Ana Menü

Yurtdışındaki kralkartallar 3G nedir?

Başlatan NoPasaran, Ağustos 30, 2008, 11:22:46

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NoPasaran

Alıntı YapCep telefonlarında üçüncü nesil hizmetler anlamına gelen 3G (Third Generation) ile ADSL'den daha hızlı internet bağlantısı cep telefonlarına gelecek, cep telefonundan görüntülü konuşma ve TV izlemek başta olmak üzere, bilgisayarda yapılan hemen her şey mümkün olacak.

Cep telefonlarında ilk olarak WAP ve GPRS bağlantılarıyla kullanılmaya başlanan internet hizmetleri, Türkiye'de 3G hizmetlerinin GSM operatörlerince verilmeye başlanmasıyla birlikte, yeni bir döneme girecek.

Türkiye'de şu anda kullanılan ve 2G olarak da nitelendirilen WAP ve GPRS bağlantılarında, ancak, ADSL'den önce kullanılan çevirmeli modemlerin (56k modem) hızına ulaşılabiliyor.

GPRS'in biraz daha gelişmişi olan EDGE bağlantısı ise çevirmeli modemden daha hızlı olsa da görüntülü konuşma ya da internette takılmadan sörf için yeterli düzeyde değil. Ancak 3G ile bugünkü ADSL bağlantısının birkaç katı daha hızlı internet bağlantısı (HSDPA) cep telefonlarından kullanılabilir olacak.

3G ile internet kullanımı, cep telefonlarının ayrılmaz bir parçası haline gelecek. Gittikçe bilgisayarların işlevlerini kazanan cep telefonları sayesinde, bilgisayarda internet aracılığıyla yapılan hemen her şey cep telefonlarından yapılabilecek.

SAĞLADIĞI İMKANLAR

Örneğin 3G'nin sağladığı video görüntülerinin internetten aktarımı sayesinde, cep telefonlarından görüntülü konuşma yapılabilecek. Bu, Türkiye'de yaklaşık 1,5 yıldır satılan üst model cep telefonlarının çoğunda bulunan, ön yüzdeki kamera vasıtasıyla olacak.

Geniş bant internet sayesinde, internet üzerinden TV yayınları izlenebilecek, film ve müzik klipleri indirilebilecek, çok oyunculu oyunlar oynanabilecek, videolu mesajlaşma, uzaktan eğitim ve dil eğitimi gibi uygulamalar gerçekleştirilebilecek.

3G sadece cep telefonlarına değil, dizüstü bilgisayarlara da yüksek hızlı internet imkanı sağlayacak. Hatta evlerde dahi ADSL'den daha hızlı olduğu için, fiyatının uygun olması halinde 3G internet bağlantısı tercih edilebilecek.

Kısa süre önce KKTC'de kullanılmaya başlanan 3G'nin, Telekomünikasyon Kurumunca 3G ihalesinin gerçekleştirilmesiyle, Türkiye'de de 2009 yılı içerisinde devreye girmesi bekleniyor

Türkiyede son 1 senedir bir 3G dir gidiyor. İhalesi yapıldı ve Turkiyede a tipi lisansı Turkcell aldı ancak avea ve vodafone yeterli rekabet olmadığı gerekçesi ile ihaleye girmeme kararı alarak protestop edince turkcelin reklamlarını yaptığı 3G sonunda iptal edildi ve numara taşınabilirliğinden sonra tekrar yapılmasına karar verildi..

Vodafone 3G uygulamalarının dünyanın heryerinde zarar ettiğinde çok az kullanıldğını söyledi ve sadece rekabet açısından Türkiyede bu lisansı alacaklarını açıkladı. Avea da aynı şekilde lazım ama kullanımı çok az olacak diyor..

Yukardaki haber Hurriyetin bugün verdiği haber..

Almanyada hollandada işveçte abd de yaşayan arkadaşlar var. 3G sayesinde nete giriyor, görüntülü konuşma yapıyormusunuz?

Fiyatları nasıldır bu işlerin..

Bilgi verebilme ihtimaliniz varmı?

Bana öyle geliyorki şişirilen balon Türkiye'de patlayacak  :D

Aşk bu Aşk !

volkanca.net

salvador

turkcell alır görüntülü konusma vs direk sanal ortama baglanıyorsun
www.cansuyu.biz/forum/index.php

sizleride bekleriz...

