Ana Menü

İşte Quresma

Başlatan Simurg, Ağustos 07, 2010, 08:37:40

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Simurg

İşte Quresma
                   Portekizli   

Portekizli yıldızda çalım çok! En son "İlhan Mansız çalımı"yla ayağa kalkan Beşiktaş tribünleri İnönü'de bu sezon bol bol "trivela" ve "rabona" izleyecek!

BAZI oyuncular vardır, yaptıklarından ziyade yapabileceklerine inanırsınız. Misal, Fenerbahçeliler, 1995'te o günün parasıyla 100 milyar liralık bonservis bedeliyle Gençlerbirliği'nden alınan Tarık Daşgün'ün bir gün patlayabilme ihtimalinin suyu hürmetine sabretti... Lakin elde patladı. Keza Beşiktaşlılar da 8 milyon dolarlık rekor bonservis bedeliyle Gaziantepspor'dan (evet Tabata gibi) alınan Ayhan Akman için aynı ihtimali besledi...
Ronaldo ile kıyaslanan adam
Galatasaraylılar ise yakın zamanlarda Arjantinli Marcelo Carrusca için içlerinde aynı hissi beslediler.. Barcelona, Chelsea ve Inter taraftarları da Ricardo Quaresma'nın bir gün patlama ihtimaline inanarak tribünlere gitti. Portekizli de İstanbul'da patladı; memleketin en flaş transferi olarak... Meziyetlerine dair kimsenin şüphesi yok ve fakat ona dair bütün cümleler de "Quaresma çok yetenekli bir oyuncu" diye başlayıp, "ama" ile bağlanır... "Ama"ları çok olan bir yıldız, namı diğer Q7'nin...
Bugün dünyanın en pahalı oyuncusu olan hemşehrisi Cristiano Ronaldo'dan daha yetenekli olduğu yazılıp çizildi. Başarıda da başarısızlıkta da Ronaldo'nun gölgesi üzerinden hiç eksik olmadı.
"Kıyaslanmaktan yoruldum"
2008'de ülkesinde Bola gazetesine verdiği röportajda gazeteci Alberto de Silva'nın da kıyaslamalarından sonra sinirlenerek, "Yoruldum, yoruldum, yoruldum. Sürekli Ronaldo ile kıyaslanmaktan yoruldum. İnsanların sürekli yeterince hırslı olmadığımı söylemesinden de yoruldum" diyor. Ne yazık ki yeteneklerini tamamen kullanamadıkça bu kıyas sürecek. Beşiktaş bile ona yaptığı imza töreninde Ronaldovari bir hareket çekmedi mi? İkisi arasındaki bariz farkı yatan neden şu: Ronaldo, yeteneklerine 'en büyük olma' arzusunu abartarak ekleyip Real Madrid'e kadar uzandı.
Ouerasma'yı Inter'e aldıran Mourinho, Portekizli'nin "şahsi" oynamasından şikayetçiydi ve yüzden kesik atıyordu. Sürekli mukayese edildiği "başının belası" Ronaldo da az şahsi değildi ama Ronaldo'nun şahsilikleri golle daha çok sonuçlandığı için farkı açtı. Quaresma ne kadar Ronaldo kompleksi yaşıyorsa, Ronaldo da Messi kompleksinden muzdarip!
"Kanımı bile akıtırım"
Lizbon, Porto, Chelsea, Inter ve Beşiktaş... Fransız yıldız Nicolas Anelka'nın yolunda gibi gözüken Q7'nin Türkiye serüveni nasıl sonuçlanır? İnönü Stadı'nda yapılan imza töreni onu "gaza" getiren ilk adımdı. Yine kızacak ancak yine hemşehrisi Ronaldo ile kıyaslamak farz oldu: Ronaldo, Real Madrid'e 80 bin kişinin önünde imza atarken lütfedip, "Burada olmaktan çok mutluyum" türünden Kemal Sunal'ın filmlerinde bize belletiği klasik futbolcu ağzını kullanırken Q7, sadece İnönü'nün kapalısını dolduranların verdiği gazla "Kanımı bile akıtırım..." dedi. "Motivasyon" problemi yaşayan bir oyuncu için bu da aşırı doz oldu biraz.

TRIVELA&RABONA

İki müthiş hareketin ustası

Ricardo Quaresma'da çalım çok! En son "İlhan Mansız çalımı"yla ayağa kalkan Beşiktaş tribünleri İnönü'de bu sezon bol bol "trivela" ve "rabona" izleyecek!
Roberto Carlos'un sıklıkla kullandığı trivela'yı Q7 de çok seviyor. Sağ ayak üst dış yanıyla yapılan orta ve vuruşlara trivela deniliyor. UEFA da sitesinde "ustaların marifetleri" bölümünde bu hareketi Q7 ile tanıtıyor. Ronaldo da ara sıra trivela yapıyor. Q7'nin bir diğer sevdiği hareket de rabona. Örneğin sağ ayakla arkadan çapraz yaparak sol taraftan topa vurmak şeklinde ancak tarif edilebilecek bu harekin de ustası Q7.

ÖZELLİKLERİ

İYİ
- Kolay adam geçer, artistik hareketleriyle tribünleri coşturur. ? Her iki ayağını da iyi kullanır.
- Ayağının üst dışıyla yaptığı (trivela) vuruşları etkilidir.
KÖTÜ
- Çalışma arzusu zaman zaman yetersiz.
- Taktiksel disiplini zayıf.
- Uyum ve motivasyon sorunları yaşıyor.

