Ana Menü

"SAYIN DEMİRÖREN YAŞIYOR MUSUNUZ?"

Başlatan AHMETCOM, Aralık 19, 2008, 12:21:40

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AHMETCOM

Fotomaç Gazetesi yazarı Turgay Demir, 2003-2004 sezonunda yaşanan garip olayların üzerine gitmeye devam ediyor!..

2003-04 sezonunda Beşiktaş'ın 10, Fenerbahçe'nin 5 maçında yardımcı hakemlik yapan Selçuk Kaya, MHK Başkanı Oğuz Sarvan ve Yüksel Okçuoğlu'na o dönemle ilgili ne dedi?

Aynı sezon kural hatası nedeniyle tekrar edilen Fenerbahçe-Çaykur Rizespor maçıyla ilgili hakem Ali Aydın nasıl iki farklı rapor hazırladı?

İşte Turgay Demir'in çok konuşulacak yazısı!..

SAYIN DEMİRÖREN YAŞIYOR MUSUNUZ?

2003-2004 sezonunda yaşanan garip olaylarla ilgili araştırmamın ilk bölümü Beşiktaşlı yürekleri umutlandırdı... Acaba birileri gerçeklerin ortaya çıkması için bir şey yapacak mı? Evet taraftar umutlu, ama hepsi bu... Yönetimden ses yok! Federasyon, MHK harekete geçiyor, üzerine düşeni yapıyor... Beşiktaş yönetimi "üç maymun!" rolünde. Görmemişler, duymamışlar, söylemezler... Taraftar "Bizim yüreğimizin sesini senden başka duyan yok Turgay abi" diyor... "Yönetimden umudu zaten kestik" diye ekliyor... "Sesimiz oldun Turgay Demir" diyor... Ben de avazım çıktığı kadar haykıyorum ve size soruyorum ey Beşiktaş'ı yönetenler; SESİMİ DUYAN VAR MI?..

Üstad İlker Ateş dışında meslektaşlarımdan bir destek gelmedi (Kazım ağabey hakkın rahmetine kavuştuğu için) ben de başka kimseden bir destek zaten beklemiyorum... Bilirim, bizim meslekteki kıskançlıklar, evelallah hakem camiasını bile mumla aratır. Bir bikini peşinden koşmayı maharet sayarız da bu konulara dokunmaya gerek görmeyiz. Hatta aramızdaki ahmakların bazıları bu konulara girmemeyi entelektüellik, daha komiği Fair-play diye yutturmaya bile kalkarlar. Özetle her model var aramızda...

Kimisi "Eti kemiği yok bu işlerin, görünmüyor ki yazayım" diye salağa yatar... Kimisi, uyanıktır, hedef saptırır... En bariz yanlışları bile "Hakem de insandır, hata yapacaktır" masalıyla masum hata sınıfına sokar. Ya da "Ağlama kardeşim!" diyerek bir maçlık kötü futbolu tezine dayanak yapıp susturmaya çalışır hakkını arayanları...

Gözüne şikenin belgesini soksan, "düzmece" deyip geçecek kadar da yüzsüzdür bu modeller... Kimisi umursamaz... Misal, Galatasaray'ın 8-0'lık Ankaragücü "zaferi" sonrası Zalad'ın aldığı iddialarını neredeyse tüm gazeteler manşetten yazdılar da federasyon araştırmaya bile gerek duymadan verdi Galatasaray'ın anasının ak sütü gibi helal kupasını! Dolayısıyla bu ülkedeki karanlık sezonları araştırma konusunda kimsenin kılını kıpırdatmamasını normal karşılıyorum...

Ayrıca ben bir şeyler yazdım diye İtalya'daki gibi bir temiz futbol operasyonu başlamasını, kirli kupaların çöpe atılmasını, o kupaları alanların küme düşürülmesini falan beklemiyorum. Hayır hayır!.. Hayalperest değilim... Son 20 yılda futbolu kirletelenlerin bir bölümü, büyük ihtimalle hâlâ futbolun içinde olduğu için böyle bir şey olmaz. Birçok kişinin sessiz kalmasını çok normal karşılıyorum. Bunda garip bir şey yok.

