Ana Menü

Beşiktaş nereye ? [Ercan Taner]

Başlatan carlito1903, Nisan 20, 2008, 08:33:41

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

carlito1903

1970'li yıllar... Beşiktaş, İzmir'de Altay ile oynuyor. Yedek kulübesinden bir fotograf karesi hala gözümün önünde. Bir oyuncu avucunda sakladığı sigarası ile maçı seyrediyor. Sonra 85'inci dakikada atılan golle kazanılıp ligde kalınan Zonguldakspor maçı... 12 Eylül 1980 Öncesi... Edip Akbayram'ın 'Başın öne eğilmesin aldırma gönül aldırma' şarkısının sözleri 'Aldırma Kartal aldırma' diye tribünlerde söz değiştiriyor...

Yine transfer enflasyonu var... Gelen hep gideni aratıyor. Sık sık yapılan kongeler ve değişen başkanlar. Şeref Stadı'nın beton zeminine mahkum ve birer birer futbol hayatı toprak arasında kaybolan yıldızlar. Bu kaybolan yıllar arasında değişmeyen tek bir şey var. Takımını hiç yanlız bırakmayan Beşiktaş taraftarı. 1903'te kurulan bu camianın gitgide bir çıkmaza girdiğini taraftar da görüyor ama elden bir şey gelmiyor ne yazık ki. Para yok, takım deplasmanlara bile borç para ile gidiyor. İstanbulspor ile antrenmanlarda ortak kullanılan Şeref Stadı'nda siyah tozluk veya beyaz şort değiştirildiği bile söyleniyor... Çünkü çorap alacak bütçe yok. 'Beşiktaş için bir kibrit yak' adı altında yardım kampanyası bile düzenleniyor. Ama yine olmuyor işte, kulüp kendine gelemiyor...

2. Üstünkaya döneminde doğrulara dönülmek için hamle girişimi ve yıllar sonra gelen şampiyonluk. Fakat işler yine iyi gitmiyor. Ayakkabısının arkasına basarak ceketi omuzunda, elinde tesbihi ile yürüyen futbolcular hala vizyonda...

Ve Baba Hakkı ile ömrünü Beşiktaş'a adayan bir portre kulübün başına geliyor. Süleyman Seba... Akaretler'de küçücük bir binadan plazalar ve tesisler imparatorluğuna yolculuk böylece başlıyor. Ama en önemli operasyon 1 gecede genç takımdan A takıma alınan oyuncularla başlayan şampiyonluklar ve Gordon Milne dönemi. Yalnız bizim insanımızın en kötü huyu yine ortaya çıkar... Seba'nın dönemi bitmeliymiş, çağdışı kalmış zihniyeti varmış, falan filan... Beyefendiyi küstürdüler. Artık Seba yok... 100. yılda gelen şampiyonluk, Bilgili döneminin kaçan skandallarla dolu şampiyonlukla sona erişi...Ve Demirören dönemi... Şu örnekler bile bu dönemi anlatmaya yetiyor herhalde.

Vicente Del Bosque: 8 Milyon 900 bin Euro'sunu afiyetle yemeye başladı bile...

Rıza Çalımbay: 'Atom karınca'ydı, seninle uzun zaman çalışacağız dendi. Bir anda çalılıklar arasında kayboldu.

Mehmet Ekşi: Bir kaç maç emanetçi olarak takımın başında kaldı...

Jean Tigana: Kupa aldı ama daha çok kürdanı ile hatırlanacak.

Ertuğrul Sağlam: 'Beşiktaş iyi futbol oynayacak' dedi, lig bitti iyi futbolu bırakın, bir maçta 5 pozisyon bile yok.

Ve arada danışman olarak gelen Gordon Milne'i mecburen anımsıyorum. Transfer edilen 45 oyuncu ve sonuç yine kocaman bir hiç.

Ya borçlar, ya 8-0'lık Liverpool faciası. Bunlar kağıt üzerindeki gerçekler. Beşiktaş'ın geleceği ne olacak peki? Artık zaman kalmadı. Beşiktaş camiası şu soruyu sormaya başladı bile: Nereye gidiyoruz?

Cem Goren

gerçekten güzel bi yazı
bize  taa 1970 yılların bestesi olan aldırma kartalı hala söyleten futbolculara yazıklar olsun
altın kapılarımız kan oldu tayfun

sercAn1903

gerçekten çok sağlam bir yazı yazmış. bu adamda hiç şeref deden birşey yok. haysiyetsizin teki. içimden ona neler demek geçiyor ama desen nolur ki. o insan yine aynı şeylere devam eder.
bu işi anca Büyük Beşiktaş Taraftarı çözer! bir isyan olması gerek. bir boykot.
...
Aşk'ımız Renklere Kişilere Değil !

Aşığım Siyah'ına Beyaz'ına kutsal Arma'na senin sevgin bir başka !

Cem Goren

evet bi boykot olsa iyi olur
mesela manisa maçı son maç ve inönüde o maçta bi boykot bi tepki olabilir
altın kapılarımız kan oldu tayfun

sercAn1903

evet bende onu düşündüm ama herkez uymaz. hala tanıdığım ve o şerefli insan demiröreni seven kişiler var. o kadar borcunu ödedi diyor deli oluyorum.
...
Aşk'ımız Renklere Kişilere Değil !

Aşığım Siyah'ına Beyaz'ına kutsal Arma'na senin sevgin bir başka !

erasca

Bizde çözemeyiz bu işi.Tribün hala aldırmayı söylüyor biz istifa diye bağırmayı beklrken.Biraz başlanıyo sonra yine susturuluyo...Yapsak yapsak 3-5 kişi açlık grevine gireriz o kadar.

beckyZWICKY

Ertuğrul Sağlam: 'Beşiktaş iyi futbol oynayacak' dedi, lig bitti iyi futbolu bırakın, bir maçta 5 pozisyon bile yok.

ne denilebilir ki...........
tutmam gereken bir matemim var, hislerim var.

unutmam gereken..

onaT

Alıntı yapılan: beckyZWICKY - Nisan 20, 2008, 12:06:37

ne denilebilir ki...........

hocanın lafı şuydu...

yenilsek bile göze hoş gelen futbol oynayacağız

ben gerçek halini tercih ederim:

yensekte yenilsekte göze boş gelen bir futbol oynuyoruz

SercanBjk

Spikerliğini çok beğeniyordum anlaşılan yazarlıktada başarılı olacak çok doğru tespitler.

keskinli

yaziyi iyi okumakta fayda var
sorun sadece simdiki yönetim degil,sorun besiktasta yöneticilik yapanlarin besiktasa yakismayacak isler yapmasi
diger faktörde ise degilde karizmaya göre baskan adaylarini destekleyen taraftar
taraftar hala cefali ama vefa kalmamis
Süleyman sebayi gönderenler,gönderenleri destekleyenler,belirli bi taraftar grubunu besiktastan daha cok sevenler bu yaziyi defalarca okusunlar
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

onaT

Alıntı yapılan: keskinli - Nisan 20, 2008, 22:58:58
yaziyi iyi okumakta fayda var
sorun sadece simdiki yönetim degil,sorun besiktasta yöneticilik yapanlarin besiktasa yakismayacak isler yapmasi
diger faktörde ise degilde karizmaya göre baskan adaylarini destekleyen taraftar
taraftar hala cefali ama vefa kalmamis
Süleyman sebayi gönderenler,gönderenleri destekleyenler,belirli bi taraftar grubunu besiktastan daha cok sevenler bu yaziyi defalarca okusunlar

imza diyorlar ya.. o işte=)

carsi52

adam sonuna kadar sapına kadar doğruLarı söyLemiş.
Doğru söze ne denirki.
Bölünür senin için uykular!