Ana Menü

Nevruz Bayramı ...

Başlatan [KralKartal], Mart 21, 2010, 14:44:53

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

carsi52

Alıntı yapılan: keskinli - Mart 21, 2011, 22:08:17
iste bende bunu kastediyorum tam olarak
yüzbinlerin icinde bi kac bin kisi cikip pislik yapiyor tüm bi halkin antipatik olmasini sagliyor
bu adi provakatörlerin icinde politikacilarda var
organizatörlerde büyük ekran tv yerlestiriyor meydan tv de bi köpek oynatiyorlar
tabiiki o güzel bayram acayip itici bi hal aliyor
cikin güzelce bayraminizi kutlayin,ne gerek var tv de köpek oynatmaya?

Ne bi kaç bini abi alayı aynı..

Hepsinin elinde apo pankartı yada pkkyı simgeleyen bayraklar renkler..
Bölünür senin için uykular!

KeePSaKe

Alıntı yapılan: keskinli - Mart 21, 2011, 22:08:17
cikin güzelce bayraminizi kutlayin,ne gerek var tv de köpek oynatmaya?
Aslinda bu bayram tek onların değil ama öyle gösteriliyor Nevruz tüm Türkiye'de hatta bir çok ülkede kutlanan bir bayram bunların bu kadar ne ayrıcalığı var ki böyle özel muamele görüyorlar ? Sonra ayrımcı biz oluyoruz.

Çevreye ve insanlara zarar vermekten bir şey yapmıyorlar ve polis dokunmuyor bile üniversiteli öğrenciler bir protesto yapsın yemediği jop yemediği biber gazı kalmıyor.
Since 1903

keskinli

cok ince bi ipin üzerindeyiz
dünyadaki gelismelere iyi bakmak gerek
iyi analiz etmezsek basimiz cok agriyabilir
türkiyede meclise girip vekil olmuslarin apoya gösterdikleri saygi dünyanin hic bi ülkesinde kabul görmez.kabul edilmeside beklenemez
demokrasi ve insan haklari bi yan[kufur otomatik degistirilmistir]i ben bunlari sonuna kadar savunurum
teröriste sahip cikmak bi yana
kimse kimi niye seviyor diye yargilayamaz ama köpek severler insanliktan özgürlüktende bahsedemez
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

erdibatmaz

Alıntı yapılan: keskinli - Mart 22, 2011, 17:27:41
cok ince bi ipin üzerindeyiz
dünyadaki gelismelere iyi bakmak gerek
iyi analiz etmezsek basimiz cok agriyabilir
türkiyede meclise girip vekil olmuslarin apoya gösterdikleri saygi dünyanin hic bi ülkesinde kabul görmez.kabul edilmeside beklenemez
demokrasi ve insan haklari bi yan[kufur otomatik degistirilmistir]i ben bunlari sonuna kadar savunurum
teröriste sahip cikmak bi yana
kimse kimi niye seviyor diye yargilayamaz ama köpek severler insanliktan özgürlüktende bahsedemez

abi tarihte örnekleri var. İrlanda'da IRA örgütü vardı. Mecliste de sempatizanları vardı. Daha sonra hem İngiltere hem de İrlanda halkı yaşanan çatışmalardan bıkıp özgürlük verdiler. IRA da silah bıraktı. Şimdi hepsi mutlu mesut yaşıyorlar :)
bitti, dağılın.

4-8-15-16-23-42 :P

KeePSaKe

İyi de bunlar bağımsız bir devlet istiyor toprağına göz dikmişler bağımsızlık mı vericez mutlu ve mesut yaşamak için ? Biz onlara ne kadar iyi ve eşit davransakta bu sorun bitmeyecek.
Since 1903

keskinli

ira konusu bambaska bi konu
cok uzun ve anlamasi zor bi konu
ira irlandanin büyük britanyada kurtulmak icin caba gösteriyordu
yani bi anlamda baska bi ülkenin egemenliginden kurtulmak istiyordu

beckyZWICKY

bu konuda söylemek istediklerimi ve söyleyemediklerimi köşe yazılarına hayran olduğum yılmaz özdil dillendirmiş..

Neymiş efendim...

Türkler Nevruz diyormuş.

Kürtler Newroz diyormuş.

Hadi len!

