Ana Menü

Vicdani ret

Başlatan keskinli, Kasım 15, 2011, 19:02:24

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Guti ORÇ.

bu vatanın her evladı erkeği-kadını savaş veya olağanüstü bir durumda gerekeni yapacaktır ben buna inanırım hep.o yüzden vicdani ret olabilir diye düşünüyorum sebebi de erdemin söylediklerinden.

ERHUN

İyi güzel söylüyorsunuz forumdaki çoğu kişi gibi bende sevmiyorum hükümeti. Kimi neye hizmet ettikleri belli değil (belli aslında ama o konuları fazla kurcalamayalım bu ortamda). Seferberlik ilan edilse kadını erkeği gerekeni yapar diyorsunuz ama askeri temel eğitim bile almamış biri ne yapabilir? Elimize verseler şuan bir G3 ne yapabiliriz? Tutukluk yapsa nasıl düzeltilir vs bileniniz var mı? (Askerlik yapmayanlar için söylüyorum)

Eğer bu vatanın evladıysak vatani görevimizi yapmalıyız.
Hep Amerika'yla Almanya'yla karşılaştırıyorlar. Gelişmiş bir ülkeyle kıyaslamak mı istiyorsunuz Türkiye'yi? İsrail'le kıyaslayın. Konum itibariyle onlarda bizim gibi. Komşuları bakımından, dünyadaki konumu bakımından sıkıntılı bir yerde ve zorunlu askerlik var. Erkekler 3 yıl kadınlar 2.5 yıl(mış, ben kadınlarda erkeklerde 2 yıl diye biliyordum).

Yada ne bileyim Rusya'ya bakın. Orada da zorunlu askerlik var. Üni okuyana 12, okumayana 24 ay askerlik.

NoPasaran

Askerlik yapmak istemeyen kişiyi götürmek anlamsız..

İnş çıkar böyle bişey..

Aşk bu Aşk !

volkanca.net

ERHUN

Alıntı yapılan: NoPasaran ! - Kasım 15, 2011, 22:38:53
Askerlik yapmak istemeyen kişiyi götürmek anlamsız..
İnş çıkar böyle bişey..

O da işin ayrı boyutu tabii. İsteksiz birinden ne kadar verim alabilirsin?
Ne bileyim vicdani ret, paralı askerlik falan yanlış geliyor bana. Adalet yok hiç birinde.

Banucan

ben bundan ziyade erkeklerin iki üç ay silah eğitimi alıp geri kalanıda profosyonel yapılsın diyenlerdenim yani istemek istememek ten ziyade temel eğitim yapılsın yeter bence ki ben kadınlara da temel eğitim verilmesi gerektiğini düşünüyorum
herhangi bi savaş durumunda çaresiz olmaktansa karşımdakini çaresiz bırakmayı yeğlerim.
FEDA

KeePSaKe

Bedelli askerlik doğru bir karar zaten adam gelmiş 30-35 yaşına bu yaştan sonra ne yapıcaksın öyle askeri sen ? En azından verir parasını orduya vb. faydası olur.
Since 1903

El Maestro

Asıl olmaması adaletsizlik bence, ben gitmek istemiyorum kardeşim bu kadar basit ..

Bu olay olduktan sonrada zaten kimseyi zorla tutmayacaklar..

İsteyen koşa koşa insan öldürmeye veya astsubaylara çay servis edip, çöplerini temizlemeye koşabilir..

Profesyonellerden 1 ölürken 30 gün eğitim görenlerden 100 ölmeye devam etsin. ''Hayır, ben almayayım'' diyenlere de bi zahmet karışmayın yani bu durumdada ..
Kalabalık vardı; ama ınsan cok azdı... ~

ERHUN

Eğer Amerika'daki sistemin aynısı gelirse hevesinizi kaçırmak gibi olmasın ama Amerika'da binlerce kişi başvurmasına rağmen 10 yılda sadece 10 kişi vicdani ret hakkını kullanabilmiş. Adamın geçmişine iyice bakıyorlarmış nasıl bir hayat yaşadığını. O 10 kişide dinine aşırı düşkün Protestan'larmış o yüzden kullanabilmiş, insan öldüremeyeceklerine karar verir onaylamışlar.

