Ana Menü

Kick Box .

Başlatan 2 dia 2 muerto, Haziran 19, 2007, 20:38:59

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

2 dia 2 muerto

Melez bir dövüş sanatı: Kick boks

Magazinden duyuyoruz hangi mankenler form tutmak için kick boksa başlamış, kimler stres atmak için kick boksla ilgileniyormuş... Bir de televizyonda gördüğümüz kick boks maçları var, onlarda da acımasız sporcuların birbirlerine nasıl giriştiklerini izliyoruz. Peki bu durumda kick boks, step gibi kalori yakmak için yapılabilecek basit bir spor mu, kolumuzu bacağımızı kıracağımız bir dövüş mü, yoksa Bay Miyagi kıvamında bilge bir insan olmanın yolu mu?

Nerden çıkmış bu?

Dövüş sanatlarının esas merkezinin Uzakdoğu olduğunu hepimiz biliyoruz. Karateden, aikidoya, judodan tekvandoya bir dolu farklı dövüş sporu çeşidi var ama bunlara sadece "ortalığı dağıtmanın 101 yolu" ya da "korkmadan kavgalara dalmanın el kitabı" gibi yaklaşmak çok yanlış olur. Ruhani insanlar olan Uzakdoğulular, bu dövüş sanatlarının esas amacının olayın felsefesini kapmak olduğunu söyleyip duruyorlar. Biz desek ki "felsefi olaylara hiç girmeden dövüşmenin, kendini korumanın ve bu esnada bir de spor yapıyor olduğumuz için bomba kıvamında insanlar olmanın bir yolu yok mu?", o zaman alacağımız cevap belli: Kick boks.

Kick boks da diğer önemli dövüş sporları gibi Uzakdoğu'dan çıkma ama kendisi gerçek bir melez. Japon bir dövüşçünün, Çin sporu karateyi Tayland sporu Muay Thai ile birleştirmesiyle yaratılıyor. Kick boksun ne mistik bir yanı var ne de tapınaklara uzanan bir tarihi. Bugünkü popülerliğini kazanması Amerika'da düzenlenen maçların çektiği ilgi sayesinde oluyor.

Nedir, ne değildir?

Kick boksun esas olayı çok sert bir spor olması. Her ne kadar püf noktaları olsa da, öyle kibarca iki hamleyle bitmiyor kapışma. Tekniğe olduğu kadar güce de ihtiyacınız var. Bu da demek oluyor ki eğer ufak tefek ya da zayıfsanız, kick boksa başladığınızda ilk iş olarak güçlü ve kaslı bir insan olmak için çalışacaksınız. Hem yumruk hem de tekmelerin kullanılması ve bunun kafa göz kıracak şekilde yapılması kick boksun doğasında var. Tabii ki burada da önlem olarak eldiven, kask, dişlik gibi malzemeler kullanılıyor. Dirseklerin ve dizlerin kullanılması ise yasaklar arasında.

Diğer dövüş sporlarında da olduğu gibi, kick boksda da yükselmenin yolu kuşaklardan geçiyor. Yedi kuşak var: Beyaz, sarı, yeşil, mavi, turuncu, açık kahverengi ve koyu kahverengi. Yeni başlayan sporcular beyaz kuşağa sahip oluyorlar ve ufuktaki koyu kahverengi kuşağa ulaşmak için çabalıyorlar. Kuşakları değiştirmek için sınava giriliyor, her sınav arasında da en az üç ay olması gerekli. Eğer koyu kahverengi kuşağı da belinize dolamayı başardıysanız, sırada siyah kuşak var ve bundan sonra "dan" derecelerinde yükseliyorsunuz ki onlar da 10 dereceden oluşuyor. Ama işin bu noktasında devreye değişen bekleme süreleri ve yaş sınırları giriyor. 1. dan derecesini almak için en az 16 yaşında olmanız ve koyu kahverengi kuşağı almanızın üzerinden en az 1 yıl geçmiş olması lazım. 10. dan derecesini almak için ise en az 57 yaşında olmanız gerekiyor, bu da herhalde kick boksda yükselmenin zorluğu hakkında bir fikir veriyordur

Not : Alıntıdır ...

