Ana Menü

Olağanüstü Tüzük Değişikliği Genel Kurul Toplantısı 05.05.2013

Başlatan ERHUN, Mayıs 05, 2013, 13:14:43

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ERHUN

Beşiktaş Kulübü, Olağanüstü Tüzük Değişikliği Genel Kurul Toplantısı, bugün BJK Akatlar Spor ve Kültür Komplesi'nde yapılıyor.

Orman, yaptığı açıklamada;
Tüzük tadil kongresine katkıda bulunan kulübümüz gerçek sahibi, değerli Beşiktaşlılar hepiniz hoşgeldiniz. Burada bulunma sebebimiz 2000 senesinde bugünkü Divan Başkanlığımızın önderliğinde kurulun yeni tüzük çalışmalarının sonraki süreçte de bir çok değerli üyemizin katkılarıyla hazılanan yeni tüzüğümüz ve 2010 senesinde o günkü yönetim kuruluna bir taslak halinde sunulanan tüzük hakkında hep beraber  tartışarak yeni tüzüğümüz oluşturmaktır. Gelinen 10 senelik süreçte Beşiktaş, mevcut tüzüğü biz Beşiktaşlıları memnun edecek durumda değil. Yine bu 10 sene göstermiş ki Beşiktaş hızla borçlanmış ve bu borca karşılık da masraflar yapıldıktan sonra hesap verilir bir durum ortaya koymaktadır. Bizim amacımız ise kimsenin Genel Kurul üyelerini önüne getirmeye cesaret edemeyeceği tüzüğün mutlaka hakimiyetinin Genel Kurul oldğunu sağlamaktır. Buna katkıda bulunanan değerli arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Son mali Genel Kurul'da açıklamama rağmen Beşiktaş'ın çağa uygun ve bir daha bu olayalarla karşı karşıya gelmemei için açıkladığım tüzüğe rağmen olaylar farklı yerlere çekilmiştir. Beşiktaş'ın en rahat çalışabileceği tüzük budur. Bu tüzük her şeyi yapmaya müsade etmektedir ve çok radikal kararlar içermektedir. İbra edilmeyen yönetimin bir ay içerisinde seçime gitmesi, Başkanlık süresinin sınırlandırılması, herkesin kendi dönem bütçesini harcaması ve genel kurul önüne bir bütçe koyularak o bütçeye göre hesap verileceği bir tüzük olacaktır. Amacımız en doğru şekilde Genel Kurulun mutlak hakimiyeti olan bir tüzük oluşturmaktır. Cesareti olan çıkar aday olur.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tüzük maddeleri, Kongre Divan Başkanı Erdoğan Tuncel tarafından oylamaya sunuluyor.
TÜZÜK 1.BÖLÜM
1. MADDE: Kabul edildi.
2. MADDE: Kabul edildi.
3. MADDE: 1 oya karşı oy çokluğu ile kabul edildi.
4. MADDE: Kabul edildi. Ayrıca, kulüp armasının üzerine Kartal Ambleminin eklenmesi önerisi bir kongre üyesi tarafından önerildi ve kabul edildi.
5. MADDE: Oy birliğiyle kabul edildi.
6. MADDE: Kabul edildi.
7. MADDE: Oy birliğiyle kabul edildi.