Herkesin görüşüne saygı gösteriyorum, göstermek zorundayım tabii ama ne bileyim benim mantığım almıyor. Sonumuz hayır olsun, bu gidişle ne kadar hayır olabilirse tabii.

Cem Goren

Çok değişik ya.

Aslında baya uzun şeyler var kafamda bunla ilgili yazacağım ama bi toparlamak gerek galiba
altın kapılarımız kan oldu tayfun

Simurg

Bu ülkede fakirin zenginin okuyanın okumayanın istemeye istemeye olsa bile..
Ortak noktası bu konu
Askerlik yapmak istemiyorum demek ne demek ben anlamıyorum.
Bu vatan borcu değil mi ?
Okuyan-okumayan ayrımcılığı bile yapılıyorken
Bana çok saçma geliyor.
Terör baz alınıyorsa; teror öğretmenleri de askerleri de askeriyeye ekmek götüren fırıncıyı da öldürüyor.
Doğuya profesyonel asker gönderilsin denilmesini anlarım
Terör konusunda hasasız değip askerlikten kaçmak
Sözde milliyetçilikten öte değil.
Ben gitmeyeyim kim giderse gitsin mantığı da olmaz.
Bu sefer askerlik yapanlar ve yapmayanlar ayrımcılığı çıkıcak
Ama askere gidilmesin demesini kimsenin anlayamıyorum
Bu kadar basit olmaması lazım.
Össde yurtdışı kontenjanından girip boğaziçinde okuyorum demek gibi bişey bu

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

IL Capitano

simdi bi bayan icin bunu söylemek kolay diyecegim yanlis anlasilacak. veya benim gibi iki cocuk babasi bir adamin askere gidip dag tasta yururken arkadan sIkilan bi kursunla ölup bir daha cocuklarimi göremeyecek olacagim bunu nasil izah edecekler cocuklarima diyecegim, tutup birisi istiklal marsini tekrar yazacak. ondan sonrada bu konunun sonu gelmeyecek.

Biraz mantikli olmak lazim, kimse eskisi gibi askere adam olmaya gidiyorum demiyor, herkes tirsiyor. sonunda ölum korkusu var. Yok 20 yasinda sehit olmus cennete gidecekmis, iyi guzelde. o sehit olan kisi acaba 20 yasinda ölmeyi mi secmis.Hayir. Lutfen kimse bana duygu sömurusu yapmasin bu konuda.

2011 yilinda yasiyoruz, hersey gibi bu iside egitimini alanlarin yapmasi lazimki, belli bir yol katedelim. Su an yuruttugumuz asker politikasi hic bir ise yaramiyor.
Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....

Simurg

Evlenip çoluk çoluğa karışmadan önce gidilmesi gerekli değil mi askere gitmeyenler evlenmiyordu.
Yurt dışında yaşadığınız için kolyalık sağlanıyor size ayrıca yaş vsde var tabi..
Orası olayın geç kalınmış tarafı ki gidilmediği için gidilsin diye kolaylık yapıyor...
Konuyu çoluk çocukla bağmak değil
Duygu sömürüsünü bunu söyleyerek sen yapıyorsun
Olması gereken yaşta yapılsa kimsenin böyle sorunu olmayacak ki
Ben bir bayan olarak bunu düşünmem kolay diyorsun ileride benimde çocuğumun olabilme ihtimali var.
Kimse ölmek istemez, kimse çoluğunu çocuğunu ölsün diyede göndermez.
Vatan borcu denmesnin sebebide o zaten vatan için.
Doğuya profesyonel asker gitsin derseniz anlarım.
Vatan uğruna şehit olmuş kişi seçmiş mi diyorsun?
Herkes öleceği tarihi mi seçiyor abi?
Orda ölmeyip trafik kazasında ölse arabada ölmeyi o mu seçmiş mi diceksin.
Askerliğini vanda şırnakta hakkaride yapmıyor herkes.
İzmir de antalya da adana da ankara da yapanlarda var..
Bunlar bahaneler bence.
Doğuya profesyonel asker yollansın
Herkes askerliğini yapsın.

