Ana Menü

İskender Kebap , Yemesi sevap!

Başlatan Simurg, Eylül 08, 2009, 18:53:54

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Simurg

İskender Kebap, veya kısaca İskenderBursa yöresinin meşhur kebap yemeklerinden biridir.1867 yılında kayhan çarşısında başlamıştır. Aslında temeli Döner[/] olsa da, İskender'i İskender yapan üzerindeki tereyağ, domates sosu, yanındaki yoğurt ve altındaki yağlı pide parçalarıdır. Ayrıca, İskenderin eti, herhangi bir dönerin etinden farklıdır.İskender kebabı yapılan et Uludağ kekiği ile beslenen koçtan elde edilir.. İskender etinin yağı daha azdır. Bursa'dan diğer illerimize yayılan İskender Kebap günümüzde en iyi Kayseride yapılmaktadır. Domates sosu ve yoğurdu kaliteyi çok etkilemektedir. İskender'e sadece döner gözüyle bakmamak gerekir. Çoğu lokanta kıyma karışımı dönerden yapılan İskenderleri müşterilerine sunmaktadır. Bu da iyi İskender yapılan yerlerin parmakla gösterilecek kadar az olmasına yol açmaktadır. Hatta Bursa dışındaki başka şehirlerde yiyeceğiniz iskenderin çok fazla iskender tadında olmayıp normal bir et yemeğinden farkı olmadığını söylersek yanlış söylemiş olmayız.

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

Guti ORÇ.

bu sefer tuzağa düşmedim büşra orucumu açtıktan sonra baktım konuna artık canım çekmiyor :D :D

Simurg

oruçluyken açtım konuyu zaten :D

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

Kralkartal21

Kalbimizde Renklerin Bitmese de Dertlerin Doyamam Doyamam Sana..

ilhan mansız_melis

off bayılırım ya ama diyetteyim yemiyorum ;D ;D ;D
28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

Cem Goren

dun yıyecektım ıftarda ama baya fazlaydı sofradan kalkamama rıskı vardı yemedım :)
altın kapılarımız kan oldu tayfun

Delirdik

| җ  ģǿĸнªп  җ | Beşiktaş'ım oLey

* Şampiyon BEŞİKTAŞ.!