*
Kimse kimseyi yemesin.
Nevruz bayram değildir.
*
PKK dayattı, kutluyoruz.
Hepsi bu.
*
Eminim mesaj yağacaktır bugün... Göktürklerde bile varmış, vay efendim, omuzlarında yılan taşıyan zalim krala haddini bildiren demirci Kawa'yı nasıl bilmezmişim filan.
*
Lafonten misiniz kardeşim...
Bu ne masal merakıdır böyle?
*
Hafızanızı yitirdiyseniz... Mitoloji kurcalayıp, taaa milattan önceye gitmenin âlemi yok, ananıza babanıza sorun, var mıydı bu ülkede böyle bi bayram?
*
Bazıları da çiçek çocuk... "Buzul çağının bitişini müjdelediğinden beri kutlandığını" iddia ediyorlar... Buzul çağı 1991'de mi bitti Türkiye'de? PKK'dan önce bahar gelmiyor muydu?
*
(Yek, dü, cihar diye zar atıp, "Tavla Türk icadıdır" demeye benzer, Nevruz... İran geleneğidir çünkü, Farsçadır. Türkçe değildir. Kürtçe de değildir. Kürtçe olsa, newroj demen lazım... Niye newroz diyorsun? Beri yandan... İnternete girerken "www" yazacaksın, "show" tiviyi izleyeceksin, ampul kaç "watt" diye soracaksın, bin yıllık kenefe "wc" yazacaksın... Sonra da "newroz"daki "w"ya itiraz edeceksin! Böyle mi koruyorsun Türkçeyi?)
*
Koca koca bakanlarımız örs dövüyor, yumurta tokuşturuyor, olimpiyat ateşi gibi meşaleler yakılıyor, göbekli göbekli valilerimiz el ele tutuşup ateşten hopluyor, sanırsın çocukluğundan beri kutluyor...
*
Benim anam Mardin doğumlu, şark çıbanını kaşıkçı elması gibi taşır yanağında... Dedem desen, hayatı Diyarbakır'da geçti, karayollarındaydı, Bingöl'ün Muş'un Hakkâri'nin asfaltında emeği var, "nevruz" diye bi bayram kutladıklarını duymadım... Sülalede ateşten atlayan bir ben varım, o da 21 Mart'ta değil, 5 Mayıs gecesi, hıdrellezde.
*
Kimse kimseyi yemesin... Bugün 40 yaşında olan biri, 5 yaşındayken çekilmiş nevruz bayramı fotoğrafını göstersin, lastik yakıp atlamazsam namerdim.
tutmam gereken bir matemim var, hislerim var.

unutmam gereken..

keskinli

eksik yazmis
önceden belki bu kadar veya bu sekilde kutlanmiyordu veya kutlanamiyordu
sorun bu degilki
hatta sonradanda cikmis olabilir buda sorun degil
hic bi bayram galu beladan beri kutlanmiyor
sonucta böyle bi bayram türkiyede ve baska ülkelerde kutlaniyor
bizim sorunmuz bayramin kutlanmasi degil,nasil kutlandigidir
sorun bayrami siyasete cevirenlerdir
sorun cikipta tv de köpek oynatanlardir
polise tas atanlar,teröristi ve terörizmi övenlerdir devlet malina zarar verenlerdir sorun

ERHUN

Bu tarz konuları sevdiğim için araştırmıştım ve öğrendiklerimi yazıyorum.
Öncelikle TÜRKLER NEVRUZ ESKİDEN BERİ KUTLUYORDU sözü yanlış.
Türkler Nevruz kutlamazlar. Nevruz Perslere dayanan bir bayramdır, baharın geldiğini müjdeler.
Gerçi yanlış oldu Nevruz kutlamazlar demek, 21 Martta kutlama yaparlar ama Bahar bayramı diye geçiştirilecek şekilde kutlamazlar. Eski Türklerde 21 Mart kutsal bir gündür.

21 Mart-Yılgayak
Tarihimizde atalarımız 21 Mart'ta Nevruz'u değil Yılgayak'ı kutluyordu. Yılgayak Türk ve Altay kültüründe yeni yıl başlangıcıdır. Yılgayak'ı Nevruz'dan ayıran en büyük fark Yılgayak'ın bir anlık bir olay olmasıdır. Nevruz'u gün olarak kutluyorlar ama Yılgayak 21 Mart gecesinin 22 Mart gününe bağlandığı AN (gün dönümü) dır.

Bizim tarihimize göre Yılgayak'ın önemi büyüktür. Türk tarihlerinde Yılgayak yılın ilk günüdür. Yaz bayramıdır. 21 Mart'ta gece ve gündüz eşitlenmiştir. Bir bakıma dünyanın yeniden doğumudur. O gece tam o an da (gün dönümü anında) tüm kainat bir anlık uykuya dalar. "Evrenin uyuduğu bille" yani alemin yattığı zaman adı verilen bu anda canlı cansız tüm varlıklar anlık bir uykuya dalar. Başka bir deyişle bir an için ölüp geri dirilirler. O bir anlık vakit aslında yardıılıştan bu yana o anda geçen tüm zamanları içinde barındıran bir andır. Dünya sanki yeni baştan yaratılır. Yaratılıştaki kaosun bitip düzenin başladığı için bir anlamda mutluluk duyulur. Dünyanın soluğu ısınır, yeryüzü yemyeşil ipek bir halı gibi olur. O gece evdeki tüm kap kacak taze su ile yıkanır. Gün doğarken insanlar gidip akarsuda veya pınarlarda ellerini yüzlerini yıkarlar, yunup kılarlar (abdest alırlar). İnanışa göre tanrı insanı bu günde yaratmıştır. Adem ile Havva bugünde yeryüzüne kavuşmuştur. Ali'nin bugün doğduğu varsayılır. Ergenekon'dan Börteçine'nin önderliğinde bugün çıkılmıştır. Tarihteki Türk devletleri bugüne farklı isimler vermiştir. Yaz bayramının dışında, Bahar Bayramı, Ekin Bayramı, Gollu, Gutan, Tagrıtoy, Ulus Günü, Yazbaş, Mereke, Yılsırtı, Yışak, Ihıyah, Isıyah, Bozkurt Bayramı, Ölüler Bayramı bunlardan bir kaçıdır. On iki hayvanlı Türk takviminin başlangıcıda 21 Marttır. Oğuz Kağan'ın bu günü kutsal saydığı, törenlerle karşıladığı bilinmektedir. Selçuklu Sultanı Celaleddin Melikşah, devrin uzay bilimcilerini toplamış kendi adıyla anılan Celali Takvimi yaptırmıştır. Celali takvimin ilk günüde 21 Marttır. Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan 21 Martı yılbaşı kabul etmiş, vergileri buna göre düzenlemiştir. İskitlerin ilk insan olarak kabul ettikleri Targutay'ın oğlu Kolaksay'ın düğün günü yani yeryüzünün ilk şenliğinin 21 Martta yapıldığına inandıkları ve bu yüzden bugünü kutladıkları bilinmektedir.

Son olarak;
21 Mart 2012 (Gregoryen), Türklerin Ergenekondan çıkışının 4649.yılı kutlu olsun.

Simurg

Hıdırellezle nevruzu karıştırmamak lazım ama çoğu kez bir anılıyor ve şekil olarak aynen kutlanması yaygınlaşan bir durum almış.

Sapıtan bir olay olduğu için müslümanlar ateşten atlamazlar.

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

IL Capitano

"sapitan bir olay" tam olarak anlayamadim, birde yazili olarak ikinci yuzyilda rastlanilan bir kutlamanin muslumanlikla zaten alakasi olmasi imkansiz.

yalniz gunumuzde bu kutlamayi bile siaysete cevirmis durumdalar, terör örgutu propagandasi resmen, dun okudugum bir haberde yok Kurdistanda (?) newroz(?) engellenemezmis falan filan, ayni sekilde kutlamak isteyenleri engellemeye calismak da cok garip, birakin atesin ustunden mi atlayacaklar ne istiyorlarsa yapsinlar, ne var? neden bu korku? dil hakki, din hakki, kacinci yuzyildayiz Allah askina? relax biraz.  :)
Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....

Simurg

Amacından sapan sapılatan bir olay olduğu için Hıdırellez günü vs..
Ateşten atlayıp dilek dilemek,
Güneş batarken bişeyler dilemek gibi..
Kiliseye gidip mum yakmak gibi..
İslami öğelerin aksine inançlar olduğu için sapıtık bir durumdur.

BEŞİKTAŞK

IL Capitano

simdi anladim ama dogum gunu, sevgililer gunu, babalar, anneler gunu , yilbasi filan ? 

Simurg

Şekil olarak başka din mensubu kişilerin dini temasını kullanarak yaptığı ibadet benzerinin hepsi yasak.
Doğum günü yasak olsaydı kutlu doğum haftası diye bişey kutlanmazdık
sanırım kutlanış şekli önemli bütün bu kavramlarda

BEŞİKTAŞK

IL Capitano

ben daha cok takvim farkini dusunmustum. muslumanlar gregoryan takvimini yani hz.Isanin dogumunu milat alan takvimi kullanmiyorlar. yilbasi filan da olmaz o zaman. neyse herkesin dusuncesi farkli  :)   ama bu kadar bilgin ve kararliliginindan dolayi takdir ediyorum.

Nevruza geri dönus yaparsak , bayrami bayram olarak kutlayan herkesin Yeni Günü kutlu olsun..