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

NoPasaran

Askerlik niye vatan borcu ben onu anlamadim :))

Bence bu bir gorev ve sadece isi bilenler yapmali

Vicdani ret olayina gelince,

Zaten bi cok avrupa ulkesinde oldugu gibi bizdede kamu hizmeti baslayacak

Yani askere gitmiyorsan 15 ay askerlik yerine, 25 ay saglik bakanligi bunyesinde calis gibi

Aşk bu Aşk !

volkanca.net

IL Capitano

bahane olabilir , haklisin. biz korkagiz, vatanida sevmiyoruz. burada elin pkklalilariyla hergunde cebellesmiyoruz. iki ay önce pkklanin birine tokat attim diye karakolluk oluyordum ben. bu tip seyleri anlatmayi sevmem ama konu farkli yerlere cekildigi icin anlatmak zorundayim.Volkan admin bilir olayi.

Cocuk konusuna gelince , sehit bir suru askerin televizyonda cenazeleri gösteriliyor, cocugu olanda bayagi var.Ates dusutugu yeri yakar Busra. O cocuklara nasil anlatacaksin olayi? ilerde insallah cocuklarin olur, o zaman beni daha iyi anlarsin. olaya yurt ici yurt disi olarakta bakmiyorum ben. Vatan borcu ; bilmiyorum valla. Keske bi arastirma yapilsa , atiyorum 1 milyon kisiden kacta kaci askerligi vatan borcu olarak göruyor. merak ediyorum acikcasi.

dogusu batisi yok, her yerde profosyenel ordu. Bence bayanlarda olmali. Vatan borcu olarak gören gider olur bi parcasi. Sen gider katilirsin. Basit bence cözum.
Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....

eRe

tekrar yazıyor gibi olacağım ama şuan 24 yaşındayım
üniversitem yeni bitti
2 yıl askerliğimi tecil ettim
neden biliyor musunuz?
iş muhabbetlerinden
çünkü askere gittiğim an işlerden uzaklaşmış olacak
neden gidemiyorum biliyor musunuz
eskiden omuzlarda gönderilen askerler artık aileler tarafından ağlayarak istemeye istemeye gönderiliyor
neden biliyor musunuz
abd piyonu olarak-salak saçma politikalar yüzünden-teröristlerin mecliste-askerlerin hapishanede olduğunu herkes çok net görüyorda o yüzden gitmek istenmiyor

çok ciddi diyorum
hep hayatım boyunca askere gideceğimi söylerdim hatta uzun dönemi seçecektim
her nefes filmini izlediğimde koşup oraya gitmek isterdim
ama okulum bitti ve şuan aklı başında olduğum için gitmenin mantıksız olduğunu düşünüyorum
çünkü ben sadece Atatürkün kurduğu bu ülkenin askeri olurum
abd nin israilin vs nin kendi politik oyunlarının piyonu olarak değil
2 saniye haberlerde geçip 2 dakika sonra magazin haberlerine eğlenen bir toplumun değil
bu sene 200 civari asker şehit oldu
ne değişti!
sizce şehit oldukları için vatan korunmuş mu oldu?
çok mu zordu kandili bombalamak adamlar saldırmadan önce
veya acaba abd istemeseydi israil istemeseydi sizce pkk bu kadar güçlü olabilir miydi
politikalar sonucu olmuyor mu bu piyonluklar
hatta ve hatta gündem değiştirmek için neden bile olmuyor mu?
15 gün önce askerliğe başvuru yapmaya gidip işte bu nedenlerden tecil ettirdim...
bu duyguları
askere gidecek olan bilir
analar bilir
eşler bilir...
www.erdemeksi.com
www.facebook.com/erdemeksifotografcekimleri
www.instagram.com/erdem_eksi
www.istockphot[edit]om/erdemeksi