TÜZÜK 2.BÖLÜM - ÜYELİK
8.MADDE: Kabul edildi.
9. MADDE: Ali Rıza Dizdar'ın 9. Maddede yer alan üyelerin kendi isteğiyle üyelikten çıktıktan sonra tekrardan üye olamaması konusunda değişikliğe gidilmesi ve revize  edilmesi önerisi oy çokluğuyla kabul edildi.
10. MADDE: E bendi" Yönetim Kurulu önerisi ile taslaktan çıkarıldı. "E bendi" çıkarılarak oylamaya sunulan 10. Madde, oy çokluğuyla kabul edildi. 60 red oyu kullanıldı.
11. MADDE: Kabul edildi.
12. MADDE: Kabul edildi.
13. MADDE: Kabul edildi.
14. MADDE: Kabul edildi.
15. MADDE: Kabul edildi.
16. MADDE: Kabul edildi.
17. MADDE: Yönetim, üyelerin 2 yıllık bekleme süresini 1 yıl olarak geri aldı. 17. Madde bu haliyle kabul edildi.
18. MADDE: Kabul edildi.
19. MADDE: Kabul edildi.
20. MADDE: Kabul edildi.
21. MADDE: Kabul edildi.
22. MADDE: Kabul edildi.
23. MADDE: Kabul edildi.
24. MADDE: Kabul edildi.
25. MADDE: Kabul edildi.
26. MADDE: Kabul edildi.
27. MADDE: Kabul edildi.
28. MADDE: Kabul edildi.
29. MADDE: Kabul edildi.
30. MADDE: Kabul edildi.
31. MADDE: Kabul edildi.
32. MADDE: Kabul edildi.
33. MADDE: Kabul edildi.
34. MADDE: Kabul edildi.
35. MADDE: Kabul edildi. Başkanlara görev süresi kısıtlaması getirildi. Beşiktaş'ta bundan sonra başkanlar 9 yıldan fazla görevde kalamayacak. Tüzük değişikli kapsamında kabul edilen 35. maddeye göre kulüp başkanı en fazla 3 dönem yeni 9 yıl görev yapabilecek.
36. MADDE: Kabul edildi.
37. MADDE: Kabul edildi.
38. MADDE: Kabul edildi.
39. MADDE: Kabul edildi.
40. MADDE: Kabul edildi.
41. MADDE: Kabul edildi.
42. MADDE: Kabul edildi.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Genel Kurul Üyesi Cengiz Sarıkaya, yaptığı konuşmasında Ali Rıza Dizdar'ı hedef aldı. Konuşma sırasında Ali Rıza Dizdar kürsüye kadar gelerek sert tepki verdi. Tartışma üyelerin araya girmesi ile sona erdi.

Beşiktaş Kulübü Yöneticisi Levent Erdoğan, Başkan Fikret Orman ile yaşadığı tartışmaların ardından Genel Kurul'da Yönetim Kurulu masası yerine tribünde oturdu.

Başkan Orman ve Levent Erdoğan, yaşadığı polemik sonrası birbirlerini istifaya davet etmişti.

Bir kongre üyesinin teklifi üzerine mevcut Beşiktaş armasının üzerine kartal ambleminin eklenmesi kongrede oylamaya sunuldu. Teklif oylamayla kabul edildi.     
(http://boragorgun.files.wordpress.com/2010/12/bjk_kartal.jpg)

Tüzük Tadil Kongresinde 10. Maddenin kabulünün ardından Beşiktaş As Başkanı Levent Erdoğan ve bazı kongre üyeleri salonu terk ettiler. Bazı kongre üyeleri ise Divan Kurulunu istifaya çağırarak tepkilerini ortaya koydular.Erdoğan bir süre sonra salona tekrardan dönüş yaptı.

Sevgili Kadir, bir çok üyeden biz bu tüzük hakkında yardım aldık. Sadece belirli kişiler bu tüzüğü yapmadı. Kongreden korkmayın. Beşiktaş'ın şubat ayında başarısız olacağını düşünerek mi konuşuyorsun? Kimseyi zan altında bırakacak konuşmalar yapmayın. 2014 ocak ayında seçim yapılacak. Ocak ayında Beşiktaş kötüye gidecek de aday mı çıkaracaksınız? Bırakın bu işleri. Niyetimi açıkça söyledim. Üyelik girişini 1200 TL'ye indirdiğimizde de benim Genel Kurul'da yaptığım konuşma sonrasında indirildi. Kimse kendine pay çıkarmasın. Genel Kurul, nasıl karar veriyorsa yine Genel Kurul karar verir. Ödenmeyen aidatların affedilmesini ben istedim. Çünkü yüzlerce mektup geliyor. "Biz aidatımızı ödeyemedik, küstük. Üyeliğimizin devam etmesini istiyoruz." diyorlar. Kararı genel kurul veriyor, biz de getirdik. Herkes tüzüğe adapte olsun. Burada bugün her şeyi konuşacağız.

10. Madde ile birlikte salonda gerginlik tırmanırken, tansiyon yükseldi.Bu sırada Beşiktaş'ta daha önce görülmemiş bir şekilde Kongre Divan Başkanlık üyesi Ömer Bedük "Böyle hukuksuzluk olmaz bir avukat olarak inandırıcılığını kaybetmiş bir Kongrede Divan Başkanlık üyesi olarak oturmayı reddediyorum" diyerek Kongre Başkanlık Divanını terk etti!

