçhizat, çalışma koşullarından dolayı, içinde bir kıvılcım, alev ya da başka bir olumsuzluk meydana gelirse bunu ortama yansıtmaması gerekir... Tabiri caizse içinde dimnit patlasa dışarıya sızdırmaz... Koruma duvarı o denli güçlüdür....
Akşamdan beri izliyorum televizyonlarda, adının önünde koskoca profesör titri olan cahiller bu konuya hiç değinmiyor. Şirketin iş güvenliği kurallarına titizlikle uyan, teknolojiy, takip eden bir madencilik kuruluşu olduğundan söz ediyor.
Bu nasıl teknolojiyi yoğun bir şekilde kullanan şirket ki, daha ocakta kaç kişi olduğunu sayamıyor...
Bu nasıl şirket ki, ocaktaki gaz oranını izleyemiyor... Şu saate kadar ocaktaki karbondioksit, karbon monoksit, metan ve oksijen oranları konusunda en küçük bir bilgiye sahip değiliz çünkü...
Bu nasıl şirket ki, olayın üzerinden bilmem kaç saat geçmiş olmasına karşın, iletişim sistemi kurmadığı için ocaklarda mahsur kalan işçilerin akıbeti konusunda bilgi sahibi olamıyor... Ya da bilgi sahibi de bunu kamuoyundan gizliyor...
İtham ediyorum: Ocakta trafo patladıysa; ya trafo alev sızdırmazlık özelliğine sahip değil ya da gerekli bakımları, testleri yapılmıyor... Başka türlüsü mümkün değil, yeraltında kullanılan tüm aygıtların içinde yangın çıksa bile ortama sızdırmayacak standartlara sahip olması gerekiyor çünkü... Sızdırır ve böyle yangınlara sebep olursa, orada kesinlikle ihmal aramak gerekir...
Madenciliğin "m" sini değil "a" sını bilen herkes biliyor ki, bir trafo patladı diye, ocaklarda nakliyat aksamaz, asansörler (kafesler) devre dışı kalamaz... Onları çalıştıracak yedek güçlerin (jeneratörlerin = üreteçlerin) olması gerekir çünkü...
Bana göre artık çağın dışında kalmış Madencilik Tüzüğü'nü şöyle bir okuyan herkes bile bilir ki, trafo gibi tehlike oluşturabilecek aygıtlar yeraltında özel olarak tahkim edilmiş yerlere konur. Her türlü önleme karşın bir yangın çıksa dahi yaygınlaşmasını önleyecek şekilde izole edilmiş (Örneğin, kesinlikle ağaç değil de beton tahkimat altına alınmış) ortamlara konuşlandırılır.
Neymiş, sistemden aşırı yük çekilmesi sonucunda trafo patlamış... Tek kelimeyle yalan... Sistemde olması gereken aşırı akın rolelelerinin devreye girip elektriği kemesi gerekir çünkü... Kesmiyorsa devreden çıkarılmış olması gerekir... Bu da tek kelimeyle cinayettir...
Neymiş, çıkan yangına itfaiye müdahale ediyormuş, ocaklara hava basılıyormuş... Olamaz... ocaklara itfaiyenin girmesi mümkün olamayacağı gibi, ana kuyulardan girip, aspiratörlerin emişiyle dışarıya çıkan havaya ayrıca müdahale edilemez... Bunun dışında verilen her bilgi kirlidir...

ilhan mansız_melis

Taner Yıldız 787 işçi vardı dedi. 151 işçi hayatını kaybetmiş.

Bir ailem, bir Beşiktaş, bir de Sıla.

28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

ERHUN

Sağ çıkabilen işçilerin söylediklerine ve civardaki insanların internete yazdıklarına bakılırsa mahsur kalan kişi sayısı 200 falan değil. 1000'e yakın.
Biri yazmış Kırkağaç'tan, bir hastanede 169 başka bir hastanede 63 cenaze var diye. Hastane adlarıda yazıyordu ama sayfayı kapadığım için hastane adlarını yazamıyorum. Balıkesir'e Kütahya'ya cenazeler gitti diyen var. Bilemem doğruluğunu yalansa günahları boynuna, internette dolaşan yazılar bu şekilde. Yayın yasağı gelmezse öğreniriz bir kaç haftaya %100 olarak acı bilançoyu.

Düzeltme: İçeride çalışan işçi sayısı 787 diye açıklanmış. 363 kişi çıkarılmış. 151 kişinin vefat ettiği açıklanmış, 151 bu 363'ün içerisinde mi yoksa kurtulan mı bilmiyorum.

Simurg

Bu tam bir facia sorumlularin bu vebali nasil tasiyacaklari nasil yaşayacaklar acaba
Vicdan vicdan millet daha fazla kazansın diye canla oynanir mi
Bu tarz yerlerde denetimi sık yapacaksın iste olmuyorsa açmasın. Actirmyacaksin.
Bu katliam ya 200 civarı kişi

♥ BEŞİKTAŞ ♡

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

IL Capitano

Allah rahmet eylesin, ailelerine de buyuk sabir. Ne yazacagimi bilmiyorum, sorumlulularin ABV. ama gercekten versin.
Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....

ilhan mansız_melis

Allah'ım ne büyük acı.

