Ana Menü

Alevi benim Sünni Benim.. Ayıranlar utansın

Başlatan NoPasaran, Ocak 29, 2008, 15:33:30

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

carsi_mert

Madımak oteli yangınında gerçekten solcu olupda sevdiklerimde vardı fakat misyonerlik bölücülük görevini üstlenenlerde vardı,tabiki çok üzücü bir olay ...

ZeMaHŞeR

sünni - Alevi ayrımını en çok çekenlerden biride benim...Bizim çorum'un %60'ı sünni ise %40'ı alevi...Burda milletin oturduğu yerden ne olup olmadığı belli oluyor...her gittiğim yerde Çorumluyum deyince millet kaçıyor... hemen hepsi alevi sanıyor..sünni olduğumu öğrenince konuşmaya başlıyolar..benim en yakın arkadaşım alevi...ve bundan hiç rahatsız olmuyorum..ama bana kin besleyenede kin beslerim...
aLaYıNa iSYaN iNaDıNa KaRaGüMRüK

freedom forever

Ben sünni oluyorum .En azından nüfus cüzdanımda öyle yazıyor . Ayrım olmasın demişiz evet olmasın fakat eğri oturalım doğru konuşalım ki bu ayrımı herzaman  biz sünnilerin yaptığına  inanıyorum . Kerbala'dan başlayıp günümüze kadar devam eden olaylarda birkez bile Aleviler tarafından Sünni insanların katledildiğini ne gördüm nede duydum . Ama Sünnilerin Alevilere yaptığın eziyeti inanıyorum ki , putperestler müslümanlara  yapmamıştır.
Paris'te 72 gün boyunca fabrikalar çalıştı, atölyeler üretti, fırınlar yiğit Parislilere ekmek yetiştirdi. Paris'te 72 gün boyunca ücretin, sermayenin, karın, paranın olmadığı bir dünya kuruldu.

CHEm !

çorum katliamı vardır bilirim.çorumun eski insanları daha çok alevidir.
neyse
özetle ; ''o alevi o bizden,o sünni o bizden değildir'' ayrımı yapanlar bizden değildir !

@ahmetcan kimlikte sünni mi yazıyor ?
Allah kitap Beşiktaş

freedom forever

Malesef cem'cim bunu yürekten söylüyorum keşke alevi olabilseydim . Her dine karşı saygım var. Ama Alevili benim için daha farklı bir olgu , araştırdım  sünni'likten Alevi'liğe geçemiyormuşun :D Bektaşi olma şansım var biryerden atıcam kapağı cem :D
Paris'te 72 gün boyunca fabrikalar çalıştı, atölyeler üretti, fırınlar yiğit Parislilere ekmek yetiştirdi. Paris'te 72 gün boyunca ücretin, sermayenin, karın, paranın olmadığı bir dünya kuruldu.

CHEm !

abi yapmayın :)
alevilik ayrı bi din değildir mezheptir ve kimlikte sünni yazmaz islam yazar.ben de bunun için sordum.alevilerin kimlikte de islam yazar.
ben fazla önemsemem ama aleviler de müslümandır.en büyük ayrım burda yapılıyor zaten.
Allah kitap Beşiktaş

freedom forever

carlito1903

Alevilik Müslümanlığı Caferi mezhebinin bi koludur bildiğim kadarıyla,öyle kimlikte falanda yazmaz yani alevi,sünni diye...

freedom forever

Bende sünni yazıyor alevi yazıyor demedim ki , kabak bana patlamasın :D  Sadece  Aleviliği sevdiğimi söyledim

CHEm !

caferilik aleviliğin bi koludur diye biliyorum ben de..
caferilik apayrı bişey.on iki imama inanan şii mezhebidir.on iki imamlara çok önem verirler.çoğu namaz kılmaz,camiye gitmez.

12 İmam kanalıyla gelen Muhammed'in sözlerini (hadis) takip ederler.
Sünnilerin makbul halife kabul ettikleri Ebu Bekir, Ömer ve Osman kanalıyla gelen hadisleri kabul etmez, onları model almazlar.
Muhammed ve kızı Fatıma Zehra'nın yanısıra Oniki imama masumluk ve yanılmazlık atfederler ve sadece bu grubun sözlerini ve örnekliğini dinde kendilerine örnek alırlar.

ama alevilikte allah muhammed ve ali çok önemlidir.öncelik allahta sonra muhammed ve alidedir.

caferilikle alevilik apayrı.
Allah kitap Beşiktaş

carlito1903

@freedom forever

Kabak sana patlamadı merak etme :) Sadece bilgi sahibi olmayan arkadaşlarımız olabilir,onları bilgilendirmek amacıyla yazdım ;)

@Chem

Bilgilendirmelerin için sağol...

CHEm !

bu konu hakkında çok okudum hala okuyorum hertürlü bilgilendirmeye hazırım :)
Allah kitap Beşiktaş

freedom forever

Ya Allah Ya Muhammed Ya Ali  deniliyor zaten Cemevlerinde sıkça rastlanır

ZeMaHŞeR

Alıntı yapılan: CHEm ! - Şubat 02, 2008, 00:32:53
çorum katliamı vardır bilirim.çorumun eski insanları daha çok alevidir.

O olaylardan sonra hala kin besleyen birsürü insan var..Allah korusun bu olaylar yeniden patlarsa ilk karışcak yerlerden biriside Çorum...
aLaYıNa iSYaN iNaDıNa KaRaGüMRüK

NoPasaran

Alıntı yapılan: freedom forever - Şubat 02, 2008, 00:30:25
Ben sünni oluyorum .En azından nüfus cüzdanımda öyle yazıyor . .

Kardeş memleketin nere ;D

Benim cüzdan 2002 model yazmıyor :D
Aşk bu Aşk !

volkanca.net