Hem oynayacak hem oynatacak

Beşiktaşlılar onu İnönü'de bir Roman havası olan "Bu fasulye 7.5 lira" şarkısıyla karşıladı. Tevekkeli değil. Zira lakabı, Cigano (Çigan); yani o bir Roman. Bir röportajında Roman kökeninden ötürü gurur duyduğunu söyleyen Quaresma, herşey yolunda giderse 3 sezon boyunca hem oynayacak hem oynatacak 19.5 milyon Euro'ya.

Gece hayatı mı!

QUARESMA, gece hayatına düşkün olduğu yönündeki eleştrilere kızıyor ve, "Bunu anlayamıyorum. Sadece iyi vakit geçirmek istiyorum. Bugünkü hayat tarzım için çok çalıştım" diyor.

Ya Üzülmez kesik atarsa

QUARESMA, klasik tabirle futbol yaşantısının en olgun döneminde. Nasıl ki Barça'daki hayal kırıklığından sonra gittiği memleket takımı Porto'da yeni bir başlangıç yapıp Inter'e kapağı attıysa, Beşiktaş'ta da yeniden doğabilir...
Yeter ki İbrahim Üzülmez'i kessin! Q7, "Deli İbrahim"in, "Şimdi kameralar Quaresma'ya çevrili ama sezon başlayınca bana dönecekler" babındaki açıklamalarını kulak arkası etmesin!
Daha önce, Auman, Kuntz, Carew, Kleberson, Ricardinho ve Ailton gibi yıldızları İnönü'de siyah beyazlı formayla izleyen Beşiktaş taraftarlarını şühpe yok ki en fazla heyecanlandıran isim Quaresma oldu diyecekken Guti'ye daha görkemli bir karşılama yapıldı. Her şeye rağmen Portekizli yıldız, aynı zamanda Beşiktaş'ın en kuvvetli "endüstriyel değeri" de. Hesabı kitabı tutturur mu bilinmez ama Beşiktaş yönetimi "Q7 markası"nın etinden sütünden yararlanıp "marketing" işinde de rüştünü ispatlamak istiyor.
Beşiktaş yeni bir başlangıç
Bundan önceki yıldız transferlerinden istenilen verimi alamayan Beşiktaş için de, ülkesi dışında başarılı olamayan Ricardo Quaresma için de yeni bir başlangıç olacak. Bugüne kadarki çizgisiyle, Oğuz Atay'ın "Tutunamayanlar kadrosu"nun bankolarından biri olabilecek bir portre çizen Quaresma'nın, kanını değil terini akıtması yeterli olacaktır; Ronaldo'nun gölgesinden kurtulmak için...
Chelsea'da oynarken verdiği bir mülakatta, Q7, "Milli Takım ne zaman isterse beni nerede bulacağını biliyor" diyordu. Oğuz Atay da demiyor muydu "Ben buradayım.." Portekiz onu İtalya'da unuttu; Dünya Kupası'na gidemedi. Bakalım, Portekiz Q7'yi İstanbul'da arayıp bulacak mı?

Portekiz'de Altın Top İtalya'da Altın Bidon

Ülkesinde 2005 ve 2006'da "Yılın Futbolcusu" seçilen, 2007'de de Altın Top alan Q7, 2008'de ise İtalya'da yılın en kötüsüne verilen Altın Bidon ödülüne layık görüldü.

2003'te David Beckham'ın peşine düşen ancak İngiliz futbolcuyu Real Madrid'e kaptıran Barcelona, yaşadığı hayal kırıklığını 20 yaşındaki Quaresma'yı alarak gidermek istedi. Fakat sonuç yine hayal kırıklığıydı. Bugün G.Saray'ı çalıştıran Rijkaard ile Barcelona'da birlikte çalıştı ama ikilinin yıldızının barıştığı söylenemez.

14 tane kupası var

Sporting Lizbon ile 1'er lig, Portekiz Kupası ve Portekiz Süper Kupası kazanan Quaresma, Porto'da ise FIFA Dünya Kulüpler Kupası, 3 lig şampiyonluğu, 1 Portekiz Kupası, 2 de Portekiz Süper Kupası sevinci yaşadı. Inter'de 1 UEFA Şampiyonlar Ligi, 1 lig şampiyonluğu, 1 de İtalya Kupası şampiyonluğu gören Portekizli, Chelsea'de ise 1 FA Kupası kazandı. Portekiz'de 2005 ve 2006 yıllarında ''Yılın Futbolcusu'' seçilen Quaresma, 2007'de de yine ülkesinde Altın Top'a layık bulundu. Ancak 2008'de İtalya'da Rai Radio 2, yılın en kötü oyuncusuna verdiği Altın Bidon ödülü yarışmasında birinci olarak Q7'yi seçti! 2009'da ise ikinci sırada yer aldı.

KİMLİK KARTI

Adı: Ricardo Bernardo Quaresma Andrade
Doğum Tarihi: 26 Eylül 1983
Doğum Yeri: Lizbon
Boy:1.73 m
Kilo: 70
Kontrat süresi: 3 yıl
Bonservisi: 7.3 milyon Euro
Ücreti: 11 milyon Euro
Lakapları: Cigano, Harry Potter ve Mustang

Kenan Başaran-Hürriyet

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

NoPasaran

Güze paylaşım ..

Teşekkürler.
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

carsi52

Çok aşırıya kaçıyor bazen..
Bölünür senin için uykular!

ilhan mansız_melis

Taraftarın ona gösterdiği sevgiye o da attığı çalımlarla,şık hareketlerle karşılık vermeye çalışıyor.Ama bazen aşırıya kaçtığı doğru bence de :)

Trivela'sı harika be abi ;D

Ama İlhan'ın yeri apayrı ;D ;D
28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.