NoPasaran

Hepsi alacak zaten..

3G ye girmeyen operatör olmuyor..A,B,C lisansları var..

Avrupa'lı internete cepten bağlanıyorum laflarını hiç duymadım :-\

7,2 MBps bağlantı hızlarını okuyorum operatörlerin ama nedense kullanmıyor

Yada bizim forum teknolojiden uzak ;D
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

SATUKBLADE

NoPasaran

ya cepten bende bağlanıyorum foruma..

yaz kralkartal.com/forum/index.php

çıksın forum karşına :D

Kullanılabilirlik nedir..

ben o telefonumu pc ye bağlayabiliyormuyum?

Problem o :D
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

keskinli

ben bu konuda bilgisizim,yani alakam yok fazla bilgi veremeyecegim
bildigim tek sey karsimdaki biriyle istesem cep telefonu üzerinden görüntülü konusma yapabilirim
bu baglanti sisteminin ismi bizde umts.hizli bi sekilde internetede baglaniyor bu sistem
3g almanyada diritte generation anlaminda kullaniliyor yani 3.jenerasyon
bu sistemin özellikleri kisaca söyle;
-kisiler arasi iletisim,sesli ve görüntülü
-haberservisi,görüntülü mesaj,görüntülü chat,videohaber(önceden aldiginiz görüntülü konusmanin mesaj olarak gönderilmesi)
-bilgi dagitimi,internet ve benzeri seyler....
-yerel servis,navigasyon(yön belirleyici,rota gösterici,sürücü destegi
-toplu servis,banka islemleri,kontrol islemleri(evinizde ocak acik kalmismi,lambalar sönmüsmü...)
-tv servisi,interaktif televizoynculuk...
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

NoPasaran

Aşk bu Aşk !

volkanca.net

keskinli

dakikasi 9 centten 38 cente kadar degisiyor,ne icin kullanacagina göre belirleniyor
sadece internete girmek icin 9 cent,tüm servisleri kullanmak icin 38 cent
bunlar vodafone fiyatlari
ayrica flatrate yani bi kere ödeyip istedigin kadar kullanabilecegin paket fiyatlarda var
biraz karisik bi sistem,anlamak zor
simdi bi bakindim vodafone.de bi sey anlamadim :)
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

NoPasaran

Kasımda Türkiyeye geliyor ben anlatırım abi size :D

Günde 10 kontöre sınırsız olmazsa kullanmayız :P
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

IL Capitano

Bende var ama sadece göruntulu konusmalarda kullaniyorum.Onu kullanabilmek icinde, telefonun tabiiki hem önde hemde arkada kamerasi olmasi lazim..bizde mobile broadband olarak lanse edildi , gercegini söylemek gerekirse cok fazla tutmadi.
Birde bizde fazladan bir miktar ödemiyorsun, telefonunda olursa kullaniyorsun.2002lerden beri kullaniliyor Isvecte.
Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....

NoPasaran

Benim tel  3g ye uygun ;D

5 dk sı 1 kontöre konuştursun o zaman ;D
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

[KralKartal]

5 ve 10 Mbps arasi hizla baglanilabilir telefondan nete...

UMTS ozelligide var tabiki, buda ceopten kaliteli TV izlemek...

UMTS vakasi vodafone ile hollandada yillar once , piyasaya suruldu
fakat tutmadi...
yani GPRS gibi ozellikler daha cok kullaniliyor ve 3G ve umts ozellikleri bunu gecemedi...

Tabi burada ayda 20 YTLye cepten bedava nete girebiliyorsun, buda 3G teknolojisiylede olabilir
GPRS ilede ( 2.5 G) .

Yani patlama yapacagini sanmiyorum, telefonu TV , INTERNET ve goruntulu KONUSMAK icin
kullanacaksaniz, ise yarar...
Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi

NoPasaran

Bize 20 ytl ye 10 Mbps bağlantı hızı versin birde sınırsız olsun

Bak sen o zaman patlamayı ihsan ;D
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

[KralKartal]

download 3600 Kbps upload 384 kbps   ayda 20 ytl vodafonedan...
hollandada..
:)

valla artik turkiyede millet WCde bile nete girer, paso msn fln herhalde..
insanlar daha cok bagimli olur nete
Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi