Ana Menü

Samet Aybaba herşeye cevap verdi..

Başlatan NoPasaran, Ağustos 24, 2012, 01:05:03

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NoPasaran

Beşiktaş teknik direktörü Samet Aybaba, TRTSpor yayınlanan 'Basın Tribünü' programına gündemdeki konuları değerlendirdi.

- "Beşiktaş'ta uzun yıllar çalışacağım" -
Beşiktaş Kulübü'nde uzun yıllar teknik direktörlük yapmak istedğini söyleyen Aybaba, "Beşiktaş'ta başarılı olacağıma inandığım için ve kulübün bünyesinde daha fazla çalışarak başarı elde edeceğimiz için ben uzun yıllar bu büyük camiada görev alacağımı söyledim. Dünyada büyük camialar bazen kriz dönemleri yaşar ve atlatır. Beşiktaş'ta dünyanın sayılı kulüplerinden birisi ve bu kötü süreci hepberaber atlatacağız." dedi.

- "Bana teklif yapıldığı dönem diğer teknik direktörler benden fazla talepkardı" -
Beşiktaş teknik direktörlüğüne gelişiyle ilgili de konuşan Aybaba, "Biz ilk olarak Tamer Kıran ile teklifi kabul etmemden 1,5 ay önce görüştük ve sonrasında başka teknik adamlarla da görüşüldü. O teknik direktörler Beşiktaş'a deyim yerindeyse 'Beni al' dediler. Yani kamuoyunda lanse edildiği gibi ben öyle bir şey demedim ve görevi bana sunduklarında kabul ettim" dedi.

- "Beşiktaş'tan daha önce de teklif aldım" -
Samet Aybaba, daha önce de siyah beyazlı kulüpten teklif aldığını belirterek, "Beşiktaş'ta Ertuğrul Sağlam teknik direktörlük görevine getirildği dönem Başkan Yıldırım Demirören bana da teklif de bulundu. Antalya'ya görüşmeye çağrıldım. Fakat o dönem ilk tercih olmazsam görevi kabul etmem demiştim ve sonrasında gelişen süreçte Ertuğrul kardeşim göreve getirildi" dedi.

- "Ülkemizde yerli teknik adam kalitesi oldukça yüksek bence şans verilme konusunda bazen geç kalıyoruz" -
4 büyük takımda da yerli teknik adam olmasının güzel olduğunu belirten Aybaba, " Bu hep benim istediğim bir şeydi. Bizim ülkemizde yetişen çok başarılı teknik adamlar var. Yılmaz Vural'lar, Güvenç Kurtar'lar gerekli şansı bulamadığı için geriye gittiler. Ben de Türkiye Kupası kazandığım dönemlerde birçok genç oyuncu da yetiştirdim, fakat o dönem bu şansı bulamamıştım. Bence geç kalınıyor ve bu bazı teknik adamları geri götürüyor" dedi.

- "Tüm genç oyunculara eşit mesafedeyim" -
Hiçbir genç oyuncuyu daha önceden tanımadığını belirten Aybaba, "Kadir Arı, Hasan Türk ve Atınç gibi genç oyuncuları tanımam herkese eşit şans veririm formayı alacak olan onlar. Ben geçmiş dönemde çalıştığım oyuncuları tanırım (İbrahim Toraman gibi...). Sezon öncesi programlarımızı yapıyoruz ve bu planlama sonrası elimizdeki bazı genç oyuncuları kiralık gönderiyoruz. Bazılarının da kiralık sonrası da verimli olamayacağını düşünürek bonservisiyle gönderiyoruz." dedi.

- "Batuhan'ı Almeida'nın alternatifi olarak almıştık" -
Forvet transferi konusunda Batuhan'ı şartların kendilerine sunduğunu söyleyen Aybaba, "Batuhan'ı Almeida'nın alternatif olarak aldık. Şartlar öyle gelişti, Eskişehirspor'da gönderildi ve bizde ondan verimli şekilde yararlanacağız. Batuhan bize 4-5 atsın verimli olsun, maç kazanırız biz zaten. Batuhan'ın gece hayatıyla ilgili durumu beni ilgilendirmez, sahda nasıl ben ona bakarım. Oyuncu arkadaşlarıyla ve benimle iletişimi önemlidir. Futbol bir oyundur ve ona uygun hareket ettiği sürece sorun yok" ifade etti.

- "Batuhan'a 'Kral yapmam, kral olurum' sözünü sordum" -
Kamuoyuna da yansıyan Batuhan'ın söylediği o meşhur sözü sorduğunu söyleyen Aybaba, "Batuhan ben kral yapmam kral olurum sözüyle ilgili espri yaptığını söyledi. Batuhan son derece keyifli bir oyuncu ve saygılı da. Dışardan göründüğü gibi değil" dedi.

- "Muhammed'in kendisini geliştirmesi gerekiyor ve çok çalışmalı" -
Muhammed'in gelişimini takip eden birisi olarak daha vaktinin olduğunu belirten Aybaba, "Muhammed'in gelişimini her aşamasını biliyorum. Her oyuncunun en az 20 maçını izledim. Hiçbir oyuncuya göre kasıtlı bir tavrımız olamaz. Avusturya'daki kampta herkes toplanırken Muhammed en son geldi. Bende ona herkesten önce sen gelmelisin dedim. Sen kaç maç yaptın Beşiktaş'ta dedim. Muhammed'in kendini geliştirmesi gereken çok yönü var. Gerçekle yüzleşmesi lazım, kuvvetlenmesi lazım topsuz oyunda olması lazım. Koşu kalitesini arttırması lazım. Eksiklerini giderirse ben neden forma vermiyim ki ona? Maradona ile karşılaştırılması da yanlış ve bence yanlış yönlendirildi. Eskiye göre düzelmeler var, fakat daha çok çalışmalı. Hasan Türk mesela şuan onun yanında çok gariban kaldı. Muhammed, küçük Alex değil, bunları konuşmak için çok erken" dedi.

