Ana Menü

Parmak Neden ÇıtLar.!?

Başlatan yuNuS1903, Ağustos 02, 2007, 16:22:43

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yuNuS1903

Bazı insanlar her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkarırlar. Yani çıtlatırlar da diyebiliyoruz. Çoğumuz buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta rahatsız oluruz ama nedense bunu yapanlar hallerinden memnun görünürler.
En çok ve kolaylıkla çıtlayan yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir. Bu tip eklem yerlerinde, örneğin parmaklarımızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü vardır. Bu kapsülün içinde kemiklerin hareketleri sırasında buraları yağlayan bir sıvı vardır. Bu sıvının içinde erimiş halde oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur. Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır. Parmaklarımız gerilince eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte kulağımıza gelen bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar neticesinde gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerlerinin hareket kabiliyetini artırır.
Aynı parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içerisinde tekrar oluşması biraz zaman alır.

:SHOCK :saskin

Simurg

zararlı olduğunu biliyorum ama elimde değil alışkanlık valla günde 2 kes falan yaparım özellikle yazı falan yazıyorsam sayısıda artar

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

Banucan

bi tek parma olsa ii ben bide ayak bileğimi çıtlatırım
ama benim sorunlu çıtlamazsa rahatsız oluyorum :D
FEDA

Dem@

ben çok sıkıldığımda yaparım hep derler kireçlenme olurmuş yapma diye canım sıkılınca hepsini çıtlatırım

Simurg

Alıntı yapılan: banı - Ağustos 02, 2007, 16:54:04
bi tek parma olsa ii ben bide ayak bileğimi çıtlatırım
ama benim sorunlu çıtlamazsa rahatsız oluyorum :D

kitap okuyunca boyunumu bile kıtlatıyorum :D

BEŞİKTAŞK

Kahrolsun uyuyunca geçmeyen bazı şeyler..

Banucan

ben kötü örnek olmasın diye yazmamıştım ;D
FEDA

eyup1903

bende günde 2 veya 3 kere çıtlatıyorum ne yapim elimde deil istemeden oluyor :D

mdc

Boyun,parmak,el bileği ayak bileği,bel,kol   her çeşit kıtlatma mevcut 8) ;D
HAYATTA BEŞİKTAŞ

akbaba71

itinayla parmak cıtlatılır ;D
http://schwarzadler.blogspot.com/

2008-2009 TSL Şampiyonu Beşiktaş

Delirdik

küçük bir kıtLatmada dahi ne gerçekLer yatıyor :P
| җ  ģǿĸнªп  җ | Beşiktaş'ım oLey

* Şampiyon BEŞİKTAŞ.!

ugur24

bende yaparım ama neden yaptığımı hiç düşünmedim.. :) çıtlattığımda herhangi bir rahatlama görmüyorum ayrıca.. ;D

Nazli_

tirnagini kemirenlere bide parmak citlatan insanlara uyus olmusumdur ;D

cmcpgc

ben yapmıyorm yanımda yapan insanada mani oluyorm nedense  :fuu
Bu vatan askiyla büyüdük biz anam
Sahip olamaz ki topragima düsman !
Binlercemiz öldük, yine de ölürüz
Yildiramaz kimse iste son sözümüz !

onur can

yav benim 2 yıl önce baş parmağım tam parmağın elden ayıldığı yeri cam kesti. ne zaman başparmağımı geriyo doğru götürsem çıtlıyo.üst üste istesem 50 kere kolayca başparmağımı çıtlatabilirim. giness rekorlar kitabına girebilirmiyim acaba..

carsi52

Canım Sıkılınca Kıtlatırım ben ;D
Bölünür senin için uykular!