Ana Menü

Rico: "5 yıl daha buradayım"

Başlatan carsiköln, Nisan 01, 2007, 01:16:36

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

carsiköln

Beşiktaş'ın 'Paşa'sı Ricardinho, "Beş yıl daha siyah-beyazlı formayı giymek istiyorum" dedi. Brezilyalı oyuncu, Beşiktaş Dergisi'nin Nisan sayısı için verdiği röportajda birbirinden ilginç açıklamalarda bulundu:

* Sana 'Paşa' diyorlar. Ne anlama geldiğini biliyor musun? Türkiye'nin en büyük "paşa"sı kim?

"Evet Atatürk (Gülümsüyor)."

* İlk altı ay kadroya girme konusunda sorun yaşadın. Kulübede beklerken neler hissettin?
"Yedek kalmak, hayatımda 2. kez başıma geldi. Ama ben futbol hayatım boyunca teknik direktörlerin aldığı kararlara saygı duymayı öğrendim."

* O anlarda geldiğine hiç pişman oldun mu? Burada mutlu musun?

"Asla öyle bir şey düşünmedim. İşimi doğru yaptığıma hep inandım ve yapmaya devam ettim. Geldiğim günden beri mutluyum. Hiçbir sorunum olmadı. Ben ve ailemin İstanbul'a adaptasyon süreci çok kısa sürdü. Kısa sürede burayı çok sevdik."

* Türkiye'de aile bağları bizim için çok önemlidir. Sen de her golünden sonra ailene koşuyorsun.

-Benim için ailem her şeyin önünde gelir. Hayatımdaki en önemli şeydir, ailem.

* Türk futbolcusunu nasıl değerlendiriyorsun?
-Her ülkenin futbolcusunun kendine özgü karakteristik özellikleri var. Türk oyuncularının teknik olması Brezilya ile benzerlik gösteriyor. Ayrıca Türk futbolcusu, maça kendini iyi veriyor. Bu iyi ve önemli bir özellik."

* Ağabeyleri olarak, Burak ve İ.Akın ile ilgili neler söyleyeceksin?

-İkisi de çok genç ve önlerinde daha uzun bir yol var. Futbol, her gün insana yeni şeyler öğretiyor ve bunları almaya açık olmalılar.

* Jeneriklerde senin güzel frikik gollerin var. Ama şu anda frikikten gol atamamamın nedeni ne? Kaleciler mi iyi, yoksa sen yaşlandın mı?

"Ben başka bir şey söyleyeceğim; bizim ceza sahası dışından yakaladığımız frikik pozisyonlarının yüzdesine bakarsanız, herhalde 10-12 maçta bir frikik olmuştur. G.Saray maçından önce kazandığımız bir frikiği ben hatırlamıyorum. Varsa siz hatırlatın."

* Tigana olsan, Delgado ile Ricardinho'yu bir arada oynatır mıydın? Ya da Delgado'yu nerede oynatırdın?

"Başta söyleyeyim, ben Tigana değilim. Futbolu bırakmam için daha 5-6 yılım var. Herhalde Tigana olma şansım da yok. Çünkü teknik direktör olacak kadar ne bir isteğim ne de eğitimim var. İnsanın her zaman tecrübeli ve bilgili olduğu konularda konuşması lazım. Teknik direktörlük bilgim olmadığı için bu konu hakkında hiçbir şey konuşamam."

* Sol taraftaki Ricardinho nasıl?

"Genel olarak futbol oynamayı seviyorum. Kale hariç her yerde oynarım (gülüyor). Şaka bir yana, bulunduğum mevkide şu anda severek oynuyorum. Taktik olarak da benim açımdan hiçbir sorun yok."

* Ekonomik olarak takımlarınla problemin oldu mu? Beşiktaş'ta şu anda böyle bir problemin var mı?

"Para bakımından hiçbir problemim olmadı. Sadece İngiltere'deyken transferin sonuna yaklaşıldığı ve FIFA ile yapılması gereken yazışmalar yetişmediği için bir süre oynayamamıştım. Buradaki her problemimizi ise kendi içimizde çözebiliyoruz."

* Kariyerindeki en güzel golün, unutulmaz maçın.