ERHUN

Kayıtlı işçi sayısı 787, kaçak işçilerde varmış.
15 yaşında bir çocuk vefat etmiş mesela, o da kaçaklardan biri. Kaçaklarla beraber dün çıkarılan işçinin dediği gibi 1000 kişi civarında insan var herhalde içeride.

205 kişi çıkarılmış şuana kadar vefat eden, tabii bunlar resmi rakamlar. Bölgeden gelen haberler çok daha fazla olduğu.

Bu arada şirket yetkilisi 200-400 kişi arasında kişi içerideydi demiş. Ulan resmi açıklama 787 kişi içeri 205 vefat diye, nereye 200-400. Haydi doğru olsaydı bile %100 sapmalı bilgi mi olur? Bunlar ne okuyup bu görevlere geliyor.

Mart ayında denetimden geçmiş, aykırılık bulunmamış. Sizin yapacağınız güvenlik sistemine, denetiminize, onay vereninize...
Almanya'da 30 yılda 3 kişi vefat etmiş madende, onlar insan biz neyiz?

SON RESMİ AÇIKLAMA (Sabah 8.30'da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptı):
İçeride 787 işçi vardı. 205 vefat var. 80 yaralı var, 60'ı maden işçisi 20'si kurtarma ekibinde gazdan etkilenenler. İlk etapte 363 madencimiz çıkartıldı. 72 madencinin otopsisi tamamlandı, ümitlerimiz azaldı ama arkadaşlarımız son noktaya kadar çalışacak.

El Colgado

şili kadar olamadık.

galaxy note II - tapatalk

K.D

Şaka gibi ya işçiyi çıkartıyorlar ambulansa bindiriyorlar ağzından çıkan ilk söz şu"çizmeleri çıkarayım mı sedye kirlenmesin" yemin ederim gözlerimden yaşlar geldi izlerken. Yazıklar olsun buna neden olan haysiyetsiz,şerefsiz iğrenç insanlara keşke şu işçinin tırnağı olsanız!!
I'm on a path of my own...I'm LeGeNd! :)

IL Capitano

Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....

NoPasaran

Aşk bu Aşk !

volkanca.net

ERHUN

Bu ocakları açan (gereken teçhizatları, önlemleri, olması gereken fiziki yapıyı inşa etmeyen), denetimleri yapan (daha doğrusu yapmayan, yaptım diyen), gereken önlemin alınmasına engel olan kim varsa bu insanların katilleri onlardır. Kaza falan değil bu cinayet, madende toplu cinayet, katliam.

ilhan mansız_melis

Bunlar olağan şeylermiş.

ERHUN

Alıntı yapılan: RTEFakat ben size burada çok daha farklı olanını vereceğim. Bakınız İngiltere'de böyle biraz geçmişe gidiyorum. 1862. Bu madende göçük. 204 kişi ölmüş. 1866 grizu ve kömür tozu patlaması 361 kişi ölmüş yine İngiltere. Belçika'da 1887. Metan gazı patlması 120 ölü. İngiltere'de 1894 kömür ocağında patlama 290 ölü. Fransa'ya geliyorum. 1906 dünya tarihinin en ölümlü ikinci kömür madeni kazası ölen 1099.
Daha yakın dönemlere şöyle geleyim diyorum. Burada da farklı şeyler var. Japonya 1914'te 687 Kyushu Adası'nda Mitsubishi Hojyo kömür madeninde bu meydana geldi. Çin 1942'de dünyanın en çok ölümlü kömür madeni kazasına gaz ve kömür tozu karışımının neden olduğu sanılıyor ölüm sayısı ne biliyor musunuz? 1549.
Değerli arkadaşlar, aynı şekilde yine Çin'de 1960 kömür madeninde metan gazı patlaması 684. Ve Japonya'da 1963'te yine kömür tozu patlaması 458. Hindistan'da 1965 grizu patlaması 375. yine Hindistan'da 1975 metan gazı alev aldı patlamayla madenin çatısı çöktü ve 372.
Bu ocakların bu noktada bu tür kazaları sürekli olan şeyler. bakın Amerika. İşte teknolojisiyle her şeyiyle... 1907. İki ayrı madende grizu ve kömür tozu patlaması 361.
Arkadaşlar yani biz bir defa bu tür ocaklarda, kömür ocaklarında, madenlerde bu olanları lütfen buralarda hiç bu tür olaylar olmaz diye yorumlamayalım. Bunlar olağan şeylerdir.

Dalga mı geçiyor? Sabır mı sınıyor? Farklı haplar mı kullanıyor? Amacı nedir?

El Maestro

https://vine.co/v/MXqMYiw0hLQ

Bu nedir ya ? TERBİYESİZLİK rezil bir ülkede yaşıyoruz  .
Kalabalık vardı; ama ınsan cok azdı... ~