Ama... Beşiktaş yönetimindeki bu duyarsızlığı anlamam, kabullenmem mümkün değil!.. Bu kadar okurum, "Abi kendine dikkat et, bu karanlık olayları araştıranların başına bazı şeyler gelebiyor, dualarımız seninle" derken siz neredesiniz ey Beşiktaş'ı yönetenler? Söyleyecek bir şeyiniz yok mu? Pardon! Duyamadım!

Not: Dua ettiklerini söyleyen ve "Kendine dikkat et abi" diye uyaran "insan yürekli okurlarım" rahat olsunlar. Allah'tan başkasına kulluk etmeyene, Allah yeter!

Yavuz, Aydın ve Ok bu iddia doğru mu?

Fenerbahçe-Rize maçı bitmiş. Ali Aydın 14 numaralı oyuncuya sarı göstermiş ama yazarken oyuncuyu yandan gördüğü için notunu "4" numara olarak almış. Maç sonrası raporunu yazarken fark ediyor durumu. Arıyor MHK Başkanı Bülent Yavuz'u, soruyor: "Ne yapayım?" Bülent Yavuz, "Beni bekle" diyor ve kendisinden daha tecrübeli olan Hilmi Ok'u arayıp soruyor: Abi ne yapalım? Ok; yılların tecrübesiyle, "Maçı tekrar ettirmek istiyorsanız 12. maddeyi (kural hatası), tescil ettirmek istiyorsanız 5. maddeyi (hakem hatası) esas alarak yazın hakem raporunu" diyor.

Bülent Yavuz işi sağlama alıyor. İddiaya göre iki rapor birden yazıp imzalamasını istiyor Ali Aydın'dan. Biri 12. maddeye, diğeri 5. maddeye göre. Ne güzel iş değil mi? Tek maç, tek hakem ama iki rapor!.. Sonra bu raporlar federasyona gönderiliyor. Federasyon da 12. maddeden yazılanı kabul ediyor. Sonra başlıyorlar "Falanca ülkede de böyle bir maç tekrar edilmişti" masalı anlatmaya. İşte bu şartlarda tekrarlanıyor Fenerbahçe-Rize maçı.

Bir de transferlerin o maçta oynama hikayesi var ki (Bekleyin yakında geliyor), tadından yenmez. İddialar böyle... Şimdi soruyorum Sayın Bülent Yavuz, Sayın Hilmi Ok ve Sayın Ali Aydın, bu iddialar doğru mu?

MHK ikna oldu!

2003-04 sezonunda Beşiktaş'ın 10, Fenerbahçe'nin 5 maçında yardımcı hakemlik yapan Selçuk Kaya, dün MHK Başkanı Oğuz Sarvan ve Yüksel Okçuoğlu'na o dönemle ilgili verdi.

O sezon görev aldığı maçlarda gözlemcilerden yüksek notlar aldığını söyleyen Kaya, elindeki gözlemci raporlarını da gösterdi. Kaya'nın MHK'yi ikna ettiğini söyleyebilirim. Olabilir. Ben zaten bir sezonda bu kadar maçta görev yapmasının garip olduğuna dikkat çekmiş ve (maçları izlemediğim için) hatalarla ilgili bir şey yazmamıştım. Bugünden itibaren adı geçen maçları izlemeye başlıyorum. Bunu yaparken ben, taraflı (!) olduğum için yanımda tarafsız kişiler de olacak. Kimse merak etmesin o maçlarda ne görürsem aynen yazacağım. Çünkü benim hedefim Selçuk Kaya'yı zan altında bırakmak değil, o sezon yaşananları gün ışığına çıkarmak.

ilhan mansız_melis

28 Mayıs 1994 tarihinde "Kızlar futboldan anlamaz" sözüne tepki olarak doğdum.

carlito1903

Turgay Demir bu işin ucunu bırakmayacak gibi duruyor, ortada dönen iddialar da öyle böyle değil...

Yönetimden hiç bi tepki gelmemesi de ilginç...