"Brezilya'da oynarken rakip filelere attığım önemli goller oldu ama benim her zaman hedefim, bir sonraki maçı unutulmaz yapmaktır. Türkiye'de ise Beşiktaş formasıyla attığım ilk golü söyleyebilirim."

* Manisa maçında penaltı kaçırdın ama G.Saray'da kullandığın penaltıyı gole çevirdin...

-Benim için futbol hiçbir zaman bitmeyen bir aşk... Ne zaman ne olacağını bilemiyorsunuz. Bunu görmek için devam etmek gerek. Manisa'ya penaltıyı atamayıp, G.Saray'a attığımı düşünürseniz, zaten ne demek istediğimi anlarsınız."

- Milli Takım'dan da arkadaşın olan Jose Kleberson'a neler oluyor? Hiç dertleşiyor musunuz?

UEFA maçında bir sakatlığı oldu. Kısa bir süre sonra baldırından sakatlandı. Sonra sakatlığı tekrarladı. Üst üste böyle sakatlıklar gelince her futbolcu moral olarak düşer. Ben inanıyorum ki, her futbolcu oynamak ister. Ama sakat olup oynayamayınca üzüntülü günler yaşar."

* Türk spor basınını beğeniyor musun? Sence futbolu biliyorlar mı?

"Ben nasıl işimi yapıyorsam, onlar da işlerini yapıyor. Herkesin işine saygı gösteririm. Bazen ben konuşmasam da gazetelerde röportajım çıkıyor. Bunlar olmamalı ama yine de saygı duyuyorum."

* Hayattaki hedeflerini yakaladın mı? Seni için son durak Beşiktaş mı?

"Sorunuza yanıt vermeye sondan başlayayım. Beşiktaş'ın 'son durak' olması bana bağlı değil. Bir gün yöneticilerimiz bana 'Biz seni istemiyoruz'diyebilir. Benim planım, 35-36 yaşıma dek Beşiktaş'ta oynamak. Sonra futbola başladığım Parana'ya dönüp 3-6 ay gibi bir süre futbol oynamak için oğluma söz verdim."

'Bobo için kararı DUNGA verir'

* Bobo, milli takıma hazır mı?
-Şu anda Dunga'nın kriterlerini, futbolculardan beklentilerinin ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. Şu anda Bobo bize çok yardım ediyor. Sakatlığı geçince aramıza katılacak. Önümüzdeki maçlar için de Milli Takım'a yaşı tutuyor galiba."

* PAF Takım'dan yukarıya değişik yapıdaki oyuncular geliyor. Onlara söyleyeceğin bir şey var mı?

"Parana'da oynarken ben de gençtim. Neler yaşadığını iyi biliyorum. Her zaman gençlerin yanında olmaya, onlarla konuşmaya çalışıyorum. Her türlü fikir alışverişine açığım. İlk geldiklerinde çekingen oluyorlar ama sonrasında alışıyorlar."

'Zico idollerim arasındaydı'

* Beşiktaş taraftarı Paunoviç, Ferdinand, Pascal gibi seni de çok seviyor. Taraftar ve de kapalı tribün için ne düşünüyorsun?

"Taraftarlar bana, kendimi çok özel hissettiriyor. Seyircinin bana böyle davranması çok güzel. Bu benim için büyük sorumluluk."

* Futbola başladığında idol futbolcuların kimdi?

"Bugün genç olsaydım, Zinedine Zidane ya da Ronaldo'nun bir imzasını alabilmek için her şeyi yapardım. Zamanımda da çok iyi futbolcular vardı. Örneğin F.Bahçe'nin şimdiki teknik direktörü Arthur Zico, Careca, Maradona. Benim zamanımın idol isimleri olarak onları sayabilirim."

:bjk2
Inadina Beşiktaş

Delirdik

yazının bi yerinde bu karar bana değiL yönetime bağLı feLan demiş, başLığa bakın
bu huy bizede buLaşmış herhaLde (:

para konusu açıkLık kazanmış, gayet mutLuymuş daha ne oLsun işte yaa
güzeL röportaj oLmuş
| җ  ģǿĸнªп  җ | Beşiktaş'ım oLey

* Şampiyon BEŞİKTAŞ.!