Genel Kurul'da yaşanan gelişmeler:
*18. Madde'nin kabülünün ardından bazı kongre üyeleri Kongre Divan Kurulu'nu istifaya davet ederek salonu terk etti.* Genel Kurul'da saat 14:00 itibariyle 1617 üye yer alıyor.
* Genel Kurul'da saat 13:00 itibariyle 1572 üye yer alıyor.
* Ömer Bedük, 10. Madde'nin kabulünün ardından usülsüzlüğün yapıldığını söyleyerek Kongre Divan Üyeliğinden ayrıldı. Yerine Nurten Gözoğlu oybirliğiyle seçildi.
* 12:20- Genel Kurul Üyesi Cengiz Sarıkaya, yaptığı konuşmasında Ali Rıza Dizdar'ı hedef aldı. Konuşma sırasında Ali Rıza Dizdar kürsüye kadar gelerek sert tepki verdi. Tartışma üyelerin araya girmesi ile sona erdi.
* Genel Kurul'da saat 12:00 itibariyle 1425 üye yer alıyor.
* Nusret Altınbaş, üyelik aidatını yatırmadığı için Sicil Kurulu Başkanı tarafından Yönetim Kurulu masasından kaldırıldı.
* Genel Kurul'da saat 11:00 itibariyle 1114 üye yer alıyor.
* 10:48 - Kongre salonunda saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız okunuyor.
* Fikret Orman'ın konuşmasının ardından Erdoğan Tuncel, oy birliği ile kongre Divan Başkanı seçildi.
* Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman'ın açılış konuşmasıyla Genel Kurul Toplantısı başladı.
Orman, yaptığı açıklamada;
"Tüzük tadil kongresine katkıda bulunan kulübümüz gerçek sahibi, değerli Beşiktaşlılar hepiniz hoş geldiniz. Burada bulunma sebebimiz 2000 senesinde bugünkü Divan Başkanlığımızın önderliğinde kurulun yeni tüzük çalışmalarının sonraki süreçte de bir çok değerli üyemizin katkılarıyla hazırlanan yeni tüzüğümüz ve 2010 senesinde o günkü yönetim kuruluna bir taslak halinde sunulan tüzük hakkında hep beraber tartışarak yeni tüzüğümüz oluşturmaktır. Gelinen 10 senelik süreçte Beşiktaş, mevcut tüzüğü hem yasal nedenler hem SPK mevzuatı hem de biz Beşiktaşlıları memnun edecek durumda değil. Yine bu 10 sene göstermiş ki Beşiktaş hızla borçlanmış ve bu borca karşılık da masraflar yapıldıktan sonra hesap verilir bir durum ortaya koymaktadır. Bizim amacımız ise kimsenin Genel Kurul üyelerini önüne getirmeye cesaret edemeyeceği tüzüğün mutlaka hakimiyetinin Genel Kurul oldğunu sağlamaktır. Buna katkıda bulunanan değerli arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Son mali Genel Kurul'da Beşiktaş'ın çağa uygun ve bir daha bu olaylarla karşı karşıya gelmemek için açıkladığım tüzüğe rağmen olaylar farklı yerlere çekilmiştir. Beşiktaş'ın en rahat çalışabileceği tüzük budur. Bu tüzük her şeyi yapmaya müsade etmektedir ve çok radikal kararlar içermektedir. İbra edilmeyen yönetimin bir ay içerisinde seçime gitmesi, Başkanlık süresinin sınırlandırılması, herkesin kendi dönem bütçesini harcaması ve genel kurul önüne bir bütçe koyularak o bütçeye göre hesap verileceği bir tüzük olacaktır. Art niyetli fikrimiz olsa, mevcut tüzük bize her kolaylığı sağlamaktadır. Amacımız en doğru şekilde Genel Kurulun mutlak hakimiyeti olan bir tüzük oluşturmaktır" dedi.

Orman, hızlıca genel kurulu yapma durumlarının bulunduğunu ifade ederek, ''Kanunlar gereği yapılması gereken bir şeydir. Bizim amacımız da en kısa sürede, hızlı bir şekilde oluşturduğum yönetim kurulunu revize etmektir. Buraya daha katkı sağlayabilecek arkadaşlarımızla beraber, gelecek hafta başlayacak stat yatırımımızla birlikte yeni bir yönetime zaman tanımaktır. Seçim korkulacak bir şey değildir. Bir projesi, cesareti olan varsa çıkar aday olur, bu genel kurulun karşısından kaçılacak bir durum değildir" ifadesini kullandı.Tüzüğün yüzde 95'inin komite tarafından hazırlandı. Yeni tüzükte değiştirilmesi düşünülen denetleme kurulu üye sayısının 3 yerine 5 olması, aynı kurulun ibrası, üyelik konusunda da yüzde 5 kısıtlama gibi maddelerde ısrarlarımız yok" dedi.