- "Fernandes ve Almeida bana gitmek istediklerini söylediler" -
Basında da sıkça yer bulan Fernandes ve Almeida konusuna da değinen Aybaba, "Fernandes ve Almeida ile ilgili bazı sorunlarımız olabiliyor. Takım ile ilgili bazı istekleri oluyor ve oturup konuşuyoruz. Para konusunda yerli ve yabancı oyuncularımızın sıkıntısı kalmadı. Almeida mutsuz olduğunu sahada belli ediyor, eşi ve çocuğuyla ilgili sıkıntısı var. Derbide oynamayacak. MR temiz çıktı ama ağrısı olduğunu söyledi. İnsanların ağrı eşiğini bilemezsiniz. Olabilir. Oyuncularla ilgili sıkıntılar olursa satışını yaparız. Batuhan, Almeida ile değişimli oynaycaktı fakat Almeida sıkıntılarını gideremezsa elimizden bir şey gelmez. Zaten kalsa bile böyle bir durumda antremanda ve sahada bize verimli olamaz. Fernandes'de bana gelip sıkıntılarını ve kalmak istemediğini söylüyor. Bunları oturup konuşuyoruz. Eğer gitmek istiyorsa, teklif getirmek zorunda. Yurtdışında ve içinde teklifler oluyor. Bize yurtiçinde gelen tekliflerde bizde rakibimizin en iyi oyuncusunu isteriz. Fenerbahçe Sezer, Özer, Özgür Çek gibi oyuncularını teklif ediyor, tabiki bizde Stoch, Cristian gibi rakibin iyi isimlerini istiyoruz.. Biz en başından beri Fernandesi satmayı düşünmedik ve istemiyoruz. Ben sadece size oyuncularımın durumlarını anlattım" dedi.

- "Quaresma ücretinde indirime gitmeyeceğini bize bildirdi" -
Taraftarın merak ettiği Quaresma konusunda da konuşan Aybaba, "Quaresma'nın menajeriyle görüşmeler yapıldı . Fakat ücretinde indirime gitmeyeceğini söyledi. Bu konuda yapılacak çok da bişey yok. Bu konunun çok uzadığını düşünüyorum. Beşiktaş kulübünde geçen sene verimisiz geçiren yabancılar yerine alt yapıya yatırım yapılsa şuan birçok yıldız oyuncu yetiştirmiştik. Yönetim ile yeniden yapılanma ile ilgili planlamalarımızı yaptık inşallah kendi yıldızlarımızı yetiştireceğiz. Taraftarlarımızı çok iyi anlıyorum, Quaresma'yı sevebilirler fakat Hasan Türk'ü de sevsinler. Sevgiyi eşit dağıtsınlar" dedi.

- "Orta saha ve sağ bek mevkisine transfer yapmak istiyoruz" -
Transfer sezonu kapanmadan 2 takviye yapmak istediklerini söyleyen Aybaba, "İzlediğimiz genç oyuncular var. Orta saha ve sağ bek yapmak istiyoruz. Fakat sağ bek konusunda tercihimizi yerliden yana kullanmak zorundayız. Görüştüğümüz isimler var. Alacağımız oyuncular istiyoruz ki gelecekte kulübümüze para da kazandırsın. Brezilya'da takip ettiği isimlerde dahil çalışmalarımız sürüyor" dedi.

- "4-4-2 sistemiyle oynamak istiyorum" -
Yeni sezona oynatmak istediği sistemden de söz eden Aybaba, "Benim tercihim çift forvetli sistem. Büyük takımlar çift forvetle oynarlar. Bugün için Almeida'nın sakatlığı mevcut elimizde Mehmet Akyüz, Batuhan ve Mustafa Pektemek var. Tabiki bizim amacımız sistemimizi 4-4-2 olarak yerleştirmek" dedi.

- "Taraftarın desteğini tanımızda istiyoruz" -
Sezonun ilk maçında televizyonlara yansıyan gol öncesi dua etmesi konusuna değinen Aybaba, "Ligin ilk karşılaşması ve siz takımınızın en iyisini yapmasını istiyorsunuz ve o an da mağlupsunuz. Bu yüzden böyle bir an yaşandı sadece sahada istediğimiz şeyleri yapmayı diledim. Taraftarların bizleri desteği çok önemli. Bu sene onlarla beraber yürüyeceğiz. Onlarla bütünleşeceğimizi düşünüyorum. Galatasaray iyi bir kadro oluşturdu, fakat karşılaşmaları takımlar kazanır" dedi.

- "Necip'i daha ileri taşımak için çalışacağız" -
Genç oyunculardan çok şeyler beklediklerini belirten Aybaba, "Necip A takıma çıkışıyla beraber kendisini geliştirmesi gerekiyordu. Bu süreç maalesef duraklamış gibi gözüküyor, biz Necip'i daha iyi yerlere taşımak için uğraşacağız" dedi.

- "Veli koşu kalitesi olarak Türkiye'nin en iyi oyuncularından bir tanesidir" -
İstanbul BB maçında Veli'nin oyundan çıkması sonrasındaki sözleriyle ilgili de konuşan Aybaba, "Orta sahada Hasan Türk ile birlikte Veli rakibi bozan ve doğru koşular yapan bir oyuncu. O oyundan çıkana kadar da rakibi orta alanda rahatsız etmiştik. Ben yine söylüyorum Veli bu işi Türkiye'de doğru yapabilen birkaç oyuncudan biridir. Benim önem verdiğim bir oyuncum" dedi.
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

Ersin Develi