Japonyada dövüşen bir Türk sporcu . Serkan Yılmaz
Bu video da art arda iki uçan tekme atıyor  ;D
[youtube=425,350]DPU9WcdK3Qk[/youtube]

Takım Elbisesiyle 3 metre yükseğe tekme atıyor .
[youtube=425,350]103PQBh1IcU[/youtube]

Kick Box severleri görmek isterim .  ;D

Non Mollare Mai

KickBox ayrı bir zevk gerçekten. İzlerken insan yerinde duramıyor.
Özellikle Gürkan Özkan bu konuda süper.
Hiç unutamıyorum yunanlıyla oynadığı karşılaşmayı.
Adam Gürkanı ezcem diyordu ama öyle bir yumruk yedi ki ringte yığılıp burnundan akan kanları izliyordu.
Muhteşem bir gündü. Evde çıldırdım resmen. ;D
Gürkanın maçları oldumu kaçırmam asla.
Apaçi Serkanda oldukça iyi.
Yabancı bilmiyorum KickBoxta fazla.
Head Hunter var birde.. Adam felaket ya.
Ama Gürkan yenmişti onu..
Gürkanı tek geçiyorum.. :)
edit

2 dia 2 muerto

Anıl herkesten bahsettin ama bu adamı tanımıyorsun galiba .
Japonyada dövşüyor diğer videolar uzun oldugu ıcın foruma koymak istemedim .
Bu Serkan Yılmaz gercekten harika . Yabancı olarak ise Head Hunter ve Rozalski :D

Non Mollare Mai

Video'daki adamları yabancı sandım.
Serkan yılmaz'ı tanımam mı ya. :)
edit

Adriano

Geçende adamın biri Haka Dansı yaptı yenince tırstım ;D
Uçurumlardan düşmeden tut elimizi..

2 dia 2 muerto

Geçen dediğin geçen cumaysa onun adı TOA :D

Timurlenk

valla bende gürkan özkan ortaya çıktığından beri merakla izliyorum.

Adriano

He evet TOA'ydı rakibide Azeri biriydi, valla şuana kadar izlediğim en zevkli maçlardan biridir o maç..
TOA nakavt olur denirken, Azeri boksöz olabiliyordu.. Herşeyin olabileceği bir müsabakaydı, çok güzel maçtı..
Sonra Gürkan Özkan ameliyat olunca yerine genç bir boksör oynadı, o da gerçekten çok iyiydi..
Uçurumlardan düşmeden tut elimizi..

2 dia 2 muerto

Haftaya devam edicek o turnuva .
Bence Rozalski ' yi dikkatle takip edin :D

AsA

Kickbox'in cok guzeL bi spor'dur.. 4 sene kadar yaptim firsatim oLsa tekardan basLarim hic bekLemeden

KartaL_Gurkan

gürkan bu isin uzmani beaa :D ;D ;D

ugur24

boksun her türlüsüne karşıyım ben.. :) adamlar birbirlerini sakatlamaktan çekinmiyolar..bence çok ilkel bir spor.. :-\

TurkishTank

bende tekvando yapiyom... hatta vidyo goruntuleri koymustum, gurbet kartallar bolumune...onun yaptigi tekmeyi bende yapiyom...  okadar yuksek olmasada...gene onun kadar etkileyici yapiyom:)
imza dedigin boyle olur...

Saygilar, @hmEt

2 dia 2 muerto

Alıntı yapılan: ugur24 - Haziran 19, 2007, 23:28:53
boksun her türlüsüne karşıyım ben.. :) adamlar birbirlerini sakatlamaktan çekinmiyolar..bence çok ilkel bir spor.. :-\

Şöyle de düşünebilirsin Ugur .
3 hatta bazen 4 veya 5 raunt dovustugun, agzını burnunu kırdıgın insanın elini maç bitiminden sonra havaya kaldırıp ona sarılıyorsun . Yani adamı dövüp ona sarılmak kadar hos duran bir şey var mı ?

ugur24

maç boyunca adamın suratının şeklini değiştir ama sonra git boynuna sarıl.. ;D varmı ulan öyle dengesizlik ? ;D