Ana Menü

Fazla sms hasta edebiliyor

Başlatan [KralKartal], Mayıs 26, 2008, 14:19:11

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

[KralKartal]

Fazla SMS hasta ediyor..

Denizli Devlet Hastanesi fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Mehmet Beşir Türkmen, cep telefonuyla çok sık mesaj (SMS) yazanlar, temizliği çok seven aşırı titiz hanımlar, bilgisayar kullanıcıları ve sekreterlerde el parmaklarının, zorlanma dolayısıyla iltihaplanabileceğini söyledi.

Dr. Türkmen, kasların kemiğe yapışma yerinin tendon olarak adlandırıldığını belirterek, "Tendon, kendisini saran bir kılıf içinde hareket eder. Tenosinovit (SMS hastalığı), tendon kılıfının iltihabıdır. Bu duruma genellikle tekrarlayan ufak zedelenmeler yol açar. Seyrek olarak bu durumu enfeksiyonlar izler ve tendon kılıfının içinde, dışarıdan elle pek hissedilmeyen bir sıvı birikir." dedi.

SMS hastalığının kendini ağrı, iğnelenme ve aşırı duyarlılıkla belli ettiğini anlatan Türkmen, "Klinik olarak el başparmağının açılıp kapanmasında, kısaca otostop işareti yapılınca başparmak ve el bileği bölgesinde yanıcı ve batıcı bir ağrı olur." şeklinde konuştu.

Türkmen, tedavi yollarını ise şöyle sıraladı: "Hasta, el başparmağını aşırı kullanmaması konusunda bilgilendirilmeli. Cep telefonuyla çok sık mesaj yazmamalı. Telefondaki bozuk tuşlar değiştirilmeli ve mesaj yazmak için başparmak zorlanmamalı. 10 gün süreyle el ve başparmak için geliştirilen atel (spica istirahat ateli) kullanılarak, el ve başparmak istirahate alınmalıdır.

Tedaviden sonuç alınamazsa, başparmağa kortizon iğnesi yapılır.

Medikal tedavi yetersiz kalırsa, cerrahi teknikler kullanılarak tendon gevşetme yöntemleri uygulanabilir."

SMScilere gelsin :)
Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi

Non Mollare Mai

Her ay 5 bin sms bitiririm, bir şey olmadı. :)

Ama arkadaşlarla playstation oynadığımızda ki bi başlasak 10-12 saat kalkmayız başından o zaman çok ağrı oluyor parmaklarımda.
O da normal yani. :D
edit

RCA

ortalama 1 ayda 6 7 bin mesaj rahat atıyorum..banada birşey olmadı..:)
İnşaat mühendisliğini bitirip sinema oyuncusu olmak isteyen bir abzürd adam profili.

That's me.

[KralKartal]

Etikete gerek yok, eskiler tanir bizi

mdc

Daha çok kas yapıyor ya :D

sorun filan yok :D
HAYATTA BEŞİKTAŞ

Dem@

Aveanın 39 kontöre 500 yada 5000 kampanyasına güzel diyordum belli bir süreden sonra insan sıkılıyor ya kullanmıyorum turkcelle geri döndüm mesaj yazmak bana göre değil arayıp konuşcaksı ya

NoPasaran

Daha 1 senedir çok yazıyoruz mesajları :)

İlerde çıkar acısı :D

Aşk bu Aşk !

volkanca.net

eRe

her ay 5 bını tuketıyorum neredeyse
artı olarak playstatıon oynuyorum
ve en kotu 1 gun parmagım acıyor
ancak nasırlastı sanırım artık acı yok ;D
www.erdemeksi.com
www.facebook.com/erdemeksifotografcekimleri
www.instagram.com/erdem_eksi
www.istockphot[edit]om/erdemeksi

Anarchy*

Ben neden hiç mesaj atmayı sevmiyorum :)
PLay Stationda da çok eLimden çok üstüne oturduğum yer ağrıyor ;D

Cem Goren

parmaklar ağrıyor ama oda geçiyor belli bi süre sonra
altın kapılarımız kan oldu tayfun

Delirdik

MesajLarı kısa yazarım geneLde, çoğunLukLa da ararım zaten işim oLduğunda.
KLavyeden bir hastaLık kapmazsam, cepten oLmaz bişi (:
| җ  ģǿĸнªп  җ | Beşiktaş'ım oLey

* Şampiyon BEŞİKTAŞ.!

BerkAy1903

5000 Sms'i 10 Günde ßitirdim..
19o3

RCA

İnşaat mühendisliğini bitirip sinema oyuncusu olmak isteyen bir abzürd adam profili.

That's me.

carsi52

Bölünür senin için uykular!

NoPasaran

5000 SMS i 10 günde biteren ellere yazık :D
Aşk bu Aşk !

volkanca.net