Genel Kurul Üyesi Cengiz Sarıkaya, yaptığı konuşmasında Ali Rıza Dizdar'ı hedef aldı. Konuşma sırasında Ali Rıza Dizdar kürsüye kadar gelerek sert tepki verdi. Tartışma üyelerin araya girmesi ile sona erdi.

Tartışma daha sonra Ali Rıza Dizdar'ın söz hakkı alarak kürsüye çıkmasıyla tekrar başladı. Divan Başkanı Erdoğan Tuncel olaya müdahale etti.
Sarıkaya'nın Dizdar hakkında yaptığı açıklamaların ardından Dizdar, sert bir dille tepki göstererek "Yalan söylüyor" dedi.
Beşiktaş Kulübü Kongre Üyesi Aydoğan Cevahir, kürsüye çıkarak açıklamalarda bulundu.
Cevahir, yaptığı açıklamada;
"Beşiktaş'ın bugün tarihi günü. Başkan ve yönetimine kendilerine yürekten teşekkür ediyorum. Çünkü mevcut tüzük Beşiktaş'ın ihtiyacını karşılayamıyor. Sayın Levent Erdoğan, her dönem yönetimlerde yer aldı. Biraz önce salondan tekrardan ayrıldı. Duruşunu daha farklı sergileyebilirdi. Bu tüzüğün her maddesinin hayırlı olmasını diliyorum. Beşiktaş'ımızın gelecekte başarılara koşmasını istiyor, sevgi ve saygıyla sunuyorum" dedi.

Başkanlara görev süresi kısıtlaması getirildi
Beşiktaş'ta bundan sonra başkanlar 9 yıldan fazla görevde kalamayacak. Tüzük değişikli kapsamında kabul edilen 35. maddeye göre kulüp başkanı en fazla 3 dönem yani 9 yıl görev yapabilecek.
Mayıs ayında seçim olacak
Tüzük değişikliği toplantısında seçimli genel kurul toplantısının tarihi de değişti.
Seçimli genel kurul toplantısının ilkinin 2013 yılının mayıs ayında olması yönündeki 18. madde 772 kabul ve 72 ret oyuyla kabul edildi.
Buna göre siyah-beyazlı kulüpte mayıs ayı içinde seçimli genel kurul toplantısı gerçekleştirilecek.
Yönetim kurulu üye sayısı düştü
Yönetim kurulunun oluşumu ve seçimi başlığında yer alan madde sonucunda yönetim kurulu sayısı da düştü.
Beşiktaş Kulübü'nde daha önce 1 bir başkan ve 18 yönetici yönetim kurulunda yer alırken, yeni tüzüğe göre bir başkan on asıl ve 5 yedek üye bulunacak.

NoPasaran

Neden belli kesim karşı çıkıyor anlamadım..

Bilmediğimiz bişeymi var?

Birde iki dönem başkanlık işi saçma değil mi..

adam başarılı ama gidecek..

Bir sorum daha yeni gelen başkanın tüzük değiştirmeme garantisi nedir..

istediğin kadar değiştir yeni gelen sil baştan yenileyebilir.ozamanda6 senede yapılan herşey boşa olmaz mı
Aşk bu Aşk !

volkanca.net

El Colgado

sirada kongre var.
bjk'ye yakisan insanlarla yola devam edilmeli. baskan kisilikli ve guclu iki-uc tane yonetici almali yanina.

keskinli

Alıntı yapılan: NoPasaran - Mayıs 05, 2013, 16:05:23
Neden belli kesim karşı çıkıyor anlamadım..

Bilmediğimiz bişeymi var?

Birde iki dönem başkanlık işi saçma değil mi..

adam başarılı ama gidecek..

Bir sorum daha yeni gelen başkanın tüzük değiştirmeme garantisi nedir..

istediğin kadar değiştir yeni gelen sil baştan yenileyebilir.ozamanda6 senede yapılan herşey boşa olmaz mı

ben 3 dönem diye okudum baskanligi simdi,önceden 2 lafi geciyordu
yeni baskanin veya simdiki baskanin degistirme hakki zaten yok,tüzügü üyeler degistirebiliyor
baskanlar cogunlugu bulabilirse tüzügü degistirebilir ancak
Ölürüm Beşiktaşım,ZehirimSensin
Evvelim Sen Oldun,Ahirim Sensin

NoPasaran

Evet 9 sene imiş

6 deniyordu cidden

GT-N7000 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Aşk bu Aşk !

volkanca.net