Ana Menü

Şekillenen Beşiktaş

Başlatan CR7, Ağustos 04, 2012, 16:32:58

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CR7

Şekillenen Beşiktaş

Almeida'dan başlamak gerek, çünkü en büyük değişim onda görülüyor. Fiziğini kullanarak alan açması, pas yeteneğiyle etrafını pozisyona sokması; aslında onun için sürpriz gelişmeler değildi. Sadece daha hareketli oynaması, oyunun içinde daha fazla gözükmesi gerekiyordu. Son iki maçtır (Sarıyer, Kırklarelispor) bunu yapıyor, eğer sezona yayarsa Beşiktaş'ın tabela değiştirmede en büyük gücü olabilir. Ayrıca benim gibi kadroda kalmasına soğuk bakan insanları da, tekrar kendine ısıtacaktır böylece. Zaten iyi şeyler fark ettiğimizde hemen balık hafızalı olmaya hazırızdır; doğrusu da budur aslında.

Ancak şu var ki; Almeida'nın açtığı alanı ya da attığı pasları değerlendirecek bir ikinci forvet ya da kenar forvet gerekiyor. Yoksa onun bu tip performansları suya düşecektir. Olcay onu kullanmayı iyi biliyor ama Süper Lig'in katı savunmasında sadece onun katkısı yeterli olmaz; bir şekilde Pektemek'in de var olacağı bir sistem bulunmalı.

Orta sahaya gelecek olursak; Fernandes'i Pirlo yapma fikri biraz sözde kaldı gibi. Hazırlık maçlarında onu sürekli forvet arkasında izledik. Kaleye yakın Fernandes; daha fazla asist ve daha fazla asist öncesi pas demek olabilir. Ama iki handikabı da beraberinde getirir. Fernandes bir Şifo Mehmet değildir gol bölgesi koşularda, o yüzden Almeida etrafına koşu yapacak ikinci forvet gereksinimi (Pektemek) Fernandes'in 10 numarada oynamasıyla daha da kritik bir hal alıyor. İkinci sorun ise, Fernandes'in önde kullanılmasıyla topun geriden olumsuz çıkma ihtimali. Onun dilinden anlayan, sadece yükü onun sırtına bindirmeyecek bir orta saha daha gerekli mutlaka. Yoksa geçen sezon sıkça rastlaştığımız resim yeniden ayyuka çıkacaktır: Fernandes topu alır, pas opsiyonu bulamaz ve üç kişi arasında sıkışır kalır...

Oğuzhan Özyakup... Görünen o ki Avrupa'da aldığı alt yapıyla birlikte müthiş top tekniğinin birleşimi; Süper Lig standartlarının üstünde bir orta saha haline getirmiş kendisini. O nedenle, Fernandes'i rahatlatacak orta sahayı farklı bir kıtada hatta ülkede hatta mahallede aramaya gerek yok; tesislerde mevcuttur. Beşiktaş Fernandes ve Oğuzhan'ı aynı anda kullandığı müddetçe, kalite anlamında birkaç level atlamış olacaktır.

İbrahim Toraman gün geçmiyor ki ulusa seslenmesin... "Kaptan" tabiri de sık kullanılanlara eklendiğine göre; bu sezon onsuz bir 11 düşünülemez. Aslında ihtiyaç da var, ama savunmada değil süpürücü orta saha bölgesinde. Oğuzhan ve Fernandes sahada olduktan sonra, süpürücü orta sahanın topla çok yetenekli olmasına gerek kalmaz ki; Toraman da açıkçası balta diye tabir ettiğimiz kategoriye girmiyor. Topu aldığında bomba imha ekibini aramak yerine en yakınına aktarabiliyor en azından. Geçen sezon Beşiktaş'ın müthiş çıkış yakaladığı kış döneminde, onun o bölgede olduğunu unutmayalım.

Olcay bu takımda X faktör olarak sistem ne olursa olsun olmalı. Koşu temposu çok iyi, her iki ayağını vasat kullandığı için değil "iyi kullandığı için" çift ayaklı. Belki bir özellikte çok öne çıkmıyor ama her özellikte iyiye yakın gibi... Gol bölgelerine koşuları ve vuruşları cabası... Yani dönüyoruz, dolaşıyoruz; sene başında Samet Hoca'nın dediği 4-1-3-2'lik sisteme hoş geliyoruz. Takımda kullanılması gereken kalite oyuncuları sahada tutmak için en ideal sistem o. Aslında ona 4-3-1-2 de diyebiliriz, 4-4-2 de... Hırvatistan da sıklıkla bu tarz bir sistemle sahaya çıkıyor. Rakitic'i kullanıyor onlar da Oğuzhan bölgesinde mesela; Fernandes serbestliğini Modric alıyor vesaire...

Hücumda ciddi tehdit olabilir bu takım; Toraman'dan itibaren ceza sahası içinde ve çevresinde etkili olabilecek adamlarla donatılmış durumda. Bir de Escude, Sivok, Almeida, Pektemek ve Toraman'ın içeride, Fernandes'in taker durumunda olduğu duran topları da varsayarak; şu  düzenin sezon boyunca 15'in üzerinde duran top golü bulma şansı hiç de az değil.

İşler iyi gidiyor bana kalırsa. Bir tek şu Hilbert'i önde oynatma meselesi canımı sıkmıyor değil, umarım o kalıcı bir plan olarak düşünülmüyordur. Zira Hilbert'i önde tutmak demek hem onu hem de savunmayı sıradanlaştırmaktır. Kırklareli'ye karşı bile 8 topun sadece 1'ini içeri attı, birebirlerde de oldukça etkisiz. Oysa bekten kopup geldiğinde çok daha boş alanda topu yakalayıp, etkili olabiliyor. Ayrıca onsuz bir savunma hattı, 10 üzerinde 8 seviyelerindeyken bir anda 5-6'lara düşer; o derece kritiktir. Çünkü o varken aslında Beşiktaş gizliden 3'lü stoper gibi kalıyor, bu durumda soldaki beki rahatlıkla oyuna sokabiliyor. O soldaki bek de Boral ve döndükten sonra İsmail olacağına göre, Hilbert'i yerinden oynatmak çok manasız olacaktır.

Sahi, bir de Muhammed Demirci vardı... Bugün taç çizgisi dolaylarında local anestesi uyguladı, üzerine baskı uygulayan iki rakibine. Genel olarak da hazır ve yaşına göre sağlam gözüküyor. Kaçıncı olur bilemem ama bu takım geçen seneden güçlü.

http://cartalete.blogspot.com/2012/08/sekillenen-yap-boz.html
artık iddaa tahminleri de var
"Tanrı her şeyi görür. Kimse hakkında kötü düşünmeyin" LeBron James
(Cavs'in 55 sayı fark yediği LaL-Cavs maçı sonrası)

ERHUN

Güzel günler uzak değil. Hep beraber daha iyiye ulaşacağız.

NoPasaran

Ibrahim Toramandan sonrasini okumadim

Sariyer ve Kirikkale maclari olcu olmamali..

Aşk bu Aşk !

volkanca.net

El Maestro

Alıntı yapılan: NoPasaran - Ağustos 04, 2012, 17:19:29
Ibrahim Toramandan sonrasini okumadim

Sariyer ve Kirikkale maclari olcu olmamali..

Harbiden ya sezon planlaması yaparken Toraman'ı ön libero mevkisinde banko olarak düşünmek nasıl bir düşüncedir acaba ..

Umarım diğer şeyler yazıldığı gibi iyidir umarım .. Mesela Almeida, Mesela Oğuzhan, Mesela Olcay hepsinin neler yapacağı muamma, belki çok iyi olacaklar belkide çok kötü bakacaz görecez umarım yazılanlar gibi çıkar ..
Kalabalık vardı; ama ınsan cok azdı... ~

IL Capitano

Toramanin goluyle 1-0 Kartali yendik. Ikinci yarinin son 30 dakikasini seyrettim. Mutlaka bir forvet oyuncusu almamiz lazim.
Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....

El Maestro

Kendi kalelerine atmadılarmı golü benmi yanlış biliyorum ?
Kalabalık vardı; ama ınsan cok azdı... ~

IL Capitano

Ben laptopta streamden BjkTv seyrettim, anlatan kisi Toraman atti dedi. Cok iyi bir göruntu olmadigindan öyle zannettim, yanlis olabilir.
Inadina Gülümse Hayata : Biz ATATÛRK Gencleriyiz !!!....