Ana Menü

Starbucks böcek kullandığını itiraf etti

Başlatan KeePSaKe, Nisan 02, 2012, 19:54:38

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KeePSaKe

Starbucks'ta frappucino adlı içeceğin renklendirilmesinde kırmızı böcek kullanıldığı ortaya çıktı
Dünyanın en büyük kahveşirketlerinden Starbucks'ta frappucino adlı içeceğin renklendirilmesinde kırmızı böcekkullanıldığı ortaya çıktı.
Amerikalı kahve şirketi Starbucks, ürünlerinden birinde "cochineal" olarak bilinen kırmızı böcek kullandığını kabul etti.

VEJETERYANLAR UYARDI
Hiçbir hayvansal ürün kullanmayan tüketiciler (veganlar) tarafından kurulan internet sitesi ThisDishIsVeg.com, daha önce kullanıcılarını frappucino içmemeleri uyarmıştı. İnternet sitesinden yapılan açıklamada çilekli frappucino'nun bitkisel bir içecek olmadığı, yapımında böcek kullanıldığı belirtilmişti.

STARBUCKS İTİRAF ETTİ
Bu iddiaya ve sonrasında artan tepkilere Starbukcs'tan cevap geldi. Böcekkullandığını itiraf eden Starbucks yönetimi, suni kimyasal renklendiricilerin sağlıklı olmamasından dolayı böyle bir yola başvurduklarını ifade etti. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) bu maddenin kullanımına izin verdiğinin altını çizen yetkililer, alternatifler üzerinde çalıştıklarını belirtti.
Eski zamanlardan beri kırmızı renk elde etmek için yararlanılan cochineal böceği, ilk olarak Aztekler tarafından kök boyasına renk katmada kullanılıyordu.
Güney Amerika ve Meksika'da yaşayan cochenial böceğinin, kolanın yapımında kullanıldığı da iddia edilmişti.
Since 1903

ERHUN

Türkiye'deki starbuckslar açıklama yapmış biz domates kullanıyoruz böcek değil diye. YERSEN!

Cem Goren

Hayatımda gitmedim starbucks'a bunu okudum zaten gitmiyordum artık hiç gitmem :)
altın kapılarımız kan oldu tayfun

Simurg

:ahaha  zenginlikte zor iş  :D
normal bişey olsa zaten normal fiyatı olur

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

ERHUN

Alıntı yapılan: Cem Goren - Nisan 02, 2012, 20:06:37
Hayatımda gitmedim starbucks'a bunu okudum zaten gitmiyordum artık hiç gitmem :)

Aynı durumdayız. Mis gibi Türk kahvesi varken yok oymuş yok buymuş ne gerek var. Fiyatlarınıda bilmiyorum ama tek bildiğim şey altı üstü bir kahve için istedikleri paranın çok fazla olduğu.

Bu arada aklıma bir haber geldi. Panda dışkısından üretilen bir kahve varmış. Fincanı 60 liramıydı neydi geçen haberlerde görmüştüm. Allah bunlara akıl fikir versin diyecek başka lafım yok.

Simurg

kedi kakasıyla yapılan kahve var bide :D
altın yedirip kediye sonra şaaptırıp içiyolar çok cinsiz yeminle

BEŞİKTAŞK

keskinli

Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

Banucan

ben starbucks tan bi kere sade kahve içtim dokundu bi daha da içmem dedim kiii
bu haberden sonra imkansız
FEDA

CR7

böcekte acayip miktarda protein var :D
nat geo wild'ta duydum. adam yedi böceği kıtır kıtır ya da çıtır çıtır. :D
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

Simurg

koka koladada böcek varmış o tarz bişi buda :D

BEŞİKTAŞK

DIABLO

Tüm kahvelerde yokmuş canım sadece 1 üründe oda renk katması için :)
1 Sehit  için menemeni yakan Atamı özledim.

forzaChelsea

KeePSaKe

O ürünü binlerce insan içiyor abi ya :D
Since 1903

DIABLO

artık ondan içmezler diğerinden içsin kayseriye yeni açıldı 1 kere gidip denemek lazım frappucino hariç :D

daha dün bir haberde rastladım adamlar sucuğun içine domuz eti koyuyorlarmış türkiyede gıda sektörünü biraz irdelersek daha neler çıkar neler :)

forzaChelsea

KeePSaKe

Valla Gloria Jeans kapatılıyor diye duymuştum ve kahve dünyasında tek lider Starbucks kalır diye düşünüyordum ama bu haberle büyük bir darbe yediler bence insanlar diğer ürünlerine de şüphe ile bakacaklardır.
Since 1903

DIABLO

Genelde shakespeare klasik orta şekerli türk kahvesi içerim ama starbucksta böceklide olsa bir kahveyi test edicem :D

forzaChelsea