Ana Menü

"Beşiktaş derbiyi kaybetmez"

Başlatan Simurg, Eylül 12, 2009, 13:10:36

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Simurg

"Beşiktaş derbiyi kaybetmez"
Ali Gültiken'in derbi yorumu

Lige  çok kötü bir başlangıç yapan Beşiktaş için derbi aydınlığa çıkış yolu olur mu? 

Bugün futbol oynasam ve böyle bir ortamda olsam Galatasaray maçını çok  büyük bir şans olarak görürdüm. Çünkü bu tür maçlar kalitenizi ve farkınızı  ortaya koymak için en büyük şanslardır.

8 milyon euroluk transferi  gündemden düşmeyen Tabata ilk 11'de oynamalı mı?

Burada Tabata'nın  sakatlıktan sonra ne durumda olduğu da önemli. Şunu atlamamak lazım; Tabata ile  ilgili ciddi bir beklenti var. Hazır olmayan bir oyuncu bu tür bir maç  içerisinde tüm beklentiyi yerle bir edebilir. Bu da ciddi bir risktir. Ben  Mustafa Hoca'nın Tabata ile ilgili bu riski almayacağını düşünüyorum. Çünkü şu  da bir gerçek ki kötü başlayan ve eleştirilecek bir Tabata önümüzdeki günlerdeki  beklentileri de tersine çevirir.

Galatasaray'ın favori gösterilmesi  Beşiktaş için avantaj mı?

Ben avantaj olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu  beklenti Galatasaray için bir baskı oluşturacaktır. Buna bir de oyuncularının  milli takım yorgunluğunu eklersek Beşiktaş açısından bu görüntü avantaj  yaratabilir. Çünkü Beşiktaşlı oyuncular şampiyon takımın oyuncusu olma vasfını  tekrar bu maç içerisinde gösterebilirler. Bu şansı da kullanacaklardır. 

Beşiktaş, Ali Sami Yen'de Galatasaray'a karşı nasıl oynamalı? Hedef bir  puan mı 3 puan mı olmalı?

Elbette kazanmak derbi maçlarda çok önemli.  Gündemi bambaşka bir yere taşıyorsunuz. Bir de Beşiktaş'ın sezon başından beri  devam eden saha içi sorunları ve saha dışı tartışmalarını da eklersek buradan  çıkabilmenin en iyi yolu kazanmak. Ama bu tür maçlarda kaybetmemek de çok  önemli. Çünkü bazen kırılma noktalarını tamamen yere çakılmadan geçmek  önemlidir. Burada belki 2 puan kayıp gibi görünebilir ama lig uzun bir maraton.  Ama mağlubiyetlerin özellikle de şu ortamdaki mağlubiyetin Beşiktaş'a ciddi bir  sarsıntı getireceğini söyleyebiliriz. Benim genel düşüncem Beşiktaş'ın maçı  kaybetmeyeceği yönünde.

Üzerinde çok büyük baskı olan Nihat'tan derbide  patlama bekliyor musunuz? Nihat en büyük silah mı?

Yalnızca baskının  Nihat üzerinde olduğunu düşünmüyorum. Tüm takım üzerinde bir stres söz konusu.  Bu da sezon başındaki puan kayıplarından kaynaklanıyor. Nihat'ın sakatlıktan  gelecek olması şu an bizi düşündürüyor. Ama iyi bir Nihat'ın tartışmasız müthiş  bir silah olduğunu söylememiz lazım.

Ali Gültiken-Sabah

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..